Fekálne čerpadlo - typy a technické vlastnosti

Väčšina ľudí verí, že fekálne čerpadlo sa používa výlučne v kanalizačných systémoch (nie je to nič, čo má toto meno). To však nie je úplne pravda. Takéto zariadenia sa používajú takmer všade, napríklad v poľnohospodárstve a priemysle, táto jednotka sa používa na čerpanie odpadovej a priemyselnej vody a kvapalín z drenážnych systémov.

Všeobecne je hlavným účelom fekálnych čerpadiel čerpanie viskóznych a hustých kvapalín obsahujúcich veľké tuhé frakcie rôznych veľkostí (aj keď je veľkosť častíc príliš veľká, nebude to problém, môžete získať fekálne čerpadlo s brúskou). brúsiť všetky tuhé inklúzie).

Typicky je takéto zariadenie vybavené plavákmi, ktoré sa pri zmene hladiny kvapaliny automaticky zapínajú a vypínajú. V tomto prípade môže fekálne čerpadlo pracovať nezávisle, bez toho, aby sa doňho zapojila osoba.

Klasifikácia podľa miesta inštalácie

Fekálne čerpadlá sú troch typov:

 1. fekálne ponorné čerpadlo
 2. fekálne polo ponorné čerpadlo
 3. externé fekálne čerpadlo

Ponornéfekálne čerpadlo

Tento typ čerpadla sa používa na čerpanie vody zo suterénu, rôznych nádrží. S ním môžete čerpať dažďovú vodu, podzemnú vodu alebo bežnú pitnú vodu, ako aj používať na odvádzanie odpadovej vody z práčok a iných umývacích zariadení. Je nevyhnutný pre zavlažovanie a prívod vody zo studne alebo iného zdroja vlhkosti.

Hlavným účelom ponorného fekálneho čerpadla je však čerpanie vysoko znečistenej vody, výkalov a splaškov veľkými alebo dlhými nečistotami z vlákien. Takáto jednotka nemôže byť upchatá, pretože prietokové kanály, ktoré sú v nej umiestnené, sú dosť široké.

Fekálna pumpa v práci

Teleso ponorného čerpadla je zvyčajne vyrobené z nehrdzavejúcej ocele alebo liatiny. Vďaka tomu môže produkovať prúdový výkon až 400 metrov kubických. metrov za hodinu s tlakom do 20 metrov. Takéto zariadenie je vybavené malým elektromotorom s výkonom 4,4 až 40 kW.

V súprave ponorného fekálneho čerpadla sa nachádza desaťmetrový kábel, ktorý umožňuje pracovať v značne hlbokej hĺbke a plavákový spínač, ktorý reaguje na zmeny v úrovni odpadovej vody.

Táto jednotka sa môže ľahko vyrovnať s dokonca silne znečistenými odpadovými vodami, ale ak sú tuhé vtrúseniny väčšie ako 35 mm, takéto čerpadlo musí byť vybavené brúskou, inak je pravdepodobnosť jeho zlyhania.

Ponorné fekálne čerpadlo (usporiadanie)

Polo ponorné zariadenia

Fekálne čerpadlá pre letné chaty alebo ponorné domy sú určené na čerpanie čistých kvapalín a splaškových odpadových vôd obsahujúcich pevné frakcie do veľkosti 15 mm. Používajú sa v každodennom živote, v priemysle av poľnohospodárstve.

Polo ponorné čerpadlá (v zásade sa dá ľahko odhadnúť z názvu) sú len polovica ponorené do kvapaliny - čerpacia časť sa spúšťa do vody a motor je upevnený na plaváku.

Vďaka takýmto agregátom je ľahké vyrovnať sa s kvapalným kalom nahromadeným na dne nádrže, výkalmi, rašelinou, vykurovacím olejom a olejom.

Ako pohon v ponorných čerpadlách sa používa elektromotor a integrované čerpadlo a robustné oceľové puzdro a mechanické mechanické tesnenie spoľahlivo chránia čerpadlo pred poškodením a škodlivými účinkami vlhkosti.

Tento typ čerpadla nie je doplnený o drviče, ale má omnoho výkonnejší motor, vysoký prísun veľkého množstva pevných látok, zlepšený chladiaci systém a zosilnené konštrukčné prvky.

Semi-ponorné fekálne čerpadlo
\ t
​​

Vonkajšie čerpadlá pre čerpacie výkalné látky

Vonkajšie fekálne čerpadlá, ktorých technické vlastnosti sú o niečo nižšie ako čerpadlá ponorných a polovodných ponorných čerpadiel, nie sú zapustené do vrtu, ale sú namontované priamo nad ním. Proces čerpania odpadovej vody nastáva v dôsledku hadíc s dĺžkou asi 5 metrov, ktoré sú ponorené v kvapaline.

