Dôležité aspekty maľovania stropu vlastnými rukami: metódy, nástroje a materiály pre maliara

Cez existenciu týchto moderných typov stropné dekorácie ako zavesené systémy, stretch stropy, PVC panely, obvyklé klasické maľovanie stropu s vlastnými rukami zostáva najekonomickejšie, a preto najobľúbenejšie. Súčasne, so zdanlivou jednoduchosťou a dostupnosťou tejto metódy, výsledok nie je vždy príjemný: ani povrch stropu nevyzerá ideálne, potom sa na ňom objavujú škvrny a škvrny. Maľovanie stropu vlastnými rukami nedalo sklamanie, musí byť riadne pripravené na povrch, vybrať vhodnú farbu a správne ju aplikovať na povrch.

Ako pripraviť strop na maľovanie

Maľovanie ako povrchová úprava sa najčastejšie používa pre tri typy stropov:

 • betónových dosiek;
 • sadrokartónové dosky;
 • 43) dreva.

Rozdiely v technológii natierania každého z uvedených stropov sú zanedbateľné, ale existujú v metódach prípravy. Takže, pred maľovaním stropu, by mala byť miestnosť bez nábytku, odstráňte stropný luster, a namiesto toho posilnenie kazety s výkonnou lampou. Podlaha a zvyšné veľké predmety v miestnosti sú pokryté plastovým obalom.

Príprava betónových dosiek

Betónové stropy vyžadujú obzvlášť starostlivú prípravu: kvalita nového náteru závisí od jeho kvality.

Stará krieda, ak existuje, sa musí z betónu vymyť namáčaním horúcou vodou vopred valčekom. Vrstva kriedy, ktorá je príliš hrubá, je niekoľkokrát namočená, odčesaná širokou špachtľou a potom vyplavená.

Strop pokrytý vápnom alebo vodou riediteľnou farbou sa očistí od prachu a nečistôt horúcou vodou, vyčistí betón ošúpanou alebo napučanou farbou.

​​
Z betónového stropu sa odstráni staromodrá krieda, lakovaný a vápenný povrch sa dôkladne umyje, odstránený povrch sa odstráni na betón, opravia sa medzery a chyby
.

Ak sú na križovatke betónových dosiek trhliny, švy sú vyšívané a starostlivo očistené od starého tmelu a farby na betón.

Po ukončení čistenia je betónový strop pokrytý základným náterom. Pôda je nevyhnutná pre silnú priľnavosť omietky a tmelu na betón, musí byť absorbovateľná, ale nie filmotvorná - pred nákupompozorne si prečítajte návod. Primer sa nanáša valčekom, v problémových a ťažko dostupných miestach - štetcom a ponechá sa 2-3 hodiny až do konečného sušenia.

Teraz môžete pristúpiť k omietke vyšívaných švov a obnoviť vypadnuté úlomky na povrchu, ktoré predtým navlhčili miesta, ktoré sa majú spracovať vodou. Sadrová omietková zmes sa aplikuje širokou špachtľou, ktorá sa čo najviac zatlačí do švov. Každý omietaný šev je vystužený špeciálnou laminátovou páskou, ktorá zabráni vzniku trhlín v budúcnosti.

Utesnenie betónového stropu sa vykonáva s cieľom odstrániť menšie chyby
.

Ďalšou prípravnou fázou je tmel stropu. Aplikujú sa všetky zmesi minerálnych tmelov riedené vodou, ktoré sa aplikujú v širokej stierke v dvoch vrstvách, s medzisušením po dobu 4-24 hodín. Prvá, hrubšia vrstva je vyrovnaná, zakrývajúca všetky chyby a nerovnosti stropu. Pri aplikácii druhej tenkej vrstvy hladkých prechodov tmelu a stôp špachtle.

Pred natretím stropu sa povrch dokonale rovná
.

Aby sa zabezpečil ideálny povrch, opatrený strop je starostlivo brúsený - brúsený nie príliš hrubým brúsnym papierom a barom, pravidelne sa zapína silným svetelným zdrojom, identifikuje a odstraňuje možné chyby. Správne brúsený strop nesmie byť rovnomerný, ale musí byť dokonale hladký.

