Elektroinštalácia v drevenom dome - skrytá a otvorená, špecifická inštalácia elektrikárov

V prímestskom rozvoji v našich dňoch dochádza k nárastu podielu drevených stavieb, pretože majú mnoho výhod. Okrem pozitívnych vlastností však existujú aj negatívne vlastnosti: rýchla horľavosť a horľavosť. Preto je vysoko dôležité elektrické vedenie v drevenom dome veľmi dôležité a montážne práce vyžadujú špeciálne zručnosti.

Dizajn je základom úspechu

Elektrická inštalácia v drevenej budove začína vypracovaním takéhoto dokumentu ako projektu elektrického vedenia. V tomto štádiu sa zvolí spôsob položenia elektrického kábla a spôsob inštalácie spínačov, stmievačov, zásuviek a upínacích prípravkov. K takejto lekcii je potrebné pristupovať s veľkou zodpovednosťou, pretože ďalšie bezpečné bývanie v chate závisí od zvoleného spôsobu elektroinštalácie.

Umiestnenie elektrických inštalačných zariadení v drevenej stavbe musí byť položené aj vo fáze projektovania
.
ÚOdporúča sa začať pozývaním špecialistu elektroinštalačnej firmy na váš domov, ktorý preskúma všetky miestnosti v dome, uvedie miesta inštalácie spínačov, stmievačov a zásuviek. Majitelia sa musia rozhodnúť, akú metódu použijú na pokládku elektrických rozvodov v drevenom dome. V takýchto budovách je dovolené ukladať vnútorné rozvody do soklov s káblovým kanálom, PVC krabicami, vlnitými a pevnými PVC rúrami, kovovými rúrkami, kovovými hadicami.

Externé rozvody, inštalácia

Po dohode o projektovej dokumentácii sa vykonávajú elektrické práce. Prvoradou úlohou je položiť kábel z elektrického vedenia na štít inštalovaný v dome. Kábel položte vzduchom alebo pod zemou. Ak sa chcete dozvedieť viac, musíte vytočiť v Google "elektroinštalácie v drevenom dome fotografie" a zobraziť navrhované výsledky.

Metóda ukladania vonkajšieho elektrického vedenia vzduchom je najefektívnejšia a najhospodárnejšia

Metóda ovzdušia je rýchla a pomerne hospodárna. Využíva samonosný izolovaný kábel, ktorý má rozdielny prierez a počet vodičov. Voľba kábla závisí od výkonu a počtu fáz.

Metóda podzemia je pracovne náročnejšia a nákladnejšia, má však mnoho výhod. Kábel je umiestnený v zemi, takže nepoškodí pohľad na konštrukciu. Životnosť vodiča je dostatočne veľká, pretože je menšia šanca na jeho poškodenie. Pre inštaláciu do podzemných vedení pri vedení elektriny do domudrevo používa moc medený drôt.

Inštalácia zariadenia do tienenia

Po ukončení vonkajšej kabeláže drevenej budovy je zvyčajné viesť vstupný kábel cez kovové puzdro do miestnosti. Pre príjem elektriny a jej distribúciu v dome sa používa vstupná rozvodná doska, ktorá musí byť inštalovaná na bezpečných miestach, aby bol zabezpečený voľný prístup.

Klapka nesmie byť inštalovaná v miestnostiach s vysokou vlhkosťou
.

V tienidle nainštalujte ochranné vypínacie zariadenia a ističe. Osobitná pozornosť sa venuje výberu automatizácie. Odporúča sa používať iba známe a spoľahlivé výrobky.

​​

Kladenie vnútornej siete

Vnútorné rozvody v drevenici sa považujú za kľúč k bezpečnosti obyvateľov. Nekvalifikovaná elektroinštalácia sa často stáva príčinou požiarov. Vnútri drevenej budovy existujú dve metódy - otvorené a skryté. Týmito názvami je zjavné, že tieto transakcie sú zjavné.

Metóda vonkajšej inštalácie

Z týchto dvoch metód je otvorené elektrické vedenie v drevenom dome bezpečnejšie. Okrem toho bude realizácia takýchto elektrických prác lacnejšia. Drôty sa položia na vnútorný povrch budovy, pripevnia sa na stropy, steny a iné konštrukčné prvky. Kábel môže byť skrytý rôznymi spôsobmi: vydaním retro kábla alebo umiestnením do PVC boxu.

