Do-it-yourself laminátové podlahy: video inštrukcie, tipy, pravidlá

Laminátová podlaha je jednou z najobľúbenejších podláh, ktorá sa líši od ostatných typov rýchlosti a jednoduchosti inštalácie. Hrúbka plechu je 6 až 11 mm a šírka približne 20 cm. Zahŕňa vrchnú vrstvu, ktorá je filmom odolným voči opotrebeniu, papierovú vrstvu s rôznymi aplikovanými textúrami a farbami, vrstvu s vysokou hustotou drevovláknitých dosiek ošetrených impregnáciami odolnými voči vlhkosti a konečnú vrstvu pozostávajúcu z papiera impregnovaného živicou. Je potrebné poznamenať, že položenie vlastnej laminátovej podlahy je pomerne jednoduchý proces, ktorý nevyžaduje špeciálne zručnosti.

Nástroje a materiály, ktoré budú potrebné

Na položenie laminátu by sa mali pripraviť tieto nástroje a materiály:

  • Laminát;
  • Substrát pod laminátom;
  • Pílová alebo pokosová píla;
  • ruleta;
  • Námestie;
  • Ľahké kladivo;
  • Úroveň;
  • Maskovacia páska;
  • Obmedzovače;
  • Nôž.

Prípravné práce pred položením

Ako vložiť laminát vlastnými rukami? Dôkladná odpoveď naTakáto otázka sa musí začať pokrytím prípravnej fázy pred vykonaním hlavných prác. Získaný laminát by mal byť uchovávaný pri izbovej teplote niekoľko dní, výhodne aspoň dve. To umožní, aby sa materiál prispôsobil teplote, vlhkosti miestnosti, v ktorej bude položený.

Jednou z hlavných podmienok zabezpečujúcich vysokokvalitné položenie laminátu je starostlivo vyrovnaný povrch. Hladinu musíte starostlivo merať po celej ploche, najmä v rohoch. Maximálna prípustná odchýlka je 1-2 mm odchýlky od úrovne na 2 m základne, aby sa určila pomocou dvojmetrovej úrovne.

Ak je laminát položený na betónový poter, mali by ste položiť plastový obal, ktorý plní funkciu ochrany podlahovej krytiny pred vlhkosťou, ktorá sa vytvára na podklade. Ďalšia vrstva musíte položiť na podklad, plniť úlohu absorpcie zvuku a potom laminát.

Fólia sa rozprestiera zo strany, na ktorú bude podlaha položená. Konce sú preložené cez stenu a pásy z polyetylénového filmu sú prekryté o 20 cm, môžete ich prilepiť krycou páskou alebo polyuretánovou penou, ktorá zabezpečí spoľahlivejšiu ochranu laminátu a zabráni posunu pásov. Pri pokládke tejto podlahy na drevený podklad nie je potrebná izolácia.

Technológia ukladania laminátu

Najprv je potrebné zvoliť správny smerkladenie podláh. Ak sú všetky okná v miestnosti umiestnené na tej istej strane, je najlepšie vykonať priamu inštaláciu v smere dopadajúceho svetla. Ak bude pokládka prebiehať cez slnečné lúče, spoje panelov budú zreteľnejšie. Ak chcete, aby podlaha mala pekný a atraktívny vzhľad, je potrebné sa tomu vyhnúť.

V závislosti od spôsobu pripojenia sa rozlišuje zámková (bezglejová) a lepiaca laminácia. Okrem toho je zámok rozdelený do 2 typov, líšiacich sa uzamykacím systémom. Prvý typ zahŕňa skladacie zámky (zámky „Click“) a druhý typ obsahuje uzamykacie západky (zámky „Lock“). Typ pripojenia ovplyvňuje inštaláciu laminátu. „Click“ zámky sa vyznačujú vysokou pevnosťou spoja a nízkym percentom poškodených panelov počas inštalácie. Laminát so zámkami „lock“ je cenovo dostupnejšie, ale má nižšiu kvalitu pripojenia panelov.

Laminát s uzamykacími zámkami
Laminát so zámkom

Ako položiť laminát so zámkami „Click“

Po prvé, zamerajme sa na inštaláciu podlahových krytov so zámkami „Click“. Presnejšia predstava o tom, ako dať laminát vlastnými rukami - video exkurzia vám umožní dostať sa.

