Izolácia striech a striech: prehľad materiálov, porovnanie ich spotrebiteľských kvalít

Zahrievanie strechy je významnou prekážkou v zime pre zimu av lete pre teplo. Od správnej voľby izolácie a kvality vykonanej práce záleží na tom, ako dobre budete môcť udržiavať teplo vo vašej domácnosti a udržiavať interiérové ​​vybavenie. V lete môže byť dostatočná hrúbka izolácie pre strechu dobrou bariérou proti horiacemu teplu. Správne izolovaná strecha poskytne chlad v celom dome aj na najjasnejší slnečný deň.

Ak chcete odpovedať na otázku, akú izoláciu zvoliť pre strechu, musíte poznať jej typ. Strechy môžu byť šikmé a ploché, takže sa ovládajú a naopak.

Dobrá izolácia strechy by mala mať tieto vlastnosti:

  • trvanlivosť;
  • tepelná izolácia;
  • zvuková izolácia;
  • odolnosť voči vlhkosti;
  • priepustnosť pre pary;
  • biostabilita;
  • 34. šetrnosť k životnému prostrediu;35. požiarna bezpečnosť.

Ak sú tieto parametre dodržané, strecha domu chráni pred vlhkosťou, teplom, zabráni tepelným stratám, umožnípriestor pre "dýchanie" a bude bezpečný pre vlastníkov.

Tepelne izolované strechy sa často ohrievajú. Ak je podkrovie a nie je v prevádzke, potom sa len jeho podlaha zohreje. Ak je v podkroví miestnosť alebo podkrovie, potom sú aj svahy priestorov izolované. Ploché strechy bez podkrovia, ako aj šikmé strechy, pod ktorými je okamžite umiestnená miestnosť, sa bez ohrevu zohrejú.

Izolácia strechy by mala byť najmenej 25 mm hrubá. Najlepšia možnosť je 100 mm. Tam sú vláknité a bunkové izolácie. Sú upevnené vo forme dosiek alebo aplikované striekaním.

39) Vláknité materiály na izoláciu

Sklenená vata - možnosť rozpočtu

Hlavnou výhodou sklenej vaty je jej lacnosť
.

Izolácia sklenej vaty je najlacnejšia. S tepelnou izoláciou sa vyrovnávajú. Toto sú hlavné výhody. Zvyšok - viac chýb. Ťažko sa používajú na šikmých aj rovných strechách. Sklenená vata je silne deformovaná a energicky absorbuje vlhkosť.

Preto musí byť upevnený na streche a dobre chránený pred vlhkosťou. Ekologické vlastnosti sklenej vaty tiež zanechávajú veľa. Sklenená vata nie je klasifikovaná ako ekologický materiál.

Bubnové vlákno na tepelnú izoláciu

Mečová vlna sa vyznačuje vynikajúcimi tepelnoizolačnými vlastnosťami a odolnosť voči vlhkosti je lepšia ako sklenená vata. Áno, a environmentálna bezpečnosť je oveľa vyššia. Pri montáži dodatočných bezpečnostných opatrení, ako v prípadeso sklenou vatou, nie je nutné. Na tepelnú izoláciu vnútorných a vonkajších konštrukcií používajte zhutnené vlákno. Vhodný materiál pre rovnú a šikmú strechu. Veľká hmotnosť materiálu podporuje jeho dodatočné upevnenie na svahoch.

Dosky z minerálnej vlny

\ t
Dosky a kotúče z minerálnej vlny dokonale zadržiavajú teplo, eliminujú prenikanie hluku, slúžia dlhú dobu, ľahko sa inštalujú

Táto izolácia pre strechy má iné názvy: kamenná vlna, minerálna vlna alebo minerálna vlna. V srdci materiálu - čadič. Je zohrievaný a lisovaný, tvorí z neho husté dosky alebo rohože. Takéto dosky majú ekologickú šetrnosť, nehorľavosť, trvanlivosť, ekologickú neutralitu, dobré tepelno-izolačné vlastnosti. V tomto prípade dosky uchovávajú teplo, okrem hluku, ale umožňujú domu dýchať, pretože majú dobrú paropriepustnosť. Medzi nedostatkami v nízkej vode je nízka odolnosť voči vlhkosti. Aby sa zabránilo problémom so zmršťovaním dosiek, stratou tepelno-izolačných vlastností, mala by byť minerálna vlna ďalej vodotesná, aby sa zabránilo vniknutiu vlhkosti. Tento materiál sa tiež ľahko inštaluje, pretože je odolný voči mechanickému namáhaniu a deformácii.

