Elektrické vykurovacie kotly: klasifikácia, výhody, recenzie

Moderný stavebný trh ponúka potenciálnemu spotrebiteľovi pôsobivú škálu vykurovacích kotlov. Preto riešenie otázok vykurovania v súkromnom vidieckom dome alebo obyčajnom mestskom byte prestáva byť „problémom storočia“. "Pod bokom" nie je žiadny druh paliva alebo iný? Nebojte sa! Budete vždy schopní nájsť slušné alternatívne možnosti, z ktorých jeden môže byť elektrický kotol.

Elektrické kotly v autonómnych vykurovacích systémoch

Elektrické vykurovanie je nepochybne jedným z ekologicky najšetrnejších spôsobov, ako „zahriať“ vaše obydlie a neznečisťovať biotop so škodlivou „ťažbou“. Dvojokruhové elektrické vykurovacie kotly sú ako osobné mini kotle, pretože nielen vykurujú miestnosť, ale aj „vydávajú“ teplú vodu pre domáce potreby.

Elektrický kotol môže byť hlavným zdrojom tepla vo vašej domácnosti a"Partner" pre ostatné kotly - plyn, naftu, tuhé palivo. Prítomnosť inej záložnej jednotky v systéme schopnej prevádzky na kvapalné alebo lacné tuhé palivo je jedným zo spôsobov šetrenia energie.

Ako sa v tomto prípade vykonáva proces vykurovania?

 • vykurované miestnosti budovy sa najprv ohrievajú pomocou záložného kotla;
 • Elektrický kotol (automatický režim) udržuje požadovanú teplotu.

Toto zariadenie sa vyrába vo forme steny a podlahy. Výkon prvých sa pohybuje od 5 do 60 kW. Zariadenia s kapacitou viac ako 60 kW môžu byť iba vonkajšie.

„Napájajú sa“ z jednofázovej alebo trojfázovej elektrickej siete (220 V a 380 V). Pre prevádzku zariadení spotrebujúcich viac ako 12 kW sa používa iba trojfázová sieť.

Nástenný elektrický kotol: harmonický doplnok do interiéru, môže byť inštalovaný v každej miestnosti

Chladivo v elektrických kotloch je voda alebo nemrznúce kvapaliny - nemrznúce kvapaliny (samozrejme povolené pre vykurovacie systémy).

Upozornenie! Príručka pre zariadenie je mimoriadne užitočná vec. Čítanie v čase vám pomôže vyhnúť sa nepríjemným nedorozumeniam.

Klasifikácia elektrických kotlov

Elektrické kotly sa navzájom líšia spôsobom ohrevu chladiacej kvapaliny. Ich hlavné typy:

 • nepriame kúrenie: vykurovacie teleso -patróna reostatu (Teng). Inštaluje sa do nádrže výmenníka tepla;
 • ​​
 • priame vykurovanie - elektrické ohrievače vody. Prúd, ktorý prechádza vodou a uvoľňuje teplo, ho ohrieva;
 • indukcia.

Kotly na elektrické kúrenie

Princíp činnosti tohto zariadenia je založený na „transformácii“ elektriny na teplo pomocou vykurovacích telies (rúrkové vykurovacie telesá) namontovaných v nádrži (oceľovom) výmenníku tepla. TEN ohrieva chladiacu kvapalinu, ktorá cirkuluje vo vykurovacom systéme a ohrieva miestnosť.

Ovládanie nastavenej činnosti prístroja vykonáva riadiaca jednotka. Vykurovanie je riadené regulátorom izbovej teploty: reaguje na pokles teploty signálom, že je potrebné zapnúť režim vykurovania. Požadovaný pracovný tlak chladiva sa dosahuje pomocou cirkulačného čerpadla. Vnútorný teplotný senzor udržuje teplotu chladiacej kvapaliny. Po dosiahnutí potrebných hodnôt teploty v miestnostiach sa režim vykurovania vypne a po určitom čase sa cirkulačné čerpadlo vypne, vďaka čomu sa nosič tepla „pohybuje“.

Používanie regulátorov teploty v miestnosti šetrí 20% až 30% elektrickej energie.

