Inštalatérstvo v krajine vlastnými rukami: najjednoduchšie spôsoby, ako zariadenie

Nie je potrebné presvedčiť nikoho, že je potrebný systém zásobovania vodou na dacha. Je to tak zrejmé. Preto budeme okamžite podrobnejšie diskutovať o tom, ako urobiť inštalatérske práce v krajine vlastnými rukami, berúc do úvahy jej prevádzku v rôznych obdobiach roka. Budeme samostatne uvažovať o letných a zimných vodovodných systémoch, hovoríme o zariadeniach na úpravu vody a tiež poskytneme zoznam potrebných nástrojov.

Studne a studne

Prvým krokom je výber zdroja vody. Najlacnejším a najjednoduchším spôsobom poskytovania sladkej vody je vybudovanie studne. Môže mať rôzne hĺbky. Všetko závisí od hĺbky podzemnej vody. V podstate nepresahuje pätnásť metrov, a preto je výstavba vrtu nákladovo efektívna. Takáto štruktúra však poskytuje malé množstvo vody (až 200 litrov za hodinu), okrem toho obsahuje rôzne nečistoty (dusičnany, ťažké kovy, baktérie).

Schéma vrtného zariadenia

Prijateľnejšou možnosťou je výstavba pieskovej studne, ktorej hĺbka v závislosti od zvodnenej vrstvy môže byť od 15 do 30 metrov.

Takáto štruktúra za hodinu môže produkovaťpribližne 1,5 m3 vody, čo je dosť pre malý dom.

Čo je lepšie alebo dobre?

Vŕtanie pieskovej studne sa vykonáva skrutkovou metódou - hornina sa extrahuje na povrch. Zvyčajne trvá 3 až 5 dní. Avšak piesčitá zvodnená vrstva obsahuje veľa ílu a piesku, a preto v tomto prípade budete potrebovať filtračné zariadenia.

Čím hlbšie je studňa, tým je pravdepodobnejšie, že vo vode nie sú prítomné nežiaduce nečistoty
.

Najlepším spôsobom zásobovania vodou je artézska studňa. Voda z neho stúpa pod tlakom. Takáto studňa môže produkovať asi 10 m3 vody za hodinu. V tomto prípade sa uistite, že používate puzdro z kovových rúrok. Životnosť takejto studne je asi päťdesiat rokov.

Letné zásobovanie vodou vlastnými rukami

Po prvé, zvažujeme systém zásobovania vodou na dacha, ktorý bude prevádzkovaný len počas letného času. Takýto systém zásobovania vodou sa používa na zavlažovanie v chalupe, pripojenie letnej sprchy a súčasných potrieb domácnosti. V zime nie je zabezpečená jej prevádzka. Letné zásobovanie vodou v krajine môže byť trvalé aj skladacie.

Najbežnejšie je potrubie na prívod vody (hadica), ktoré leží priamo na zemi. Túto vodu vyrobte z jednoduchých gumených alebo silikónových hadíc, ktoré sú navzájom spojené adaptérmi. Pripojovacie adaptéry sú komerčne dostupné, sú vyrobené z pozinkovanej ocele alebo plastu. Na predaj sú tiež k dispozícii ašpeciálne západky na jednej strane, ktoré majú „vankúšiky“, kde je hadica umiestnená, a na druhej strane pohodlný pružinový konektor. Tieto západky môžu byť spojené a odpojené jedným pohybom. Sú plne schopné poskytovať spoľahlivý spoj. Všimnite si, že pri kúpe hadíc musíte vziať gumu s hrubými stenami, ktoré sú vystužené nylonovými vláknami. Samozrejme, že plastové inštalatérske práce v krajine budú stáť menej, ale takéto hadice budú trvať dlhšie - najmenej 15 rokov.

Letné zásobovanie vodou v krajine z plastových rúr

Pre trvalé letné zásobovanie vodou by sa mali potrubia položiť do zeme a vodovodné batérie by sa mali priviesť na povrch. V tomto prípade stačí len mierne zaplniť potrubia zemou, aby sa na ne nenarazili a aby sa predišlo krádeži.

Hlavnou nevýhodou pravidelného letného zásobovania vodou je potreba rešpektovať svah k miestu pripojenia - k hlavnej trati. V tomto najnižšom bode prívodu vody sa umiestni vypúšťací ventil, aby sa voda na zimu vypustila. V opačnom prípade môže voda zamrznúť a roztrhnúť rúry.

Zásobovanie vodou v zime v zime

Teraz poďme hovoriť o pevných a kapitálových programoch. Začnime s popisom zimného zásobovania vodou. Zima neznamená, že sa dá použiť len v zime, práve v tomto prípade to znamená, že vodovodný systém je vybudovaný podľa stálej schémy a môže byť prevádzkovaný kedykoľvek počas roka.

Príklad autonómneho systému zásobovania vodou v zime v krajine

Lepšie zásobovanie vodou zo studnepoužite ponorné čerpadlo. Jeho výkon sa volí v závislosti od hĺbky, z ktorej bude voda dodávaná. Pre studňu až do hĺbky desiatich metrov, skôr malý „prúd“ alebo „Vodnár“. Ak sa voda bude dodávať zo studne, potom budete musieť kúpiť silnejšie čerpadlo, ktoré bude stáť podstatne viac.

Vzhľadom na skutočnosť, že pri inštalácii zimného systému zásobovania vodou musí byť čerpadlo pripojené na zdroj napätia, je prípustné kombinovať pokládku kábla a vodovodného systému do jedného puzdra plastových kanalizačných potrubí. Dobre chráni pred zamrznutím a mechanickým poškodením.

Pokládka plastových rozvodov

Plastové rúrky so spájkovanými spojmi alebo špeciálnymi plastovými armatúrami sa môžu použiť na položenie potrubia. Pre pripojenie na spájkovanie pomocou špeciálnej elektrickej spájkovačky. Nie je to príliš drahé, navyše v špecializovaných predajniach sa takéto spájkovačky ponúkajú na prenájom. Na inštaláciu potrubia nepotrebuje spájkovačka viac ako jeden deň. Pripojenia na armatúrach sa vykonávajú "barehanded" bez spájkovačky. Pre obyčajné chaty sú vhodné rúrky s priemerom 20 alebo 25 mm.

Trubkové armatúry a armatúry

Pri pokladaní vody by mali byť potrubia umiestnené pod úrovňou mrazenia zeme. Hodnotu tejto hodnoty pre každú špecifickú klimatickú zónu nájdete v špeciálnych odkazoch.

Ale často, aby sme nevykopali priekopu, môžete použiť jednu z nasledujúcich metód:

 • Naplňte rúrku položenú v hĺbke 60 centimetrov vrstvou izolácie 20-30 cm z penových triesok, trosky pece, expandovaného ílu atď. Hlavnou podmienkou je, že izolácia absorbuje vlhkosť zle a je dostatočne silná.
 • Izolujte potrubie tepelnoizolačným systémom pozostávajúcim zo špeciálnej tepelnej izolácie a plášťa z vlnitého polyetylénu. S týmto systémom je možné hĺbku výkopu vykonať podstatne menej (asi 30 cm).
 • Položte vykurovací kábel, ktorý umožňuje úplne položiť potrubia na povrch. Ale musíte zaplatiť veľa za elektrinu.

Treba poznamenať, že priekopa by sa mala približovať k domu v pravom uhle, pretože bude potrebné podkopať základ, ktorý je plný jeho ťahu a tvorby trhlín v stene.

Pripojenie čerpadla k prívodu vody

Pre pripojenie čerpadla k prívodu vody v blízkosti studne je potrebné usporiadať jamu, ktorá je hlboká jeden meter a meria 70x70 centimetrov. Steny šachty sú rozložené tehálami alebo iným spôsobom spevnené, napríklad pomocou dosiek impregnovaných antiseptikom. Bolo by vhodnejšie vyplniť dno šachty betónom alebo v prípade núdze ju naplniť sutinou a baraniť.

Pripojenie čerpadla k vodovodu

Vodovodné potrubie s „štetinou“ na upevnenie hadice, ktorá vychádza z čerpadla, ako aj elektrický vodič, je vyvedené a pripevnené k jamke. Funkcia vane je, že v prípade potreby môžete čerpadlo jednoducho odpojiť a odstrániť. Jam je izolovaný, aby sa zabránilo zamrznutiu vodyhadica čerpadla.

Príklad pripojenia čerpadla

Ak chcete pripojiť čerpadlo, nainštalujte vodotesnú zásuvku alebo použite utesnený konektor, známy ako "papa-mama". Hlavnou podmienkou je, že čerpadlo môže byť bezpečne pripojené a odpojené, aj keď je kábel pod napätím.

Vodné armatúry

Vodný guľový ventil

Aby sme v krajine, o ktorej sme sa rozhodli, urobili inštalatérske práce. Teraz sa budeme podrobnejšie zaoberať zariadeniami na úpravu vody. Bronzové alebo liatinové západky, ako aj obyčajné žeriavy s vodovodnými batériami, sú veľmi vhodné na použitie v podmienkach ulice.
Guľové ventily majú atraktívny vzhľad, ale nie je žiaduce ich používať: keď je žeriav dlhodobo v otvorenej polohe alebo naopak zatvorený, ako aj so silnými výkyvmi teplôt a zrážkami, tieto ventily môžu rýchlo zlyhať.

Najťažším prvkom systému zásobovania vodou je jednotka rozvodu vody, ktorá sa nachádza vonku alebo v nevykurovanej miestnosti. Na neho sa kladú špeciálne požiadavky, pretože musí pracovať pri negatívnych teplotách. Zvyčajne sa používajú vodné stĺpce. Nevýhodou kolóny je pracnosť zariadenia a vysoké náklady.

Zjednodušený inštalatérsky systém

Existuje jednoduchší inštalačný systém, ktorý nie je ani zďaleka dokonalý, ale možno ho odporučiť aj letným obyvateľom. Schéma zariadenia tzv. Batérie s odtokomotvor je znázornený na obrázku.

Schéma vypúšťacieho ventilu

Princíp fungovania je pomerne jednoduchý a jednoduchý. V spodnej časti, ktorá má veľmi malý otvor vybraný empiricky, je umiestnený ďalší odtok. Priemer otvoru je zvyčajne jeden milimeter. Keď je ventil v uzavretej polohe, voda, ktorá vyplní "výložník" cez tento otvor, prúdi do jamy a nemá čas zmraziť. Keď je vodovodný kohútik v otvorenej polohe, časť vody tiež skončí v šachte a tam sa absorbuje do zeme, ale keďže priemer otvoru je veľmi malý, hlavný prúd vody prechádza cez kohútik. V lete je odtokový ventil úplne zablokovaný, "zimný" ventil zostáva otvorený a používa sa iba "letný" ventil.

Táto schéma zásobovania vodou v krajine má mnoho nevýhod, medzi ktorými sú dve hlavné oblasti: konštantná vlhkosť v šachte a strata vody. Ale vďaka jednoduchosti a spoľahlivosti tohto dizajnu sa aktívne používa v chatkách.

Nástroje na montáž

Na inštaláciu vodovodu na chate budete potrebovať tieto nástroje:

 • Rezačka rúrok
 • Nastaviteľný kľúč
 • Brúsny papier
 • Súpravy plynov a kľúčov
 • Nôž
 • Ceruzka
 • 96]
 • Ruleta
 • Súprava kľúčov

Aby nedošlo k odtrhnutiu pokožky dlaní pri utiahnutí kovaní, použite obyčajný plynový kľúč druhého čísla. Pre výkop príde vhod dobrá lopatka s malým páčidlom.

A nakoniec si to všimnemeprvým krokom je rozčlenenie budúcej trasy vodovodného potrubia na zem, je potrebné zmerať a vypočítať počet žeriavov, odpalísk, uhlov, rúrok atď.

No, ak máte záujem o stacionárny, dobre fungujúci systém zásobovania vodou, pozrite si video: