Efektívna základná hydroizolácia - materiály pre prácu, metódy aplikácie

Budovanie spoľahlivého a silného domu priamo závisí od toho, ako je základ položený. Aby bola odolná, môže podliehať len určitým pravidlám a predpisom vo všetkých fázach tvorby. Najmä jeden z nich je hydroizolácia nadácie. Dnes môže trh ponúknuť veľký výber rôznych materiálov. Pri realizácii suterénnej hydroizolácie sa materiály vyberajú podľa podmienok prostredia, v ktorých bude nadácia prevádzkovaná, a podľa vlastných finančných možností.

Pre nadáciu existujú dva druhy hydro-ohrození. Ide o povrchové vody (dážď, sneh atď.) A podzemné vody (podzemné vody). Na ochranu pred povrchovou vodou sa vytvára slepá oblasť, pričom na ochranu pred spodnou vodou sa musia použiť rôzne vodotesné materiály. Niekedy počas výstavby môžu robiť bez hydroizolácie, ale takéto rozhodnutie bude z viacerých dôvodov chybné:

  1. Dokonca aj keď je hladina podzemnej vody v hĺbke 1 m alebo viac od základne nadácie, počas jarného povodnia stúpne hladina podzemnej vody (GWL) o 1-2 metre a viac, čo predstavuje hrozbu pre nadáciu.
  2. GWM má tendenciu meniť hĺbku nielen sezónne, ale aj v priebehu rokov. K tomu prispievajú rôzne faktory, od zhutňovaniapôdy a hustoty budov a končiac usporiadaním odtokov a nádrží.
  3. Pri stavbe domu na vodotesných pôdach s priepustnými vrstvami je potrebné vykonať vysoko kvalitnú hydroizoláciu. Ide o to, že na takých pôdach voda nejde dole, ale pohybuje sa smerom k suterénu. K vodotesným pôdam patrí hlinka, piesčitá hlinitá a hlinitá.

Je dôležité vedieť, že keď je GWL nad základňou nadácie, nie je možné vytvoriť kanalizáciu. To mierne zníži hladinu vody a tým zníži tlak na základ.

Existuje niekoľko spôsobov, ako vodotesný základ.

Povlakové hydroizolačné materiály

Táto metóda je jednou z najjednoduchších a najlacnejších. Najčastejšie používaným bitúmenovým tmelom na hydroizoláciu základu a tmelu na báze syntetických (gumových) živíc, ako aj akýchkoľvek hydroizolačných materiálov na báze cementu.

Hydroizoláciu farby možno aplikovať valčekom, štetcom alebo špachtľou. Všetko závisí od typu hydroizolačných materiálov.

Asfaltová hydroizolácia základu

Takúto hydroizoláciu je možné vykonať nasledovne:

- Vyčistíme povrch všetkého, čo zabraňuje kvalitnej spojke.

- Naneste prvú vrstvu hydroizolácie a vysušte.

- Teraz môžete použiť základný náter.

Mastici majú svoje klady a zápory. Výhodou je jednoduchosť použitia a nízke náklady. Z minusov treba poznamenať nízku ťažnosť a mechanickú pevnosť,pomerne dlhá doba úplného vysychania a poškodenia koreňov rastlín.

Valcovaná hydroizolácia základov

Druhým názvom tejto metódy je hydroizolácia hydroizolácie suterénu, vykonáva sa spoločným úsilím viacerých ľudí. Na vykonávanie tohto typu hydroizolácie sa používajú tradičné materiály ako strešná lepenka, strešná lepenka, sklo, ako aj hydroizolácia, sklenená izolácia, izolácia z hydroklidu, sklolaminát, rubitex a proficker. Hydroizoláciu rolí je možné rozdeliť na samolepiace a samolepiace. Pre prvú možnosť budete potrebovať výkonný plynový horák alebo použitie horúceho bitúmenu, na ktorý bude položená vodotesná rolka. Zvyčajne sa prvá metóda používa pri hydroizolácii základu strešnou krytinou alebo lepenkovou krytinou.

Hydroizolácia valcovaného základu
\ t

Takúto hydroizoláciu je možné vykonať takto:

- Vyčistíme povrch všetkého, čo narúša kvalitnú spojku.

- Na samolepiacu hydroizoláciu navíjaním naneste vrstvu horúceho bitúmenového tmelu a lepidlo na strešnú krytinu alebo lepenkovú krytinu. Pre vysoko kvalitnú hydroizoláciu by mali byť aplikované aspoň 2 vrstvy tkaniny. Toto je práca pre dvoch alebo troch ľudí. Jeden zohreje základňu lampy, zatiaľ čo ostatné dva stohujú kotúč.

- Samolepiacu vodotesnú rolku možno aplikovať priamo na povrch. Princíp lepenia je rovnaký ako tapeta. Charakteristickým znakom takýchto materiálov je vysoká miera aplikácie hydroizolácie.

Samolepiaca hydroizolácia podkladu

Je dôležité vedieť, že pri prilepovaní vodotesnosti valcovaním by sa malo prekrývanie klásť jeden na druhý. Tým sa dosiahne spoľahlivejšia ochrana proti vode.

​​

Výhody tohto typu hydroizolácie sú vysoká životnosť, odolnosť voči roztrhnutiu a vysoké predĺženie. Z minusov - vysoké náklady na materiály.

Spracovanie štruktúry penetračnými izolačnými látkami

Táto metóda sa používa hlavne na vnútorné práce a na utesnenie švov nadácie. Tento typ hydroizolácie je vyrobený na báze cementu s prídavkom špeciálne drveného piesku a chemicky aktívnych látok.

Túto hydroizoláciu môžete vykonať nasledovne:

- Čistíme povrch všetkého, čo narúša kvalitu spojky.

- Naneste vrstvu hydroizolácie špachtľou a nechajte uschnúť.

Hydroizolácia penetračného suterénu

Princíp tohto typu hydroizolácie spočíva v tom, že keď voda preniká, začína sa proces uzatvárania a betón sa sám hojí. Hlavnou nevýhodou je veľmi malá plasticita, ktorá pri deformácii a vibrácii základu vedie k zničeniu integrity ochrannej vrstvy.

Po položení podkladovej vrstvy hydroizolačnej vrstvy sa podklad môže ďalej spevniť polymérnymi membránami, drenážou a tepelnou izoláciou.

Celá škála hydroizolačných materiálov je široko zastúpená v spoločnosti TechnoNIKOL. Vďaka integrovanému použitiumateriály Hydroizolačný základ TechnoNIKOL získa najlepšiu ochranu, ktorá zvýši životnosť nadácie a poskytne pohodlie a pohodlie v dome.