Izolácia v suteréne - ochrana proti podzemnej vode: všetky spôsoby izolácie zvonka i zvnútra

Odvtedy, čo sa v našej krajine vybudovala komunizmus, bolo zvykom usporiadať suterén v garáži. Pre skladovanie výrobkov je potrebné: zelenina a ovocie pestované na dachových plochách. Obyvatelia výškových budov jednoducho nemajú inú možnosť skladovať svoje úrody. Stavba suterénu je veľmi dôležitá záležitosť. Ak sa nebudete riadiť technológiou, môžete vytvoriť ideálne podmienky pre život patogénnej flóry. Napriek tomu, že pre úspešné a dlhodobé skladovanie zeleniny v suteréne musí byť určitá vysoká vlhkosť, všetko musí byť v miernosti. Ak sa pleseň alebo iné huby usadili v suteréne, potom sa rozlúčili so žatvou. To je dôvod, prečo je podzemná hydroizolácia najdôležitejšou etapou jej výstavby.

Ako chrániť suterén pred vodou

Tento článok popisuje, ako urobiť suterén vodotesne počas stavebnej fázy. Zvýši sa aj otázka, čo robiť, ak ste sa stali šťastným majiteľom garáže so suterénom bez hydroizolácie.

Systém izolácie podzemných vôd, ak je hladina podzemnej vody vyššia ako podzemné podlažie alebo steny
\ t

Hydroizolácia pivníc je rozdelená naniekoľko typov:

Protitlaková hydroizolácia- hydroizolácia suterénu z podzemnej vody, ktorej úroveň je nad úrovňou suterénu alebo dokonca jeho stien. Predstavuje aplikáciu koláča aspoň 3 vrstiev suspenzných roztokov, ktoré sú kombinované s tmelom na báze polymérneho bitúmenu.

Hydroizolačná izoláciasuterénu ho chráni pred vlhkosťou nahromadenou po zrážkach alebo povodniach. Pozostáva z nanesenia asfaltových tmelov na povrch podlahy.

Antikalilárna hydroizoláciachráni vlhkosť pred vniknutím betónovej podlahy alebo steny, ktorá môže stúpať nahor cez kapiláry. Okrem opatrení na ochranu proti tlaku sa izolujú švy, praskliny a kapiláry.

Hydroizolácia suterénu

Systém hydroizolácie v suteréne

Kvalitatívne izolujte podlahu len počas fázy výstavby. Existujú techniky pre izoláciu podlahy už v procese prevádzky hotovej garáže, ale hydroizolácia z vnútra nebude stačiť. Preto, ak sa rozhodnete postaviť suterén v garáži alebo dome, musíte vykonať tieto práce:

 1. Vypočítajte hĺbku jamy, ktorú treba vykopať. Pri tom berieme do úvahy výšku budúcich stropov v suteréne, výšku stropu, hrúbku betónovej podlahy a prípravnú vrstvu. Najčastejšie je strop suterénu v garáži pochovaný pod hladinou zamrznutia pôdy, približne 0,5-1 m. Hĺbka jamy by mala byť 3,3-3,5 m.
 2. Vykopávame jamunielen do požadovanej hĺbky, ale aj ústup minimálne 1 m od budúceho základu a stien pre zabezpečenie hydroizolácie stien.
 3. Vyrovnajte povrch miernym naklonením od stredu v rôznych smeroch. Zaspávame 10 cm vrstvu ílu a my sme slama. V budúcnosti bude slúžiť ako hlinený hrad.
 4. Vykopávanie odtokových žľabov. Hĺbka 30-50 cm, pripevňujeme ich k bočným svahom konštrukcie.
 5. Geotextílie sa rozprestierajú na dne výkopu a obaľujú sa okolo okrajov výkopu o 80-90 cm
 6. Vrstvu 5 cm štrku dopĺňame po celej dĺžke výkopu.
 7. Položili sme drenážne rúrky, ktoré majú sklon 0,5 cm na 1 meter dlhý.
 8. Pokrývame 20 - 30 cm vrstvu štrku, ktorá sa prednostne umyje vopred, aby sa rúrky neupchali.
 9. Zabalené so zvyšnými geotextíliami. Odtokové potrubie odoberáme buď do šachty, alebo do zberača odpadu, alebo do jamy.
Drenážne priekopy sú pokryté štrkom a sú obalené geotextíliou
.

