Je možné piť vodu zo studne: ako urobiť zdroj čistým a bezpečným

Dacha studňa je najjednoduchší a najlacnejší spôsob, ako vybaviť technický príjem vody na osobnom pozemku. Ale k otázke, či je možné piť vodu zo studne bez predchádzajúcej liečby, existuje určitá odpoveď: nie! Ak vylúčime vniknutie ropných produktov, odpadových vôd, chemikálií a hnojív do zdroja, vykonáme komplex prác na čistenie a dezinfekciu, potom po potvrdení kvality vody laboratórnym záverom môže byť zdroj použitý ako pitná voda až do budúcej sezóny. Postup mechanického čistenia by sa mal vykonávať pravidelne, ale nevyžaduje si veľké finančné investície.

Voda zo studne: ako určiť stupeň znečistenia

Nádoba, ktorá sa dlho nepoužíva, sa stáva úplne nevhodnou nielen pre pitnú vodu, ale aj pre potreby domácnosti: umývanie, čistenie , Dôvody, prečo sa voda znečistíniekoľko:

 • Stagnácia v dôsledku sezónneho nepravidelného použitia.
 • Trvalé vystavenie ultrafialovému žiareniu.
V otvorenom priestore nie je čistá voda a nie je vybavená krytom
.
 • Kontaminácia presakovaním.
 • Pád vnútri úlomkov dolu.
 • Usadeniny a ílové usadeniny na stenách.
 • Vniknutie kvapaliny z piesku zo dna vrtu.

Hlavným dôvodom zlej kvality vody z tradičných banských zdrojov je usporiadanie príjmu vody z malej hĺbky - druhej alebo tretej vodonosnej vrstvy pôdy.

Mechanické čistenie spôsobí, že studňa bude čistá a pitná

Hlavné druhy znečistenia v studniach krajín

Nie je možné určiť „podľa oka“, či je možné piť vodu zo studne, ale je realistické určiť typ znečistenia. Dosť na to, aby sa voda dostala do priehľadnej nádoby. Ak je kvapalina zakalená, nie je dostatočne transparentná - je potrebné spracovanie.

Mechanické častice sú piesok a íl, ktorý sa zdvíha zo dna vytvorenými zdrojmi, usadeniny na stenách. Cez viečko, ktoré nie je vybavené ochranným krytom, listami, vetvami, odpadkami, dažďovou vodou vstupujú do bane.

Na stenách bane viditeľné špinavé žlté ílové porasty - príčina turbidity vody

Pod vplyvom vlhkosti a ultrafialových baktérií sa aktívne množia, organické riasy sa pridávajú k mechanickým nečistotám. Patogény napadnúzdroj s hornou podzemnou vodou cez trhliny v stenách a póroch betónu.

Farba a vôňa: metódy samočinného hodnotenia kvality vody

Okrem transparentnosti by sa mala venovať pozornosť farbe a vôni vody v studni. Zelenkastý odtieň spolu s nepríjemným zápachom "bažiny" je znakom chovu rias. Takáto armatúra a farba tiež indikujú stagnujúcu tekutinu. Vo vode viditeľná suspenzia ílu a piesku, zelené body.

Zelení na stenách a bahnitej vode - výsledok rozmnožovania rias

Stačí len určiť stupeň umývania: čím väčšia je vrstva dna v spodnej časti, tým tmavšia je farba vody. Voda v silne silnej studni sa môže stať hnedou a čiernou farbou.

Hnedá voda zo studne

Farba a vôňa vody pomôžu vykonať elementárnu chemickú analýzu. Ak sa v studni objavila trvalá „gumová“ aróma a charakteristické škvrny na vodnom zrkadle, znamená to, že ropné produkty vstúpili do bane.

Silný zápach zhnitého vajca je kontaminovaný sírovodíkom. Plyn sa objavuje ako výsledok životne dôležitej aktivity baktérií. Okrem čistenia budete musieť nasýtiť zdroj kyslíkom.

Dusíkaté zlúčeniny nemajú žiadnu farbu, ale dodávajú vode sladkú chuť. Je ľahké určiť vysoký obsah zlúčenín železa. Voda nasýtená týmto prvkom sa zčervená. Prejav žltého odtieňa môže byť postupný: po varu sa čistá voda stáva červenočervenou alebo červenou, pričom na riady a tkaniny zanecháva hrdzavý povlak.

