Do-it-yourself montáž sadrokartónu: rôzne triky a triky

Montáž sadrokartónu je proces povrchovej úpravy sadrokartónu. Je to najekonomickejší a najrýchlejší spôsob, ako skryť existujúce nerovnosti. Dekorácia na stenu pomocou tohto materiálu je prípravnou prácou pred nanesením omietok, náterov alebo tapetových stien. Okrem vyrovnávania, inštalácia sadrokartónu vám umožní teplo a zvukotesné miestnosti.

Zoznam potrebných nástrojov

Na vykonanie montáže sadrokartónu vlastnými rukami potrebujete niekoľko špeciálnych nástrojov, ktoré sú najlepšie pripravené vopred. Každá fáza práce má svoje vlastné nástroje, ktoré umožňujú, aby bol pracovný postup čo najpohodlnejší.

Značkovacie nástroje:

 • Úroveň, laserová úroveň;
 • Plummet;
 • 38. ruleta;
 • Ceruzka;
 • Ink string.

Pri výrobe rámu bude potrebné:

 • Kladivo;
 • Punch;
 • bulharčina;
 • Skrutkovač;
 • Kliešte;
 • Kovové nožnice.
 • ​​

Pri práci so sadami sadrokartónových dosiek používajte tieto nástroje:

 • Rámová píla;
 • 52) koľajnice požadovanej dĺžky;53) ostrý nôž;
 • Hobľovačka.

Pre kvalitné tesnenie otvorov zo skrutiek, spojov plechov a rohov by sa mali pripraviť tieto nástroje:

 • Špachtle;
 • Nádoba, v ktorej sa bude zmes miesiť;
 • Valce a kefy na priméry;
 • Strúhadlo so sieťovinou alebo brúsnym papierom.

Samozrejme, pri práci nie je možné použiť alebo vymeniť všetky vyššie uvedené nástroje za alternatívne príslušenstvo.

Možnosti upevnenia sadrokartónových dosiek

Moderná technológia montáže sadrokartónových dosiek identifikuje dva spôsoby:

 • Bezrámové prevedenie (používajú sa špeciálne lepiace zmesi na báze cementu alebo sadry);
 • Vyhotovenie rámu (použitie rámu z kovových profilov alebo drevených nosníkov).

Použitie akejkoľvek metódy by malo zabezpečiť splnenie hlavnej úlohy - rovnomerné, spoľahlivé a trvanlivé upevnenie sadrokartónových dosiek umiestnených v jednej rovine.

Každá z možností je spoľahlivá a trvácna, hlavná vec je kvalitatívne vykonať inštaláciu.

Upevnený bez rámu

Na použitie pri montáži bezrámovej metódy by obloženie stien nemalo pozostávať z odlupujúcich sa materiálov,byť suché, bezprašné a nenatierané sklovinou alebo olejovou farbou. Pri použití cementového alebo sádrového lepidla musí byť podklad pevný, primerane natretý a rovnomerne (povolené sú len malé kvapky). Pod sadrokartónové dosky, usporiadané týmto spôsobom, je nemožné položiť izoláciu, takže budete musieť použiť cyklus izolácie peny. Výhody bezrámovej metódy sú: vynikajúca zvuková izolácia od konštrukčného hluku, minimálny súbor použitých nástrojov, krátka vzdialenosť od prednej plochy k základni.

Montáž sadrokartónu bezrámovým spôsobom s použitím rovnomerne naneseného lepidla

Metóda rámu - vysoká kvalita, spoľahlivosť

Táto metóda zahŕňa montáž plechov na už hotový rám, zostavený z kovových profilov alebo z drevenej tyče. Rámová metóda je vhodná na vykonávanie zložitejších opráv, napríklad pri vytváraní oblúka alebo viacúrovňového komplexného stropného dizajnu. Pre takéto práce je tento typ inštalácie považovaný za najspoľahlivejší.

Na výrobu kovového rámu použite profil z pozinkovanej ocele, ktorý má slepú drážku pre tuhosť a priechodné otvory určené na jej upevnenie na povrch. Treba poznamenať, že pri inštalácii týmto spôsobom sa dosiahne zlá zvuková izolácia, ktorá vyžaduje použitie dodatočných opatrení na jej zabezpečenie. Zápory možno pripísať, a dostatočne veľký súbor nástrojov potrebných na vykonanie práce.Rám z kovového profilu je trvanlivý a odolný voči vlhkosti, líši sa štandardizáciou aplikovaných prvkov. Výhodou tohto rámu je jeho použitie na povrchoch s veľkými nepravidelnosťami a existujúcou schopnosťou položiť izoláciu.

Rámec kovových profilov poskytuje možnosť položenia komunikácie a izolačnej vrstvy pod sadrokartón
.