Maximálna veľkosť pevnej látkyinklúzií, ktoré takéto čerpadlo môže prejsť cez seba, nie viac ako 5 mm. Prevádzkový režim - automatický alebo manuálny (v závislosti od konfigurácie).

Externá fekálna pumpa

Čerpadlá na odvodňovanie v areáli

Čerpadlo na odvodnenie výkalov je takpovediac poddruh fekálnych čerpadiel, ktorý je určený hlavne na čerpanie podzemnej vody a dažďovej vody alebo slabo znečistených kvapalín. Môže sa tiež použiť na vypúšťanie tekutín z odkvapov a bazénov, na dodávku vody zo studní a zavlažovanie plodín.

Hlavným rozdielom medzi drenážnym čerpadlom a fekálnym čerpadlom je prítomnosť kovového pletiva, ktoré chráni motor pred náhodným kontaktom s kameňmi a pevnými predmetmi.

Pri nákupe drenážneho čerpadla dávajte pozor na označenia:

 • absencia písmen v označení (len čísla) - takéto čerpadlo je vhodné len na čerpanie mierne znečistených kvapalín s maximálnou veľkosťou pevných látok do 5 mm.
 • Písmeno H je čerpadlo z nehrdzavejúcej ocele
 • písmeno Ф je odvodňovacie fekálne čerpadlo schopné čerpať vysoko znečistenú odpadovú vodu s maximálnou veľkosťou pevných frakcií do 35 mm.

Ako si vybrať fekálne čerpadlo

Ako už bolo uvedené vyššie, fekálne čerpadlá (ako si vybrať, poďme si pohovoriť o niečo neskôr) sú určené na čerpanie kanalizačných kanálov a fekálnych hmôt, čo znamená, že takéto zariadenie v dome vám umožní zariadiť kúpeľňu, WC alebo kuchyňa v miestnosti, kde chcete (aspoň v druhom poschodí). Čerpadlo môžepráca v rôznych polohách: vertikálne a horizontálne. Len stojí za to zvážiť, že pri vertikálnom usporiadaní fekálneho čerpadla sa hĺbka čerpania znižuje z maximálneho možného 100 m na 7.

Na určenie modelu fekálneho čerpadla je potrebné poznať nasledujúce parametre:

 • trvanie práce
 • hĺbka ponorenia
 • vzdialenosť od miesta čerpadla k miestu vypúšťania
 • dostupnosť drviča
 • požadovaný výkon
 • priemer potrubia, pozdĺž ktorých prechádza odpadová voda
 • , predpokladaný priemer tuhých inklúzií
 • je maximálna a minimálna teplota odpadovej vody.
Fekálne čerpadlo v oddiele

Ak potrebujete len čerpadlo na čerpanie vody zo studne, kúpeľa, bazéna alebo akejkoľvek inej nádrže, najlepšou možnosťou by bolo fekálne čerpadlo bez vrtuľníka. Hlavnou vecou je nepoužívať ho v znečistených vodách av nádržiach s veľkým odpadom a odpadom. Môže sa použiť aj na horúce odtoky.

Fekálne čerpadlá s rezacím mechanizmom však môžu byť inštalované v kúpeľni, na WC, v kuchyni a vo všeobecnosti v každej miestnosti, pretože sa môžu ľahko vyrovnať s veľkými zlomkami. Vďaka ostro nabrúseným nožom sú čerpadlá rozdrvené na malé triesky náhodne padajúce do odpadovej kvapaliny, čím sa zabraňuje upchávaniu kanalizačného systému.

O perspektívach používania

Nepochybne, fekálne domáce čerpadlo je nepostrádateľným pomocníkom v každej domácnosti. To výrazne rozširuje vyhliadky, kedyvýstavba bytov, víl, chát z dôvodu možnosti ich umiestnenia takmer kdekoľvek. Samozrejme, môžete využiť služby kanalizačného vozíka, ktorý bude čerpať štvrťročne a ešte častejšie na čerpanie odtokov, ale v tomto prípade budete musieť pravidelne „odopínať penny“.

Inštalácia fekálnej pumpy, ktorú trávite iba raz, ale potom ju môžete používať nepretržite mnoho rokov.

Fekálne čerpadlo (mimochodom, môžete si o nich prečítať na internete vo veľkom množstve) - to je vaše vlastné pohodlie, pohodlie a pokoj.