Cope Withprebytok železa môže len špeciálne filtre

Nemali by ste sa však spoliehať len na svoje vlastné receptory, väčšina chemických prvkov, ktoré sú nebezpečné pre zdravie, sa dá zistiť vo vode len za laboratórnych podmienok.

3 jednoduché kroky na čistenie a zdravú pitnú vodu z domácnosti

Môžete piť podzemnú vodu z čistej a dekontaminovanej dobre? Je možné, ak údaje z analýzy poukazujú na bezpečnosť zdroja a samotná studňa je riadne vybavená. Väčšine problémov s kvalitou vody sa možno vyhnúť, ak:

 • Ogolovok chránený domom alebo krytom.
Ponorné drenážne čerpadlo čerpá vodu spolu s kalom z dna
 • Hlinený zámok je riadne vyrobený a krúžok je utesnený: dažďová voda je odvádzaná zo stien.
 • Vybavený filter na dne, vyčistil steny.

Vonkajšia ochrana nie je len dekoratívna funkcia: nie je nutné hermeticky uzavrieť špičku, zabrániť prístupu vzduchu, ale je potrebné vybaviť strechu pred slnkom, dažďom a prachom.

Príprava: načasovanie čistenia a potrebné nástroje

Najlepší čas na čistenie je obdobie, keď je prirodzená hladina podzemnej vody minimálna. Menej vody v studni v marci a auguste-septembri. Je to pohodlnejšie pracovať v lete, ale ak odborníci vykonávajú čistenie, môžete si pripraviť zdroj na začiatok letnej sezóny.

Aby sa voda zo studne na pitie čo najčistejšie vyčistila, bude potrebné ju dobre vyprázdniť. Za týmto účelomkúpiť alebo si prenajať čerpadlo. Je lepšie použiť drenážne zariadenie ponorené v kvapaline. Nemôžete používať zariadenie na čistú vodu - čerpadlo sa rozbije, je lepšie kúpiť špeciálne ponorné drenážne zariadenie, ktoré môže pracovať v prostredí s veľkými časticami.

Drevené kryty s dverami a prístreškom je možné vyrobiť samostatne

Tiež treba:

 • Hadice, lopaty, stierky, špachtle, kovové kefy.
Jednoduché nástroje, ktoré sú v každej domácnosti
 • Lopaty s pevnými rukoväťami, káblami, špeciálnym rebríkom na studňu.
Spoľahlivá lanová konštrukcia bude vyhovovať
 • Malta na utesnenie škár s hydroizolačnými prísadami, chlórom alebo bielidlom.
 • Dosky a sypký materiál: kamienky, piesok, silikónové sutiny, šungit.

Dezinfekcia a úprava bane: dezinfekcia chlórom

Prvým krokom pri čistení zdroja je odvodnenie bane. Je potrebné úplne vypustiť všetku vodu zo studne. Na túto dlhú hadicu je pripojené ponorné čerpadlo. Môžete použiť externé zariadenie, ale je výhodnejšie používať ponorné zariadenie. Čerpadlo je upevnené bezpečnostným káblom, aby sa zabránilo jeho pretrhnutiu na dno. Spojka je utesnená svorkou.

Pevný druh „prášku do pečiva“ je pripevnený k hadici na úrovni čerpadla, ktorá, keď zariadenie vibruje, zdvihne kal zo dna. Čím viac čerpadla vytečie z čerpadla, tým menej bude musieť ručne vystúpiť na povrch. Na trepanieložiská na dne tiež používajú drevený kovový stĺp.

Čerpadlo sa spúšťa vertikálne do hriadeľa

Po vypustení je potrebné pripraviť rebrík: horný okraj je pevne pripevnený na betónovom povrchu. Pracovať môžete len v prilbe. Počet majstrov - najmenej dvaja. Je potrebné kontrolovať celý povrch stien. Osobitná pozornosť je venovaná stavu spojov, ak je hriadeľ krúžkov, a stav muriva malty v tehle, kamenné zdroje.

Takto vyzerá prúdiaci spoj

Steny sú očistené od usadenín bežnou škrabkou, kovovou kefou. Zo dna je potrebné odstrániť všetky nečistoty, bahno. Zvyčajná lopatka naplní vedrá a zdvihne ich na povrch. Majster v bani musí používať poistenie a neustále sa pohybovať pozdĺž dna.