Spomedzi stavebných materiálov tohto typu majú najvýznamnejšie výsledky výrobky spoločností Ursa (Nemecko), Izomat (Slovensko), Rockwool (Dánsko), Paroc (Fínsko).

Ľahko bezpečná celulózová izolácia

Jedná sa o veľmi sypký tepelne izolačný materiál na báze recyklovanej celulózy. Pozostáva z 81%celulóza a okrem toho obsahuje 7% antiseptík a 12% neprchavých látok spomaľujúcich horenie. Vďaka antiseptikám je materiál biologicky odolný. Pri aplikácii na strom ho navyše chráni pred hnilobou a predlžuje životnosť konštrukcií na 100 rokov.

Aplikácia celulózovej izolácie a stropu prakticky neovplyvňuje hmotnosť konštrukcie budovy
.

Izolácia celulózy je veľmi ľahká a úplne bezpečná. Jeho zložky sú úplne netoxické a toxické látky sa neuvoľňujú ani v prípade požiaru. Do buničiny sa pridávajú retardéry horenia, ktoré účinne spomaľujú šírenie ohňa.

Celulózová izolácia má tiež vynikajúce zvukové a tepelné izolačné vlastnosti. Umožňuje dýchať strechu. Zároveň sa však musí ďalej izolovať od vlhkosti. Materiál je položený na strechu medzi krokvy pomocou dúchacej jednotky, ktorá umožňuje bezproblémovú izoláciu.

Takáto izolácia je dostupná od ochranných známok Isofloc, Climacell, Steico (Nemecko), EkoVilla (Fínsko), Isofiber (Nórsko), Ecowool (Kanada a USA), Ecowool (Rusko a Kazachstan), Yunizol (Ukrajina).

Bunkové materiály na izoláciu striech

Praktická extrudovaná polystyrénová pena

Extrudovaný polystyrén je ľahký, relatívne lacný materiál, výkonný umelec bez skúseností bude schopný izolovať strechu s jej pomocou

Extrudovaná polystyrénová pena je najosvedčenejším materiálom na báze polymérov. Dnes je to dlhodobo významná konkurenciaznáme materiály na báze skla a minerálnych vlákien. Polystyrén (pena) dobre neprenáša teplo, a preto prispieva k izolácii miestnosti. Nevytvára tlak na nosné konštrukcie, pretože má malú hmotnosť. Je lacný, ľahko rezateľný a montovaný, odolný voči mechanickému namáhaniu.

Požiarna bezpečnosť a možnosť uvoľňovania toxických látok počas spaľovania zostávajú v platnosti. Teraz zloženie polystyrénu pridať chemikálie, ktoré bránia požiaru. Pri použití polystyrénovej peny je dôležité zabezpečiť správne vetranie miestnosti, pretože tento typ materiálu je vzduchotesný. Ak chcete izolovať strechy - to nie je najlepšia voľba.

Polyuretánová pena - progresívna tepelná izolácia

Zahrejte vnútornú stranu strechy a podkrovia polyuretánovou penou

V tomto materiáli zaberajú pevné materiály malý objem a hlavným priestorom sú plynové mikročastice naplnené vzduchom alebo oxidom uhličitým. Polyuretánová pena je odolná voči mikroorganizmom a plesniam, vlhkosti. Má veľmi dobré tepelnoizolačné vlastnosti. Životnosť polyuretánu dosahuje 30 rokov.

Izolujú podkrovia a interiér striech. Polyuretánová pena sa používa vo forme dosiek (treba dodatočne zaistiť) a aplikujú sa priamo pri vykonávaní strešných prác. Je to hospodárne, s inštaláciou prakticky žiadny odpad. A striekané polyuretánom na ľubovoľnom povrchu, poskytujúce bezproblémovévodotesná vrstva.

Video: Penová izolácia

Existujú aj iné penové polymérne materiály. Ide o polypropylénovú penu, penové kaučuky, penoizol, polyolefínové peny a iné. Výber jedného alebo iného materiálu na izoláciu strechy, zvážte jeho výhody a nevýhody, typ strechy, systém vetrania miestnosti. Správne zvolený materiál bude trvať dlhý čas a efektívne, čím sa vytvorí dobrá mikroklíma vo vašej domácnosti, v závislosti od ročného obdobia vás bude udržiavať v teple alebo v pohode.