Dobre do vody vlastnými rukami: ako vŕtať a vybavovať

Ak voda nie je dodávaná do dachy (niekedy sa to stane), potom to musí byť vykonané, pretože to je nemožné bez vody. Medzi najobľúbenejšie spôsoby získavania vody v vidieckom dome patrí studňa. Táto metóda je dosť zaujímavá a racionálna, pretože studňa na vodu vlastnými rukami je dvojakým prínosom: šetrí peniaze a produkuje vysoko kvalitnú pitnú vodu.

Známky čistej pitnej vody

Keďže vrt v oblasti je vybavený na odoberanie čistej vody z podložia, je potrebné vedieť, podľa akých parametrov je táto „čistota“ určená. ":

 • vrstvu čistej vody najmenej 30 cm;
 • obsah dusičnanov - najviac 10 mg na l;
 • menej ako desať E. coli na liter vody;
 • skóre pre vôňu a chuť - 3 body.

Na získanie spoľahlivých údajov o kvalite vody je potrebné vykonať vyšetrenie v hygienicko-epidemiologickej službe.

Druhy studní na vodu, ich rozdiely

Podzemná voda sa nachádza hlavne v dvoch skalách: piesku a vápenca. Jeho obsah v ílovom a hlinitom prostredí sa pozoruje aj vo viazanom stave, ale tu sa z týchto hornín vylúči voda na domáce a priemyselné účely.použitie je veľmi malé.

Voda z domácich potrieb sa preto extrahuje zo studní s dnovou dierou vo vode nasýtenom piesku alebo v rozdrvenom vápenci.

Voda „v piesku“

Takéto vodné studne sú vo svojej oblasti najčastejšie vybavené ľuďmi, ktorí môžu používať 0,5 m3 vody za hodinu (na varenie a zavlažovanie v lete). ). Typicky sa hĺbka týchto jamiek pohybuje medzi 10-35 m, menej často - 40-45 m

.
Schematické usporiadanie vrtu (kliknite pre zväčšenie)

Vrtné studne "na piesku" sa vyskytujú pred prvou zvodnenou vrstvou a nepresahujú dva dni. Trvanlivosť prevádzky takého vrtu závisí od čerpacej techniky a spoľahlivosti plášťa skrine. Pri správnom používaní bude studňa slúžiť až 15 rokov a pri zvýšenej intenzite prevádzky sa táto doba skráti na 8 rokov.

Skriňa (vyrobená z pozinkovaného alebo železného kovu) sa používa na vŕtanie otvoru „na piesok“, sú navzájom spojené závitovým spojom alebo zváraním. Bude potrebné ešte jedno filtračné potrubie, ktoré z vnútornej strany duplikuje reťazec puzdra. Priemer filtračnej rúrky je menší ako priemer puzdra a na konci má otvory, cez ktoré prúdi voda na povrch. Otvor je vybavený na čistenie vody z piesku špeciálnym filtrom (kovová sieťovina). Ak sa však studňa pravidelne používa, po niekoľkých rokoch sa filtre upchajú kalom a bude potrebné ich vymeniť.

Keďže zdrojom vody v takejto studni je horná zvodnená vrstva pôdy, voda nemusí mať čistotu a ukazovatele vysokej kvality. Preto sa odporúča 3-4 dni po vŕtaní jamky prejsť vzorkou na bakteriologickú a chemickú analýzu.

Výhody:

 • nízke náklady na vŕtanie;
 • rýchla a jednoduchá inštalácia zariadenia potrebného na usporiadanie.

Nevýhody:

 • neistota týkajúca sa presného umiestnenia zvodnenej vrstvy. V susedných oblastiach môžete ľahko nájsť vodu v piesku a sama o sebe nemusí byť;
 • 48. pravdepodobnosť znečistenia vodonosnej vrstvy;​​
 • kratšia životnosť v porovnaní s artézskou studňou;
 • kolísanie hladiny podzemnej vody.

