Hĺbka: ako raz a navždy vyriešiť problém zásobovania vodou súkromným domom

Zariadenie autonómneho zdroja zásobovania vodou je pracovne náročný proces, ktorý zahŕňa niekoľko zásadných krokov. Nepresnosti vo výpočtoch alebo chybách pri výbere miesta pre vrt sú plné materiálnych a dočasných strát. Jedným z dôležitých parametrov je hĺbka ponorenia čerpadla do vrtu, ktorá závisí od korelácie viacerých ukazovateľov. Medzi nimi je výška vodného stĺpca, prietok. Dôležitý je typ hydraulickej konštrukcie.

Aký typ čerpadla sa má zvoliť pre vrt

Čerpadlo je nepostrádateľným atribútom zariadenia takmer akéhokoľvek zdroja autonómneho zásobovania vodou. V niektorých prípadoch je manuálne zdvíhanie vody nemožné a iracionálne. Prečo vyvíjať úsilie, ak bolo vyvinuté špeciálne zariadenie a je v prevádzke už dlho? Čerpadlá sú rozdelené do dvoch hlavných skupín:

 1. Povrch. Umiestnené v tesnej blízkosti zdroja. Hadica alebo plastová rúrka s filtrom je spustená do vody. Používajú sa hlavne v plytkých studniach (obyčajných a habešských), na organizovanie zavlažovania vodou z rybníka, rieky alebo výkopu. Charakterizovanénízka produktivita. Sú obmedzené výškou vodného zrkadla - nie viac ako 7–9 m.
 2. Hlboko. Rozsah prevádzky je oveľa širší. Používa sa v studniach, studniach rôznych typov. Výkonné vzorky pracujú v značnej vzdialenosti od úrovne zeme.
studňa v sekcii: ak je čerpadlo umiestnené nesprávne, zdroj je málo použiteľný

Hĺbka ponorenia čerpadla do vrtu sa vypočíta v každom prípade osobitne. Zohľadňujú sa tieto parametre:

  36) vodonosná vrstva, na ktorej stojí hydraulická stavba;37) hladina vody;
 • miera produkcie vrtu (inak - energia).

Na výber čerpacej techniky je potrebný integrovaný prístup. Názor, že povrchové čerpadlo nie je vhodné pre studne, je nesprávny. Všetko závisí od hĺbky podzemnej vody.

Dôležité vedieť: Hĺbka vrtu sa určuje v závislosti od reliéfu, klimatických podmienok a na základe geodetického prieskumu. Môžete sa tiež spoľahnúť na údaje z blízkych budov tohto typu, ale nemusia byť presné.

Pripravené zariadenie sa pred inštaláciou kesónu spustí do vrtu
.

Čo potrebujete vedieť o vodonosných vrstvách pri vŕtaní studní

Prítomnosť podzemnej vody v strede zeme je všeobecne známa skutočnosť. Ich klasifikácia a charakteristika umiestnenia vrstiev - kategória je menej jasná. Medzitým je hĺbka zvodnenej vrstvy primárnym faktorom pri určovaní typu budúcnostihydraulických konštrukcií.

Verkhovodka

Takzvaná pôdna voda. Nachádza sa v tesnej blízkosti povrchu zeme, tesne pod úrodnou vrstvou. Vyznačujú sa variabilitou a vysokým stupňom závislosti od zrážania a roztopenej vody. V suchých alebo zasnežených rokoch môže úplne zmiznúť. Sklon k pohybu, pretože vyplňte medzery medzi pôdami, ktoré sú neustále v pohybe.

Blízkosť povrchu spôsobuje negatívne prevádzkové vlastnosti:

 • znečistenie;
 • prítomnosť nečistôt vrátane chemické zlúčeniny anorganického pôvodu;
 • 53) nevhodné na pitie a varenie;
 • technické použitie (napríklad na zavlažovanie).
Schéma umiestnenia kolektorov v pôde. Pre konkrétnu oblasť závisí od klimatickej zóny a terénnych vlastností

Podzemná voda

Horizont sa tvoril na prvej nepriepustnej vrstve. Najčastejšie v úlohe skaly, ktorá neprenáša vlhkosť, je hlina. Hĺbka kolíše na úrovni 5-15 m. Vyznačuje sa vysokou závislosťou od množstva zrážok, terénnych vlastností. Zvyčajne sa viaže na prírodné vodné útvary v blízkosti - jazerá, rieky.

Podzemná voda často leží v mokradiach. V tomto prípade má voda charakteristickú žltkastú farbu a "železnú" chuť. Pri absencii nepriaznivých faktorov je voda po varení vhodná na pitie a filtrácia je vhodná pre rôzne potreby domácnosti.

Najbežnejší typ konštrukcií natáto zvodnená vrstva je studňa.

Intersticiálne vody

Hĺbka zvodnenej vrstvy začína vo vzdialenosti 20 m a ide niekoľko sto metrov hlboko do zemských vrstiev. Formuje horizonty, ktoré sú ideálne pre osadenie studní schopných zabezpečiť vodu celej domácnosti, niekoľko stavov alebo malé osady, ak sa nájde artézsky prameň.

Voda sa vyznačuje vysokou chuťou a ekologickou čistotou menej citlivé alebo úplne izolované od vystavenia vonkajšiemu prostrediu. Práce na konštrukcii hydraulických konštrukcií sú náročné na pracovnú silu, ale životnosť až 50 rokov plne odôvodňuje vynaložené úsilie.

DÔLEŽITÉ UPOZORNENIE: Hĺbka inštalácie čerpadla v studni sa vypočíta tak, aby zariadenie bolo vždy vo vode. V opačnom prípade dôjde k prehriatiu motora, čo povedie k poruche celého systému zásobovania vodou.

