Dlaždice na kúpeľ - ako si vybrať a správne položiť

Špecifickosť priestorov určuje vlastné podmienky pre výber materiálov na konečnú úpravu. Kúpeľ - miestnosť s vysokou vlhkosťou a silnými teplotnými zmenami. Ak je drevo ideálnym materiálom pre parné kúpele (lipa alebo osika), potom pre predsieň, čakáreň, sprchovací kút a tiež pre oddychovú miestnosť budú najlepšie dokončovacie materiály čeliť obkladom. Vzhľadom k tomu, dlaždice toleruje kolísanie teploty, je odolný voči zvyšujúcej sa vlhkosti vzduchu, je ľahko čistiteľný, a čo je dôležité, je úplne neškodný pre zdravie, nevypúšťa škodlivé látky pri zahrievaní. Ale, ako viete, dlaždica je iná. Odlišuje sa nielen tvarom, farbou, veľkosťou, textúrou povrchu, ale aj odlišnými vlastnosťami. Aký je najlepší obklad na kúpanie? Pokúsme sa na to prísť.

Ako si vybrať dlaždicu pre vaňu

Pri výbere dlažby venujeme pozornosť predovšetkým farbe, vzoru, textúre, tvaru. Ale ak je obklad zvolený vo vani, dôležitejšie ukazovatele materiálu sú odolnosť voči opotrebeniu a absorpcia vlhkosti.

Klasifikácia keramických obkladačiekSúlad s normou ISO 13006

V súlade s európskymi klasifikačnými normami by sa dlaždice na podlahe vo vani mali vyberať s najnižšou absorpciou vlhkosti, pretože sú v neustálom kontakte s vodou. Čím vyššia je pórovitosť dlaždice, tým viac absorbuje vlhkosť. Doska s nízkou absorpciou vlhkosti (A I a B I) je hustšia, ťažko rezateľná. Pórovitosť závisí od počiatočného zloženia ílovej zmesi, ako aj od spôsobu výroby. Dlaždica môže byť vyrobená vytláčaním (označeným ako "A") alebo stlačením ("B"). Extrúzia zahŕňa vytláčanie pastovitej hmoty cez špeciálny tvarovací stroj a rezanie na požadovanú veľkosť (môžete získať dlaždice rôznych tvarov, pričom každá dlaždica sa presne opakuje predošlá). Počas lisovania je každá dlaždica vytvorená z keramickej hmoty pod tlakom.

Pri nákupe obkladacej dlažby je potrebné venovať pozornosť aj jej geometrii, tj správnosti tvaru - rovine a vystaveniu rohov. Nerovnomerné dlaždice je veľmi ťažké položiť. Je ťažké určiť „okom“ plochú dlažbu, ale je tu jeden jednoduchý spôsob - dve dlaždice sú zostavené „tvárou v tvár“, ak sú tesne priliehajú k sebe s celou rovinou a uhly sú rovnaké - dlažba je dobrá.

Doska na podlahu v kúpeli je vystavená najsilnejšiemu vplyvu, preto sú požiadavky na ňu vyššie ako na dlaždice na steny. Podlaha vo vani je spravidla vlhká, takže dlaždice sa vyberajú s najmenšou absorpciou vlhkosti, najväčšou odolnosťou proti opotrebeniu asila. Okrem toho, dlaždice na podlahu vane by nemala byť klzká. Je vhodnejšie zvoliť dlaždicu s hrubým povrchom.

Dôležitým bodom je výber lepidla na obklady. Pri pokládke dlaždíc do kúpeľa musí mať lepidlo dobré vlastnosti proti vlhkosti a lepeniu. Zvlášť vysoká kvalita by mala byť lepidlo pri lepení dlaždíc na staré keramické dlaždice alebo skla. Okrem toho by pripravený roztok lepidla nemal veľmi rýchlo tuhnúť, aby bolo možné korigovať polohu nerovnomerne lepených dlaždíc.

Pokladanie dlaždíc do kúpeľa vlastnými rukami

Nástroje a materiály

Nástroje na obklady

Takže budeme potrebovať:

  • dlaždice;
  • lepiaca zmes na dlaždice;
  • pravítko;
  • palica (palica) z gumy;
  • 44. nádrž na riedenie lepidla;
  • vŕtačka so zmiešavačom;
  • 46) nádoba s vodou na namáčanie obkladu;
  • špachtle;
  • 48) plastické krížiky;​​49. vlasca alebo povrazy;
  • škárovacia hmota pre spoje.