Pozrime sa na hlavné body technológie používanej v zariadení. V prvej fáze, pomocou pásky, merať šírku miestnosti a urobiť výpočty určiť šírku posledný rad panelov, ktoré budú položené v blízkosti steny. S jeho významommenej ako 5 cm by mali byť rezané panely, ktoré budú v prvom, ako aj poslednom rade, aby sa dosiahla rovnaká šírka.

Okrem toho je potrebné pamätať na to, aby ste ponechali medzery z každej steny približne 10 mm.

Laminát sa ukladá na dlhú stranu panelu, zvyčajne pozdĺž miestnosti v smere denného svetla. Ako je uvedené vyššie, sú nainštalované dištančné kliny s hrúbkou asi 10 mm, ktoré potom budú potrebovať túto medzeru. Po všetkej práci musia byť odstránení. Prítomnosť medzier je nutnosťou, pretože inak môže pri tepelnej rozťažnosti laminát „stáť na konci“.

Úplne prvý laminátový panel je položený v ľavom rohu miestnosti. Potom, v uhle 30 ° od prednej strany, je nasledujúci panel vložený do drážky a zaistený zatlačením laminátu na podlahu. Postup sa opakuje až do konca steny.

Laminátové panely so zámkami „Click“

Aby sa však rovnomerne rozložil tlak vyvíjaný na podlahu, je potrebné umiestniť laminátové panely do šachovnicového vzoru. Na tento účel sa posunú pri položení nasledujúceho radu na 30-40 centimetrov alebo viac vzhľadom na prvý rad. Panely druhého radu sú spojené ako predchádzajúci panel a potom sú riadky spojené dohromady. Laminát z druhého radu by sa mal nad podlahou zdvihnúť v uhle tridsiatich stupňov a vložiť do hrebeňa položeného prvého radu, pritlačeného k podlahe.

Zlúčeninaradov pri pokládke laminátu so zámkami „Click“

Okrem toho, položenie druhého radu môže začať spojením dlhých strán laminátu a až potom spojiť koncové časti pomocou výplne s ľahkým kladivom. Ak chcete vykonať prácu starostlivo a nepoškodiť panel, je lepšie k nemu pripojiť tyč.

Všetky nasledujúce riadky sa ukladajú podobným spôsobom podľa zvolenej metódy.

Ako položiť laminát so zámkami „lock“

Pri ukladaní laminátu so zámkami „lock“ je hrot prvého panelu umiestnený do drážky na druhom paneli. Pri tejto manipulácii by oba panely mali ležať na horizontálnej rovine. Potom sme ich porazili barom alebo kladivom. Podobným spôsobom sa zmestí celý prvý rad laminátu.

Laminátové panely so zámkami „Lock“

Pri pokladaní ďalšieho (druhého) radu nezabudnite na posunutie panelov, aby sa dosiahol šachový príkaz. Prvý panel druhého radu podlahovej krytiny spojíme s predchádzajúcim radom, vložíme hrot do drážky a potom ho opatrne vyrazíme. Nasledujúci panel druhého radu sa najprv kombinuje s prvým radom, mierne sa oddeľuje od koncovej strany a potom sa pomocou dierovania pripevní druhý panel laminátu na prvý v tomto rade.

Spojovacie rady pri pokládke laminátu so zámkami „lock“ sú neprijateľné pre rally panely s kladivom bez špeciálnej priečnej tyče

Ako položiť lepený laminát

Uvažovali sme o tom, ako položiť laminát vlastnými rukami bez lepidla. Ale je tu aj lepidlospôsobom. Vyznačuje sa zložitosťou inštalácie, dodatočnými nákladmi na lepidlo a vyžaduje určité zručnosti pri jeho aplikácii. V súčasnosti sa táto metóda takmer nikdy nepoužíva.

Táto metóda samozrejme umožňuje predĺžiť životnosť podlahovej krytiny v dôsledku spoľahlivej ochrany proti vniknutiu vlhkosti do vnútra. Laminát lepidla sa nedá rozobrať, pretože panely sú navzájom úzko spojené.

Videozáznamy pre tých, ktorí chcú diagonálne ležať

Dodržiavanie všetkých odporúčaní pre pokládku laminátu vám umožní získať krásnu a trvanlivú podlahu. Okrem toho môžete laminovať diagonálne, aby ste získali zaujímavý a krásny obraz. Nižšie sa pozrieme na to, ako sa toto laminátové kladenie vykonáva ručne - v tom nám pomôže video inštrukcia o tom, ako pracovať.