Dôležité! Odvodnenie je potrebné na zber a vypúšťanie vypustenej vody na špeciálnych miestach (studniach). Na to môžete použiť špeciálne perforované azbestové cementové rúrky, keramické alebo plastové.

10. V jamách zaspávame 10-15 cm vrstvu sutiny na vrchole 10-15 cm piesku. My bar.

Dôležité! Piesok je nevyhnutný, aby nedošlo k poškodeniu hydroizolácie kotúča ostrými hranami sutín.

11. Na pripravenom podklade vyvinujeme určitú vodotesnosť. Ruberoid urobí. Spoje sú zvárané plynovým horákom. Asfaltová vrstva prvej vrstvy sa natrietmel, dal ďalšiu vrstvu. Je potrebné urobiť aspoň 2 vrstvy. Ak je hladina podzemnej vody nad podzemným podlažím, potom by mala byť 3-4 vrstvy.

Dôležité! Ak je pivnica vyrobená na uskladnenie potravín, potom nie je nutné podlahu ohrievať. Chlad zo zeme počas chladného obdobia poskytne potrebnú teplotu. V tomto prípade je potrebné podlahu v prvom poschodí zohriať.

12. Pripravte podlahové debnenie a nalejte betón.

Dôležité! Odporúča sa použiť vodotesné tuhé betónové zmesi. Nebude zbytočné naliať steny z betónu, ale je možné použiť červené tehly.

Ak máte záujem o otázku, ako urobiť suterénnu hydroizoláciu, keď je už postavená, potom si prečítate odpoveď nižšie. Vonkajšie a vnútorné steny musia byť vodotesné.

Vonkajšia stena suterénu musí byť vykopaná do hĺbky takmer celého suterénu a vybudovať hlinený hrad a slepú zónu.

Tak, aby steny neprepúšťali vodu

Ak sa rozhodne, že steny sú vyrobené z tehál, potom vykonávame obvyklé kladenie. Ak sa rozhodnete urobiť betón, potom pripravíme debnenie na steny a nalejeme betón.

Dôležité! Silikátová tehla nie je vhodná na stavbu suterénu.

Ďalšia hydroizolácia suterénu vlastnými rukami vyzerá takto:

 1. Omietky stien z oboch strán roztokom: 1 diel cementu + 2 diely vody.
 2. Hydroizoláciu kotúča nalepte do dvoch vrstiev.
 3. Vybudovanie vonkajšej tlakovej steny. Môže byť vyrobená z červených tehál v jednej tehle.

Dôležité!Tlaková stena je nevyhnutná na udržanie a ochranu vrstvy vodotesnosti.

4. Hlinený hrad vykonávame vo vzdialenosti najmenej 0,5 m od steny. Urobte to so svahom, ako je znázornené na obrázku. Hlinená vrstva by mala byť 100 mm, utesníme ju drevenými tyčami. Táto vrstva sa musí zhodovať s vrstvou ílu pod podlahou tak, aby bola jedna.

Dôležité! Hlinený zámok zabraňuje kontaktu podzemnej vody s tlakovou stenou.

5. Pokrývame priestor medzi hlineným hradom a stenou pôdou. Zhora vytvárame hlinený odpad. Zo stien robíme malé predsudky tak, aby dažďová voda netečala do suterénu, ale na druhú stranu.

6. Vonkajšia časť steny vyčnievajúca nad úrovňou zeme je upravená vodotesnou vrstvou.

Týmto sa dokončujú všetky práce na hydroizolačných suterénnych stenách z vonkajšej strany.

Izolujte skonštruovaný suterén zvnútra

Po prvé, natierame všetky spoje medzi podlahou a stenami asfaltovým tmelom. Je žiaduce, aby sa betónové konštrukcie (podlaha alebo podlaha a steny) predbežne spracovali penetračnou hydroizoláciou, aby sa zlepšil účinok. Tieto práce sa však musia vykonať len vtedy, keď betón ešte neskončil. Ak sa práca vykonáva v už hotovom suteréne, potom je podlaha iba natretá tmelom.

Na vodotesnosť suterénu zvnútra sa natrie bitúmenovým tmelom a sadrou s cementovou zmesou
.

Ak sú steny z tehál alebo blokov, medzi ktorými sú medzery, potiahneme všetky medzeryhydroizolačná tmel s hrúbkou 2 cm.

Potom sa môže ľahká textúra ošetriť pastovitým tmelom. Stena získa jednotnú farbu.