Na výrobu dreveného rámu sa používa suchá, rovnomerná hobľovaná tyč. Tento typ rámu je nepochybne ekologický materiál, má dobrú zvukovú izoláciu a umožňuje položiť ďalšiu izoláciu. Po montáži dreveného rámu by sa mal ošetriť špeciálnou impregnáciou, ktorá chráni materiál pred vlhkosťou, plesňou, hnilobou, chybami.

Označenie povrchu pre montáž rámu

Pri kvalitných opravách musíte povrch označiť.

Označenie stien sa vykonáva v nasledujúcom poradí. Je potrebné zmerať vzdialenosť 5-6 cm od rohu a nakresliť vertikálnu čiaru na priľahlej stene. Podobne musíte nakresliť čiaru na protiľahlej stene a pomocou dlhej laty prepojiť tieto čiary na strope a podlahe. Ďalej, z rohu steny by ste mali vyznačiť zvislé čiary vo vzdialenosti 60 cm a označiť ich v 50 krokoch v rozloženom poradí - budú miestom pre montáž montážneho zavesenia.

Značenie stien pre konštrukciu kovových profilov
\ t

Pri montážisadrokartónu na strope ako prioritu by mala byť zaznamenaná horizontálna úroveň miestnosti. Na tento účel môžete použiť úroveň lasera alebo vodováhu. Malé značky sú umiestnené vo všetkých vnútorných a vonkajších rohoch miestnosti, potom sa v každom rohu meria vzdialenosť od týchto škrabancov k stropu a značka sa vytvára s hodnotou získanej vzdialenosti. Takáto manipulácia je potrebná na určenie najnižšieho bodu stropu, z ktorého je potrebné pri spustení odpudzovať.

Toto je dôležité! Pri montáži rámu je strop minimálne znížený na 4 cm od najnižšieho bodu.

Zistená výška je vyznačená v každom rohu a výsledné značky sú spojené pomocou lamely horizontálnymi čiarami. Ďalej je inštalácia profilu po obvode. Na povrchu stropu pozdĺž stien sú značky umiestnené v intervale 40 cm, značky na opačnej strane sú umiestnené rovnakým spôsobom, potom získané body sú spojené paralelne. Na každej čiare sa umiestni 50 cm striedavo, pričom sa určí umiestnenie závesného zariadenia.

Vykonanie vedenia pod sadrokartónom

Po nastavení všetkých profilov by ste mali začať vykonávať komunikácie: elektrické vedenia, sieťové, telefónne a televízne káble.

Pamätajte! Pravidlá pre inštaláciu elektrických zariadení vyžadujú priestory umiestnené za sadrokartónovým obložením vodičov v zvlnenej rúrke, ktorá nepodporuje spaľovanie. Môže to byť kovová hadica alebo plastová vlnitosťOznačenie NG (nehorľavé).

Drôty s bezpečným napätím nepotrebujú zvlnenie, ale môžu chrániť káble pred poškodením ostrými hranami kovového rámu.

V tejto fáze by ste mali zvážiť počet požadovaných odberných miest, určiť ich umiestnenie a priechod vodičov.

Je dôležité vedieť! Vodič musí prebiehať zvisle z objímky alebo spínača a vodorovné časti jeho priechodu musia byť umiestnené v rovnakej výške s rozvádzačmi.

Je vhodné graficky znázorniť, ako bude vodič prechádzať, aby sa predišlo problémom počas jeho inštalácie v budúcnosti.

Označenie priechodu drôtu

Drôty sú upevnené na stene, pre pohodlie pripojovacích zásuviek by mala byť dĺžka drôtov ponechaná s malým okrajom od povrchu.

Ako správne narezať

Aby bolo možné správne a presne odrezať list sadrokartónu, budete potrebovať nasledujúce nástroje: dlhú koľajnicu, ceruzku, zvinovací meter, ostrý nôž.

Na vykonanie tejto práce je veľmi jednoduché, musíte postupovať podľa krokov:

 • Usporiadanie listu sadrokartónu;
  Etapa 1: rozrezať prvú vrstvu papiera pozdĺž ťahanej čiary pomocou pravítka
 • Jedna vrstva papiera sa odreže cez označenú čiaru ostrým nožom;
 • Je potrebné plech rozbiť a základňa sadry pozdĺž línie rezu sa zlomí;
  Etapa 3: pozdĺž úseku sa hárok sadrokartónu delí na dve časti
  .
 • Držanie dvoch polovíclist v pravom uhle, musíte rezať cez zadnú stranu papierovej vrstvy.
  4 etapa: časť na zadnej strane

Výsledná nerovnosť koncov, vytrhávanie papiera by mala byť brúsená rovinou určenou na sadrokartón, súbor na strome alebo strúhadlo so smirkovým papierom. Konečným výsledkom je kus sadrokartónového listu požadovaného rozmeru s čistými hladkými okrajmi.

