DIY nástenné omietky sú tradíciou opodstatnenou praktickosťou

Rôzne inovatívne dokončovacie materiály je ťažké konkurovať starodávnym metódam, čo sa osvedčilo ako úspešná stáročná prax. Bez ohľadu na to, ako sa objavujú vysokorýchlostné, ľahké a pokročilé technológie konečnej úpravy, omietka zostáva lídrom v hodnotení. Napriek zložitosti, prachu, stavebnému bahnu, dlhodobému procesu, my, rovnako ako naši vzdialení predkovia, omietame steny vlastnými rukami. Nebojíme sa stupňa zložitosti práce, pretože dôležitý je konečný výsledok a dlhý zoznam priorít charakteristických pre praktickú oteruvzdornú omietku.

Omietka poskytuje možnosť realizovať takmer všetky projektové projekty. Toto je najlepšia voľba na odstránenie nedostatkov staviteľov, na zladenie stien a manuálne vytvorenie štukových vzorov. Používa sa na vytvorenie rôznych štruktúr textúry, farby a povrchu.

Majstri dokončovacích prác vlastnia celý rad špecifických technológií na aplikáciu zmesi omietok na steny, v dôsledku čoho sa demokratický materiál mení na roztrhaný prírodný kameň, rezaný kameň alebo bežné murivo. Podľa stupňa expresivity benátskej a slovenskejterrazitovaya omietky môžu súťažiť s tapetami a dokončovanie s 3D štruktúrou. A počet farebných možností a kombinácia rôznych metód kreslenia dekoratérov vo fantázii vtákov rastú.

Dokonca aj 3D efekty podliehajú omietke

Nesporné výhody sadry

Výber sadrových zmesí ako dokončovacích materiálov je odôvodnený nadradením ich výkonov, technických a estetických vlastností, presnejšie výškou celého súboru ukazovateľov.

V zozname priorít používania omietky sa objavia:

 • vodoodpudivé vlastnosti materiálu, schopnosť vysychania po núdzovom zmáčaní bez straty dekoratívnych ukazovateľov;
 • optimalizácia izolačných vlastností budovy;
 • priepustnosť vzduchu, to znamená schopnosť preskočiť nadbytočné domáce plyny, zabraňovať predčasnému starnutiu a poškodzovaniu stavebných materiálov, a tým aj vytvoriť priaznivú rovnováhu vlhkosti pre život v miestnostiach;
 • dodržiavanie hygienických a environmentálnych noriem;
 • schopnosť následne zmeniť textúrovanú a farebnú koncepciu konečnej úpravy;
 • nehorľavosť, na základe ktorej sa uprednostňuje omietka na obklady fasád a dekorácie vnútorných častí drevených stavieb;
 • cenovo dostupné náklady na opravu, najmä hmatateľné, ak si omietky stien urobíte vlastnými rukami a použijete cenovo najvýhodnejšie prípravky.

Zoznam negatívnych aspektov

Napriek presvedčivému zoznamu argumentov v prospech použitia omietky na stenách má tento materiál niekoľko významných nevýhod.

 • v prípade porušenia technológie nanášania zmesi omietky a nedodržania času potrebného na vytvrdnutie sa môžu objaviť trhliny a iné chyby;
 • konečná úprava fasády sa môže vykonávať len pri kladnej teplote;
 • na nanášanie na steny s hladkým alebo lesklým povrchom, predbežnou prípravou, základnou vrstvou, inštaláciou sieťového pletiva, budú potrebné špeciálne zárezy;
 • nízka produktivita práce s vysokým podielom ľudskej práce;
 • konštrukčné obmedzenia hrúbky vrstvy omietky.

Nevýhody sadry zahŕňajú aj zbytočne zložitý proces konečnej úpravy drevených domov, potrebu komplexnej prípravy. Negatívne strany rozpoznávajú schopnosť textúrovanej omietky „absorbovať“ prach, ktorý sa hromadí v reliéfnych drážkach. Tento mínus je charakteristický pre materiál, ktorý sa skladal z veľkých častíc piesku. Je pravda, že omietnutý povrch je možné vyčistiť takmer všetkými súčasnými domácimi chemikáliami. Aby sa eliminovala potreba častej starostlivosti, je lepšie pokryť špeciálnym lakom, prírodným alebo syntetickým voskom.

Lakovanie lakom a voskom zabraňujú kontaminácii omietky

Mokrá metóda: aplikačná technológia

Tradične sa omietkové malty nanášajú v troch po sebe nasledujúcich vrstvách, pričom každá z nich vykonávašpecifickú funkciu.

 • Postrekovanie je prvá vrstva, ktorá poskytuje priľnavosť povrchu k povrchu stavebných materiálov. Na jeho aplikáciu aplikujte roztoky s konzistenciou silného krému. Hrúbka vrstvy aplikovanej na drevo by nemala prekročiť veľkosť 9 mm a 5 mm pri spracovaní penového betónu a tehlových stien. Spreje sa rozprestierajú len na plochých betónových povrchoch, aby sa zachovala ekvivalentná hrúbka.
 • Základná vrstva je druhá vrstva, je vyrobená s maltou s hustejšou konzistenciou, aplikuje sa po vytvrdnutí predchádzajúceho náteru. Roztok podobný cesta sa vyrovnáva a treje, až kým sa nedosiahne relatívne plochý povrch. Pôda určuje hrúbku omietky, hrá úlohu základu pre konečnú povrchovú úpravu.
 • Povlak - posledná fáza omietky. Pre tretiu vrchnú vrstvu sa používajú roztoky s jemne rozptýleným, opatrne preosiatym pieskom. Pred nanesením omietky, ktorej konzistencia sa podobá nie príliš hrubej kyslej smotane, sa vysušená pôda zvlhčí, aby sa zlepšila adhézia medzi dvoma vrstvami omietky, potom sa vykoná dôkladné vyrovnanie povrchu.

Pred vykonaním každej z etáp aplikácie omietky je potrebné počkať na obdobie, ktoré sa riadi stavebnými normami a odporúčaniami výrobcov hotových zmesí.

Pri budúcich omietačoch, ktorí sa zaujímajú o otázku omietania stien pod tapetu alebo pod iným typom obloženia, je potrebné vedieť, že v rozpore s technológiou, všetkypráca bude zbytočná. Omietka sa odlúpne, praskne a truchlí umelcom s inými negatívnymi prejavmi.

Chcete bezchybne aplikovať omietku vlastnými rukami - sledujte technológiu a buďte trpezliví

Zloženie pre omietkové steny

V takmer zabudnutej minulosti sa ako komponenty na výrobu sadrových zmesí používali piesok a spojivo. Teraz existuje množstvo hotových kompozícií, ktorých vzorce sú obohatené rôznymi modifikujúcimi aditívami. Tieto zložky ovplyvňujú ťažnosť, adhéziu, rýchlosť tuhnutia, schopnosť zmraziť pri určitej teplote. Vzhľadom k zavedeniu modifikátora omietky je vhodné zriediť a aplikovať. Len náklady na hotové zmesi omietky nemá všetci na nákup. Preto priaznivci rozpočtových schém pre opravy a dekorácie uprednostňujú praktické, lacné cementové zmesi a najobľúbenejšiu sadrovú omietku.

Materiály vyrobené na základe cementu sa výrazne odlišujú od zmesí sadrových omietok, a to tak v aplikačných metódach, ako aj v špecifických vlastnostiach, ktoré ovplyvňujú rozsah použitia.

Sadrové steny s cementovou maltou

Hlavné zložky cementovej omietky sa preosievajú sitom riečneho alebo morského piesku a tradičného cementu s rôznymi zlepšujúcimi prísadami. Čiastočná veľkosť, hovorí o veľkosti zŕn, určuje možnú hrúbku vrstvy omietky: čím je disperzia materiálu tenšia, tým viacmôže byť vytvorená tenká vrstva omietky.

Spôsob prípravy roztoku z komerčne dostupných zmesí je mimoriadne jednoduchý. Nádoba s objemom 7 alebo 8 litrov sa napoly naplní vodou, do ktorej sa potom po častiach pridáva suchá zmes s pravidelným miešaním s konštrukčným mixérom alebo ručne stierkou. Tí, ktorí chcú ušetriť, môžu vyrobiť cementovú zmes sami. To bude vyžadovať cementovú značku M400 a preosiate čisté piesky v pomere 1/3.

Je nežiaduce zvýšiť podiel hlavného spojiva z dôvodu porušenia pomerov, doba tuhnutia sa môže skrátiť. Potom umelec bude ťažké hladký a hladký povrch.

Na to, aby sa cementová omietka na stenách „nash“, bude potrebovať stierku alebo stierku na vyrovnanie stierok alebo pravidla na vyhladenie strúhadla. Pre neskúsených finišerov, ktorí sa prvýkrát rozhodnú omietnuť steny vlastnými rukami, stačí stierka a stierka.

Nástroje na omietky, ktoré vykonávajú vlastné omietky

V kruhoch profesionálnych omietok sa technika nanášania cementovej malty nazýva slepá. Roztok zo špachtle musí skutočne tvrdo vsadiť do steny. Až potom roztok dobre priľne na upravený povrch, pretože jeho najmenšie častice pod vplyvom nárazovej sily môžu voľne prenikať do horných vrstiev stavebného materiálu. Pohyby malty s rozstrekovačom sa podobajúhráč ping-pong pohyby, striekajúcej okolo, bahno, ale musíte zmieriť s nimi získať čo najlepšiu priľnavosť.

Nie je potrebné vyplniť veľký segment steny naraz, je lepšie začať s dokončovaním časti, ktorej plocha nepresiahne jeden meter. Po dokončení "spike" plánovanej oblasti, môžete pristúpiť k zarovnaniu. Vykonáva sa pomocou kruhových pohybov plaváka smerujúcich proti smeru hodinových ručičiek. V procese zarovnávania sa do dutín pridá roztok, prebytočný materiál sa odstráni zo steny a vráti sa späť do nádrže na roztok. Prekryvná vrstva cementovej malty by mala byť suchá aspoň 7-8 hodín, potom ďalšia vrstva plops.

Ploché rohy sa vyrábajú s hranovou doskou pripevnenou skrutkami k stene priľahlej k ošetrovanému povrchu. A keď je potrebné omietku priľahlé steny, doska nie je pribitý, ale pevné stehy. Na vytvorenie geometricky presných vousov (konkávnych rohov) sa na upevnenie v pravom uhle používajú dve keramické dosky. Začiatočníci musia pamätať, že všetky prebytočné malty a všetky chyby musia byť odstránené v období nepresahujúcom 12 hodín. Po tomto čase bude ťažké odstrániť vytvrdený roztok.

Ako omietať steny sadrovou maltou

Sadrové malty, tiež nazývané alabastrové zmesi, boli vytvorené na uľahčenie práce omietačov. Ľahko sa nanášajú, rýchlo vytvrdzujú, ale z hľadiska pevnosti a pevnosti sú horšie ako cementové zmesiodolnosť voči opotrebeniu.

Existujú záväzné požiadavky: alabasterový roztok sa riedi v dokonale čistej nádobe, aplikuje sa čistými nástrojmi, pretože prítomnosť nečistôt môže skrátiť proces tvrdnutia.

Sadrová omietka sa ľahšie pracuje pre tých, ktorí sa rozhodnú omietnuť steny vlastnými rukami
.

Výkonný umelec nemusí zvládnuť konkrétne triky. Sadrová omietka sa ľahko aplikuje na priečky pomocou jednoduchých pohybov pomocou stierky, stierky alebo stierky. Na prípravu zmesi je potrebné prečítať si pokyny výrobcu a dôsledne dodržiavať jeho odporúčania. Plastový materiál je rozprestretý na stenovej časti, potom zarovnaný s pravidlom alebo veľkou stierkou. Zarovnanie sa vykoná najprv vo vertikálnom smere, potom horizontálne. Vrstva sadrovej omietky schne 2-3 hodiny.

Ploché uhly sú tvorené zosilnenými uhlovými upínacími prostriedkami, po ktorých je základný tlak nastavený pomocou špachtle. Do jednej hodiny po začatí procesu kalenia je potrebné odstrániť všetku prebytočnú sadrovú omietku, ktorú začiatočníci nemajú vždy čas na riadenie. Medzi nevýhodami tohto dokončovacieho materiálu je známa zlá kompatibilita s povrchmi natretými olejovými farbami, alabaster a putty nie sú vhodné pre posteľ. Ručne vyrobená omietka stien v takýchto prípadoch môže odpadnúť v dôsledku toho, že sa počas vytvrdzovania vlhkosť začína tvoriť zo sadrovej malty. To spôsobuje, že omietka odlúpne lesklý povrchpovrch a mení percento vlhkosti v tmeli.

Výzdoba interiéru na majákoch

V prípade potenciálnych omietačov, ktorí sa chcú naučiť, ako sa omietky na steny, tapety, obklady a iné druhy povrchových úprav na majákoch, popis technológie môže byť príliš komplikovaný. V skutočnosti je všetko oveľa jednoduchšie, než sa môže zdať neskúsenému človeku vystrašenému nezvyčajnými výrazmi. Technika vykonávania je oveľa ľahšie sa naučiť z video kurzov, ale užitočné môže byť informovanie o najjednoduchšej metóde zarovnania pomocou kovových profilov.

Bude to trvať veľké pravidlo na dĺžku 2 alebo viac metrov, skrutky, alabastrovú alebo betónovú maltu, nástroje na omietky a tiež kovové profily, ktoré teraz vyrábajú výrobcovia dokončovacích materiálov a technologických zariadení. Nemôžu byť nazývaní príliš lacnými, ale stoja podstatne menej ako služby profesionálnych štukatérov, a tiež im to pomôže lepšie a rýchlejšie.

 • Najvzdialenejšie majáky (vertikálne namontované lamely) sú vhodnejšie umiestnené vo vzdialenosti 20 cm od priesečníka priečky so susednou stenou alebo koncom steny.
 • Na identifikáciu zakrivenia priečky alebo povrchu nosnej steny vertikálne sa používa rovný alebo primitívny kábel so záťažou na konci.
 • Sádrové pahorky sa aplikujú pozdĺž vertikálne umiestneného pravítka 20 - 30 cm.
 • Stlačením pravidla na tuberkulách sa vytvorí imaginárna úroveň, ktorá budeproces orientácie.
 • Poloha majáku je fixovaná roztokom.
 • Ďalší maják je postavený podobne.
 • Na určenie presnej polohy medziľahlých majákov, ak sú potrebné pre povrch s veľkou plochou, sú kordy napnuté medzi bodmi majákov na rovnakej úrovni. Ako medziľahlé upínacie zariadenie, označujúce budúci povrch omietky, môžete použiť samorezné skrutkovacie skrutky zatiahnuté do steny. Po dokončení práce budú musieť byť odstránené.
 • Akonáhle malta použitá na upevnenie majákov stvrdne, medzery medzi profilmi „slapajú“.
 • Pravidlo sa pritláča na majáky a omietka sa vyrovnáva ako na koľajniciach.

Pravidlo pozdĺž profilov koľajnice sa pohybuje vo zvislom smere, občas striedavo so svetlom sa otáča doprava doľava, čím sa vytvára hladká vrstva. Potom, čo omietka zaschne, majáky sa vytrhnú zo steny, zostávajúce brázdy z nich sú opatrne zatavené maltou.

Existuje ďalší spôsob použitia roztoku s majákmi. Jednoducho povedané, taká omietka stien vlastnými rukami je hotová: video sprievodca a príbeh umelca pomôžu zvládnuť jednoduchú vedu o profesii omietok a trochu inú, aj keď pracovne náročnejšiu technológiu.

Omietanie je komplexným typom dokončovacích prác, ale s ním môže zvládnuť úplne neskúsená osoba. Musíte byť trpezliví, dôkladne si preštudovať príručku a jasne spĺňať všetky požiadavky. S výhradou týchto podmienokNepoškvrnený povrch a vynikajúce výsledky potešia majiteľov priestorov.