Môžete pracovať len v prilbe as poistením
Podobne vyčistite steny kamenného alebo tehlového zdroja

Postačuje tesnenie spojov krúžkov špeciálnou zmesou na báze cementu s prísadami: tesniace materiály zo sklených vlákien alebo polymérov. Nie je možné ošetrovať povrch krúžkov živicami obsahujúcimi bitúmen - bitúmen sa dostane do vody a stane sa nevhodným na domáce použitie. Ak sa zistia posuny okrajov krúžkov, okrem roztoku sa na ich upevnenie použijú kovové konzoly.

Aplikovaný roztok musí byť stabilný vo vlhkom prostredí
.

Po nastavení zloženia vo švoch sa upraví celý vnútorný povrch hriadeľabielidlo v nízkej koncentrácii. Roztok položte bežným štetcom. Ošetrené steny sa nechajú 12 až 24 hodín.

Usporiadanie minerálneho filtra v spodnej časti

Aby sa mohla dobre vypiť voda z domácnosti, na dne sa nainštaluje prírodná minerálna bariéra - spodný filter, ktorý chráni zdroj pred zdvíhaním kalu zo dna a neutralizuje niektoré chemikálie.

Zozbierajte štít z neošetreného laku, farby a impregnácie dreva. Je vhodnejšie použiť osikové dosky. Pre spodný filter sú pripravené hotové štíty, ktoré sú zostavené v rôznych veľkostiach. Pred inštaláciou stavby je potrebné skontrolovať spodok na prítomnosť malých znečistených zdrojov z piesku. Ak sa zistí únik špinavej vody, je vopred položená hustá (až 25 cm) vrstva piesku a štít je prehĺbený pod spodným krúžkom.

Dno štítu je vystužené priečnymi doskami
.

Sypké materiály sa ukladajú vo vrstvách, z ktorých každá má hrúbku do 15 - 20 cm. Existujú 2 spôsoby usporiadania: priame a reverzné. Pri priamej metóde sa na štít položia najväčšie prvky, vrchná vrstva je piesok. Táto metóda sa používa pri detekcii piesku.

Schéma: dve metódy ukladania nerastov
\ t

Ak je dno studne pevné a rovnomerné, používa sa zásyp. Nemôžete položiť štít a naliať materiál na zem.

Ako a čím lepšie je čistiť vodu zo studne na pitie? Minerálne látky pre spodný filter musia byť zvolené správne.Je lepšie nepoužívať žulové triesky alebo drvený kameň kvôli možnému zvýšenému vyžarovaniu pozadia. Výhodné by mali byť sypké materiály s dobrými absorpčnými vlastnosťami: šungit alebo zeolit. Môžete položiť vrstvu riečnych kamienkov, štrku, kremenného piesku.

Objemové nerasty pre filter kvality

Naplnenie a dezinfekcia vrtu

Po nainštalovaní filtra musíte počkať, kým voda naplní studňu na štandardnú úroveň. Začnite dezinfikovať vodu. Naneste roztok bielidla alebo manganistanu draselného. Koncentrácia chlóru by nemala prekročiť 1% - nadbytok látky je zdraviu škodlivý. Ak chcete presne vypočítať požadované množstvo vápna, musíte zistiť presný objem vody: vynásobte priemer kruhu výškou od dna po značku hladiny vody.

Namiesto nebezpečných experimentov s chlórom je lepšie pozvať zamestnancov SES: presne určia požadované množstvo antiseptika. Roztok sa naleje do bane, jeden deň sa zatvorí. Nasledujúci deň sa všetka voda odčerpá a postup sa opakuje. Pitná voda bude musieť variť najmenej 2 - 3 týždne.

Video: Čistenie pitnej vody v studni

Čistenie studne je ťažké a nebezpečné. Majstri so špeciálnym vybavením zvládajú kompletné mechanické čistenie za 1 - 2 hodiny. Po dezinfekcii je potrebné vodu znovu skontrolovať - ​​v laboratóriu. Ak sú indikátory normálne, opakujte postup čistenia a dezinfekcie o rok neskôr. A zachovať čistotu vody po celý rok - len pomocoušpeciálne náplne s antiseptickým účinkom: potrebné množstvá chlóru sa postupne uvoľňujú z keramických kapsúl do kvapaliny.