Hydroizolácia základu vlastnými rukami - pevná bariéra proti vode

Podzemné vody, kapiláry a dažďová voda podkopávajú základ, prispievajú k jeho poklesu a deformácii. Čo by sa teda malo urobiť, aby sa takáto deštruktívna procedúra nenechala? Je to hydroizolácia, mimoriadne dôležitá etapa výstavby, ktorá bude chrániť obytné a nebytové budovy pred hromadením vlhkosti po vybudovaní základu - podpery a hlavného nosného prvku konštrukcie. Nie je možné tvrdiť, že táto technológia nevyžaduje žiadne špeciálne znalosti a skúsenosti, ale s výhradou určitých pravidiel, hydroizolácia nadácie vlastnými rukami je celkom možná. Zároveň sa peniaze ušetria na prilákaní špecialistov na prácu.

Počiatočná fáza vytvorenia hydroizolačného systému

Je teda jasné, že pri budovaní hydroizolácie musíte dodržiavať stavebné predpisy a normy. Pred zodpovedaním otázky: ako správne vodotesný základ, je potrebné rozhodnúť o type hydroizolácie a materiály vhodné pre každý prípad.Preto by sa pri ich výbere malo brať do úvahy množstvo špecifických podmienok:

- hladina podzemnej vody;

- heterogenita pôdy;

- sila pôsobiaca mrazom;

- prevádzkové podmienky konštrukcie;

- typ nadácie.

Dôležité: zvážiť tento proces z hľadiska spotreby materiálu a prácnej práce - monolitický základ je najvýhodnejší, pretože neexistujú žiadne spojovacie švy, ktoré je potrebné vyplniť cementovou maltou.

Mnohí ľudia, ktorí nie sú oboznámení so suterénovou hydroizolačnou technológiou, alebo ktorí sa prvýkrát stretávajú s takýmto procesom, sa pýtajú, či je hydroizolácia základov nevyhnutná, alebo či môžete robiť s jednou slepou oblasťou? Odpoveď je len jedna, vodotesnosť je potrebná, pretože nadácia musí byť chránená pred povrchovou vodou, vo forme zrážok, a podzemných vôd, to znamená podzemných vôd.

Slepý priestor chráni základ pred škodlivým prienikom a negatívnymi účinkami povrchových vôd. Takže, pred hydroizolácie by mali premýšľať o tom, ako môžete odvádzať vodu z nadácie. Pre tento účel sú vybudované slepé oblasti a v obzvlášť problematických prípadoch môže byť potrebný drenážny systém.

Typy hydroizolácie v suteréne

Existuje niekoľko typov hydroizolácie:

- horizontálne - ochrana stien pred kapilárnou absorpciou. Jeho podstatou je, že sú usporiadané dva nezávislé vodotesné systémy horizontálneho typu. Prvá - pod stropom suterénu a druhá na hornej strane základových dosiek, v miestach stien;

- vertikálne -nachádza sa v zóne, ktorá začína na dne základovej konštrukcie a končí úrovňou vniknutia dažďovej vody (pri striekaní). Technológia takejto hydroizolácie by sa mala vypočítať na začiatku stavby, keď zasypávacia jama zaspí. Konkrétne je potrebné brať do úvahy hrúbku vrstvy, pôdu, inštaláciu špecifickej ochrany vo forme azbestových cementových dosiek, polystyrénové penové dosky.

Vertikálna a horizontálna hydroizolácia

Klasifikácia vodotesnej ochrany podľa spôsobu aplikácie

V závislosti od spôsobu aplikácie sa používa vodotesné lepenie, náter, omietanie a montáž.

Hydroizolácia náplastí sa v skutočnosti skladá z viacvrstvových membrán odolných voči vlhkosti s hustotou do 5 mm, ako aj z polymérnych cementových bitúmenových filmov (samolepiacich). Ako podobný hydroizolačná strešná krytina sa používa asfalt, strešná krytina. Používa sa na ochranu betónových, železobetónových a tehlových konštrukcií. Ľahko sa aplikuje, preto je potrebné materiál ohrievať plynovým horákom, potom ho pevne pritlačiť k stene a potom ho hladiť valčekom. Tento typ hydroizolácie zvláda výskyt trhlín a vlhkosti, ale je tu jedna nevýhoda - potrebujete ďalšie tlakové steny alebo potery.

Základová hydroizolácia základu

Hydroizolácia membrány je vyrobená z membrán do hrúbky 3 mm. Najlepšie materiály, pokiaľ ide o jednoduchosť použitia a prijateľné ceny - bitúmen a zložky obsahujúce asfalt. Jedná sa o aplikovanú maľbustrúhadlá, špachtle alebo striekaciu fľašu. Pretože bitúmen sa pri nulovej teplote krehne a stráca svoju elasticitu, životnosť takýchto materiálov je obmedzená na 6-7 rokov. Áno, a musíte s nimi pracovať v horúcom stave.

​​

Aj dnes sa objavili mnohé druhy syntetických živíc a polymérov. Napríklad bitúmenový polymér a bitúmenový kaučuk. Aplikujú sa v studenom stave, čo značne zjednodušuje proces hydroizolácie. Ďalším príkladom hydroizolácie povlaku sú tmely na báze cementu a polyméru, ktoré pozostávajú zo suchého cementu s prídavkom minerálneho plniva. Cementová zložka poskytuje dobrú priľnavosť k základu a hlavnou úlohou zmäkčovadiel je ich použitie na miestach, ktoré sú vystavené deformáciám a vibráciám.

