Elektroinštalácia v garáži vlastnými rukami: bezpečnostné pravidlá, technológie, odporúčania

Pre drvivú väčšinu silnej polovice našej krajiny, garáž nie je len miestom na uloženie auta, ale aj dielňa, technická miestnosť, sklad náradia, dielov a iných zariadení. Preto často dobré osvetlenie nie je luxus, ale nutnosť. Priemerná „elektronická súprava“ každej garáže pozostáva z niekoľkých svietidiel umiestnených v rôznych zónach a napájaných z vlastných spínačov, osvetlenia pozorovacej studne a suterénu, ako aj niekoľkých zásuviek, ktoré napájajú niekoľko elektrických prijímačov. Prenos elektriny do garáže nie je veľmi komplikovaný proces. Preto elektrické rozvody v garáži s vlastnými rukami nikoho neprekvapia, aby správne vykonali inštaláciu úplne základných zručností pri práci s elektrinou.

Rozdiely v inštalácii elektrických rozvodov v garáži

Spravidla je v garáži zriedkavo prítomný ktokoľvek iný ako jeho majster, preto sa pri inštalácii elektrických rozvodov do popredia dostávajú funkcie ako bezpečnosť a bezpečnosť. Tu estetický komponent ide do pozadia, ak nie do tretieho. Môžete argumentovať a akorovnaké skryté vedenie v garáži? Stealth je skôr požiadavka než estetika, ale bezpečnosť, pretože káble, ktoré sú vedené vnútri stien, keď sú skryté, sú spoľahlivo chránené pred rôznymi mechanickými poškodeniami. Samozrejme, ak sú steny garáže vyrobené z plechu, potom v stenách nie je možné zakrytie, ale v tomto prípade existujú rôzne kovové rukávy, vlnité rúrky a iné kanály, ktoré môžu znížiť riziko vonkajšieho vplyvu na vodiče.

Na zvýšenie bezpečnosti práce s elektrickými zariadeniami sa odporúča na vstupe do rozvádzača inštalovať samostatné uzemňovacie zariadenie. Najjednoduchší variant uzemnenia: kovové tyče s priemerom 15-16 mm, vertikálne vykopané do zeme a prepojené oceľovým pásom. Odpor takéhoto zariadenia by nemal prekročiť 4 ohmy.

Keďže garáž je kvôli vlhkosti a vodivým stenám považovaná za konštrukciu so zvýšeným nebezpečenstvom, všetky atribúty (zásuvky, svetlá a spínače) by mali mať vysokú úroveň ochrany proti prachu a vlhkosti, ideálne IP44.

Niekedy sa garáž zmení na skutočnú dielňu
.

Ak sa v garáži plánuje vytvorenie skutočnej dielne, musíte sa vopred postarať o trojfázový vstup. V tomto prípade budete potrebovať kábel s medenými vodičmi a prierezom 5-10 m2 a štít určený pre najmenej 18 modulov. Ale to nie je hlavná vec ...

Hlavnou vecou je, že pred realizáciou trojfázového napájacieho systému je potrebné získať povolenie atechnických podmienok v miestnej dodávke energie, z ktorých každá položka bude musieť byť prísne dodržiavaná.

Vyhotovenie schémy zapojenia

Aby nedošlo k zámene počas inštalácie a aby bolo všetko správne, je potrebná schéma zapojenia v garáži - plán, na ktorom sú umiestnené všetky polohy zásuviek, spínačov, elektrických káblov atď. .D. Základné pravidlá tohto procesu:

 1. V diagrame je potrebné presne zaznamenať všetky miesta osvetľovacích zariadení, boxov, spínačov a zásuviek.
 2. Prvky sú vzájomne prepojené výlučne rovnými čiarami v pravých uhloch. V tejto súvislosti začína z rozvádzača.
 3. Treba poznamenať, ako spojiť každý prvok. Pravdepodobne si každý pamätá, že spínače s lampou sú zapojené len v sérii a vývod musí byť umiestnený pred prepínačom.
 4. Treba poznamenať, že vzdialenosť od vodičov k stropu musí byť najmenej 100 mm, od zásuvky k podlahe najmenej 500 mm, a hlavný spínač je umiestnený na pravej strane brány vo výške 1500 mm.
Príklad schémy zapojenia v garáži

Schéma zapojenia v garáži sa potom prenesie na steny. Presné, rovné čiary sa dajú ľahko aplikovať pomocou dlhej šnúry namočenej vo farbe.

