Káble pre studne - typy a samoinštalácie, popis inštalačnej technológie

Artézske studne pomáhajú riešiť problémy súvisiace s dodávkami vody vidieckych domov, ako napríklad: získavanie pitnej vody, zalievanie plodín, využívanie vody na iné potreby. Klimatické zvláštnosti nášho regiónu spôsobujú, že majitelia súkromných domácností uvažujú o umiestnení všetkých zariadení na zdvíhanie vody pod úroveň zmrazenia zeme. V opačnom prípade môže systém zamrznúť. Toto usporiadanie komunikácie vedie k vniknutiu podzemných vôd do nich, čo významne ovplyvňuje čistotu pitnej vody. Pravdepodobne nikto nechce, otvoril kohútik, aby v ňom našiel odpadové produkty susedov. Caissons pre studne pomáhajú predchádzať týmto ťažkostiam.

Funkčné povinnosti, geometrické rozdiely

Vzhladom na to je kesón obyčajný box alebo sud s hrdlom, ktorý je pokrytý poklopom, obvykle izolovaný penou. Cylindrické valce, ktorých priemer je jeden meter v hlavnej časti a výška najmenej dva metre, sú veľmi časté. Ak je priemer zariadenia menší ako meter, potom nie je možné vykonávať údržbu a kesóny s veľkým priemerom sú drahé kvôli spotrebe väčšieho počtuMateriál.

Caissons rôznych tvarov

Caissons - vodotesné zariadenie, zvonka vodotesné a opatrené základným náterom. Pre lepšiu tepelnú izoláciu je vnútorný povrch zariadenia pokrytý penou. Toto jednoduché zariadenie umožňuje nielen spoľahlivo chrániť systém pred zamrznutím a vniknutím podzemných vôd, ale aj stať sa malou podzemnou miestnosťou, ktorá umožňuje vykonávať potrebné opravy za každého počasia.

Okrem toho vám kesón umožňuje umiestniť do seba potrebné vybavenie pre správnu prevádzku systému, ako je tlakový spínač, ovládací panel čerpadla, membránový akumulátor a iné automatické zariadenia, ktoré ich spoľahlivo chránia pred neoprávneným prístupom.

Druhy kesónov, ich nevýhody a výhody

V súčasnosti existujú tri druhy kesónov pre studne:

  • kov;
  • železobetón;
  • plast.

Uvažujme podrobnejšie o každom druhu, aké sú jeho výhody a nevýhody.

Kovové kesony musia aplikovať antikorózny náter na vonkajšej strane a základnú vrstvu
.

Kovové kesóny sú staršou generáciou podobných zariadení. Na ich výrobu sa zvyčajne používa nerezová oceľ alebo hliník, pretože sú najviac odolné voči korózii. Okrem toho kov patrí k flexibilným materiálom, ktoré zabraňujú vzniku trhlín. Kvalitný kovový kesón je vyrobený z ocele, ktorej hrúbka by nemala byťmenej ako tri milimetre.

Takéto zariadenia si vyžadujú povinné antikorózne ošetrenie na vonkajšej strane a nátery vo vnútri. Bude to však slúžiť niekoľko desaťročí. Môžete si nainštalovať kovový kesón do studne vlastnými rukami a zároveň výrazne ušetriť na inštalačných prácach.

Caisson vyrobený zo železobetónových krúžkov: trvanlivý, takmer večný, ale nákladný okrem potreby izolácie

Zosilnené betónové kocky sú vyrobené zo železobetónových krúžkov. Inštalácia takéhoto zariadenia si vyžaduje značné energetické a finančné náklady. Tieto návrhy sú považované za najdrahšie. Betónové krúžky sa umiestnia na špeciálne pripravený podklad. Vzhľadom k tomu, že betón je veľmi hygroskopický materiál, kesóny z neho vyrobené vyžadujú zvýšenú hydroizoláciu zvonku. V praxi je veľmi zriedkavo možné dosiahnuť absolútnu vlhkosť nepriepustnosti konštrukcie a podzemná voda sa stále dostáva dovnútra.

Ďalšou významnou nevýhodou železobetónových krúžkov je zlá tepelná izolácia. Veľmi často, v silných mrazoch, zariadenie uzavreté v kesónoch tohto druhu stále zamrzne. Ťažká hmotnosť materiálu vedie k postupnému poklesu zariadenia ako celku, čo vedie k deformácii použitého zariadenia.

