Kachle na kúpeľ vlastnými rukami: domáce kachle z potrubia - jednoduchá lacná jednotka

Pre ruského ľudu je kúpeľ rodnou matkou a pečie jej milé teplé srdce. Bez liečebného tepla a čistiacej pary, ktorá vzniká pri prevádzke kúpeľných pecí, nie sú možné tradičné hygienické postupy. Pec je ústredným orgánom každého kúpeľa škandinávskeho, rímskeho, ruského, tureckého typu. Len na nákup hlavnej zložky kúpele budovanie vášnivých obdivovateľov energický pár nemá vždy zbytočne vysokú cenu. Ale sporák na vaňu s vlastnými rukami, aby sa celkom schopný každému, kto vie, ako držať v rukách čisto maskulínne nástroje a pamätá si ich účel.

Samoobslužné a továrenské saunové kachle vykonávajú dve dôležité funkcie súčasne. Ich úlohou je vykurovať vzduch v hygienických miestnostiach a vodu pre kúpeľné procedúry. Princíp činnosti priemyselného a samoobslužného zariadenia je rovnaký, štruktúry sú podobné. Je pravda, že self-made sporák na vaňu nie je vybavený toľko technických "zvončeky a píšťalky" a výrazne stráca v dizajne. Ale práca ich starostlivo pripraveného domáceho diela bude bezchybná a nesklame majiteľov.

Cenovo výhodné vybavenie pre kúpelňu: domáca rúra
\ t

O peciach s kovovými kúpeľmi

Na stavbu pece na kúpanie sa zvyčajne používa tehla alebo kov. Druhá možnosť je výhodná z dôvodu jednoduchosti vykonania celého rozsahu práce a rýchlosti výroby. Dôležitým argumentom v prospech najjednoduchších kovových pecí je dostupnosť materiálových rýchlostí a niekedy úplne voľný kus odolného valcovaného kovu, plechu alebo valca.

Výhody, ktoré produkujú kovové kachle na varenie na báze analógov:

 • tepelná odolnosť;
 • odolnosť voči opotrebeniu; 30. schopnosť ohrievať kúpeľ v najkratšom možnom čase v rozsahu od 40 do 45 minút až 1,5 hodiny (trvanie vykurovacieho obdobia závisí od klimatickej sezóny a od atmosférickej teploty);
 • široká škála návrhov vykurovacích zariadení s rôznymi tepelnými kapacitami, vďaka ktorým je možné vybaviť malý rodinný kúpeľný dom a veľkú budovu;
 • schopnosť používať akýkoľvek typ tuhého paliva a zapaľovať kachle počas kúpacích postupov.
Je vhodné naložiť domáce kachle, môžete sa utopiť v procese umývania akýmkoľvek druhom tuhého paliva

Relatívne ľahké kovové pece na výrobu vane sa ľahko inštalujú, nevyžadujú si príliš silnú opornú základňu. Majú však aj nevýhody. Kovové vykurovacie telesá sa ochladzujú pomerne rýchlo, s ktorými je možnosť vykurovania kachlípočas celého času stráveného v kúpeli a murive okolo zariadenia. Teplo z kovového systému je nerovnomerne rozložené, čo zvlášť nevadí vlastníkom malých kúpeľov. Veľký kúpeľ môže byť vybavený niekoľkými domácimi výrobkami umiestnenými vo vzdialenosti, ktorá je daná technickými požiadavkami a požiarno-bezpečnostnými predpismi.

Hlavné konštrukčné prvky

\ t

„Ohrievače“, uprednostňované Rusmi, sú konštruktívne prípadom rozdeleným na funkčné zložky. Tí, ktorí si chcú vlastnými rukami urobiť dobrý sporák, by mali vedieť, že hlavné prvky štandardného vykurovacieho zariadenia sú:

 • ohnisko;
 • otvorené alebo umiestnené vo vnútri telesnej kapacity kúpacích kameňov;
 • 42. dúchadlo ashpit;
Konštruktívne normy kovových pecí
\ t

Mrežové rošty sú inštalované medzi ohniskom, kameňmi a dúchadlom. Nádrž na vodu môže byť súčasťou telesa alebo môže byť umiestnená na špeciálnych podperách nad nádržou s kúpeľnými kameňmi. Môže byť inštalovaný samostatne v čakárni a pripojený k výmenníku tepla cez kovové rúrky alebo gumové hadice. Zariadenie musí byť vybavené komínom, ktorý vyvedie produkty spaľovania paliva za hranice kúpeľa. Aby sa zabránilo rýchlemu ochladzovaniu okolo kovovej pece alebo len okolo pece, murivo je vyrobené zo žiaruvzdorných tehál.