Elektrické inštalačné nástroje a zariadenia

Ďalším krokom je príprava všetkého, čo človek môže potrebovať, kto premýšľal o tom, ako robiť rozvody v garáži. Takže, uistite sa, že budete potrebovať nasledujúcevybavenie:

  \ t
 • kladivá, sekáče, skrutkovače, bočné rezačky a kliešte s izolovanými držadlami;
 • vrtáky a viaceré vrtáky;
 • 48) izolačné pásky a omietky;​​
 • perforátor (v prípade, že steny garáže sú betónové);
 • hardware (hmoždinky, skrutky, skrutky);
 • elektrické meracie prístroje (s indikátorom skrutkovača).

Hlavným prvkom napájania je elektrický kábel. Najlepšie sa osvedčili káble s medenými vodičmi, ale možno použiť aj hliníkové výrobky, hoci ich vodivé vlastnosti sú o niečo nižšie. Okrem toho je potrebné zakúpiť vlnité rúrky, inštalačné a inštalačné krabice, zásuvky, osvetľovacie zariadenia, adaptéry, transformátory a spínače.

Inštalácia elektroinštalácie

Elektrifikácia garáže môže byť rozdelená do dvoch stupňov:

 • inštalácia vonkajších rozvodov (od elektrických vedení až po vstup do miestnosti);
 • Inštalácia vnútorného vedenia v garáži.

Ak je vnútorná inštalácia v garáži s vlastnými rukami najčastejšie namontovaná, prácu v exteriéri musí vykonávať kvalifikovaný elektrikár, ktorý má prístup k prácam na vedení vysokého napätia.

Dôležité: pred dodaním elektrickej energie do garáže musí byť projekt koordinovaný s miestnym orgánom energetického dohľadu.

Pozrime sa bližšie na to, ako sa robí elektroinštalácia v garáži, a to zvonku aj zvnútra.

Externé zariadenie

Existujú dva spôsoby prenosu elektrickej energie z elektrického pólu nabudovy: vzduch a podzemie. Pri výbere sa zvyčajne riadia také faktory, ako je vklad garáže s inými predmetmi. Ak je garáž umiestnená vo vzdialenosti väčšej ako 25 m od elektrického vedenia, potom bude potrebná inštalácia ďalších pilierov na položenie kábla vzduchom. Výška vodiča by mala byť:

 • v blízkosti budovy - viac ako 2,75 m;
 • 66) nad chodníkmi - viac ako 3,75 m;
 • nad cestou - viac ako 6 metrov.

Vzduchové potrubie je vedené cez stenu vo výške najmenej 2,75 m. Na tento účel sú mimo garáže k špeciálnym hákom pripevnené špeciálne izolátory tak, aby vzdialenosť medzi káblami bola väčšia ako 0,2 m.

Tip: V stene musia byť vyvŕtané otvory pre vstupné vodiče so sklonom smerom von. Zabránite tým vniknutiu vody.

Pred vstupom do garážových vodičov musia byť izolované plastovými alebo gumovými hadicami a všetky trhliny by mali byť stmelené alebo utesnené alabasterom.

Správne privádzanie elektriny do nízkej garáže sa vykonáva pomocou potrubných regálov
.

Niektorí vlastníci nízkych garáží majú rozumnú otázku, ako urobiť elektrické rozvody v garáži, ak ich výška nepresiahne 2,75 m? Ako získať povolenie na takýto projekt Energonadzor? Je v tomto prípade naozaj potrebné bez elektriny? No, samozrejme, že nie. V tomto prípade bude potrebné nainštalovať tzv. Stojan na rúrky - oceľovú rúru, v ktorej je horný koniec ohnutý o 180 ° a vybavený prijímačomizolátory. Takéto zariadenie umožňuje zavedenie elektrických vodičov aj cez strechu. Upevnený trubostoyka k strešným krokvám.

Niekoľko slov treba povedať o metóde elektrizácie garáže v podzemí. V tomto prípade je kábel umiestnený v zemi a je chránený oceľovou krabicou. V garáži sú zavedené drôty cez pripravený otvor v základoch. Kábel prechádzajúci vstupným bodom je nevyhnutne chránený potrubím a pre každý drôt je pripravený samostatný otvor.

Správny prívod káblov do garáže cez základňu

Na konci práce by mal elektrikár, ktorý vykonáva vonkajšie vedenia, viesť káble do vstupnej skrinky pomocou elektromera a poistiek. A potom, ak sa rozhodne samostatne viesť osvetlenie vo vnútri garáže, vlastník prevezme.

