Jesenné práce v záhrade - prinášame poriadok na letnú chatu, do záhrady a do kvetinovej záhrady

Zima nie je ďaleko a na záhradnom pozemku je stále dosť práce. Skúsení záhradníci a záhradníci vedia, že vaša úroda závisí od toho, ako budete v budúcom roku pracovať na záhrade.

Video: tipy na jesennú prácu v vidieckom dome

Jesenná práca na chate

 • Neodstraňujte plody a plody zo stromov po daždi alebo rose. Plody zozbierané zo stromov sa najlepšie ihneď ochladzujú na teplotu 4 - 6 ° C, inak sa rýchlo zvracajú a zhoršujú. Steny miestnosti, v ktorej budete skladovať úrodu, ošetrené roztokom formaldehydu alebo sódou, zabránia vzniku plesní.
 • Staré vetvy a koreňové výhonky by sa mali odstrániť. Na jeseň je čas na tvarovanie alebo omladzovacie prerezávanie.
 • Malinové stonky, ktoré už nie sú plodmi, sa strihajú na úrovni zeme. Z čiernych ríbezlí je potrebné odstrániť slabé a staré výhonky (aj na prízemí). Biele a červené ríbezle na druhej strane produkujú plody na starých pobočkách. Na egreše, odstrániť nízko visiace, staré výhonky.

 • Teplomilné ovocné stromy (napríklad broskyňové a marhuľové) na zimu.
 • Dôkladne vyčistite vnútorný povrch dutiny roztokom 10% železa alebo 5% roztokom síranu meďnatého.Otvor v dutine je vyplnený rozbitými tehálami alebo kamienkami, potom je toto miesto stmelené a pokryté olejovou farbou.
 • Pomocou drôtených kefiek alebo škrabiek odstráňte zo stromov chorú kôru (položte zábal pod stromček), pričom výsledný odpad spáli mimo záhrady. Ak sú na strome rany, namažte ich záhradným ihriskom. Vyberte si deň so suchým a bezvetrným počasím, nasaďte si ochranné okuliare a obväz a upravte veľké vetvy a pne s roztokom síranu železitého (5%). To vám ušetrí od problémov s škodcami a chorobami.
 • Urobte kruhy okolo ovocných stromov lepidlom, aby sa zabránilo tomu, aby sa larvy zimných molí plazili na stromy. Lepidlo recept: borovica živice 10 dielov, vazelína 1,5 dielov, kolofónia 1.2 dielov. Použite záchytné pásy na kmeňoch stromov, aby ste chytili mora (v septembri si na kôre položí vajcia). Koncom novembra tieto jednoduché zariadenia vyčistili, vybielili kmene, zabalili kmene borovicovými vetvami a papierom.
 • U mladých stromov zabezpečte ochranu pred myšami. K tomu, kravata kmene s pytlovina, potom zabaliť so strešnou lepenkou a hliníkovým drôtom. Top ruberoid vápno. Skvelým materiálom na páskovanie je sklolaminát alebo stará nylonová pančucháče (kôra sa nezdvíha pod nimi a myši nikdy nepozerajú na takéto páskovanie).
 • Aby sa zabránilo zamrznutiu stromov v zime, stromy zavlažujte vodou.
Záhrada miluje čistotu a poriadok, na jeseň ju musíte pripraviť na chlad a mráz.

Drážky 15–10 cm hlboko okolo kmeňa stromu (každých 80 cm). Je potrebné z neho voduvýpočet 60 l /m² pre dospelého jablka, 40 l /m² - pre čerešne, slivky a mladé jablko. Pri poslednom zalievaní je dobré zaviesť minerálne hnojivá, potom sú drážky pokryté zeminou.

Práca v záhrade

 • Rastliny s príznakmi chorôb a stopami škodcov by sa mali hlboko pochovať mimo záhrady alebo by sa mali spaľovať.
 • Záleží len na vás, či vykopnete záhradu na jeseň alebo nie, ale všetky zvyšky rastlín z pozemku je potrebné odstrániť.
 • Na prepustených lôžkach môžete zasiať koriandr, reďkovku, kôpor. Krycia fólia ušetrí tieto plodiny od prvej noci mrazy.
 • Vo skleníku odstráňte vrchnú vrstvu zeme (5 cm), premiešajte s kompostom a minerálnymi hnojivami, nalejte do kompostu.
 • Rašelina, staré lístie, piliny zachránia koreňový systém rastlín pred silnými mrazmi. Takže jahody sú pokryté nepretržitou vrstvou (asi 10 cm) a kríbové kríky sú mulčované v okruhu 80 cm. Staré listy jahôd sa narezú, do pôdy sa zavedie nitroammofoska (2,5 litra litra na 10 litrov vody). S cieľom mať viac puky budúci rok, na začiatku septembra, pôda je hnojená močovinou (30 g na 10 litrov vody). Rastliny ošetrujú fytosporín na hubové ochorenia, plesne na múčnatku - koloidnú síru a na hnilobu a špinenie - chlór chlóru.
Nezabudnite na takýto dôležitý agrotechnický príjem ako mulčovanie.
 • Zhromažďovať a prenášať listy a staré padlé ovocie z miesta.
 • Naplánujte si záhradu, aby sa zohľadnila rotácia plodín.
 • Ak je pôda vo vašej oblasti kyslá, musíte vápnenie. Popol je najlepšie hnojiť zem na jar.
 • ​​

Odrezky na zber na vrúbľovanie

Sú povinné a nevyhnutné jesenné práce na záhrade. Výseky na očkovanie zozbierané v novembri. Pri zdravých stromoch (jablká, hrušky, kôstkové plody) by sa odrezky mali odrezať zo západnej alebo južnej hornej časti korunky (ich dĺžka je asi 40 cm). Potom sa odrezky odoberajú do zväzkov a opatria sa štítkami. Je potrebné, aby ste zväzky skladovali vo vlhkom piesku alebo pilinách vertikálne (ponorte ich do piesku 2/3 dĺžky). Malé odrezky možno skladovať v chladničke po ich navlhčení vlhkou handričkou. V zasneženej zime sú odrezky vhodne pochované v snehu na severnej strane domu (nezabudnite uviazať viazané odrezky strešným papierom a lanom na ochranu pred myšami).

V zime sa odrezky budú cítiť pohodlne pri teplote 3-5 ° C a štítky vám pomôžu vysporiadať sa s druhmi a odrodami na jar.

Jesenná práca v kvetinovej záhrade

 • V septembri až októbri možno trvalky rozdeliť a zasadiť. V tejto dobe, zasadil hyacinty, narcisy, malé cibuľové rastliny, ktoré potrebujú čas, aby sa root. Tulipány zasadil pred najviac mráz.
 • Jesenné odrody cesnaku a cibule sa pestujú aj v septembri a októbri. S cieľom ušetriť miesto, môžu byť zasadené v záhonoch, kde ruže rastú (to bude prínosom pre obe kultúry).
 • Krehké rastliny tesne pred mrazom.
 • Na jeseň nehnojíme ani nebrúsime ruže. Rez iba suché vetvy. Hromadaruže zmiešané so štrkom alebo kôrou.
 • Po prvom mraze vykopať hľuzy dahlia. Musia byť skladované na suchom, teplom a tmavom mieste.
Jasné a veselé jesenné záhony tiež potrebujú starostlivosť.

Pre mnohých záhradkárov a záhradkárov je jesenná práca v krajine príjemným úsilím vďaka pôde na zber úrody. Práca vo vašej letnej chate s láskou a radosťou, a záhrada a záhrada vám odplatí za vaše úsilie.