Hlavnou výhodou tohto typu kotlov je neprítomnosť elektrického kontaktu medzi palivovým prvkom a chladiacim médiom, v podstate neexistuje prakticky žiadny zvodový prúd, čo znamená, že spolu s nimi musí byť zabezpečený núdzový prúd.automatika, napríklad RCD (ochranné vypínacie zariadenia) atď.

Zariadenie a princíp činnosti vykurovacieho telesa pre elektrický kotol

Ich výkon nezávisí od povahy chladiacej kvapaliny, jej teploty - mení sa len v rámci kolísania napätia v napájacej sieti. Je ľahké realizovať stupňovitý (elektronický riadiaci systém) alebo plynulé ovládanie (mikroprocesorová riadiaca jednotka).

Samozrejme, tieto elektrické jednotky majú tiež svoje nevýhody: životnosť vykurovacích článkov je obmedzená a ani ich predčasné vyhorenie nie je vylúčené. Pri nákupe dbajte na možnosť ich výmeny.

Okrem toho je vykurovacie teleso „skvelým miestom“ pre meradlo, ktoré chce zariadenie čo najskôr vypnúť.

Mali by sa prijať opatrenia na zníženie tvrdosti vody!

Elektrické vykurovacie jednotky sú elektrické dvojokruhové kotly a jednookruhové zariadenia. Dvojokruhový elektrický kotol je vykurovací aj teplovodný.

Z dôvodu svojej nízkej hmotnosti a skromných rozmerov sa zvyčajne montujú na stenu, ale existujú aj výkonné modely podlah.

Ide o najbežnejší typ elektrického kotla.

Zariadenie s elektródovým typom

Elektrodové kotle na elektródu s teplou vodou sú oveľa menej bežné ako vykurovacie články.

Ohrev vody v nich nastáva v dôsledku uvoľnenia tepla vytvoreného prechodom prúdu "cez" chladivo (vodič) priamo, bez účasti "sprostredkovateľov", ako sú vykurovacie prvky. Elektrolýza sa nevyskytuje: katóda a anóda nepretržitemiesta výmeny (frekvencia 50 Hz). Iónové oscilácie sa vyskytujú pri uvoľnení energie, ktorú chladivo úspešne absorbuje.

Elektrický vykurovací kotol, ktorý pracuje podľa tohto princípu, šetrí až 40% elektrickej energie.

Suchý chod nemôže vypnúť zariadenie; Usadzovanie vodného kameňa nevyvoláva ničenie elektród: je možné iba zníženie výkonu kotla.

Rozmery ionizačnej komory sú kompaktné - chladiaca kvapalina sa takmer okamžite zahrieva; Zvyšuje sa tlak a dosahuje požadovanú hodnotu bez pomocných mechanizmov, ako je cirkulačné čerpadlo.

Typ kotlov elektród má vysokú (až 96%) účinnosť, spoľahlivú a trvanlivú.

Nevýhody zariadení:

 • neschopnosť pripojiť sa k sieti prostredníctvom RCD;
 • ako chladiace prostriedky môžu pôsobiť iba špeciálne nemrznúce prostriedky určené výrobcom;

Elektrické kotly na odporových a indukčných prvkoch

Takéto kotly sú nejakým exotikom. Odporové zahrievanie je trochu pripomínajúce elektródu, ale má množstvo výhod, najmä umožňuje pracovať s akýmikoľvek chladiacimi látkami. Neexistuje žiadna tepelná bariéra (vykurovacia vrstva - základňa), resp. Je možné optimalizovať možnosti modelu a zároveň znížiť spotrebu energie.

V odporových kotloch je palivový prvok rovnomerne rozložený po povrchu ohrievača - nedotýka sa chladiacej kvapaliny. Vyrába sa vo forme kovovej rúrkyizolačná vrstva, na ktorej je nanesená špirálovitá odporová vrstva (hlavne volfrám). Elektrický prúd, ohrev prietokovej kapacity (rúry), ohrevov a chladiva.