Druhy vrtov

Hlavným charakteristickým znakom vrtu je priemer vrtu, ktorý sa pohybuje od 30 - 50 cm pre habešský a dosahuje 150 mm pri vŕtaní artézskeho zdroja. V skutočnosti je to úzky „krk“ spájajúci zvodnenú vrstvu a povrch zeme.

Abyssinian well

Ďalším názvom je ihla. Nachádza sa najbližšie k povrchu zeme - minimálna hĺbka studne na pitnú vodu je len 5 m, maximum - 8. Nachádza sa na prvom zvodnenom kole. Funkcia je spôsob, akým prístroj. Použije sa spôsob riadenia, pri ktorom potrubie, na ktorom špicatésieťový filter, uložený v pôde v pravých uhloch. Na každej časti potrubia je umiestnená ďalšia a upchatá špeciálnym zariadením - vreteníkom.

Progresívnejším spôsobom je vyvŕtať studňu pred dosiahnutím vodonosnej vrstvy, po ktorej nasleduje zníženie pripraveného potrubia. Pri správnej prevádzke dosahuje životnosť zdroja 15 rokov a produktivita je vyššia ako 1 cu. m /h Na zdvihnutie použitej povrchovej pumpy.

Dobrovoľná studňa je najjednoduchším spôsobom na získavanie vody zo zeme pre domáce potreby
.

Studňa v piesku

Najbežnejší typ hydraulických konštrukcií určených na dlhodobú prevádzku. Rozlišujú sa tieto charakteristiky:

 • Hĺbka zdroja sa pohybuje od 20 do 50 m;
 • sa nachádza na vrstve vodonosného piesku, čo je vynikajúci prírodný filter;
 • Životnosť je približne 30 rokov. So silnou zvodnenou vrstvou a kompetentnou prevádzkou dosahuje polstoročie.

Zariadenie vyžaduje vŕtacie zariadenie. V priemere je hĺbka inštalácie vrtného čerpadla 16 metrov alebo viac. Zariadenie je zavesené na kábli upevnenom na vrchu konštrukcie. Napájací kábel položte aj do elektrickej siete.

Vŕtanie vrtákov - racionálny spôsob výstavby vrtov v piesku

Artézska studňa

Je to najkomplexnejšie zariadenie - používa sa špecializované vŕtacie zariadenie. Hĺbka je najmenej 80-100 mdosahuje 300 m. Vodonosná vrstva sa nachádza medzi dvoma vrstvami vodotesných hornín. Zdroj má vysoké výkonové charakteristiky z hľadiska chemického zloženia vody, šetrnosti k životnému prostrediu.

Jediná záporná je zložitosť štruktúry. Preto sú studne tohto typu zriedka vyberané vlastníkmi jednej domácnosti. Produktivita ďaleko presahuje potreby rodiny. Je omnoho efektívnejšie zjednotiť majiteľov viacerých statkov a problém zásobovania vodou sa bude riešiť už mnoho rokov.

DÔLEŽITÉ UPOZORNENIE: Minimálna hĺbka vody v piesku je 15 metrov. V tomto prípade sa používa aj ponorné čerpadlo, pretože obmedzujúcou možnosťou povrchového čerpadla je zvýšenie hladiny vody o 10 m.

Vysoko kvalitné čerpacie zariadenie vybavené ochranou proti plaváku - zariadenie sa vypne, keď hladina vody klesne

Ako určiť hĺbku čerpadla v studni

Ponorenie čerpadla do vrtu je jedným z posledných štádií návrhu hydraulickej konštrukcie. Úloha je zjednodušená, ak potrebujete vybaviť nový zdroj. Ak je vrt už v prevádzke a je potrebná výmena, v prípade absencie cestovného pasu je situácia zložitá. Takýto problém často čelia vlastníci pozemkov zakúpených s cieľom autonómnej dodávky vody.

Na presné vypočítanie hĺbky ponorného čerpadla je potrebné poznať dynamickú hladinu vody. Určuje sa spolu s ďalším kľúčovým ukazovateľom - zdrojový debet, inak - produktivitaalebo rýchlosť plnenia a regenerácie vodných zrkadiel. Problémy sú možné v týchto prípadoch:

 1. Zariadenie presahuje prietokovú rýchlosť hydraulickej konštrukcie. Negatívne následky - vysoké riziko prehriatia a zlyhania čerpadla v dôsledku toho, že motor bude na povrchu. Nie všetky modely sú vybavené plavákovou ochranou a samotné relé sa tiež môže rozbiť. Chladiace zariadenia hlbokého typu sa prirodzene vyskytujú vo vode.
 2. Čerpadlo je príliš hlboké vo vzťahu k úrovni hladiny vody. Toto ovplyvňuje výkon zariadenia.
Parametre, ktoré sa berú do úvahy pri výpočte prietoku vrtu

Predpokladá sa, že optimálna úroveň čerpadla je 1 m pod úrovňou dynamickej vody. Vypočíta sa celkom jednoducho. Meria hĺbku zrkadla a spodku, potom úplne vypustí vodu a zaznamená čas, kým sa hladina vody neobnoví. V závislosti od rýchlosti plnenia určte produktivitu vrtu a vyberte vhodné čerpadlo.

Nezávislé vykonávanie práce na zariadení bez náležitej praxe - dobrodružný nápad. Teoretické vedomosti zjavne nestačia na to, aby sa čerpadlo mohlo ponoriť do existujúceho vrtu alebo ho namontovať do nového.

Najlepším riešením je kontaktovať kvalifikovaných odborníkov, ktorí vykonajú všetky potrebné práce. To ušetrí čas, peniaze, pretože nemusíte nič opakovať. Najdôležitejšou vecou je zaručený výsledok a bezproblémová prevádzka systému zásobovania vodou.rokov.