Zdokonalenie koncov sadrokartónu - leštenie rezu rovinou

Zkosenie na sadrokartónu

Pri spájaní plechov s hranami, ktoré nie sú z výroby, sa skosenie musí odstrániť v uhle 45 stupňov. Po prvé, rovnobežne s rezom, je papier narezaný s odsadením 1 cm od okraja a potom sa skosenie odstráni nožom.

Zkosenie

Ak sa budete riadiť týmito odporúčaniami, papier na prednej strane papiera sa nebude týrať.

Ako urobiť výrez

Existujú dva typy výrezov: od okraja a uprostred listu.

Pre zárez od okraja je potrebné urobiť označenie a odrezať papier na jednej strane nožom, potom pomocou píly alebo píly odrezať dva od okraja. Sadrokartón by mal byť zlomený a odrezaný zo zadnej strany papiera.

Výrez na liste sadrokartónu je vyrobený ostrým nožom pozdĺž ťahanej čiary

Ak chcete vyrezať otvor v strede hárku, vyrežte ho cez tri strany a potom prasknite. Alebo úplne otvorte otvor.

Montáž sadrokartónových dosiek na profily

Po montážiRámec a prípravné práce by mali pokračovať priamo k inštalácii sadrokartónu. Pre steny a stropy je jeden spôsob upevnenia. Je potrebné pevne prilepiť hárok k hotovému rámu tak, aby jeden okraj listu bol v jednej rovine so stenou. Sádrokartónové dosky sú pripevnené k profilom samoreznými skrutkami.

Pri práci je potrebné skrutku prehĺbiť do určitej vzdialenosti tak, aby špička nevyčnievala, ale nebola príliš hlboká. Treba poznamenať, že keď sa horná lepenková vrstva roztrhne, sedadlo upevňovača sa uvoľní. Vzdialenosť medzi samoreznými skrutkami by mala byť 20 - 25 cm.

Ak je výška stropu väčšia ako rozmery listu sadrokartónu, potom je potrebné medziľahlý profil upevniť. Všetky časti listu musia byť upevnené, pretože inak bude križovatka neustále prasknúť. V tejto situácii je potrebné spustiť ďalšie panely s rozbehom, v rozloženom poradí - celý list zdola, orezanie zhora a naopak. Týmto spôsobom sa dosahuje spoľahlivosť celej konštrukcie.

Spracovanie švov a drážok zo samorezných skrutiek

Po dokončení montáže dosiek zo sadrokartónových dosiek by sa mali spoje pásov spracovať a drážky zo samorezných skrutiek by sa mali vyplniť. Pre spoje sa používa zmes omietky, ktorá pri sušení vytvára veľmi silný materiál. Zkosené hrany sú nevyhnutne napustené.

Na všetky spoje s hranou z výroby je prilepená výstužná sieť 80 - 100 mm široká. V situácii, keď jeden alebo oba okraje listumajú skosenú hranu, je potrebné rozrezať mriežku pozdĺž a zabrániť jej opusteniu roviny. Ak v tomto prípade aplikujte výstužnú sieť bežnej šírky, potom musíte celý povrch položiť o 1-2 mm viac.

Pozor! Výstužné pletivo by malo byť vždy umiestnené v strede tmelu.

Približne 60% objemu výklenku je naplnené prvou vrstvou tmelu, potom je potrebné sieť ponoriť do tmelu a vyhladiť. Na konci sa naplní zvyšný objem vybrania.

Drážky zo samorezných skrutiek je tiež potrebné naplniť, preto musíte špachtľu držať v rôznych smeroch, aby ste vyplnili výklenok tmelom. Keď schne, je mierne vtiahnutý, čo je normálna situácia. Konečné spracovanie priehlbín sa vykonáva dokončovacím tmelom.

Tmel, základný náter pred konečnou úpravou

Povrch sadrokartónu pod tapetou sa prednostne zvlákňuje dokončovacím tmelom, ktorý zabezpečí jeho rovnomernosť. Sila ich lepenia sa počas týchto prác nezmení. Pred prilepením stien s tapetou, tmel musí byť pripravený.

Dokončovanie - posledná fáza inštalácie sadrokartónu
\ t

Je možné lepiť dlaždice na sadrokartón bezprostredne na lepenkový povrch, tesne pred tým, ako sa to musí natrieť.

Inštalácia sadrokartónových dosiek - video inštrukcia

Po preskúmaní postupnej realizácie práce môžete sami bezpečne vykonať inštaláciu sadrokartónu. Tento proces - do-it-yourself inštalácia sadrokartónuVideo manuál ho vizuálne popisuje a umožňuje vám triediť všetky nuansy. Tento článok pojednáva o základoch technológie montáže sadrokartónu, ktorá umožňuje vykonávať všetky opravy.

Nové otázky týkajúce sa spôsobu inštalácie inštalácie sadrokartónu - video lekcie poskytujú podrobné odpovede a praktické odporúčania.