Inštalácia elektrického kotla je omnoho jednoduchšia ako inštalácia iných vykurovacích zariadení

Kotly, ktoré uplatňujú zásadu elektromagnetickej indukcie, si zaslúžia pozornosť spotrebiteľov. Takéto zariadenie má podobnú konštrukciu ako transformátor pozostávajúci z dvoch okruhov. Primárny okruh je magnetický systém a sekundárny okruh je zariadenie na výmenu tepla. V ňom sa pod vplyvom striedavého poľa indukujú prúdy, ktoré spôsobujú ohrev, ktorý sa následne prenesie do chladiaceho média. Hlavné výhody indukčných kotlov - elektrická bezpečnosť, pracujú s takmer všetkými chladiacimi látkami.

Medzi nedostatkami patrí pomerne vysoká cena, vysoká váha, pôsobivé rozmery.

Ako vypočítať požadovaný výkon kotla?

Na tento účel môžete použiť základný pomer: pre každých 10 m² miestnosti (s výškou stropu približne 3 m) sa vyžaduje približne 1 kW. Hoci to stojí za zmienku, tento vzorec je indikatívny, pretože okrem výšky stropov a plochy, množstvo súvisiacich faktorov ovplyvňuje definovanie požadovaného výkonu: materiály použité pri stavbe domu; ako je budova izolovaná; počet okien, ich veľkosť; bydliska.

Nákup a údržba: všetko je jasné v porovnaní

Zvážte postupne všetky náklady, ktoré „nákup“, inštalácia aprevádzky elektrickej jednotky a porovnať tento typ vykurovacích zariadení s inými návrhmi na stavebnom trhu.

Elektrikár alebo plyn?

Skutočnosť, že plyn je lacnejší ako elektrina, ako sa hovorí, je pochopiteľná a ježko. Ak je v blízkosti budovy (dom) plynová hlavica, výber je zrejmý. Pamätajte však, že okrem nákladov na energiu existuje mnoho ďalších aspektov, ktoré treba zvážiť:

 • náklady na zariadenie - „priemerný“ elektrický kotol je lacnejší ako jeho plynový náprotivok;
 • náklady na inštaláciu - inštalácia elektrických zariadení bude tiež oveľa lacnejšia;
 • elektrické zariadenie je konštrukčne jednoduchšie a na rozdiel od plynového zariadenia nepotrebuje konštantnú údržbu;

Elektrická energia alebo kvapalné palivo?

Náklady na elektrikárov sú samozrejme o niečo vyššie ako náklady na kvapalné palivo. V prípade elektrického kotla potrebujete len samotný kotol, zatiaľ čo pre vykurovací olej budete musieť zakúpiť aj ďalšie „príslušenstvo“. S ohľadom na montáž, údržbu a konštrukčné vlastnosti je tu všetko podobné ako plynové zariadenie.

Zapnite elektrický bojler

Elektrická energia alebo tuhé palivo?

Práca v automatickom režime, jednoduché udržiavanie teplôt potrebných pre pohodlie sú hlavnými výhodami elektrických kotlov oproti náprotivkom na tuhé palivá.

Zdieľanie elektrického kotla a kotla na tuhé palivá je skôr spoločným „spojením“.

Kotlyelektrické - recenzie

Väčšina ľudí odmietne elektrické kotly zo zrejmých dôvodov. Po prvé, vesmírne účty za elektrinu. Po druhé, výpadky siete.

Zároveň však užívatelia zaznamenávajú množstvo nesporných výhod tohto zariadenia:

 • nízka cena;
 • ľahkosť;
 • kompaktnosť;
 • 113) jednoduchosť inštalácie;
 • úspora miesta v miestnosti;
 • jednoduchosť obsluhy;
 • nie je potrebné inštalovať komín;
 • nevyžadujú osobitnú starostlivosť, čistenie;
 • sú tiché;
 • nevytvárajú cudzie pachy;
 • Neexistujú žiadne škodlivé emisie.

Po zvážení všetkých kladov a záporov určite nájdete typ kúrenia vhodný pre váš domáci kláštor, ktorý by v plnej miere uspokojil všetky vaše potreby, a čo je najdôležitejšie - finančné možnosti.