Druhy a metódy montáže strešných priechodov

Strecha je komplexný systém s mnohými komponentmi: nosnou konštrukciou, izoláciou, hydroizolačnou a parnou izoláciou a rôznymi doplnkami, vrátane strešnej krytiny. Každý z prvkov konštrukcie plní svoju funkciu, poskytuje spoľahlivý a trvanlivý strešný koláč. Funkciou prieniku je zabezpečiť tesnosť spoja rôznych technologických komunikácií s povrchom strešnej krytiny. Nedávno bola táto otázka vyriešená pomocou vynaliezavosti a rôznych improvizovaných prostriedkov. Teraz výrobcovia ponúkajú rôzne štandardizované jednotky vhodné na použitie v rôznych podmienkach. Pre každý typ strechy vyzdvihnúť uzol priechodu, s individuálnym systémom. Zvážte typy, zloženie a vlastnosti prienikov strešnej krytiny.

Prienik strechy

Účel a konštrukcia

Ako už bolo uvedené, strešná krytina musí byť vzduchotesná po celom povrchu strechy. Ak tento stav nie je dodržaný, teplotný rozdiel, ku ktorému dochádza počas dňa, prispieva k tvorbe kondenzátu, z ktorých niektoré budú vyvedené von a niektoré sa budú usadzovaťhydroizolačná vrstva. V chladnom počasí zostávajúca vlhkosť vo vnútri tvorí mráz, čo má zničujúci účinok na strechu.

Takto vyzerajú prieniky strechy rôznych komunikácií na streche
.

Vetranie pomôže zabrániť tomuto, čím sa vytvorí dodatočná cirkulácia vzduchu v priestore strechy. Všetky dostupné výstupy z potrubí, komínov, antén, ventilácie sú opatrne utesnené, na tento účel sa používa tesniaca hmota strešných uličiek rôznych konfigurácií. Jeho konštrukcia úplne eliminuje prenikanie vlhkosti do strešného priestoru.

Preto sa strešná krytina nazýva špeciálna priechodná jednotka, ktorá sa používa na montáž rúrok na rôzne účely, antény, vetracie šachty v miestach prechodu strechou. Moderný trh ponúka rôzne variácie takýchto uzlov, ktoré vám umožňujú vykonávať utesnené uzly na strechách akéhokoľvek typu, s iným povlakom.

Ich konštrukcia vo všeobecnosti vyzerá ako otvor v strope, do ktorého sa vkladá a montuje kovová rúrka na železobetónové sklá alebo priamo na strechu. Hrúbka kovu, z ktorého je vytvorený prienik, musí byť najmenej 1 mm. Na strechách s kovovým rámom sa pomocou kovovej kadičky montujú štandardné strešné prieniky. Pri konštrukcii prieniku železobetónových podláh by bolo vhodné použiť dosky s hotovými otvormi. To je dôvod, prečo je vhodné určiť umiestnenie priechodov dokoncapri navrhovaní budovy.

Typy strešných prienikov

Strešné prieniky sú niekoľkých typov v závislosti od toho, čo je zobrazené na streche:

 1. Rúry, antény, stožiare.
 2. Vetranie kanalizácie, ktoré je inštalované, aby sa zabránilo nepríjemným pachom v dome.
 3. Strešné poklopy, ktoré umožňujú prístup na strechu na údržbu a opravu komínov, rôzne komunikácie.
 4. Vetranie interiéru.
 5. Vetranie priestoru pod strechou, ktoré odstraňuje prebytočnú vlhkosť z podkrovia a strešného priestoru.

Tvar strešnej montážnej zostavy závisí od konštrukcie strechy, typu používaných ventilačných kanálov. Prierezy priechodov sú:

 • štvorec;
 • 42) kolo;
 • pravouhlý;
 • oválny.

Podľa spôsobu riadenia prietoku vzduchu sú vetracie otvory strechy k dispozícii v niekoľkých verziách:

 1. Valveless zariadenie, v ktorom je vetranie trvalo v prevádzke.
 2. Ručný prevod. Prostredníctvom jednoduchého ventilu sa reguluje množstvo prúdu vzduchu av prípade potreby môžete týmto kanálom úplne vypnúť ventiláciu.
 3. ​​49. Zariadenie, ktoré umožňuje diaľkové ovládanie ventilu pomocou automatizovaných systémov.
Správne zvolená penetrácia strešnej krytiny zabezpečí vysoko kvalitné tesnenie križovatky komunikáciík ploche strechy

Zvoľte prierez strechy podľa týchto parametrov strechy:

 • množstvo prekrytia strechy;
 • 56) vzdialenosť medzi hrebeňom strechy a miestom prieniku;57) uhol sklonu;58) rozmery podkrovia, ak existujú;
 • z akých materiálov je strecha usporiadaná;
 • veľkosti pripojených oznámení.

Žiadne z uvedených kritérií nemožno ignorovať, inak môžu nastať problémy buď v štádiu inštalácie alebo počas prevádzky.

