DIY koberce: spôsoby a ich realizácia

Koberec alebo koberec vytvára v dome zvláštny komfort. Dospelí aj deti ho milujú, pretože je to taká radosť chodiť naboso na mäkkej, teplej podlahe. Okrem toho, obrovský sortiment kobercov existujúcich na súčasnom trhu vám umožní vybrať si koberec pre akýkoľvek interiér. Voľba koberca v kvalite a farbe je jednoduchá úloha, ale pokládka koberca je pomerne náročná práca, najmä ak to urobíte sami. V tomto článku budeme vysvetľovať, ako to urobiť správne.

Výpočet pred nákupom

Výpočet koberca sa vykonáva tak, že ide o celý kus. To bude lepšie z estetického hľadiska a tiež ovplyvní životnosť povlaku. Samozrejme, koberec neberie striktne veľkosť miestnosti.

Ako to urobiť v praxi? Nakreslíme plán miestnosti, na ktorej označujeme okno a vchody, výklenky, radiátory. Meriame všetky vzdialenosti (robíme to sami, nieBerieme údaje z technického plánu domu - môžu sa vyskytnúť chyby. Meranie koberca, nechajte okraj niekoľko centimetrov na všetkých stranách. Podľa odborníkov sú správne vykonané merania kľúčom k úspešnému dizajnu. V obchode, možno vám povedia, ktorý koberec bude ležať lepšie.

Začiatok: príprava základne

Skôr ako začnete položiť kobercové krytiny, musíte základňu starostlivo pripraviť.

Príprava betónového základu

Pre betónový podklad sa musia vykonať tieto práce:

 • vyrovnajte podlahu s tmelom;
 • odstráňte predchádzajúci náter, odstráňte zvyšky lepidla;
 • naniesť podlahu, aby sa odstránil prach (ak prach zostane, bude neskôr prechádzať cez koberec).

Pripraviť drevenú podlahu s ponorom

Ak je základňa pod kobercom drevená podlaha, môže byť pripravená dvoma spôsobmi:

 1. položte drevotrieskovú dosku na povrch podlahy, tmelte spoje a ošetrite základným náterom;
 2. Odstráňte hlavy klincov, odstráňte skrutky a iné vyčnievajúce časti, drevený povrch ottsiklevat, natretý a potom samonivelačnú zmes na drevo.

Existuje niekoľko dôležitých bodov, ktoré je potrebné vziať do úvahy pri príprave pokládky kobercov vlastnými rukami:

Koberec musí byť rozložený najmenej jeden deň pred inštaláciou
.
 • pred položením koberca je potrebné stáť deň v miestnosti;
 • v miestnosti, kde sa vyskytujepokládka krytov kobercov, nemali by byť žiadne prievany, aby netvorili vlny a záhyby: v budúcnosti sa tieto chyby nedajú ľahko opraviť;
 • Ak chcete ušetriť na základnom nátere, môžete namiesto toho použiť zmes PVA a vody;
 • tak, aby pokládka koberca rukami prebiehala normálne, teplota vzduchu v miestnosti, ako aj podlaha, lepidlo a náter by nemali byť menšie ako 17ºС;
 • Vlhkosť v tejto miestnosti by mala byť medzi 10-65%.

Potrebujem podporu?

Podložka koberca zlepšuje zvukovú a tepelnú izoláciu podlahy

Mnohí ľudia pri pokládke koberca ignorujú substrát, ale to bude mať nevyhnutne negatívny vplyv na ďalšie využívanie. Pri aplikácii sa životnosť koberca zdvojnásobí. Podklad dáva pevnosť a pružnosť povlaku, navyše zlepšuje zvukovú izoláciu a podlaha bude teplejšia. Koberec položený na substráte bude pôsobiť silne.

Čo sa vyberie ako substrát? Najčastejšie je to plochá alebo vlnitá guma a viac penový polyuretán. Jeho hrúbka je 5-10 mm. V podmienkach, kde sa predpokladá veľký kríž, je lepšie použiť substrát tenší a silnejší a v miestnosti s malým krížom - hrubší.

Po položení podkladu je potrebné ponechať na sklade 8-10 cm nad základnou doskou. Rezané rohy v tvare latinského písmena V. Podklad nie je nutné lepiť z jedného listu, ale ak sa chcete poistiť, môžete lepiť hrany v oblasti dverí a pod soklami. Podklad vyrovnajtevalčekom v smere od stredu k stene.

