Inštalácia a montáž sadrokartónových priečok - ekonomicky, jednoducho

Opravy, majitelia bytu, kancelárie alebo priestorov na iné účely sa čoraz viac uchyľujú k prestavbe. To sa robí s cieľom viac ergonomického využitia existujúceho priestoru, v ktorom sú staré steny demontované a nové priečky sú postavené z moderných stavebných materiálov. Obzvlášť populárne je v súčasnosti inštalácia sadrokartónových priečok, ktoré vyžadujú minimálny čas, úsilie a peniaze. Tento ľahký stavebný materiál je vynikajúcou alternatívou k bežným tehlovým a penovým tvárniciam, vzhľadom na optimálnu kombináciu ceny a kvality. Tiež priťahujú sadrokartónové dosky a jednoduchosť zariadenia vnútorných priečok, ktoré vyžadujú minimálne nástroje a dodatočné materiály.

Druhy sadrokartónu na stavbu priečok

 • Sadrokartónje trojvrstvová vrstva pozostávajúca zo sadry (trieda G4), ktorá je na oboch stranách lepená hrubým papierom. Šírka listu je 1200 mm, dĺžka sa pohybuje od 2000 do 3000mm a hrúbka od 6 do 12,5 mm. V závislosti od účelu miestnosti si môžete vybrať vhodnú verziu sadrokartónu, rozdelenú do typov:

1) bežná sadrokartónová doska (GCR);

2) odolné voči vlhkosti (GKLV);

3) protipožiarne (GKLO)

4) sadrokartónové dosky s kombinovanou odolnosťou proti vlhkosti a požiarnou odolnosťou.

 • Profily PN vedenia (UW).Označenie je odlišné, takže odborníci odporúčajú zamerať sa na veľkosť kovových profilov. Pre výrobu priečok vhodné vodiace profily s rozmermi 50x40, 100x40 a 75x40. Dĺžka je konštantná hodnota 3 m. Na určenie požadovaného počtu profilov je obvod rozdelený na tri časti a zaokrúhlený na celú hodnotu. Ak oddiel predpokladá prítomnosť dvojitého rámca, potom sa číslo získané vo výpočte zdvojnásobí.
  Druhy kovových profilov na stavbu priečok
  \ t
 • Regálové profily PS (CW)sa líšia od vodiacich profilov prítomnosťou políc na vrchu, čím sa vytvára dodatočná tuhosť. Počet týchto prvkov závisí od voľby inštalácie sadrokartónových priečok. Existuje mnoho možností, takže výpočet sa vykonáva v každom jednotlivom prípade.
 • Rohové profily.
 • Hmoždinka pre rýchlu inštaláciu.Používa sa na pripojenie vodiacich profilov. Tieto upevňovacie prvky môžu byť nahradené jednoduchými čiernymi skrutkami pri práci v drevenom dome.
 • Samorezné skrutky , dĺžka25 mm. Používajú sa pri upevňovaní sadrokartónových dosiek na kovový rám, niekedy sú k nim pripevnené aj vodidlá a stenové profily.
 • Drevené klátiky , ktoré posilňujú konštrukciu stenových profilov v miestach, kde je potrebná inštalácia dverí.

Súbor nástrojov potrebných na prácu

  \ t
 • Puncher. Bez tohto nástroja nie je možné počítať s rýchlou prácou. Jeho prítomnosť je nevyhnutná, ak sú v miestnosti železobetónové steny a podlahy. Ak sa inštalácia sadrokartónových priečok plánuje v panelovom dome alebo v dome zo železobetónu, potom si musíte vybrať spoľahlivý a výkonný razník pre domáce použitie.
 • ​​
 • Vrták môže byť nahradený dierovačom, ak sa inštalácia priečky vykoná v drevenom dome.
 • Plumb. V žiadnom prípade by sme nemali ignorovať používanie tohto nástroja, pretože je to olovnica, ktoré nám umožňuje dosiahnuť vysoko kvalitnú prácu. Okrem známych stavebných zariadení môžete použiť aj laserové olovnice, ktorých modifikácie sa líšia počtom lúčov (dva alebo štyri lúče).
  Spoločnosť Plumb zabezpečí kvalitnú inštaláciu
  Laserové zariadenie zaručuje presnosť
 • Úroveň. Niektorí odborníci nahrádzajú olovo dvoma dobrými dlhými úrovňami. Miera presnosti sa však zhoršuje. V jednom prípade je hladina účinnejšia ako olovnica: pre nich je vhodnejšie kontrolovať presnosť nastavenia vertikálnych profilov v oblasti dverí.
 • Skrutkovač. Robí proces skrutkovania listov sadrokartónu do profilu rámu rýchlo a príjemne. Tí, ktorí tento potrebný nástroj v každodennom živote a stavebníctve ešte nezískali, môžu vŕtačku použiť, nakúpiť si ju v súprave alebo po kúsku.
 • Tryska pre skrutky. K dispozícii pre skrutkovače, ale sú skvelé pre vŕtačky.
  Prídavné zariadenia skrutkovačov
 • Na strihanie kovových rámov v súlade s rozmermi priečky budú potrebné nožnice na kov. Túto nástrojovú brúsku alebo stroj môžete vymeniť, ak už sú na sklade. Špeciálne nákup takýchto nástrojov na jednorazové použitie nie je rentabilný.
 • Kladivo. Čo ešte môžete kladivové kolíky navrhnúť pre rýchlu inštaláciu.
 • Na rezanie listov zo sadrokartónu je potrebný tapetový nôž.
 • Páska a ceruzka pomôžu označiť kamkoľvek, kde je to potrebné.

Sadrokartónová priečka: technológia práce

Z hľadiska technologického procesu sa inštalácia sadrokartónových priečok delí na štyri etapy, okrem povinného vykonania tmeliacej a dokončovacej práce. Práca sa začína značením, potom sa vykonáva inštalácia profilov vodičov. Ďalej prejdite na inštaláciu regálových profilov.

Vo štvrtej etape sa na vztyčený rám položí pás sadrokartónových dosiek. Takto vyzerá schematický plán vykonávania práce. Je potrebné prebývať v každej fáze.

Usporiadanie - začiatočný krok

Začnite robiť označenie pre budúcu priečku z podlahy, na ktorej ceruzky (značkovač) označujú prednú a zadnú stranu vztýčenej konštrukcie. Potom sa odtiahnu z označených čiar do priestoru priečky hrúbkou dosky zo sadrokartónu, to znamená o 1,2 cm (za predpokladu, že plášť pozostáva z jednej vrstvy). Vykonajte nové čiary, na ktorých bude vyložený vodiaci profil. Nadmorská výška sa prenesie na povrch stropu pomocou olovnice, pozdĺž ktorej sa nakreslí priamka, pozdĺž ktorej sa nastaví aj vodiaci profil.

Montáž vodiacich profilov

Montážny rám z profilu

Profil sa oreže podľa veľkosti budúceho oddielu. Začnite upevňovať profil z podlahy a potom sa pohybovať k stropu. Zároveň odborníci radia, aby ste nezabudli na použitie samolepiacej tesniacej pásky. Lepidlo sa lepí v miestach spojenia kovového profilu so spojovacími plochami, čím sa zvyšuje zvuková izolácia konštrukcie. Upevnenie profilu k hlavnému povrchu sa vykonáva hmoždinkami v krokoch po jednom metri, ale nie menej ako tri pre každý rámový prvok braný samostatne.

Inštalácia vertikálnych (regálových) profilov

Tieto práce nie sú príliš komplikované, pretože vertikálne profily sa vkladajú do konštrukcií, ktoré sú už upevnené na podlahe a na strope. Tým sa zabezpečí prítomnosť kovového profilu v miestach dverí a na spojoch plechov. Je tiež potrebné upevniť jeden profil v strede medzi spojovacími prvkami. Súsú od seba na šírku listu sadrokartónu, čo je 1,2 metra. Ukazuje sa teda, že mriežka sa vykonáva v krokoch maximálne 0,6 m. Odborníci odporúčajú znížiť vzdialenosť medzi vertikálnymi profilmi na 0,4 m pre väčšiu pevnosť rámu. narastá jeden a pol krát. Na vystuženie profilov sa používajú drevené tyče s prierezom 40x50 alebo 40x40. To je dôležité najmä pri umiestnení dverí. V budúcnosti to zabráni ťažkostiam pri inštalácii dverí. Ak nie sú v projekte obsiahnuté dvere, potom môže byť vystuženie vynechané.

Upevnenie dosiek sadrokartónu k rámu

Inštalácia priečky zo sadrokartónu

Pre pohodlie pripevnenia hárkov sadrokartónu k vertikálnym profilom sú ich stredy vyznačené na podlahe a na strope. Inštalácia vnútorných priečok je ukončená upevnením dosiek sadrokartónu k vztýčenému rámu, pričom najprv pracujú s pevným materiálom. Potom začnú rezať kusy sadrokartónu, vyzbrojené páskou, nožom a zvyškom profilu, pozdĺž ktorého bude vhodné strihať kartónovú „košeľu“. Po tejto operácii sa hárok odoberie „za slučku“, rozreže lepenku a z druhej strany. Ak je rez nerovnomerný, potom sa kalibruje nožom alebo hobľovačom. Sadrokartónové dosky sú pripevnené k kovovým profilom pomocou skrutiek zo sadrovec-kov, ktoré udržujú rozstup 200-250 mm.

K tejto inštaláciisádrokartónové priečky sú dokončené a dokončujú sa dokončovacie práce, v rámci ktorých sa najprv spoja šev a vstupné body samorezných skrutiek. Potom sa v prípade potreby vykoná omietka na celom povrchu priečky. Dokončovacie práce sa dokončujú. Flexibilita materiálu odhaľuje dostatok príležitostí pre interiérový dizajn miestností, v ktorých zohrávajú dôležitú úlohu všetky druhy priečok.

Výstavba priečok sádrokartónu: video inštruktáž