Poradie prác v etapách

1. Pokladanie dlaždíc v kúpeli je takmer rovnaké ako v prípade iných priestorov. Je to, aby sa zabezpečilo, že prúdenie obkladačiek na podlahu v kúpeli môže byť naskladané so svahom. V prvom rade je potrebné pripraviť povrch na obloženie. Steny a podlahy sú očistené od nečistôt a delaminácií. V prípade potreby vyrovnajte nerovnomerný podlahový cementový poter a steny - omietky. Ďalším krokom je rozpad povrchu, pre ktorý je po obvode povrchunastaviť majáky, medzi ktorými sa natiahne línia alebo povraz, ktorý bude kontrolovaný rovinnosťou položením dlažby. Ak máte v úmysle položiť vzor, ​​mali by ste najprv urobiť podrobné rozloženie dlaždíc.

Upozornenie. Dlaždice pred pokládkou je potrebné navlhčiť, na ktoré sa umiestni do nádoby s vodou. Nechajte dlaždice byť vo vode, kým sa z nich nedostanú vzduchové bubliny. Lepšiu zmes lepidla na dlaždice je lepšie riediť v plastovej nádobe a miešať elektrickou vŕtačkou s miešadlom do hladka.

2. Pokladanie dlaždíc na stene aj na podlahe začína v rohu. Lepidlo na dlaždice sa aplikuje na vopred pripravený povrch, na ktorý sa položí dlaždica. Pretože lepiaca zmes tuhne veľmi rýchlo a stáva sa nevhodnou na použitie, aplikuje sa na povrchovú plochu na lepenie jednej dlaždice.

Vyrovnanie lepidla zubovou stierkou, stierka sa vyberie podľa pravidla „čím je dlažba väčšia, tým väčší je rozchod hrebeňa“

Lepidlo naneste na celú plochu zariadenia zubovou stierkou namočenou vo vode. Je dôležité, aby hrúbka lepidla nebola väčšia ako hrúbka dlaždice. Po tom, lepidlo dlaždice, jemne poklepaním s gumovým kladivom, vyrovnanie je s pravítko.

3. Medzi položené dlaždice sa vkladajú špeciálne plastové krížiky rovnakej veľkosti, ktoré pomáhajú pri vytváraní rovnakej medzery medzi susednými dlaždicami.

Skontrolujte položenie obkladačkyhorizontálna zhoda sa musí vykonávať nepretržite nastavením vodováhy na dva alebo viac prvkov súčasne
.

4. Lepidlo zostáva na okrajoch odstránené špachtľou a potom pokračujte s inštaláciou ďalšej dlaždice. Pri pokládke je potrebné neustále monitorovať rovinnosť radov a rovinu povrchu (kontrolované pomocou rybárskeho vlasca a pravítka).

Škárovanie spojov zlepší estetické vlastnosti obloženia, chráni spoje pred vlhkosťou

5. Po úplnom vytvrdnutí lepidla sa odstránia plastové krížiky, spoje medzi dlaždicami sa pokryjú špeciálnou zálievkou s gumovou stierkou. Môžete použiť injektáž v kontrastnej farbe k základnej farbe dlaždice. Alebo aplikujte jednofarebnú škárovačku s dlažbou - to je vec osobnej preferencie. Zvyšky malty sa utierajú vlhkou špongiou.

Dosky na kúpele - fotografie hotových diel

Užitočné videá

Doska v kúpeli: Odpovede na otázky

Podlahové potery a dlaždice

Pokládka obkladu na svah

Ako môžete vidieť , keramická dlažba v kúpeli je najvhodnejším materiálom pre konečnú úpravu, vďaka svojim mnohým výhodám (trvanlivosť, pevnosť, atraktívny vzhľad, odolnosť voči zmenám teploty). Pokladanie dlaždíc v kúpeli sa vo všeobecnosti riadi procesom zdobenia dlažieb z iných priestorov. Výber materiálov s požadovanými vlastnosťami je dôležitý len zodpovedne.