Studňa „na vápenec“

Najlepšou možnosťou je vyvŕtať artézsku studňu pred rafinovaním lokality alebo pred začatím výstavby domu, pretože vŕtacie zariadenia a súvisiace zariadenia zaberajú veľa miesta. Vybavenie artézskych vrtov trvá približne 1-2 týždne a vŕtanie sa vykonáva pred dosiahnutím zvodnenej vrstvy vo vápenci (50-200 m).

Životnosť takejto studne bude závisieť od kvality puzdra a výkon závisí od priemeru potrubia. Dnes sú kovové a plastové rúrky veľmi populárne, aj keď sa používajú aj oceľové rúry. Oceľové rúry sa spájajú zváraním alebo závitovaním. Ale zváranie nie je najlepšia voľba, pretože v spojoch je vysoká pravdepodobnosť výskytuKorózia. Nežiaducim javom sú aj mikroskopické otvory, ktoré stále zostávajú so zváraným spojom, postupne sa zvyšujú, čo znamená, že sa otvára cesta pre nečistoty do vody.

Artesian Well Scheme

Vŕtaná artézska studňa sa umyje, až kým sa neobjaví vizuálne čistá voda, a studňa na vápenec dostane pas s uvedením hĺbky, výšky hladiny vody a ďalších základných charakteristík.

Výhody takejto studne:

 • vopred známej hĺbky;
 • 61) veľmi vysoký výťažok. Artézska studňa môže poskytnúť vodu do vidieckeho domu s bazénom, saunou a niekoľkými kúpeľňami a môže sa použiť aj na záhradnícke účely;
 • trvanlivosť;
 • 63) konštantná hladina vody;
 • inštalácia vysokovýkonného čerpadla;
 • vysoká kvalita vody, pretože voda vo veľkej hĺbke nie je prakticky vystavená negatívnym účinkom zdrojov znečistenia. Preto artézska voda nevyžaduje ďalšiu dezinfekciu a čistenie.

Nevýhody možno pripísať iba hmatateľnejšej hodnote celého rozsahu práce a nie je možné, aby sa to robilo vlastnými rukami kvôli tvrdosti hustej sedimentárnej horniny a značnej hĺbke. Voda extrahovaná z artézskej studne môže mať pomerne vysokú mineralizáciu. Preto aj napriek zdanlivej čistote sú potrebné laboratórne štúdie jej zloženia.

Rúry na puzdrástudne

Skriňa vrtu zabezpečuje integritu kanála, ktorým sa voda prepravuje z podložia. Okrem toho musí byť integrita zabezpečená počas celej doby prevádzky, čo znamená, že potrubia by nemali byť náchylné na koróziu a mali by byť odolné voči dynamickým zaťaženiam počas opláštenia. V súčasnosti sa ako puzdro používajú oceľové, azbestocementové a plastové rúrky.

Použitie oceľových rúr je vynikajúcim riešením pre veľké a veľmi dôležité projekty, keď je hĺbka vrtu veľká a geologické podmienky sú zložité. Samozrejme, čím väčšia hĺbka vŕtania zvyšuje hrúbku stien rúrok.

Kovové rúry pre plášť vrtu

Polymérové ​​rúry sa často používajú v teréne s nekomplikovanými geologickými podmienkami pri vŕtaní do plytkých hĺbok. Plastové rúrky môžu byť použité na krytie do 10 m, poskytujú vynikajúcu odolnosť proti korózii a samotný projekt nevyžaduje značné finančné investície.

Pokiaľ ide o azbestocementové rúry, majú niekoľko pozitívnych vlastností: studňa nebude korodovať a „zarastať“ a ich cena je veľmi atraktívna. Existujú však určité obmedzenia - je to krehký materiál, ktorý nevydrží nadmerný hydrostatický tlak, takže len plytké studne by mali byť vybavené takýmito rúrkami.

Dôležité: úspory tu nie sú vhodné, pretože dodatočné náklady na vŕtanieNikto nepotrebuje studne.