Potrubie ako polotovar na výrobu pece

Tí, ktorí chcú rýchlo vyrobiť vykurovacie zariadenia vyrobené z kovu a znížiť množstvo práce, budú pomáhať s určitým druhom sochoru, ktorým je oceľové potrubie s priemerom pol metra alebo iným priemerom. Samostatne vyrábané pece pre kúpele sa môžu vyrábať na základe vertikálne usporiadanej rúrky alebo horizontálne orientovaného segmentu široko valcovaných výrobkov. Na výrobu zariadení bude potrebné podstatne menšie množstvo zvárania ako pri výrobe kachlí z plechu. Je dôležité najprv overiť spoľahlivosť obrobku a zistiť prítomnosť korózneho poškodenia, ak kovový výrobok leží na ulici dlhú dobu. Je lepšie okamžite posilniť všetky problémové oblasti so špecifickými zváranými „náplasťami“ alebo rezanými funkčnými otvormi v danom mieste.

​​

Poradie prác pri výrobe

Aby bolo možné vyrobiť jednoduchú pec v kúpeli vlastnými rukami, budete potrebovať jeden a pol metra valcovanej ocele s priemerom 50 cm s hrúbkou steny najmenej 10 mm. Rúra je rozrezaná na dve rozdielne časti:

 • v prvej časti, ktorej dĺžka je 90 cm, ohrievač a ohnisko budú vybavené;
 • V druhej časti s dĺžkou 60 cm bude zabezpečený kotol na ohrev vody.

Je potrebné pristupovať k práci na výrobe kúpeľných kachlí s maximálnou opatrnosťou. Najmenšie chyby môžu viesť k katastrofálnym následkom.

V najlepšom prípade samonosná kovová vaňa nebude fungovať s plnou účinnosťou alebo preskočívody v peci. Najhoršou možnosťou by mohla byť otrava oxidom uhoľnatým.

Samovyrobená pec z kovového potrubia: usporiadanie konštrukčných prvkov
 • Začnime s dúchadlom. Mal by byť vyrezaný zo spodnej strany väčšej časti budúcich kachlí, to znamená na základni vytvorenej jednotky. Šírka otvoru nie je väčšia ako 20 cm, dĺžka je približne 6 cm Pre inštaláciu roštu do rúry bude potrebné vyrezať drážku a roštový rošt vybaviť pevnými upevňovacími prvkami ako sú zvárané oceľové uši.
 • Pre ohnisko je vytvorený výklenok. Jeho rozmery sú 30 cm horizontálne, 25 cm vertikálne a opatrne rezaný kus kovu sa neskôr stane ohniskom. Je potrebné k nemu pripevniť rukoväť, západku a háčiky, ktorých slučky sú privarené k telu kachlí na príslušných miestach. Okno firebox sa nachádza na úrovni vhodnej pre majiteľa. Koniec koncov, orientácia na osobné fyzické parametre je jednou z výhod, ktoré sa v kúpeli líšia domáce kachle.
 • Ohrievač je vybavený priamo nad ohniskom. Na jeho výrobu budete potrebovať rúrku s priemerom 30 alebo 35 cm, ktorá je umiestnená kolmo na steny rúry na pečenie. Jeden koniec lopatkového sporáka, ktorý je potrebný na položenie kameňov, je uzavretý dverami, protiľahlý koniec je pevne privarený k stene kovovej pece. Z hornej úrovne kachlí na miesto, kde má byť vodná nádrž umiestnená najmenej 10 cm
 • Horná časť kachle je vybavená oceľovou spojkou,sa stane pomocným zariadením pre inštaláciu kotla.
 • Spodná časť nádrže na vodu je vyrobená z oceľového plechu s hrúbkou 8 - 10 cm, čo bude kruh, do ktorého sa dá vytvoriť priechodný otvor na inštaláciu komína. Komín musí byť pevne privarený k okrajom otvoru. Ak je ukotvenie netesné, voda sa dostane do pece, začne plameň zaplavovať. Potrubie, ktoré vykonáva funkciu odoberania produktov spaľovania, prechádza cez nádrž na vodu, ktorá ju ohrieva.
 • Hotová konštrukcia nádrže na vodu je postavená na časti, ktorá obsahuje ohnisko s ohrievačom. Dve časti saunových pecí sú zvárané. Horná časť vykurovacieho zariadenia zostáva otvorená, čo je potrebné na naplnenie nádrže vodou. Aby sa nádrž pod vodou uzavrela, musíte vytvoriť kryt s rukoväťou.
 • V spodnej časti nádrže na vodu je nainštalovaná batéria s ventilom na zachytávanie ohrievanej vody.
 • Oceľová štvorcová doska s rozmerom bočnej steny 30 cm je navarená na komín vo vzdialenosti približne 35 cm nad horným okrajom nádrže a je potrebné vytvoriť murivo okolo komína prechádzajúceho cez strop, podkrovie a strechu vane.

