Elektroinštalácia v dome urobiť sami: pokyny pre začiatočníkov elektrikári

Každý musí čeliť potrebe elektrickej práce skôr alebo neskôr. Dôvody môžu byť rôzne: pohyb, prestavba územia, zlyhanie starého vedenia. Počet odberateľov elektriny sa každým rokom zvyšuje: je ťažké si predstaviť domov modernej osoby bez počítača, klimatizácie, mikrovlnnej rúry a iných pomocníkov v domácnosti, ktorí jedia zo siete. To nevyhnutne vedie k zmene požiadaviek na napájacie systémy, ich usporiadanie vo svetle nových noriem. Mnoho ľudí si myslí, že elektrická inštalácia v dome je úlohou, ktorú môžu vykonávať len profesionáli. Nemôžete sa s tým hádať, ale ak máte túžbu, podporovanú teoretickými vedomosťami a praktickými zručnosťami, je celkom realistické vykonávať prácu sami.

Príprava na elektroinštaláciu

Prípravné činnosti pozostávajú z niekoľkých etáp, z ktorých každá mádefinujúca hodnota. To zahŕňa značenie, dierovanie a zber.

Zostavme si nástroje na montáž

Za časovo najnáročnejšie sa považuje vytvorenie drážok (drážok) pre drôty a príprava otvorov pre zásuvky a spínače. Práca je značne uľahčená elektrickým vrtákom a nástenným vrtákom. Stenová fréza je odlišná od brúsky prítomnosťou dvoch diamantových kotúčov, ktoré sú pokryté hustým puzdrom.

Stroborez

Je tiež potrebné pripraviť kliešte s izolovanými rukoväťami, kliešťami, indikátorom na kontrolu prítomnosti energie v sieti, alabastrom, elektrickou páskou, spínačmi, zásuvkami, lampami, inštalačnými a rozvodnými skriňami, drôtmi. Kanály pre elektroinštaláciu, kábel môže byť potrebný.

38. Výpočet elektrických rozvodov

Dizajnérske práce sú dôležitým bodom pri rozhodovaní o spôsobe vedenia elektrických rozvodov v dome.

Pri výbere vodiča by sa mal zohľadniť jeho prierez a minimálny výkon všetkých elektrických spotrebičov. V miestnosti, kde sa bude používať vysoko výkonná technológia, by mala byť sekcia väčšia.

Toto je dôležité!
Výkon elektrických spotrebičov je uvedený v cestovnom pase. Pre kuchynské spotrebiče by mal byť k dispozícii samostatný kábel.

Treba poznamenať, že drôty s medenými vodičmi vydržia oveľa väčšie zaťaženie ako ich hliníkové náprotivky. Najčastejšie používaný dvoj- alebo trojžilový drôt typu APV, GDP, APPVS s prierezom 4,5 mm2. Trojžilový kábel sa používa pri pripájaní lustrov s dvomi režimami prevádzky.

Meďdrôty

Výpočet dĺžky vodiča, nezabudnite na počet montážnych bodov (spínače, zásuvky, rozvodné skrine). Pre každý bod potrebujete aspoň 10 cm drôtu. Počítanie počtu spojovacích boxov, nezabudnite, že toto číslo závisí od počtu zásuviek a spínačov.

​​

Ako označiť územie

Jedným z najdôležitejších bodov elektrických prác je vypracovanie diagramu, ktorý je nákresom vášho domu s vyznačením umiestnenia zásuviek, spínačov, svietidiel.

Schéma zapojenia

Prvým krokom je pripraviť pôdu pre hlavný zväzok vodičov. Horizontálne plochy sú položené vo vzdialenosti 20 cm od stropu, uhol natočenia by mal byť 90 stupňov. Značenie kotvových úchytiek vodičov možno vykonať z krajných bodov.
Značkovací kábel, natretý modrou alebo dreveným uhlím, zlepší výkon. Upevníme jeden koniec, a druhý, ťaháme ho od značkovacieho priestoru, ostrým pohybom ruky ho odhodíme. Na pravej strane vľavo od šnúry, označte miesto pripevnenia drôtov na strop a steny nie je ťažké.

V miestach zostupu do výhybiek a zásuviek sú inštalované rozvodné skrinky. Skryté elektrické rozvody v dome zahŕňajú použitie podobných zásuviek a spínačov namontovaných v inštalačných krabiciach s priemerom 70 mm.

Toto je dôležité!
Spínač je umiestnený na bočnej strane kľučky dverí, ale takým spôsobom, aby sa ho dvere nedotýkali. vzdialenosťz podlahy - 50 - 80 alebo 150 cm Výška z podlahy pri inštalácii zásuviek nie je regulovaná.

V kuchyni je lepšie nainštalovať trojnásobnú zásuvku, pričom nezabudnite na oblúky na pripojenie čističa vzduchu a dodatočné osvetlenie v umývačke. V obytných miestnostiach na každých 4 metre by mala byť 1 zásuvka. Neinštalujte zásuvky v blízkosti plynových /elektrických sporákov, umývadiel, vodných potrubí.

Osobitne pozoruhodné sú miestnosti s vysokou vlhkosťou. Neinštalujte zásuvky a spínače v zóne vodovodu a vo vani (sprcha, umývadlo). Tu je povolené inštalovať nádoby chránené UZO v priestore 2,4 m od umývadla.

Trochu o vodičoch, prúdových chráničoch a ističoch

Ochranné vypínacie zariadenie (RCD) je určené na ochranu pred prúdmi v prípade úniku. V kúpeľni sa odporúča použiť triedy A RCD do 30 mA, pre zásuvky, automatický prepínač typu B pre prúd 25 A a RCD 30 mA. Pre osvetlenie je postačujúci automat pre typ 10A typu B.