Skladanie kobercového koberca

Keď je všetko pripravené na položenie koberca, kotúč sa dá rozložiť na podlahu z rohu na opačnú stenu. Hrany nemusia byť prispôsobené bezprostredne pod podlahovú dosku, je lepšie ich najprv položiť na steny. Môžu byť užitočné v miestach vchodov a výklenkov, do ktorých bude koberec namontovaný. Po položení sa plátno navinie valčekom zo stredu podlahy na steny.

Koberec sa najprv položí na steny

Diagonálne rezy sa môžu vykonávať nad prahom, ktorý sa má začať, a po pokládke je zrejmé, koľko ďalšieho materiálu by sa malo rezať. Ak chcete znížiť hladko, musíte si kúpiť dokonale plochú dosku. Nanášaním sa prebytok odstráni rezačkou. Pre položenie krytu pod chladič, je prebytočný koberec na oboch stranách narezaný rovnobežnými pásmi. Požadovaná oblasť bude teda presne meraná. Po dokončení tejto práce musíte tovar umiestniť na niekoľko miest tak, aby sa plátno nepohlo.

Pri skladaní koberca stojí za to zvážiť niektoré vlastnosti:

 • Kobercové krytiny sa ukladajú ako celok pre celú miestnosť, neodporúča sa ich ukladať z kusov. Ak by sa tomu však nedalo vyhnúť, potrebujeme spojiť plátna len pozdĺž okrajov závodu. Je potrebné sa ubezpečiť, že kĺb je umiestnený rovnobežne s dopadom svetla, a potom sa snaží skryť pod nábytkom.
 • Je potrebné zabezpečiť, aby na položenom povrchu neboli žiadne vrásky a pľuzgiere.
 • Nietam boli hrbole, orezanie koberca je lepšie začať nie z rohu, ale z centra.
Extra koberec je orezaný nožom na orezávanie koberca
 • Nadbytočný náter sa odreže na mieste a ponechá vzdialenosť 0,5-1 cm od steny, ktoré sú potrebné na zabránenie opuchu a vrások. Koberec po tomto je stále rozložená a rozložená, takže zásoby sa mierne zvýšia.
 • Najdôležitejšou podmienkou pri pokládke koberca je, že sa neopiera o hrany proti stenám.
 • Ak chcete skryť spoje medzi miestnosťami, musíte nainštalovať špeciálne prahy. V dnešných obchodoch sú tieto prahy prezentované vo veľkom sortimente: z rôznych materiálov (hliník, mosadz, elox, maľované), rôznych veľkostí a rôznych farebných odtieňov.
S cieľom skryť spojenie medzi priestormi je prah stanovený
.
 • Pokládka koberca by sa mala vykonávať takým spôsobom, aby pilot mal smer k východu (na uľahčenie čistenia).

Metódy ukladania kobercov

Pokladanie bez zapínania

Natiahnutie koberca koberca sa vykonáva pomocou špeciálneho nástroja - kolenného kopáka. Ak je základňa drevená, kryt je k nej pripevnený sponami. A ak je základ betón - táto fáza prešla.

Natiahnutie koberca vykoná kolenný kopák

Po orezaní prebytočného koberca a natiahnutí plátna je po obvode miestnosti inštalovaný podstavec. Táto práca by mala byť vykonaná opatrne, aby nedošlo k poškodeniu niektorého z materiálov.

Inovačná metóda alepiaca páska

Táto metóda je lacnejšia ako iné, pretože potrebuje len koberec a lepiacu pásku. Upevnenie na páske je však menej odolné. Najčastejšie sa táto metóda používa pri častej obnove miestnosti alebo pri pravidelnom čistení koberca.

Lepidlo na lepiacu pásku paralelne

Obojstranná páska sa prelepí paralelnými pásikmi cez miestnosť, potom sa z nej odstráni ochranná vrstva a koberec sa nad ňou vytiahne.

Odstráňte ochrannú lepiacu pásku

Ak sa predpokladá, že v miestnosti bude vždy veľa ľudí, potom v tomto prípade bude lepšia metóda ukladania lepidla, pretože upevnenie obojstrannou páskou nebude stačiť.