Vnútorné vedenie

Vnútorné vedenie môže byť otvorené alebo môže byť skryté. Ako bolo uvedené vyššie, v kovových a drevených konštrukciách je veľmi problematické vytvoriť skrytú inštaláciu, takže pre takéto garáže je relevantná otvorená metóda. V tomto prípade sa káble montujú do soklov alebo špeciálnych kovových alebo plastových krabíc. Ploché vedenie (napríklad APPV, PPV, APPR) a tiež neozbrojené chránené káble sú účinnejšie pre otvorené vedenia.

Na stenách sú drôty upevnené cínovými konzolami, klincami alebo hmoždinkami vo vzdialenosti najviac 0,4 m. Elektroinštalácia musí byť vykonaná vodorovne, 20 cm od stropu a skrineprilepené alebo priskrutkované.

Pri vykonávaní skrytých káblov je potrebné zabezpečiť, aby boli položené tak, aby po omietke neboli žiadne vyčnievajúce časti
.

Skryté rozvody sú populárnejšie v murovaných a kamenných budovách. Najlepšie je vykonať všetky práce pred omietaním stien, v tomto prípade stačí len monitorovať správnu inštaláciu zariadenia, to znamená, že po omietaní sa nemusíte pozerať napr. Na okraje spojovacích krabíc. Ak sa však elektrifikácia vykonáva po nanesení omietky, potom je potrebné v stenách rezať plytké drážky (5-6 mm - viac ako dosť), ktoré sa po položení drôtov v nich a ich upevnení klincami dôkladne uzavrú.

Dôležité: hlavnou črtou skrytej inštalácie je potreba spájkovania pripojených koncov drôtu. Tým sa zabráni ich oxidácii a odvíjaniu. Potom sa spojenie obvyklým spôsobom fixuje páskou.

Osvetlenie vyhliadkovej jamy a suterénu

Žiadny majiteľ vozidla, ktorý má vlastnú garáž, nemôže robiť bez pozorovacej jamy. Áno, a suterén môže byť právom nazývaný povinný atribút každej garáže. Ani tam, ani bez osvetlenia sa nedá urobiť. Zdá sa, že je možné pripojiť prenosné osvetlenie, ale pozorovacia jama a pivnica v garáži sa zvyčajne vyznačujú vysokou vlhkosťou a sú považované za vysoko rizikové miestnosti. Preto by napätie na týchto miestach nemalo prekročiť 42 voltov, čo znamená, že pre inštaláciu budete potrebovaťmalý transformátor.

Osvetlenie v pozorovacej šachte musí byť nízke napätie

Pri inštalovaní spúšťacích zariadení by sa mali kupovať lampy a elektrické nástroje, ktoré sú navrhnuté na takéto malé napätie.

Dôležité: práca v suteréne garáže alebo v pozorovacej šachte s použitím bežných elektrických zariadení ohrozuje život.

Bezpečnosť, pravidlá

Preto som presvedčený, že keď som sa rozhodol samostatne viesť elektrickú energiu do mojej garáže, málokedy je niekto ... Nikto sa nebude zaoberať bezpečnostnými požiadavkami. No, neradi čítame tak vážne knihy. Článok bude preto neúplný bez niektorých hlavných bodov tejto mimoriadne dôležitej časti.

Začnime:

 1. Akékoľvek práce na opravách a výmene elektroinštalácie, na prenášaní elektriny do miestnosti, a dokonca aj na výmene zásuviek a žiaroviek, možno vykonať len v prípade, že nie je napätie. K tomu môžete odskrutkovať jednoduché konektory, ak ich ešte máte nainštalované, alebo vypnúť dopravné zápchy a automaty v rozvodnej skrini bytu.
 2. Oblečenie a obuv by mali byť pohodlné a nemali by prekážať pohybu.
 3. Celé elektrické náradie musí byť neporušené, bez odkrytých vodičov a nekvalitných pripojení;
 4. Bežný nástroj musí byť nielen celý, ale aj izolovaný.
 5. Pri prácach vo výškach sa musí použiťšpeciálne platformy alebo kozy, ale nie sudy, peny, stoličky a iné obľúbené konštrukcie.
 6. Čo je najdôležitejšie, neponáhľajte, nezabudnite na svoju bezpečnosť.

A nakoniec, v tomto prípade zaobchádza so všetkou zodpovednosťou. Koniec koncov, správna inštalácia elektroinštalácie zabezpečuje jej prevádzku po dobu 30 rokov. Akýkoľvek nesprávny krok, banálna lenivosť (napríklad zanedbanie spájkovacích vodičov) môže poškodiť celú elektrickú sieť a keď inštalácia pod omietku vyžaduje ťažké opravy. Preto, ak máte pochybnosti o zlomku seba, pozývajte skutočných elektrikárov, ktorí sa rýchlo a bez námahy vyrovnajú s inštaláciou elektrických rozvodov v garáži.