Ekonomický plastový kesón neohrozuje hrdzu a koróziu, ale slúži už niekoľko desaťročí
.

Plastový kesón pre vrt je vyrobený z polymérnych materiálov s hrúbkou stenyje asi 20 mm. Takéto zariadenia sú veľmi trvanlivé a majú dlhú životnosť. Sú absolútne nekorozívne a vodotesné. Inštalácia plastového kesónu môže ušetriť na hydroizolačných a antikoróznych zlúčeninách. Na ochranu studní sa neodporúča konštrukcia z plastu alebo sklolaminátu, pretože pod tlakom podzemnej vody sa môže výrazne deformovať, ako aj „plávať“ na povrch vďaka svojej nízkej hmotnosti.

Nezávislá inštalácia kesónu do vrtu

Inštalácia kesónu na vrt si nevyžaduje žiadne osobitné zručnosti. Takáto práca je možná pre každú osobu, ktorá má najmenší predstavu o tomto procese. Ako si vyrobiť kesón pre seba?

Konštrukcia kesónu pre vrt

Okolo hotového vrtu je potrebné vykopať priekopu s hĺbkou najmenej dva metre as rozmermi väčšími ako rozmery kesónu minimálne 10 cm v každom smere.

Výkopová jama vykopáva so zreteľom na skutočnosť, že hrdlo konštrukcie musí byť nad povrchom vo vzdialenosti najmenej 10 cm, čím sa zabráni vniknutiu dažďa a iných povrchových vôd do kesónu.

Ako zabezpečiť kesón v pôde

Teraz pokračujeme priamo k inštalácii kesónu. V spodnej časti zariadenia by ste mali označiť miesto pod otvorom potrebným pre puzdro. Otvor môže byť posunutý v ľubovoľnom smere na základe osobných požiadaviek.

Inštalácia zariadení vcaissone

Tip: Ak má byť v kajaku umiestnený hydroakumulátor, musí byť otvor pre puzdro mierne posunutý od stredu. To je nevyhnutné, aby po inštalácii tlakovej nádoby bolo možné nástroj spustiť do poklopu.

Dôležité: káblové a hydraulické vodiče musia prejsť do miesta vstupu potrubia do domu.

Hlavná vec je, že puzdro nakoniec skončí v šachte. Do vyrezaného otvoru je privarená manžeta s väčším priemerom ako samotná rúra a dlhá 10 - 15 cm.

Trubka puzdra by mala byť odrezaná vo výške asi 300 - 500 mm od dna kesónu a na konci by mala byť kužeľ s pozdĺžnymi rezmi a kladivom.

Kesón by sa mal pripraviť vopred: bochata by sa mala zvárať do stien, ktoré sú potrebné na odvedenie rúrok do výkopu. Jedna trubka je potrebná pre vstup káblov a zvyšok pre vodovodný systém.

Keson sa potom umiestni nad jamu tak, aby sa osi vložky a puzdra zhodovali. Po prvé, konštrukcia je inštalovaná na tyčiach, po vytiahnutí z nej padne do jamy puzdra, ktorá slúži ako vodidlo. Teraz je keson nastavený horizontálne v úrovni, pre ktorú je potrebné nastaviť tyče medzi ňou a stenami jamy.

Pripojovacie ventily

Objímka by mala byť zváraná po celom obvodepotrubia puzdra a potom spustite potrubie PND vnútri skrine cez vopred namontované vsuvky. Všetky zvary sú ošetrené základným náterom.

Dôležité: pre rúrky HDPE 40 sa vyžaduje 1,5-palcová vsuvka a pre HDPE 32 - 1,25 palca. Ak rúry sotva prechádzajú, potom je vnútorný povrch bradavky spracovaný súborom s veľkými okami.

Utesnenie rúrok vo vnútri vsuvky sa vykonáva prechodom PND s vnútorným závitom. Elektrický kábel na napájanie čerpadla je ťahaný cez jedno z potrubí. Výsledkom je absolútne uzavretý dizajn, ktorý spoľahlivo chráni ústa studne.

Na dosiahnutie najlepších výsledkov je možné namontovať druhý kryt do penového zásobníka a preglejky vo vzdialenosti 30-50 cm od prvého a zahriať hornú časť konštrukcie.

Nezabúdajte, že najmenšie porušenie pravidiel inštalácie môže viesť k zlyhaniu celého systému odberu vody, preto je lepšie pozvať špecialistu, ktorý je schopný vytvoriť primeraný algoritmus činností a zorganizovať jeho jasné vykonanie.