Otvorené rozvody v drevenom dome: kábel je umiestnený v samozhášavom stavekanály

Zapojenie je umiestnené v samozhášacích kanáloch. Moderný sortiment takýchto výrobkov vám umožní vybrať si želanú farbu krabice, ktorá imituje drevo, pre akýkoľvek dizajn. Takéto boxy sa zvyčajne používajú v domoch s plášťom a oblými polenami, kde steny majú rovný povrch.

Zapojenie v chate s retro opleteným káblom je ďalšou metódou položenia vonkajšieho materiálu. Kábel vyzerá ako krútená šnúra a je upevnený na keramických izolátoroch. Takýto spôsob inštalácie sa považuje za bezpečný, pretože kábel má vonkajšiu izoláciu z prírodného hodvábu a dvoch plastov z PVC. Hlavnou výhodou je medzera medzi povrchom a káblom. Okrem toho, tento typ drôtu je schopný vyzdobiť každý zrubový dom.

Vlastnosti skrytého vedenia

Skrytá inštalácia elektrických rozvodov sa vyznačuje dostatočnou nedostupnosťou vodičov v prípade modernizácie a opravy obydlia, vyšších cien za služby a oveľa dlhšieho času potrebného na prácu. Leví podiel zákazníkov však uprednostňuje túto techniku, ktorá odkazuje na estetickú príťažlivosť. Majitelia drevených chát nechcú pokaziť interiér a drahý typ dokončenia svojich domov elektrickými panelmi a vodičmi.

Skryté elektrické rozvody v drevenom dome sa obyčajne ukladajú počas montážnej fázy domu. Kábel pre dodržanie všetkých bezpečnostných noriem musí byť uzavretý v lakovanom alebo pozinkovanom potrubí. Všetky výťahy na osvetlenieNástroje, vypínače a zásuvky sú vyrobené v špeciálnych dierach.

Skryté rozvody v drevenom dome sú veľmi komplikovaným a nákladným procesom, ktorý je odôvodnený len estetikou
.

Pri inštalácii elektrických sietí v drevených domoch sa odporúča dodržiavať určité požiadavky a používať špeciálne materiály na zaistenie maximálnej bezpečnosti a ochrany pred požiarom. V podlahách drevených stavieb je kábel umiestnený v rúrkach z nehorľavého plastu a je zaistené, že potrubie a kábel nie sú vystavené mechanickým nárazom.

Skryté rozvody môžu byť umiestnené v uzemnených kovových hadiciach a kovových rúrkach. Zrubové domy podliehajú "zmršťovaniu", preto sa odporúča zohľadniť túto skutočnosť, a to neumožňuje, aby guľatiny ovplyvňovali zapojenie v kovových hadiciach. Priechod drôtu cez stenu sa vykonáva pomocou špeciálnych kovových plášťov. V oboch spôsoboch inštalácie elektrických rozvodov existujú výhody a nevýhody, preto sa kombinovaný spôsob zapojenia neuskutočňuje len zriedka.

Usporiadanie zariadení, tienenia, káble

Po ukončení projektu napájania je potrebné označiť káblové vedenia a miesta pre umiestnenie spínačov, zásuviek, stmievačov, rozvádzačov a svietidiel. Značením je potrebné pristupovať k dôkladnosti tak, aby nebolo potrebné prepracovať prácu v budúcnosti. Elektrické rozvody v drevenom dome by mali byť plánované tak, aby káblové trasy v budúcnosti nezasahovali do inštalácie nábytku.

Naj harmonickejšie a estetickejšie by vyzeralo ako drôt v káblových kanáloch. Pod stromom môžete vyzdvihnúť akýkoľvek vzor akéhokoľvek odtieňa. K týmto kanálom je potrebné okamžite zakúpiť odpaliská, zástrčky, adaptéry. A hoci cena týchto častí je dvakrát tak vysoká ako samotné boxy, nie je žiaduce šetriť peniaze, pretože nikto v ideálnom prípade nezmestí nekonzistentné miesta boxov.

Usporiadanie elektrických rozvodov v drevenom dome

Pri nákupe kanálov by sa mala venovať pozornosť hrúbke steny a zámke skrinky. Pri vykonávaní inštalácie vodičov v miniatúrnych boxoch, ktoré majú tenké steny a dvojité zámky, si elektroinštalácie nemyslia, že vo väčšine situácií údržba elektrických rozvodov v takýchto boxoch vyvoláva prerušenie zámok, ak sa otvára kryt kanála.