RCD

Pokiaľ ide o drôty, ako už bolo uvedené, je lepšie získať vzorky medi. Obvykle sa rozlišujú tri spôsoby pripojenia: spájkovanie, skrútenie a svorky. Krútenie kvôli neistote sa dnes takmer nikdy nepoužilo. Alternatívne sa pri použití káblov s menším prierezom používa olepovanie. Najlepšia voľba doma - použitie terminálov, ktoré bezpečne držia kábel.

Typy elektroinštalácie v domácnosti

Inštalácia môžerealizované niekoľkými spôsobmi: skryté, otvorené a kombinované.
Skryté elektrické rozvody sa vykonávajú na zavesených stropoch, v dutinách stavebných konštrukcií, v monolitických rúrkach, vo vnútri priečok. Horizontálne plochy sú položené vo vrstve podlahy, vyrobené z ohňovzdorných materiálov.

Ak voľba padla na deliace priečky, je potrebné použiť drôty chránené mechanickým plášťom, ktoré sú uložené od podlahových dosiek vo vzdialenosti 200 mm. Upevnenie by malo zaistiť maximálne tesné uchytenie k základni drážky. Vzdialenosť medzi upevňovacími bodmi je 0,5-1,2 m.
Pre zapojenie pod zavesenými podhľadmi z materiálov triedy horľavosti G1 sú potrebné káble s indexom NG (nešíriace spaľovanie). Materiály triedy G2, G3, G4 zahŕňajú použitie vodičov v kovových hadiciach. Ak sa inštalácia vykonáva v saune alebo kúpeľni, potom odborníci odporúčajú používať iba káble s PVC plášťom.

Otvorené rozvody v dome

Otvorené rozvody sa realizujú na stenách, v káblových podlahových doskách, plastových potrubiach. Je dôležité nemiešať nízkonapäťové, osvetľovacie a napájacie vodiče. Kanály a soklové lišty musia mať elektrické izolačné vlastnosti.

Ako urobiť elektrické rozvody v dome?

Zvážte hlavné etapy elektrických prác.

Montáž zásuviek a spínačov

Zásuvky a vypínače sú skryté a otvorené. Inštalácia otvorených zásuviek aprepínače potrebné podrozetniki vyrobené z nevodivých materiálov (Plexiglas, drevo, Getinaksa, atď).

Sú pripevnené samoreznými skrutkami alebo pomocou lepidla KNE-2/60 BMK-5. Zásuvky sú pripojené k krabici dvomi skrutkami, prepínače sú nainštalované v prerušení fázového kábla, čo zaisťuje bezpečnosť pri výmene kaziet a lámp.

Podozetnik

Skryté zásuvky a spínače namontované v plastových alebo kovových krabiciach typu KP-1,2, U-196.

Spojovacia skrinka, spojovacia, inštalačná skrinka

Pri kúpe si prečítajte osvedčenia o zhode. Boxy by mali byť vyrobené z ohňovzdorných materiálov. Káble sú spojené zváraním, krimpovaním alebo svorkami.

Toto je dôležité!
Miesta vstupu káblov v inštalačných boxoch sú chránené nehorľavými materiálovými priechodkami alebo kusmi PVC trubice.

V miestnostiach s nízkou vlhkosťou môžete umiestniť vodiče do medzier a výklenkov stien. Steny hniezd by mali byť bez drsnosti, kryt - z nehorľavých materiálov.

Spojovacia skrinka

Inštalácia rozvádzača

Rozvádzač je integrálnou súčasťou napájania ktorejkoľvek miestnosti. Pri inštalácii elektroinštalácie bude musieť zvážiť nielen jej umiestnenie, ale aj zvoliť systém ochrany, aby sa určil počet vedení.

Rozmýšľať prostredníctvom distribúcie rozvádzača, nestačí brať do úvahy len vnútorné a estetické vlastnosti;dodržiavať predpisy. Hlavnou požiadavkou je prístupnosť, t. organizačný prístup, ak je to potrebné. Štít by mal byť upevnený vo výške vhodnej na vizuálnu kontrolu (1,5 metra).

Toto je dôležité!
Rozvádzač by nemal byť umiestnený v kotolniach, ako aj vo vlhkom a prašnom prostredí. Suchá, čistá miestnosť niekoľkokrát predlžuje životnosť zariadenia.

Rozvádzač

Dôležitou odchýlkou ​​je spojenie

Na vykonávanie elektrickej energie je polovica bitky, najdôležitejšou vecou je pripojenie vnútorného vedenia na vonkajšie siete. Tu veľa ľudí má problémy, pretože Tieto akcie vykonávajú najmä organizácie, ktoré majú príslušné povolenia.
To znamená, že sa budete musieť starať o prítomnosť niektorých papierov - o akt skrytej práce na uzemňovacom zariadení (ak je dom nový), na overenie schémy zapojenia alebo na získanie povolenia na výmenu konkrétneho sieťového prvku, napríklad merača.
Vo vidieckom dome vo výstavbe je všetko oveľa jednoduchšie - pripojenie k sieti vykonáva „jeho“ elektrikár, všetky registračné momenty sa vykonávajú podľa zjednodušenej schémy.

Video: urob si sám vedenie

To je všetko. Po dokončení procesu by ste mali zakryť medzery a diery vytvorené počas práce, vzájomne prepojiť vodiče a pripojiť káble k rozvádzaču.