Príprava na natieranie sadrokartónového stropu

Pred natieraním sadrokartónového stropu by sa mal tiež pripraviť. V tomto prípade však nie je nutné opraviť trhliny, stačí odstrániť odlupovanú starú farbu alebo vybieliť a opláchnuť vodu prachom a nečistotami.

Tupé spoje a montážne miesta pre samorezné skrutky na strope sadry sa starostlivo utesňujú tmelom

Vrstva tmelu sa aplikuje na povrch stropu, spevňuje spoje dosiek sadrokartónových dosiek zo sklených vlákien a potom sa leští.

Príprava dreveného stropu na maľovanie

Stropy z prírodného dreva, drevených panelov alebo obloženia stien sú bežnejšie v vidieckych domoch a chalupách a maľované na ochranu dreva pred hnilobou, plesňami, plesňami a hmyzom. Príprava dreveného stropu na maľovanie spočíva v vyrovnaní jeho povrchu s brúsnym papierom a impregnáciou škvrnami alebo špeciálnymi ochrannými impregnáciami typu pinotex.

Nakoniec, než dôkladne natriete strop akéhokoľvek typu, po tmelení a leštení, musí byť znovu natretý. Vrstva pôdy výrazne zlepší priľnavosť povrchu stropu farbou a zároveň umožní znížiť spotrebu farby.

Najlepšia stropná farba

V súčasnosti, keď sa bielenie vápnom a kriedou prakticky nepoužíva, rozhodnite sa, ktorá farba na maľovanie na strope je zaujímavejšia a zložitejšia. Moderný spotrebiteľ zo širokej škály vodou riediteľných farieb si môže vybrať zloženie a funkčnosťúčel a kvalitatívne charakteristiky, medzi ktoré patria:

 • šetrnosť k životnému prostrediu;
 • 76) bezpečnosť;
 • žiadny zápach; 78. nepriepustnosť pre pary;
 • bezpečnosť;
 • 80) jednoduchosť starostlivosti počas prevádzky.

Podľa chemického zloženia sa rozlišujú tieto typy moderných náterov na báze vody:

  \ t
 • akryl;
 • kremičitan;
 • silikón.

Maľovanie akrylovou farbou?

Akrylové farby sú citlivé na účinky pary a vlhkosti, ktoré sú použiteľné na maľovanie oddychových miestností, obývacích izieb

Vo veľkej skupine vodou riediteľných náterových hmôt je najobľúbenejší akrylát, ktorý optimálne kombinuje vynikajúcu kvalitu a prijateľné ceny. Aby sa dosiahol vysokokvalitný účinný povrchový náter, postačujú len dve vrstvy náteru tohto typu. Je elastická, dokonale pokrýva trhliny do šírky 1 mm, ľahko sa čistí od malých nečistôt a vyzerá skvele. Tesne pred natretím stropu akrylovou farbou si všimnite, že je citlivý na účinky pary a vlhkosti. Táto farba je dobrá pre strop spálňa alebo obývacia izba, ale nie je vhodný pre kúpeľňu.

Ak sa použijú silikátové farby

Farby tohto typu sú odolné voči pôsobeniu pary a vysokej vlhkosti a majú tiež vynikajúce antiseptické vlastnosti: huby a plesne, ktoré sa neboja. Silikátové farby na báze vody sa používajú v priemyselných priestoroch s ťažkými prevádzkovými podmienkami. V obytných zónach sú vhodné na maľovanie stropov v suterénoch, bazénoch, saunách, kúpeľniachizby a kuchyne, ale na výzdobu obývacej izby alebo spálne je nevhodné.

Stropy pre silikónové zlúčeniny

Odolné voči pare, tvoria vysokokvalitné, dokonca aj nátery s odpudzujúcimi vlastnosťami, majú zvýšenú elasticitu a sú schopné blokovať aj trhliny široké 2 mm. Silikónové farby sú antiseptické a kompatibilné s inými typmi farieb, vhodné na maľovanie stropov miestností pre akýkoľvek účel, ale patria do drahého cenového segmentu.

Ak je pre vás pri výbere farby prioritou otázka maľovania stropu, majte na pamäti, že jeho spotreba závisí nielen od sumy v banke, ale aj od hodnoty úkrytu. Nájdite mieru spotreby na meter štvorcový na obale a je celkom možné, že drahý, na prvý pohľad, farba bude najekonomickejšia voľba.

