DIY schodisko - od projektu po zábradlie v 5 krokoch

Bez dodržiavania pravidiel a bez vykonania bezpečnostných výpočtov bude rebrík s vlastnými rukami postavený, aspoň neúspešne, bude vyžadovať globálne zmeny a nákladné vylepšenia. Aby sa odstránili neúspešné pokusy, je lepšie urobiť všetko spočiatku so zameraním na stavebné predpisy.

Typy rebríkových konštrukcií

Najjednoduchšie riešenie bude modulárne - musia sa montovať len z kompletných častí, presne podľa pokynov výrobcu. Pripravené súpravy sú dodávané pre montáž pochodujúcich a skrutkových doplnkov, sú vybavené kompletnou sadou montážnych a konštrukčných komponentov.

Modulárne točité schodisko je zostavené podľa princípu detského dizajnéra, jeho komponenty sú plne pripravené na montáž
.

Argumenty pre výber materiálu

Na konštrukciu zváraného kovového rebríka sú potrebné zručnosti zvárača a invertorového zariadenia. Môžete sa naučiť základy zváraného podniku sami, ale vybudovať reprezentatívnu počiatočnú štruktúrukurz nestačí. Liatie betónovej konštrukcie často predurčuje prevádzkové podmienky. Dvojpodlažné vily z tehál, penových blokov, plynových silikátových panelov sú vybavené betónovými schodíkmi. Okrem toho bude musieť studený betónový systém ešte obaľovať drevo alebo dýhu iným materiálom. Nakoniec sa ukazuje, že musíte urobiť dvojitú prácu.

Výstavba betónového schodiska s dreveným obložením za finančné a mzdové náklady je ekvivalentná vytvoreniu dvoch samostatných konštrukcií
.

Pozor. V dvojpodlažných chatách v súlade s požiarno-bezpečnostnými požiadavkami je potrebné inštalovať betónové alebo kovové schodiská, ktoré v prípade požiaru zaručujú evakuáciu z horných poschodí.

Tí, ktorí potrebujú podkrovné schodisko, by mali uprednostňovať drevo. Materiál je ľahký, ľahko sa spracováva, neprekrýva prekrytie.

Rada. Pre usporiadanie nových nízkopodlažných drevených stavieb odporúčame postupné drevené systémy kvôli zmršťovaniu. Je ťažké predpovedať, do akej miery sa výška stropov zníži a aký bude rozdiel medzi betónovým alebo kovovým schodiskom a stropom.

Pravdepodobné chyby pri výrobe drevených konštrukcií bude jednoduchšie opraviť.

Najjednoduchšia konštrukcia

Tí, ktorí chcú robiť schody sami, nikto neodporúča začať zložitým typom skrutiek. Ak vám obmedzené rozmery miestnosti neumožňujú vybrať si jednoduchý bytmožnosť, je lepšie zakúpiť hotový súbor modulov alebo kontaktovať staviteľov.

Šikmý "medzipodlažný komunikačný nástroj" zaberie veľa miesta, ale výstup a najmä zostup pozdĺž neho budú najpohodlnejšie. Optimálne uhol sklonu nepresahuje 37 °. Sklon 45 ° automaticky prevedie konštrukciu na kategóriu pomocných. Ak pôjdete dolu, bude sa musieť posunúť dopredu. Strmosť 40º nie je príliš vhodná na zostup.

Šikmé schodisko so sklonom maximálne 37 stupňov je najpohodlnejšie
.

Ak existuje otázka postavenia na obmedzenej ploche, malo by sa uprednostniť dvojpodlažná budova s ​​pristátím alebo s krokmi.

​​

Upozornenie. Vzdialenosť medzi priamymi letmi smerom k sebe by mala byť najmenej 100 mm.

Je potrebné ponechať vzdialenosť medzi pochodmi „smerom k sebe“
.

Stupne môžu byť podopreté na nosných nosníkoch, môžu byť pripevnené k stene pomocou skrutiek, pripevnených k dvom bočným oblúkom. Zoberme si príklad stavby s kosourami.

Navrhujeme schody vlastnými rukami

Bez ohľadu na prítomnosť alebo absenciu skúseností by mal každý remeselník začať s výpočtami a návrhom. Projekt sa zameriava na bezpečnosť a vytváranie lepších podmienok pre pohyb.

Požiadavky na dizajn a projekt

  • Konštrukcia by mala mať zaťaženie, ktoré presahuje priemernú hmotnosť osoby.
  • Musí byť vybavenýPlochy, ktorých umiestnenie sa musí zvážiť vo fáze tvorby projektu.
  • Ploty sú vybavené zábradlím a zábradlím, vzdialenosť medzi stojacimi stojanmi by mala byť menšia ako veľkosť hlavy dieťaťa.