Charakteristiky montáže priechodovej jednotky pre komíny

Video: Inštalácia prierezu sendvičovej rúry

Charakteristické znaky konštrukcie uzla priechodu komína sú spôsobené požiarno-bezpečnostnými predpismi. Pretože dostatočne vysoká teplota generovaných plynových pecí je prenášaná počas prevádzky na prvky komína, nevylučuje sa možnosť strešného ohňa.

Na inštaláciu vniknutia strešnej krytiny na komín
sa uplatňujú určité požiadavky na požiarnu bezpečnosť.

To platí pre väčší stupeň strechy s drevenou konštrukciou. Z tohto dôvodu sa na inštaláciu priechodovej jednotky kladú tieto požiadavky:

 • prítomnosť medzery medzi komínovou rúrou a horľavými strešnými prvkami regulovanými stavebnými predpismi;
 • v tejto oblasti by mal byť komín ošetrený akýmkoľvek materiálom, ktorý znižuje riziko požiaru, napríklad azbestom;
 • na mieste prechodu strešnou krytinouPie uzol by mal byť namontovaný pomocou krabice z pozinkovaného kovu, v ktorej je voľný priestor (medzi stenami skrine a komínovou rúrou) naplnený sklenenou vatou alebo inými ohňovzdornými materiálmi.

Priechodnú časť komína cez strechu je možné inštalovať na svahu strechy alebo na hrebeň. Pri montáži na korčule môže byť potrebné vymeniť nosníkový systém, a ak nainštalujete priechod na rampu, môže tvoriť zbytočné vrecko na sneh. Aby sa zabránilo možným netesnostiam, pridáva sa do hrebeňovej tyče ďalší prvok.

Video: inštalácia na kovovú dlažbu

Strešné penetračné zhutňovače

Okrem rôznych modifikácií prienikov strešnej krytiny sa dnes dajú na predaj podobné výrobky novej generácie - univerzálne tesnenie pre strešné krytiny. Tento prvok sa líši tým, že sa môže použiť na komunikáciu akéhokoľvek priemeru. Pomocou moderných modelov je možné utesniť výstupy v rozsahu 3 - 600 mm. Sú vhodné pre sieťové a televízne káble, ako aj pre vzduchové kanály a komíny s dostatočne veľkým priemerom. Okrem toho, vzhľadom na kónický tvar týchto výrobkov s uhlom sklonu 20 stupňov, môžu byť inštalované na šikmých strechách s akýmkoľvek sklonom.

Univerzálne tesnenie strechy sa používa pri inštalácii komunikácií akéhokoľvek priemeru a na strechy s akýmkoľvek náterom
.

Významnou výhodou univerzálnych prienikov je možnosť použitiarôzne strešné krytiny: pracujú rovnako dobre na kovovom profile a na bridlicovom plášti. Elasticita prieniku umožňuje opakovať tvar akejkoľvek vlny. Kvalitný silikón, z ktorého sú vyrobené univerzálne tesnenia, je schopný pracovať v teplotnom rozsahu od mínus 74 do plus 260 stupňov. Okrem toho si silikón zachováva svoje vlastnosti aj vo veľmi agresívnych podmienkach. V porovnaní s konvenčnými gumovými materiálmi, silikónové výrobky vydržia oveľa dlhšie.

Vizuálna pomôcka na montáž strešných prienikov

Inštalácia univerzálneho prieniku sa vykonáva v tomto poradí:

 • Aby bolo spojenie hermetické, musí byť priemer prstenca zvoleného tesniaceho materiálu o 20% menší ako priemer potrubia. Prebytočná časť sa odreže;
 • Aby mohol byť tesniaci materiál ľahko namontovaný, musí byť rúra ošetrená roztokom, napríklad mydlom na prádlo;
 • Zvyčajné stlačenie príruby zabezpečí dobré uchytenie na strechu celého profilu. Pre lepšie prispôsobenie príruby môžete použiť špeciálne nástroje;
 • Po utesnení spoja špeciálnou zmesou sa penetrácia upevní na povrch strechy samoreznými skrutkami (montážny krok nie je väčší ako 35 mm).

Univerzálne tesnenie strešných uličiek je vzhľadom na jednoduchosť montáže, širokú škálu použitia a vysoký stupeň utesnenia veľký záujem.

Video: inštalácia tesnenia

Správny výber a montáž strešných prienikov zabezpečítesnosť strešnej krytiny, a to, ako viete, je jednou z hlavných podmienok pre pevnosť a spoľahlivosť strechy, jej dlhodobú prevádzku. Možno vyššie uvedené informácie pomôžu niekomu nezávisle vykonať záver na streche komína alebo vetracieho potrubia. Ale len odborníci, ktorí sa už niekoľko rokov podieľajú na zastrešovaní, poznajú všetky drobnosti inštalácie priechodiek (a nie je ich tak málo), preto je lepšie zveriť im túto prácu.