Technické požiadavky na inštaláciu

Bez ohľadu na to, či kachle boli vyrobené pre kúpele alebo kúpené v špecializovanej predajni, inštalácia zariadenia by sa mala vykonávať v prísnom súlade s predpismi požiarnej bezpečnosti uvedenými v PPB 01-93 a s požiadavkami SNiP 41-01-2003.

 • V kúpeľoch s vnútorným obloženímKachle na drevo môžu byť umiestnené vo vzdialenosti väčšej ako 1 m od ktorejkoľvek steny.
 • Vzdialenosť medzi vykurovacím telesom a komínom by mala byť minimálna.
 • Vzdialenosť medzi pecou a stenou sa môže znížiť na minimum 20 cm, ak je stena obložená kovovým plechom, ohňovzdornou tehlou alebo pokrytá omietkou.

Aby sa optimalizovala cirkulácia prúdenia vzduchu, je pec inštalovaná na špeciálnom podklade s výškou 20 cm nad úrovňou podlahy. Je vyrobená z tehál, penových betónových dosiek alebo iného nehorľavého materiálu. Odporúča sa zabezpečiť zónu naloženia paliva umiestnením kovového plechu 50 × 70 cm pred požiar.

Príslušné umiestnenie komína

Osoby, ktoré vyrábajú kachle na kúpeľ vlastnými rukami, musia spĺňať technické odporúčania. Je potrebné vedieť, že sa odporúča vybaviť kovový komín tepelnou izoláciou z kamennej vlny, expandovanej hliny alebo iných nehorľavých materiálov. Hrúbka izolačnej vrstvy, ktorá zabraňuje vzniku kondenzátu, sa pohybuje od 8 cm do 12 cm. Komíny sú umiestnené v akejkoľvek priorite pre pohodlnú bezpečnú prevádzku miesta vo vnútri kúpeľnej budovy. Aby sa zabránilo tlaku masy komínovej rúry na kachle, musí byť upevnený vo vnútri stropu.

Pravidlá pre technicky spôsobilú inštaláciu vaňa
\ t

Komín pre konštrukčné požiadavky by mal stúpať nad hrebeň strechy aNad plochou strechou by mal byť komín zdvihnutý aspoň pol metra. Dĺžka komína prechádzajúceho cez podkrovný priestor alebo podkrovie by nemala mať otvory na čistenie, klapky a ďalšie pohľady. Podľa technických požiadaviek by komín nemal mať horizontálne nasmerované segmenty, ktoré sú dlhšie ako 1 m.

Video: továrenské saunové kachle a pravidlá inštalácie

Najlacnejšou možnosťou kúrenia sú domáce saunové kachle; nemusí predstavovať esteticky atraktívny prvok reprezentatívneho kúpeľného domu. Ich dominantnou výhodou je rozpočtová cena surovín a schopnosť samostatne vytvárať funkčnú jednotku. Okrem toho netrvá dlho, kým sa vyzbiera potrebné množstvo na kúpu drahého vykurovacieho zariadenia, čo donekonečna odkladá začiatok prevádzky kúpeľa na obrovskú vyhliadku.