Elektrické radiátory (batérie) na vykurovanie - výhody a pravidlá inštalácie

Ľudia vždy cítili potrebu tepla, zhromaždenia od staroveku na táboráku. Úplne prvá štruktúra, ktorá sa objavila v dome bol veľký sporák, a ďalšie miestnosti boli už postavené okolo neho. Čas plynul a začal stavať celý vykurovací systém, bola to batéria ohrevu vody. Ale teraz ústredné kúrenie má hodnú náhradu - elektrické vykurovacie telesá.

Typy moderných elektrických vykurovacích telies

Podľa veľkosti a umiestnenia všetkých elektrických radiátorov sú rozdelené na strop, podlahu a stenu. Podľa princípu prevádzky si môžete vybrať jeden zo štyroch typov elektrických ohrievačov. Ide o ventilátorové ohrievače, olejové radiátory, konvektory a infračervené ohrievače. Zvážte samostatne každý z nich.

Ohrievač ventilátora

Princíp činnosti zariadenia -prečerpávanie vzduchu cez vykurovacie teleso (PETN) a jeho návrat do miestnosti je už teplé. Vyhrievaný vzduch sa rýchlo šíri po miestnosti. Z nevýhod zariadenia - spaľuje kyslík v miestnosti, malé čiastočky prachu sa dostanú na ohrievač, čo spôsobuje zápach, spotrebuje veľké množstvo elektriny, nemôže byť použitý v miestnostiach s vysokou vlhkosťou.

Ohrievače ventilátorov môžu byť stolové a podlahové

Olejový chladič

Vykurovacie teleso zariadenia ohrieva olej v chladiči. Ale olej zohrieva steny jednotky a odovzdáva teplo do miestnosti. Výhody - v procese práce sa kyslík nespáli, malé častice prachu nespadajú na PETN. Jednotka je mobilná - môže sa preniesť z miestnosti do miestnosti, hoci rozmery zariadenia sú značné, čo je samozrejme mínus. Ďalšou nevýhodou - vysoká teplota vyhrievaného povrchu (môžete omylom horieť) a nerovnomerné vykurovanie miestnosti.

Chladiče lacných olejov

Konvektor

Pohodlná teplota v miestnosti je spôsobená nepretržitým pohybom vzduchu v miestnosti. Princíp činnosti zariadenia je postavený na fyzikálnych zákonoch: studený vzduch je ťažší ako teplý vzduch, takže padá dole. Dostať sa do spodného roštu konvektora, kde sú umiestnené vykurovacie telesá, sa zahrieva, stáva sa ťažším a stúpa. Znovu sa ochladzuje, vzduch klesá a cyklus sa opakuje. Prístroj neprepúšťa vzduch, nevyžaduje nepretržité monitorovanie, môže byť použitývo vlhkých miestnostiach. Konvektory sa ľahko inštalujú, a jedinou nevýhodou zariadenia môže byť nedostatok miesta v byte pre inštaláciu.

Elektrické konvektory môžu byť stenové alebo podlahové

Infračervený žiarič

Najnovšia generácia elektrických ohrievačov. Princíp činnosti je založený na práci elektromagnetických vĺn, ktoré neohrievajú vzduch v miestnosti, ale objekty v ňom. Puzdro zariadenia zostáva studené.

Čo potrebujete vedieť o elektrickom vykurovaní

Konštrukcia zariadenia

Elektrická batéria je kombináciou dvoch alebo viacerých prvkov, ktoré dokážu premeniť chemickú energiu na elektrickú energiu. Výraz "radiátor" sa však používa na rovnaký prvok. Hlavnými časťami prvku sú dve elektródy, ktoré sú umiestnené v elektrolyte v nádobe. Najznámejším príkladom elektród sú zinkové a medené dosky.

Elektrické radiátory sa podobajú vodným stavbám. Rozdiel spočíva v tom, že namiesto vody sa aplikuje elektrický prúd. Teplo sa vytvára, keď elektrický prúd prechádza cez vykurovací článok batérie. Toto teplo nás zahrieva v chladných večeroch.

Dizajn elektrického ohrievača

Elektrické radiátory majú v jednom meradle podobnosť s ropnými produktmi - ako chladiace médium používajú kvapalný minerálny olej. Elektrické batérie sú veľmi tesné, takže sa obávajúže olej bude prúdiť, nestojí za to. Okrem toho sú vybavené systémom, ktorý chráni zariadenie pred prehriatím.

Elektrické ohrievače sú samy o sebe kompaktné a schopné zapadnúť do každého interiéru. Niekedy sú v kompozícii kamene, vďaka čomu sa batéria zahrieva a niekoľko dní udržuje teplo.

Elektrické radiátory sú riadené termostatom, ktorý sa nachádza v batérii. Je však tiež možné zakúpiť spotrebič bez termostatu, ktorý umožňuje vytvoriť spoločný vykurovací systém, ktorý je možné následne ovládať z jedného elektrického regulátora.

Výhody elektrického vykurovania

Použitie elektrických vykurovacích telies je vhodné pri nízkych teplotách v bytoch a domoch, keď je vonku chladno a vykurovacia sezóna ešte nezačala. Existujú aj prípady, keď centrálny systém nefunguje na úrovni, ktorú potrebuje.

Elektrické radiátory sú veľmi užitočné v budovách s modernými vykurovacími systémami, keď sa často vyskytujú prerušenia a dokonca aj nehody, a je potrebné zachovať požadovanú teplotu. To platí pre súkromné ​​domy, vidiecke chaty, apartmány s kúrením a chaty, kde centrálny systém pracuje v čase.