Upozornenie. Je možné oplotiť schody, aby sa zabránilo situáciám, ktoré ohrozujú užívateľov, nie s balusters, ale s pevným "plátno" z Plexiglas alebo ok, ak sú malé deti v dome.

  • Výška konštrukcie sa vypočíta na dokončovacích podlažiach oboch podlaží alebo na ich odhadovaných značkách.
Je potrebné vypočítať výšku konštrukcie
.
  • Podľa noriem by mal súčet šírky behúňa a zodpovedajúcej výšky stúpačky prekročiť 50 cm (možné sú malé odchýlky). Odporúča sa výška 14 - 17 cm, pre plnú podporu nohy sa odporúča šírka behúňa 25 - 32 cm.
  • Výška priechodu je 1,9-2,0 m. Veľkosť závisí od výšky užívateľov vypočítanej s prihliadnutím na výšku najvyššieho člena rodiny + 5 cm
  • Pohodlná šírka vnútorného schodiska je vzdialenosť medzi stenou a stropom. madlo alebo medzi dvoma madlami 0,90 - 1,00 m.
Zásada výpočtu krokov je založená na jednoduchom vzorci
.

Najdôležitejšou fázou je dizajn. Chyby urobené v procese premenia stavbu na stratu času, úsilia a peňazí. Projekty sa vykonávajú analogicky, bez ohľadu na zvolený materiál, pravidlá a výpočty sú identické.

Pripravme si potrebný materiál

Nakoniec sme sa rozhodli, že staviame schodiskorezivo. Na výrobu kosour borovicových dosiek so šírkou 40 mm. Stúpačky, ktoré môžu byť opustené, môžu byť tiež vyrobené z ihličnanov. Optimálne, ak sú behúne vyrobené z tvrdého dreva.

Rada. Je lepšie kúpiť ready-made kroky z lepeného dreva, vytvorené ako laminované dyhy reziva z barov s rôznym smerom vlákien. Nebudú deformované, praskliny, trhliny.

Správne kosoura

Podľa projektovaných rozmerov kroku nakreslíme krivku. Potom sme umiestnili značkovač na dosky a použili elektrickú pílu na vystrihnutie pôvodných zubov. Tí, ktorí chceli vedieť, ako postaviť rebrík vlastnými rukami bez chýb a zmien, pravdepodobne odhadovali, že všetky prvky by mali byť symetrické. To znamená, že prvý vyrezaný nosník so zubami bude slúžiť ako šablóna na zhotovenie druhého, a ak je šírka schodov 1,20 alebo 1,50 m, potom tretia.

Musíme začať s výrobou kosour, na výrobu ktorej potrebujeme šablónu s presnými rozmermi schodíka, po ktorom sa zuby prerezajú do lúča na nastavenie stupňov

Montáž prvkov schodov

Nasaďte schodíky a stúpačky pripevnené na klince a skrutky kosoura. Majster, ktorý sa rozhodol nepoužívať hotové súčiastky, bude tiež musieť tieto prvky strihať podľa vzoru vyrobeného špeciálne pre nich.

Behúň môže pozostávať z dvoch dosiek
.

Stavba sa považuje za spoľahlivejšiu;jednoduchých trojuholníkových alebo zložitejších plemien. Na ich montáž a montáž sú potrebné hmoždinky a predvyrobené drážky.

Schéma: ako urobiť rebrík so spoľahlivejšími drevenými plutvami

Inštalácia zábradlia a zábradlia

Na inštaláciu každého zábradlia použijeme kotvu alebo vlásenku. Po prvé, na značke, budeme "tlačiť" lepidlo vlásenka s koncom, ktorý bude prenikať cez behúň potom do kosour, potom budeme krútiť a upevniť baluster na voľnom konci. Podobne, piliere plotov, medzi ktorými majú stĺpiky. Na konci stĺpov a zábradlia sú vybavené zábradlím.

Montáž prvkov oplotenia

Informácie o videu: bežné chyby

Skôr ako sa dostanete do práce, mali by ste sledovať videá so zoznamom a popisom bežných chýb.

Proces budovania schodiska nemožno klasifikovať ako najjednoduchší, ale nie je to ani mimoriadne ťažká úloha. Hlavný zádrhel v kompetentnom dizajne. A potom musí byť umelec vedený dôkladnosťou a presnosťou a všetko bude určite fungovať.