Aby bolo možné do krabice pridať kábel, budete si musieť kúpiť nové kanály a opraviť elektrické vedenia a krabice. Dvojitý zámok vyžaduje použitie špecializovaného nástroja, ktorý môže otvoriť veko, ale absolútne nie všetci elektrikári o tom premýšľajú. Je lepšie zvoliť krabicu s technologicky udržiavanou profilovou geometriou, veľkými stenami a jedným zámkom.

Inštalácia vypínačov a zásuviek

Keď sa skúma schéma zapojenia v drevenom dome a vykonáva sa označovanie káblových vedení, môžete vykonať elektrickú inštaláciu vypínačov a zásuviek. Všetky spínače, stmievače a zásuvky, podstavce a svietidlá by mali mať kovovú plochu na upevnenie na strop alebo na stenuelektroinštalácie príslušenstvo, pretože elektroinštalácie elektrických zariadení na kovové podložky je najviac ohňovzdorné možnosť.

Inštalácia vypínačov a zásuviek v drevenom dome

Po nainštalovaní všetkých platforiem by ste mali nainštalovať káblové skrine. Bez ohľadu na to, aká presná je špecialistka, musí byť celá elektrická práca vykonaná na úrovni.

Prechod drevenými povrchmi

Všetky priechody cez drevené steny, priečky a podstavce musia byť vyrobené cez kovové rúrky, nazývané potrubné návleky. Predtým, než pristúpite k zapojeniu drôtu cez horiace steny, odporúčame ich vyvŕtať, potom vložte kovovú objímku do otvoru tak, aby jej okraje prebiehali z oboch strán horiacej základne minimálne 1 centimeter.

Priechod drôtu drevenými povrchmi
\ t

Odporúča sa, aby sa venovala osobitná pozornosť tomu, aby na okrajoch vybavených plastovými priechodkami, ktoré môžu ochrániť drôt pred porezaním počas inštalácie a ďalšej prevádzky systému napájania, boli venované pozornosť podobným objímkam, inými slovami, ušetria izoláciu kábla pred poškodením. Potom musí byť káblový kanál namontovaný tak, aby koniec kovového puzdra zapadol do krabice.

Ako si vybrať elektrický kábel

Inštalácia elektrického vedenia v drevenom dome vyžaduje určitý kábel. Drôt prenapájanie súkromného domu by sa malo nakupovať s indexom "NG", čo znamená "kábel, ktorý nepodporuje horenie" as označením "LS", čo znamená "zníženie emisií dymu". Uprednostňuje sa pre elektroinštaláciu v drevenej konštrukcii na výber drôtu, ktorý spĺňa všetky existujúce požiadavky na požiarnu bezpečnosť a má tiež všetky potrebné certifikáty kvality.

Výber elektrického drôtu pre drevený dom
\ t

Voľba prierezu vedenia závisí priamo od výkonu spotrebovaného elektrickým zariadením. Dizajnéri zvyčajne vo svojich projektoch napájania umiestnili osvetlenie 3 o 1,5 milimetrov a pre skupiny zásuviek 3 o 2,5 milimetrov. Pre organizovanie dodávky elektrických kachlí potrebujete drôt, ktorého prierez je najmenej 6 milimetrov štvorcový. Kábel je lepšie šetriť. Linky ružice sa musia počítať s minimálnym počtom zásuviek, ktoré sa nachádzajú v rovnakej skupine. Ak je zo štítu položený drôt k bloku, ktorý sa skladá zo 4 zásuviek, na pripojenie sa neodporúča nič iné. Až potom bude vedenie trvať mnoho rokov. Spojenie medzi prierezom kábla a výkonom elektrických zariadení je možné nájsť v príslušných tabuľkách.

Meranie odporu vedenia

Po vykonaní takejto práce ako zariadenia na elektroinštaláciu v drevenom dome musíte okamžite zmerať izolačný odpor vedenia.

Meranie odporu vedenia v drevenom dome

Táto manipulácia sa vykonáva, aby sa zabezpečilo, žeIzolácia vodiča počas montážnych prác nie je poškodená. Takéto elektrické merania sa odporúčajú raz za 3 roky, aby sa chránil drevený dom a jeho ľahko horľavé podklady pred skratmi v elektroinštalácii.

Video o elektrike v drevených domoch

Problém inštalácie elektrických rozvodov je teda nasledovný: často neskúsení remeselníci sa domnievajú, že kábel v drevenej budove by mal byť rovnaký ako v jednoduchom byte. To je neprijateľné, pretože zapojenie konštrukcie stromu musí mať odlišné charakteristiky požiarnej bezpečnosti. Ak vykonávate montážne práce podľa vyššie uvedených pokynov, rozvody vo vašej chate budú trvať mnoho rokov.