Hydroizolačné tmely

Hydroizolačná omietka pozostáva z nanesenia niekoľkých vrstiev malty do hrúbky 2,2 cm, v tomto prípade sa používa minerálna cementová malta, ktorá pozostáva z prísad, ktoré zvyšujú odolnosť proti vlhkosti, polymérnych betónov a asfaltových tmelov. Tento typ hydroizolácie dokonale chráni základ pred kapilárnou absorpciou, ale je tu aj možnosť trhlín, takže by sa mal aplikovať len horúcim spôsobom.

Vytvorenie ochranných štítov - princíp montáže hydroizolácie. Zhutnený íl, ktorý by mal byť položený vo vrstve 40-50 cm, je najprístupnejším a najrozšírenejším materiálom na tento účeltyp hydroizolácie. Používa sa aj bentonitová hlinka, ktorá slúži ako ochranná mriežka s hrúbkou vrstvy 1-2 cm a medzi vrstvy kartónu alebo geotextílie je umiestnená vrstva bentonitu. Počas prevádzky sa kartónový obal rozpadá a povrch základu je obklopený ílom. Takáto hlinka sa vyrába vo forme izolačných dosiek alebo rohoží.

Membránová hydroizolácia nadácie

Polymérne geomembrány možno tiež nazvať vynikajúcimi ochrannými clonami. Táto obrazovka sa skladá z posiatych plátien a filtračných textílií. Zaoblené hroty vytvárajú odvodňovacie kanály, cez ktoré voda vstupuje do drenážneho systému a textílie poskytujú plnohodnotnú operáciu, pretože chráni systém pred umlčaním. Výhody týchto membrán:

- trvanlivosť;

- neutralita voči agresívnemu prostrediu;

- odolnosť proti pohybu pôdy a konštrukčnej deformácii.

Existujú však určité nevýhody tejto vodotesnosti: keď podzemná voda stúpa nad úroveň výstupných rúrok, odtokové sitá prestanú fungovať.

Hydroizolácia základu závisí aj od typu samotného základu.

Hydroizolácia monolitickej dosky

Je vhodnejšie vodotesniť tento typ základu valcovaným strešným materiálom, ktorý je položený na základové dosky. Nad strešným materiálom je položený ohrievač, pretože izolácia a hydroizolácia základu sú dôležitými komponentmi akejkoľvek konštrukcie. Potom sa na izoláciu urobí poter a už sa na ňu položí.podlahová krytina.

Hydroizolácia základovej dosky so strešnou lepenkou

Dôležité: ak je povrch dosky nerovnomerný, potom je potrebné urobiť vyrovnávací poter.

Ochrana vody pre pásové základy

Ako vodotesne založiť typ pásky? Tento základ je vodotesný niekoľkými spôsobmi:

Spracovanie bitúmenovým tmelom

Asfaltový tmel je najekonomickejšou možnosťou. Je vhodný v takých prípadoch: pre vysokokvalitnú ochranu pred kapilárnym zdvíhaním podzemných vôd a pred prenikaním povrchových vôd. Povlak však nebude chrániť pred tlakovými vodami, pretože sa nevyskytuje nad 2 m. Aplikuje sa na rovný povrch, predtým vysušený.

Hydroizolácia bitúmenovým tmelom
\ t

Dôležité: táto hydroizolácia si vyžaduje ochranu pred mechanickým poškodením, ku ktorému zvyčajne dochádza pri zasypaní výkopu, pretože obsahuje stavebný odpad.

Ako ochrana bude vyhovovať:

- valcované geotextílie;

- tehlová stena;

- Izolácia EPS.

Nanášanie kotúčového materiálu

Strešný materiál - materiál je o niečo drahší ako omietka. Ale potom je odolnejšia a odolnejšia. Základ je ošetrený horúcim bitúmenovým tmelom, na ktorom sú lepené 2 vrstvy (minimum) strešnej textílie, nevyhnutne s presahom 10-20 cm.

Materiál hydroizolačného kotúča

Hydroizolácia striekaného typu

Použitie takejto hydroizolácie je rýchle a jednoduché vďakapoužívať špeciálny postrekovač. Je to drahší materiál, ktorý musí byť vystužený tepelne spojeným geotextilným materiálom.

Hydroizolácia striekaním
\ t

Je ekonomicky výhodné používať taký spôsob hydroizolácie pre základy zložitej konfigurácie alebo ak je základ položený veľmi blízko k inej konštrukcii.

Video o nanášaní hydroizolačnej vrstvy z kvapalného kaučuku striekaním:

Ochrana pilierových základov a pilótových základov

Je veľmi ťažké vodotesné stĺpiky a pilóty vodotesné. Tento proces trvá veľa času a úsilia. Preto je žiaduce vyrábať pilóty a stĺpiky z betónu odolného voči vlhkosti. No, drevené piloty musia spracovať antikorózne riešenie.

Je teda možné dospieť k správnemu záveru, že vysokokvalitná hydroizolácia je zárukou, že stavebný predmet, a to základ, nebude vystavený škodlivým vplyvom zrážok a podzemných vôd. Stačí len vziať do úvahy všetky vlastnosti konštrukcie budovy a riadne vykonať proces.