Elektrická energia môže byť riadená celkom jednoducho. Vykurovacie systémy, ktoré sú vybavené elektrickými radiátormi, vám umožnia nastaviť klímu v dome. Podobne ako olejové batérie majú aj stenové modely vo svojom dizajne elektronický termostat, ktorý umožňujeudržiavať teplotu nastavenú vlastníkom vo vykurovanej miestnosti.

Podobný prístup k okolitému vzduchu neumožňuje horieť. Okrem toho na rozdiel od tradičných konvektorov nemajú elektrické batérie otvorené špirály, ktoré spaľujú kyslík. Jeho úroveň vo vykurovanej miestnosti nebude klesať. Okrem toho sú izby vykurované elektrinou, bez škodlivých plynov, sadzí a dymu.

Elektrické vykurovacie telesá: teraz si môžete vybrať zariadenie s akýmkoľvek výkonom as ľubovoľným počtom úsekov

V zime nie sú havárie na vykurovacích zariadeniach neobvyklé. Často vyvolávajú katastrofický pokles teploty vzduchu vo vykurovaných domoch. V takýchto situáciách nezostáva nič iné, len použitie nejakého elektrického vykurovacieho zariadenia.

Dobré domáce spotrebiče sa však vopred vybavujú rýchlymi občanmi, zatiaľ čo nebezpečné a energeticky náročné zariadenia zostávajú v obchode. Aby nedošlo k riziku, stojí za to vopred zabezpečiť a nainštalovať nový elektrický radiátor v byte.

Výpočet výkonu elektrického vykurovacieho telesa

Pre priemerný výpočet výkonu vykurovacích elektrických batérií v kancelárskych a obytných priestoroch je vhodné použiť vzorec: 1 kW tepla na 15-18 m2 podlahovej plochy, ak je výška stien blízko 2,7 metra. Ak je však výška stien väčšia, je potrebné pridať ďalších 5% kapacity na každých ďalších 10 nálad.

Vykurovanie elektrickými radiátormi: schéma cirkulujúceho chladeného a ohrievaného vzduchu

Každý otvor okna by mal byť blokovaný tepelným tokom - chladič musí byť inštalovaný pod ním bezchybne. Tepelný tok je záves a je schopný udržať rovnomernú rovnováhu teploty v miestnosti. Množstvo tepla potrebného na vykurovanie budovy je vo veľkej miere determinované stavom tepelnej ochrany.

Vzhľadom na to, že výkon elektrických vykurovacích telies môže kolísať v najširšom rozsahu (0,5 - 3 kW), je to veľká príležitosť na nákup chladiča zodpovedajúceho výkonu, ktorý bude mať pozitívny vplyv na všetky okolité rozvody a zásuvky. Vykurovanie domu elektrickými batériami umožňuje kompenzovať stratu tepla cez obálku budovy - dvere, strecha, okná, steny, podlahy.

Inštalácia elektrických batérií

V súčasnosti existuje na trhu mnoho vykurovacích telies, ktoré sú pohodlné, hospodárne a ľahko sa inštalujú. Na vykurovanie jednej miestnosti potrebujete iba jeden radiátor.

Ak nainštalujete takúto batériu pod oknom, pomôže to zablokovať vstup studeného vzduchu do bytu zo štrbín otvorenia okna. Vytvorí sa tepelná clona, ​​ktorá je schopná udržiavať v byte v podstate príjemnú teplotu na udržanie požadovanej úrovne.

Výhody týchto typov radiátorov zahŕňajú ich vysoký výkon. Dlho sa stal štandardom, že elektrické radiátoryvyznačuje sa kapacitou 2 - 3 kW, čo umožňuje vykurovať miestnosť pôsobivej oblasti. Ďalšie ohrievače nie sú potrebné.

Elektrický radiátor v interiéri: ploché zariadenie, ktoré zaberá minimálny priestor

Je zvyčajné zavesiť elektrické batérie na steny rovnakým spôsobom ako bežné radiátory, ktoré sú napájané vodou chladenou vodou. Konštrukcie nevážu veľa a jeden radiátor môže byť inštalovaný na dvoch konzolách. To umožňuje, aby radiátory viseli na sedadlách celé desaťročia.

Nie je potrebné platiť za drahé stavebné práce na montáži komína, inštalácii vykurovacieho zariadenia v suteréne a vŕtaním do stien mnohých otvorov na kladenie rúrok.

Ďalej stačí vložiť ohrievač do zásuvky a po chvíli sa bude cítiť teplo. Pokiaľ ide o výdavky na finančné prostriedky, náklady na inštaláciu sú trikrát nižšie ako pri inštalácii elektrického kotla. Okrem toho bude systém úspornejší asi o 30%.

Užitočné videá

Ako si vybrať konvektor

Čo je lepšie: konvektor alebo elektrický chladič oleja

Inštalácia elektrického infračerveného konvektora

Elektrické kúrenie s vlastným ohrevom ruky

Súhrnne môžeme povedať, že elektrická batéria dokonale ohrieva puzdro a používa sa ako hlavný typ vykurovania. Inštalácia takéhoto radiátora vám umožní optimalizovať výdavky na vykurovanie domu. A zároveň v bytevytvára priaznivú mikroklímu bez prievanu, dymu a škodlivých plynov.