Náterové farby na drevené stropy

Na farbenie drevených stropov sa najčastejšie používajú fenolové, epoxidové, vo vode rozpustné laky alebo priesvitné azúry, ktoré poskytujú povrchom potrebné vodotesné a antiseptické vlastnosti, ale umožňujú zachovanie a posilnenie krásy prirodzených farieb. textúra a farba prírodného dreva.

Maľovaný drevený strop

Niekedy si štýl interiéru vyžaduje zmenu farby dreveného stropu, a potom možno použiť vodu alebo dokonca olejovú farbu. Pred natretím stropu vodou riediteľnou farbou, aby bola zaistená dobrá priľnavosť a trvanlivosť náteru, je drevo pokrytétenká vrstva bieleho lepidla.

Akú farbu maľovať strop?

Pri vytváraní obrazu a nálady miestnosti má farba stropu rovnakú dôležitú úlohu ako kvalita jej obrazu. Rozhodovanie o tom, akú farbu maľovať strop, zvyčajne berú do úvahy štýl interiéru, niektoré módne trendy, rady priateľov a príbuzných, ale to nie je na škodu pamätať niektoré pravidlá pre interakciu farieb.

 • Kombinácia farieb, ktoré vytvárajú jasný kontrast, príliš únavné videnie. Nemali by ste kombinovať na strope, napríklad červené a svetle zelené, žlté a tmavo fialové, modré a oranžové.
 • Kombinácia aj jasných a nasýtených farieb, umiestnených vedľa dverí v spektre a majúcich podobné hodnoty vlnových dĺžok, je pre oko celkom pohodlná. To znamená, že výber farby stropu, musíme mať na pamäti, že z najdlhšej vlny červenej farby toto číslo postupne klesá na oranžovú, žltú, zelenú, modrú, modrú až po najkratšiu vlnu fialovej.
Pozadie neutrálneho stropu
 • Nakoniec, ak potrebujete neutrálny, nie priťahujúci pozornosť stropného pozadia, v jeho farbe s použitím jemných, bledých, pastelových farieb a kombinácií.

Čo budeme maľovať?

Pri riešení problému, ako maľovať strop bez škvŕn, v krásnej a rovnomernej vrstve, zručnosť a správna voľba dobrého nástroja zohrávajú dôležitú úlohu. Na nanášanie farby na povrch stropu možno použiť

 • valce;
 • kefy;
 • elektrická striekacia pištoľ.

Pripravte farbu podľa návodu.Výrobca: rozrieďte vodou alebo len dobre premiešajte so špeciálnym dýzovým mixérom na elektrickú vŕtačku.

Valec ako maliarsky nástroj

Na prácu pripravte

 • veľký valec so stredným vlasom;
 • 123) malý valec s dlhým zdriemnutím;
 • strapec.

Farba pripravená na prácu by sa mala naliať do špeciálneho kúpeľa. Valec sa opatrne ponorí do farby bez úplného ponorenia. Pre rovnomernú distribúciu maliarskeho valca by mal byť dobre zvinutý na šikmej stene kúpeľa.

Špeciálny lakovací kúpeľ zabezpečí dodatočné miešanie, aby sa zachovalo jednotné zloženie
.

Odporúča sa, aby sa farba nanášala na povrch z rohu miestnosti, ktorá je najbližšie k oknu, pričom sa postupne pohybuje smerom k stredu. Dobré osvetlenie pomôže rýchlo identifikovať nenatreté oblasti alebo naopak prebytočnú farbu. Oblasti v blízkosti stien sú zafarbené malým valčekom, bagety a rohy sú natreté štetcom.

Poradenstvo kapitána:

prvé ťahy farby sa najlepšie aplikujú vo vzdialenosti 50-70 cm od rohu a pohybujú sa najprv smerom k sebe a nie od seba.

Počas prevádzky by sa valec nemal držať kolmo nad hlavou, ale v uhle 45 °. Takže farba nebude strievať na hlavu a lakovaný povrch bude dobre videný. Aby ste sa vyvarovali škvŕn a škvŕn, netlačte na nástroj - valček alebo kefu.

Magisterská rada:

, aby sa predišlo pravidelnému výskytu škvŕnprebytočný maliarsky valček, natiahnite sieťovinu na akúkoľvek nádobu a občas ju pretlačte valčekom.

Každý ďalší pruh farby je položený rovnobežne s predchádzajúcim pásom s presahom asi 5 cm, pričom sa uistite, že nie sú žiadne nepoškodené plešaté náplasti. Vyhnete sa tak vzniku škvŕn, ktoré sa nedajú opraviť a znovu natrieť.

Valec, keď je náter nasmerovaný nie kolmo na povrch, ale pod uhlom

Na získanie hladkého náteru vysokej kvality sa zvyčajne vyžadujú dva alebo tri nátery. Každá ďalšia vrstva sa aplikuje po úplnom vysušení predchádzajúcej vrstvy.

Natieranie stropu štetcom

Veľké plochy sú ľahšie a pohodlnejšie natierať valčekom, ale pri dokončovaní malých miestností alebo stropov zložitého tvaru si vyberiete kefu, pretože hlavný nástroj je primeraný a odôvodnený. Súčasne je technológia lakovania rovnaká ako pri práci s valčekom, ale proces nanášania farby na povrch má svoje vlastné nuansy.

Hlavným problémom pri tomto spôsobe natierania stropu je zachovanie jednotnej tlakovej sily na kefu. Príliš veľký tlak na kefu vedie k vzniku kvapôčok a veľmi slabý - k príliš tenkej vrstve povlaku a vzhľadu plešatých škvŕn a známych miest. Preto sa snažte nestláčať kefu veľmi tvrdo, ale opatrne maľujte farbu po povrchu, pričom nezanechávajte žiadne nestrávené plochy.

Druhým problémom práce s kefou je odtekanie farby na rukách a na podlahe.

Oznámenie kapitána:

tak, aby farba nevytekala z kefy, na jej základni je možné \ tPosilnite papierový kelímok alebo ho zviazajte prúžkom z mäkkej tkaniny, ktorý bude zadržiavať a absorbovať všetok prebytočný materiál.

Jednoduché zariadenie, ktoré zabraňuje kvapkaniu farby z kefy

Pri použití ťahov štetca na povrch vodiacej kefky vodiacu kefu tak, aby jej základňa bola čo najbližšie k stropu.

Počas prestávok v práci nezabúdajte ponoriť kefu do nádoby s vodou alebo farbou, ale aby sa zabránilo deformácii, jej štetiny by sa nemali dotýkať dna.

Natieranie stropu elektrickým rozprašovačom

Elektrický airbrush je najmodernejším nástrojom na aplikáciu krásnej, tenkej a rovnomernej vrstvy na strop každej miestnosti. Pozorne si prečítajte pokyny výrobcu a nastavte hustotu náteru na optimálnu konzistenciu pre zariadenie.

Práca, tak ako v predchádzajúcich prípadoch, začína od rohu najbližšieho k oknu a striekacej trysky vo vzdialenosti približne 70 cm od stropu. Príliš krátka vzdialenosť bude mať za následok nahromadenie farby na povrchu, a ak je príliš dlhá, farba jednoducho nedosiahne strop.

Neodporúča sa umiestniť striekaciu pištoľ blízko povrchu, inak dôjde k previsu

Rada veliteľa:

aby sa získal hladký povlak bez kvapkania, musí sa zbraň držať v rovnakej vzdialenosti od stropu, neustále ju posúvať hladkými pohybmi a nesmie trvať dlho na jednom mieste.

Niekoľko užitočných tipov na dokončenie

 1. Dofarba na strope vyschla rovnomerne, maľovať rýchlo, snaží sa udržať do 15-20 minút.
 2. Pri maľovaní tvarovaných, viacúrovňových stropov vo viacerých farbách pre každý typ alebo farbu náteru použite samostatný valček alebo kefu.
 3. Na dosiahnutie hladkého, hladkého okraja na križovatke dvoch povrchov alebo farieb použite maskovaciu pásku. Naneste lepiacu pásku len na úplne suchý lakovaný povrch.
 4. Upínacie prípravky a lustre sa montujú len po úplnom vysušení náteru.
 5. Po dokončení náteru zatvorte a zaslepte okná tak, aby prievan a slnečné svetlo nenútili sušenie náteru v oddelených priestoroch, čo by narušilo rovnomernosť náteru.

Video: opäť o farbách a farbení

Dúfame, že naše odporúčania a tipy vám pomôžu maľovať strop krásne a efektívne v každej miestnosti vášho bytu alebo domu.