Zariadenie na usporiadanie zdroja

Úzka a dlhá diera v zemi nie je samostatným zdrojom dodávky vody. Aby bola voda vhodná na pitie, musí byť dobre vybavená. Takéto vybavenie je zabezpečené pre studne:

 • kesón - potrebné na udržanie zdroja vody, chráni potrubia pred zamrznutím, okrem toho je to druh bunkra na inštaláciu zariadenia;
 • 81) uzáver vrtu - liatina alebo plastová konštrukcia, ktorá zabraňuje vniknutiu nečistôt do vrtu cez vrtnú hlavu;
 • čerpadlo - čerpadlá vody;
 • hydroakumulátor - vyhladenie vodného rázu a udržanie tlaku v systéme.
Typické vrtné zariadenia

Usporiadanie vrtu je dôležitým procesom, pretože jeho funkčnosť závisí od kvality vybraného zariadenia a príslušného zariadenia.

Ako sa studňa vŕta vlastnými rukami

Artézska voda je nepochybne veľmi dobrá, ale ak na jej výstavbu nie sú k dispozícii žiadne prostriedky, môžete využiť výhodnú možnosť a vŕtať sa. Ide o to, aj keď ťažké, ale dosť uskutočniteľné.

Konštrukcia vrtu je daná počtom strun puzdra nadol, ich rozmermi (dĺžka a priemer) a intervalmi tmelenia priestoru.

Takže studňa s rukami začína kopaním otvoru - rozmery 1,5 x 1,5, hĺbka asi 2 metre. Táto fáza je nevyhnutná na zabránenie pádu hornej vrstvy.(veľmi krehké). Steny tejto jamy sú opláštené doskami.

Vrtná súprava pre vrt

Ďalšou fázou je príprava vrtu a stĺpa. Najčastejšie sa ako súprava používa statív. Je vyrobený z guľatiny (priemer 15-20 cm), medzi ktorým je naviják fixovaný.

Vrták je šesť alebo viac tyčí, ktoré sa navzájom prechádzajú cez prechodové objímky, takže má vzhľad jednej rúry. Stĺpec je doplnený nástrojom na dno - vŕtacou hlavou, ktorej typ závisí od typu pôdy. Ako vŕtacia hlava, možno budete musieť vŕtať pre rozvoj:

 • cievka;
 • lyžica sa používa na súdržné ílovité pôdy (piesčité hliny, hliny). Pre jeden zárez sa prehĺbi o 30-40 cm;
 • Vrták - sekáč je určený na pevné podklady;
 • Umývadlo - na extrakciu vodou nasýteného piesku, štrku, kamienkov, drveného kameňa s piesočnatým kamenivom, voľné vŕtané odrezky. Je to jednoduché, pneumatické, piestové, drapák.

Potom je potrebné spojiť prvú vŕtaciu tyč s káblom, ktorý je vrhaný cez navijak, pričom vŕtaciu hlavu pripevniť na spustený koniec tyče. Tyč s hlavou by mala byť ponorená v mieste plánovaného vŕtania. V procese prehlbovania sa druhá pripojí k prvej tyči, potom ostatné sú dôsledne. V závislosti od podmienok dna bude pri vŕtaní potrebné vymeniť hlavu vrtáka.

Dôležité: pred začatím procesu vŕtania je potrebné urobiť značku na tyčiPo dosiahnutí tejto značky sa vrták zdvihne a vyčistí.

Vŕtanie vrtu by mali vykonávať dvaja ľudia, takže práca pôjde rýchlejšie a pohodlnejšie. Buryat na dosiahnutie vodotesnej vrstvy. Potom sa studňa dôkladne očistí špinou.

Potom je filter spustený na dno studne, zvyšný priestor je naplnený hrubým pieskom, jemným štrkom. Potom je možné pristúpiť k vylepšeniu taniera pre kesón a inštalovaniu elektrického čerpadla a vodovodných rúrok.

Typická štruktúra a konštrukcia vrtov

No, v poslednej fáze môžete ukázať svoju fantáziu a vybaviť drevenú kôlňu alebo dať rám s elegantným maľovaným krytom. Neexistujú tu žiadne obmedzenia, pretože studňa by mala nielen dobre fungovať, ale mala by mať aj estetický vzhľad.

Tí, ktorí chcú správne vybaviť autonómny zdroj vody, budú mať k dispozícii informácie z videoklipu: