Drevené schody - 4 typy konštrukcií a odporúčania pre ich montáž

Keď hovoríme o drevených schodoch, väčšina z nás, ktorí sú ohromení jedinečnou estetikou prírodného materiálu, si ani neuvedomuje volanie dreveného schodiska len ako konštrukciu pre komunikáciu podláh. Skôr sa to bude nazývať významným prvkom interiéru, dekorácie domácej dekorácie, takmer symbolom slušného života! Skutočne, zakrivené zábradlia z dreva na kované železné zábradlie alebo ozdobné rezbárske práce na stĺpoch môžu byť veľmi účinné, ale stojí za zmienku jedinečnú textúru prírodného dreva, prírodný vzor krúžkov stromov a úžasné farby? Drevené schodiská sú prekvapivo rôznorodé - fotogaléria najzaujímavejších možností podľa nášho názoru je uvedená nižšie. Drevené schody prezentované na fotografii sú dosť ťažké robiť, pretože okrem určitých znalostí o spracovaní dreva, schopnosti navrhovať a počítať štruktúru, budete potrebovať drahé drevoobrábacie zariadenia.

Výroba drevených schodov vyžaduje povinné technické výpočty, pretože schodisko nesie určité zaťaženie, je dôležité zvážiť jeho umiestnenie, konfiguráciu, uhol sklonu.
Možno iné usporiadanie drevených schodov. K dispozícii sú schodiská úplne drevené, ako aj kovový alebo betónový podklad na základni, opláštené zvonku drevom. Kovové schodisko s drevenými schodíkmi a zábradlím môže byť namiesto zábradlí ozdobené kovaným vzorom.Drevené schodíky pre rebríky sa môžu líšiť nielen veľkosťou, ale aj tvarom, ako napríklad v prípade navrhovania otočného rebríka.

Akékoľvek schodisko, bez ohľadu na typ konštrukcie a materiál, z ktorého je zhotovené, zahŕňa hlavné (ložiskové) a dodatočné (dekoratívne) prvky. Medzi hlavné prvky patria kroky, kosouri, bowstrings, podporné stĺpy. Pre dekoratívne zábradlia, zábradlia, stúpačky, armatúry, dekoratívne konzoly atď.

Konštrukčné prvky dreveného rebríka

Pri výbere schodiska komplexného usporiadania sa pripravte na niektoré ťažkosti v každodennom živote: napríklad bude ťažké presunúť objemný nábytok po schodoch. Nemali by ste šetriť na oplotení, len zriedka umiestnite stĺpiky: najbezpečnejšia je vzdialenosť nepresahujúca 15 cm.

Zvážte konštrukčné prvky rôznych typov drevených schodov.

Klasifikácia schodov podľa spôsobu konštrukcie

  • pochodovanie;
  • konzola;
  • chrbtica;
  • skrutka;
  • .

Letové schody

Let Schody z dreva sa vyznačujú najjednoduchšou konštrukciou, pozostávajúcou zo samostatných pochodov. Môžu byť také schody rovné a otáčajúce sa. Monolitické schodisko s rovnými pochodmi sa nedá nazývať "drevené" v doslovnom zmysle slova: zábradlia, zábradlia a schody pre drevené schody a základ je betónový.

Jeden z variantov pochodňového stenového rebríka

Schodiskové schody

Konštrukcia konzolových schodov je zložitejšia.Umiestnenie pozdĺž steny a neprítomnosť masívnych zábradlí a viditeľných podpier vytvára imaginárny dojem konštrukcie „visí vo vzduchu“. V skutočnosti spoľahlivé upevnenie drevených schodov s kotvami na nosnú stenu poskytuje potrebnú stabilitu a životnosť. Výmena podlahy v miestnosti za taký rebrík nevyžaduje jeho demontáž, čo sa dá nazvať nespornou výhodou.

Napriek zdanlivej beztiažnosti konštrukcie je konzolové schodisko odolné a odolné
.

Špirálové schody

Točité schodisko sa nedá nazvať najvhodnejším na použitie, ale táto možnosť je najvhodnejšia pre miestnosti s nedostatkom priestoru. Kombinované schody zvyčajne obsahujú prvky zakrivených, rovných a skrutkových pochodov.

Pôvodný dizajn točitého schodiska je vhodný vo vysokej miestnosti s nedostatkom priestoru
.

Spinálne schody

Spinálne schody sú tak pomenované pre určitú podobnosť s hrebeňom: štruktúra zložená zo samostatných prvkov, spojených pomocou konzistentného vkladania, je ťažké nazvať chrbtovou.

Použitie takejto konštrukcie umožňuje striedanie riešení plánovania (rovné, špirálové, otočné schody s prednými stupňami), čo umožňuje získať schodisko takmer akejkoľvek geometrie. Tvar plotu, samozrejme, opakuje tvar konštrukcie drevených schodov, preto je potrebné používať flexibilné zábradlia. Výroba a montáž schodovdrevený chrbtica bude stáť polovicu až dvakrát drahšiu ako klasická verzia.

Rozmarná forma hrebeňového schodiska bude zdobiť priestrannú halu
.

Užitočné tipy na výber materiálov a montáž drevených schodov

Vyrobenie vlastných drevených schodov si vyžaduje dôkladné preštudovanie dostupných informácií o danej téme a zodpovedný prístup k výberu materiálov. Pri výbere kvapaliny na tónovanie venujte pozornosť jej účelu. Výber ochrannej alebo tónovacej zmesi určenej na ochranu stromu pred vlhkosťou a biologickými účinkami mimo obydlia môže spôsobiť alergie (v najlepšom prípade). Lak a tónovanie nábytku alebo parkiet budú pre domácnosti bezpečné.

Maľovanie detailov schodov by sa malo vykonávať v čistej miestnosti, samozrejme, nie s kefou, ale s použitím postrekovača. Montáž dreveného rebríka by sa mala vykonať po natretí jeho častí a po dokončení stavebných prác v miestnosti. Použitie dreva pri výrobe schodov, nábytku alebo podláh, byť pripravený pre potrebu udržiavať normálne teploty a vlhkosť. V opačnom prípade materiál reaguje na zvýšenie vlhkosti deformovaním geometrických rozmerov dielov, pričom drevo sa môže zo zvýšenej teploty zmršťovať.

Výroba schodov z tvrdého dreva je odôvodnená predovšetkým vlastnosťami prírodného materiálu: buk, javor, jaseň alebo dubové drevo sú rôzne.vysoká pevnosť, odolnosť voči nárazom a mechanickým zaťaženiam, použitie mäkkého dreva je odôvodnené v prípade výroby schodov pre zle vykurovaný vidiecky dom. Ihličnany sú lacnejšie, odolnejšie voči teplotným extrémom, ale vzhľadom na živicu v zložení dreva sú menej hodnotné z hľadiska dekorácie.
Dizajny drevených schodov majú rôzny tvar, spôsob pripevnenia, prítomnosť alebo neprítomnosť dekoratívnych prvkov. Štúdium materiálov o tom, ako urobiť drevené schodisko, objektívne zhodnotiť ich schopnosti. Nájdete tu spoľahlivé informácie o tom, ako urobiť drevené schodisko, ale buďte pripravení na náročnú tvrdú prácu. Určite sa stretnete s potrebou technických výpočtov, s ťažkosťami pri výbere najlepšieho materiálu na výrobu, s jemnosťou výberu farebného odtieňa v správnom rozsahu pre interiér.