Izolácia pre rúry: prehľad izolačných materiálov, porovnanie, výber

S príchodom zimy sa záchranné služby často stretávajú s problémami, ktoré vyplývajú zo zmrazenia potrubí. Chlad a silné mrazy nezachránia ani tie najkvalitnejšie a trvanlivé rúry - prasknú. V dôsledku toho je potrebná ich výmena, a to je čas a peniaze. Tí, ktorí nechcú trpieť smutným osudom pobytu v zime bez vody a iného vybavenia, musíte vykonať prácu na izolácii. Našťastie trh ponúka širokú škálu rôznych materiálov, ktoré sa dajú použiť ako izolácia pre potrubia, aby sa zabezpečila ich spoľahlivá ochrana proti mrazu.

Pri použití konkrétneho typu izolácie na izoláciu rúr je potrebné zohľadniť jeho vlastnosti, vlastnosti a podmienky prostredia, v ktorých sa plánuje použiť. Napríklad pri kladení kanalizačných systémov sa berie do úvahy mnoho faktorov a nevyhnutne sa vykonáva izolácia. Vzhľadom k tomu, kanalizačné systémy sú spojené s podzemných inžinierskych sietí, nemôžete okamžite všimnúť chyby, a to je plná vážnych problémov, takže si vyberte kúrenie pre kanalizáciurúry by mali byť obzvlášť opatrné alebo zveriť túto činnosť odborníkom.

Keďže účinnosť tohto postupu priamo závisí od typu a kvality izolačných materiálov, je potrebné lepšie sa oboznámiť s kritériami, ktoré treba venovať pozornosť.

Základné požiadavky na izoláciu

Jednoduchá inštalácia.Je obzvlášť dôležité pre tých, ktorí plánujú vykonávať práce na izolácii potrubia nezávisle a nie je staviteľom.

Trvanlivosť.Čím lepšia je izolácia, tým dlhšie bude môcť vykonávať svoje funkcie, systém bude lepšie chránený a menej často sa budete musieť s opakovanou izoláciou pokaziť.

Tesnosť.Ak izolácia umožňuje prechod vody, je nepravdepodobné, že by v zime zachránil potrubia.

Mali by sa zohľadniť prevádzkové a technické vlastnosti rôznych druhov izolácií: tepelná vodivosť, odolnosť voči vysokým teplotám atď.

Materiály na izoláciu rúrok

Sklená vata ako izolácia rúrok

Pomerne obľúbený materiál vyrábaný mnohými značkami vo forme rohoží, kotúčov alebo dosiek rôznej veľkosti, hrúbky a hustoty. Spĺňa všetky požiadavky na izolačné materiály, ale nie je vždy vhodné inštalovať a vyžaduje dodatočnú izoláciu a utesnenie, čo zvyšuje náklady na prácu a ich trvanie. To je častejšie používaný pre metalplastic rúr.

Praktické čadičové vlákno

Čadičové vlákno má všetky potrebné vlastnosti na jeho vyvolanievynikajúci materiál na ohrievanie. Čadičová vlna je z nej vyrobená, ktorá sa vyznačuje nízkym koeficientom absorpcie vody a vynikajúcimi tepelnoizolačnými vlastnosťami. Niekedy sa toto vlákno používa na výrobu špeciálnych valcov, ktoré sa jednoducho položia na rúry a slúžia na ich izoláciu, pre tento postup sa nevyžadujú žiadne odborné zručnosti. Niektorí sú zmätení pomerne vysokou cenou tohto materiálu, ale oplatí sa dlhou životnosťou produktu.

Pena "škrupiny"

Univerzálny penový plast (expandovaný polystyrén)

Tento materiál je ekonomický, univerzálny a má požadované výkonové vlastnosti. Vychutnávajú si zaslúženú popularitu a často sa používajú, ak potrebujete ohrievať systém zásobovania vodou, napríklad v súkromnom dome. Aplikujte na izoláciu rúr v interiéri a exteriéri. Peny "škrupiny", ktoré sú vzájomne prepojené, môžu byť s vonkajším povlakom alebo bez neho. Inštalácia je jednoduchá. Na ohrievanie rohov v systéme prívodu vody sú vhodné tvarované škrupiny rôznych tvarov.

Plátky polyetylénovej peny

Relatívne nový materiál. Dnes sú to dva typy - fyzicky zosieťovaná a chemicky zosieťovaná polyetylénová pena. Tá je najrozšírenejšia vďaka svojej nízkej cene. Tento materiál sa používa pri teplotách od - 40 do + 90 ° C.

Relatívna vlhkosť vzduchu takmer nezáleží, môže dosiahnuť až 100%. Vďaka špeciálnej štruktúre napenenejpolyetylén je elastický a má vysoký tepelný odpor. Táto izolácia je široko používaná na samoizoláciu vodovodných potrubí a vykurovacích rúr z rôznych materiálov.

Folofol skladaný fóliou - izolácia novej generácie

Progresívna fóliová fólia

Vzťahuje sa na nový typ izolácie. Štruktúra: leštená hliníková fólia a základňa z polyetylénovej peny. Existuje niekoľko typov: tí, ktorí majú fóliu na jednej strane; na oboch stranách, alebo kombinované - na jednej strane s fóliou a na druhom samolepiacom povrchu. Táto funkcia vám dáva možnosť vybrať si materiál, ktorý je najvhodnejší v konkrétnom prípade. Ide o predaj v roliach.

Video: Porovnanie typov izolácie rúrok

Zhrnutie

V súčasnosti možno izoláciu rúrok vykonať rôznymi spôsobmi a materiálmi, ktoré majú rozdiely v zložení a technológii. štruktúra. Výrobcovia ponúkajú široký sortiment a je veľmi dôležité, aby pri nákupe zohľadňovali kľúčové požiadavky na ohrievač a venovali pozornosť jeho výkonnostným vlastnostiam. Bolo by logické dať prednosť lacnejšej možnosti, ale účinnejšej a kvalitnejšej možnosti, pretože oprava potrubia v prípade poruchy bude stáť oveľa viac. Je potrebné zvoliť izoláciu na základe troch faktorov: prvým je umiestnenie potrubia (ulica, miestnosť); druhá je jednoduchá inštalácia (čím jednoduchšie, tým lepšie); tretia je cena. Dúfame, že tieto odporúčaniavám umožní efektívne a včas vykonávať izoláciu potrubí.