Ak sa rozhodnete lepiť

Táto metóda je časovo náročnejšia, ale pomáha zabrániť poškodeniu. Lepidlo sa nanáša tenkou vrstvou na celé poschodie.

Potom sa na vrch položí koberec a vyhladí sa valčekom, aby sa odstránili nerovnosti a opuchy. S lepidlom pracovať na jeho pokyny. Po nalepení koberca nainštalujte sokel av prípade potreby kovové lamely.

Na podklad sa aplikuje špeciálne lepidlo

Odstránenie koberca po prilepení je tvrdé, takže po ňom nebude vhodné. Pri pokládke koberec by mala byť uzavretá, aby sa zabránilo prievanu. Po zaschnutí lepidla musí byť miestnosť vetraná, aby sa odstránil špecifický zápach.

Kombinácia viacerých častí

Táto metóda je časovo najnáročnejšia a používa sa vo veľkých miestnostiach. V tomto prípade môžetepotrite celú podlahu špeciálnym lepidlom a môžete použiť rôzne spôsoby upevnenia.

Zvážte možnosť kombinácie kobercovej dlažby s kobercom.

Dlaždice sa lepia špeciálnym lepidlom od steny. Keď je stena nerovnomerná, kladenie dlaždíc začína od druhého radu, pričom časť podlahy je už šírka dlaždice. Lepidlo sa nanáša valčekom alebo štetcom.

Lepidlo sa rovnomerne rozdeľuje valčekom

Ďalej kobercom. Najprv sa presne vyreže, na podlahu sa prilepí obojstranná páska, z nej sa odstráni ochranná vrstva a koberec sa položí, čím sa odstránia vrásky a opuchy.

Po orezaní valcovaného koberca sa prebytočná časť odstráni
.

Valcovaný koberec je položený s prekrytím na dlaždicovom koberci. Potom sa na pripravenom kuse pomocou rezačky vystrihne rezná línia. V blízkosti tejto línie nalepte obojstrannú pásku, ktorá je pripevnená na valcovanom koberci.

Spojenie medzi rôznymi typmi kobercov sa vykonáva obojstrannou páskou

Charakteristiky inštalácie kobercov

Preskúmali sme postupnosť prác, ktoré poskytuje technológia pokládky koberca, ale existujú určité body, ktoré je potrebné zohľadniť, aby kvalita týchto prác bola bezchybná a koberec položený dlhý čas:

 • ak koberec pozostáva z niekoľkých častí, smer vlákien by mal byť rovnaký;
 • spoje medzi plátennými kobercami sú zlepené špeciálnym lepidlom alebo PVA v šírke 15 cm,potom sa na ňu na niekoľko hodín umiestni náklad;
 • koberec sa tlačí po obvode podstavca, lepia sa len spoje;
 • po položení koberca nie je možné chodiť 24 hodín;
 • otvory v koberci pod rúrkami sú upevnené bezfarebnou lepiacou páskou, pretože časom, ak sa tak nestalo, sa môže začať odlupovať;
 • v prípade montáže koberca len s podlahovými doskami už nie je možné ho čistiť pomocou umývacieho vysávača a na kolieskach nie je možné na ňom položiť nábytok, pretože je tu riziko, že koberec bude vytiahnutý spod podstavca;
 • lepiacou metódou nie je podklad položený.

Sprievodca inštaláciou videa pre koberec

Koberec je praktická, odolná a estetická podlahová krytina. To je dôležitá súčasť vnútorného priestoru. Ale aby ste mohli plne využiť kvalitatívne vlastnosti koberca, musíte vedieť, ako ho položiť. Ak máte záujem o tento povlak, potom by ste mali vedieť, že položenie koberca - cena, ktorá bude oveľa nižšia, keď to robíte sami, je pomerne cenovo dostupný proces. To môže byť študovaný z vyššie uvedených informácií, ale video pomôže v tejto veci ešte lepšie - Pokládka koberec video.

Teraz ste vyzbrojení potrebnými vedomosťami o inštalácii koberca, pred začatím opráv vám zostáva len konzultácia s kompetentným odborníkom, ktorý vám pomôže vybrať spôsob inštalácie a potrebné materiály.