Z vyššie uvedeného, ​​omietky steny s cementom zmesi. Na vystuženie rámu z výstuže na stenu. Potom je vrstva omietky 3 - 4 cm

Pre dobrú ochranu výrobkov v suteréne jeho steny je možné ošetriť biologicky odolným povlakom.

Asfalt môže mať akúkoľvek značku a len cementotesný. Asfalt sa roztaví pri teplote 1500-1700 ° C, pridá sa zvyšok zložiek podľa receptúry, mieša sa 20 minút a použije sa za horúca.

Biologicky odolný povlak na bitúmenovú úpravu
\ t

Týmto sa dokončí hydroizolácia suterénu zvnútra. Ďalej zvážte trochu viac materiálov na hydroizoláciu.

Izolácia penetračného suterénu

Penetračná hydroizolácia blokuje vzostup vody cez kapiláry

Penetračná hydroizolácia je materiál vyrobený zo zmesi cementu, chemických účinných látok a jemného piesku. Látka preniká hlboko do stien a podlahy o 100 mm a kryštalizuje vo vnútri. Je to spôsobené štruktúrou tekutiny a malou veľkosťou zrna.

Dôležité! Penetračná hydroizolácia sa používa ako anti-kapilárna izolácia. Vo vnútri betónu sa tvoria hydrofóbne kryštály, ktoré zabraňujú, aby sa voda dostala cez kapiláry.

Okrem toho sa zvyšuje odolnosť betónu proti mrazu a bráni korózii. Táto technológia máantibakteriálna kompozícia, netoxická, ktorá umožňuje jej použitie v pivniciach s jedlom.

Priepustná hydroizolácia sa líši podľa spôsobu aplikácie a hĺbky prieniku.

Napríklad Hydrotex preniká do 100 mm, nanáša sa špachtľou alebo štetcom. Spotreba: 3 kg /m2 . Maximálna pevnosť 3 mm zodpovedá značke M 500. Má dvojaký účinok.

Penetron preniká do 200 mm, nanáša sa štetcom na mokrý povrch, vrstva do 1-2 mm. Rozpúšťadlom je voda. Uzatvára kapiláry, zabraňuje prenikaniu vody, ale nebráni pohybu pary.

Dôležité! Penetračná hydroizolácia sa používa len na mokrom betóne. Materiál, ktorý spracováva, je schopný odolať akémukoľvek tlaku podzemnej vody, jeho zdroje sa niekoľkokrát zvyšujú.

Hydroizolácia, typy

Ak je hladina podzemnej vody pod spodným podlažím, ako hydroizolačná vrstva sa môžu použiť bitúmeny, bitúmenové polyméry, polyméry a polymérno-cementové zmesi.
Asfaltové tmely, pasty a emulzie sa nanášajú v niekoľkých vrstvách s hrúbkou 2 - 6 mm.

Asfaltové tmely
sa používajú ako vodotesné nátery.

Asfaltová hydroizolácia bitúmenových polymérovje lepšia ako výkonnosť bitúmenu v dôsledku pridania polymérov, ako je napríklad latex, do zmesi. Požadovaná vrstva sa pohybuje od 5 do 12 mm v závislosti od kompozície.

Asfaltová živica - Nairit Mastic (BNM)sa môže použiť pri teplotách do -15 ° C, dostatočnenaneste vrstvu 3-4 mm.

Epoxidové povlakynie sú plastové a zmršťujú sa v dôsledku príliš čistých živíc v zmesi.

Hydroizolácia epoxidovým dechtomje silnejšia, má minimálne zmrštenie a pri zamrznutí budovy nezmrzne vonkajším ľadom.

Hydroizolácia epoxidu a furánuje toxickejšia, hoci vyžaduje menšiu vrstvu.

Dôležité! Hydroizoláciu na báze epoxidových živíc je možné vyrobiť mimo suterénu aj vo vnútri. Jeho významnou nevýhodou je prílišná tuhosť.

Strešná lepenkas lepiacou páskou , so strešnou lepenkou alebo inými valcovanými materiálmi, je najobľúbenejšia a drží pozície po mnoho desaťročí.

Video: Integrovaná hydroizolácia

Na trhu existuje mnoho výrobkov a materiálov na hydroizoláciu. Pri ich výbere by ste mali venovať pozornosť ich vlastnostiam a prevádzkovým podmienkam. Ale čo je najdôležitejšie, vykonávať vysoko kvalitné hydroizolácie suteréne vo všetkých fázach.