Kamene do kúpeľa: ako si vybrať tie, ktoré sú lepšie pre silnú alebo mäkkú paru

Milovníci kúpeľov sú dnes veľmi početní. Existujú „začiatočníci“, ktorí sa boja vysokých teplôt a úctivo sa pozerajú na všetky kúpeľňové doplnky, ale sú tu „profesionáli“. Títo sú pravidelnými kúpeľníkmi, ktorí presne vedia, ako sa kúpať pre dušu a zdravie. Všetci vieme o výhodách kúpeľov, ale koľko vieme o význame kameňov pre kúpeľ?

Ako si vybrať kamene pre saunové kachle?

Správna voľba kameňov zohráva mimoriadne dôležitú úlohu, pretože zabezpečuje kvalitu a účinnosť tepla v parnom kúpeli. Aby sa požadované teplo udržalo čo najdlhšie, odporúča sa zvoliť kamene s vysokou hustotou. Dokonale akumulujú teplo, efektívne a rovnomerne ohrievajú vzduch v parnej miestnosti.

Okrem toho sa kamene musia odlišovať jednotnou štruktúrou. Tým sa zabráni ich zničeniu kvapôčkami vody. V opačnom prípade môžu kamene jednoducho vybuchnúť a spôsobiť nenapraviteľné poškodenie zdravia. Horúce triesky sa môžu dostať do očí a na odkryté časti tela, čo spôsobuje popáleniny.

Na kúpanie odporúčame vybrať sihladké zaoblené kamene s ekvivalentným koeficientom rozťažnosti vo všetkých smeroch

Odborníci odporúčajú vybrať kamene v kúpeli s rovnakým koeficientom tepelnej rozťažnosti vo všetkých smeroch. V tomto prípade by mali byť kamene šetrné k životnému prostrediu. Najlepšou možnosťou by boli kamene z prírodných minerálov.

Pokiaľ ide o tvar kameňov pre kúpele, je najlepšie použiť hladké a zaoblené frakcie pre kachle. Táto forma prispieva k účinnejšej cirkulácii vzduchu medzi nimi, respektíve k lepšiemu ohrevu vzduchu. Hladkosť kameňov zabezpečuje ich odolnosť proti praskaniu, čo je obzvlášť dôležité.

Veľkosť kameňov je priamo úmerná veľkosti nádoby pre ne: čím je nádoba menšia, tým menší musí byť priemer kameňov.

Stojí za zmienku, že kamene pre kúpeľné pece by nemali mať žiadne inklúzie, napríklad hrubé zrná piesku, iné horniny alebo sľudy. Ich prítomnosť vedie k smutným následkom: kamene sa rýchlo začnú rozpadať, prasknúť alebo explodovať. Okrem ohrozenia ľudského zdravia to môže viesť k upchatiu kanálov pre plamene a dym.

Z času na čas si akékoľvek znášanie vyžaduje starostlivosť. Každý kameň sa musí očistiť a skontrolovať, či nie je praskliny a triesky v prípade potreby vymenený. Pri použití v parnom kúpeli éterických olejov by sa kamene na kachle v kúpeli mali pravidelne čistiť od sadzí a znovu položiť v čistej forme.

Jediné správne miesto na kúpu kameňov bude špecializovanéshopu. V žiadnom prípade nie je možné použiť samovybrané kamene, pretože môžu obsahovať rôzne škodlivé látky, odparujú sa pri ohrievaní muriva a majú negatívny vplyv na zdravie.

Kamene pre kúpele a sauny zvyšujú účinnosť vykurovania priestorov pre kúpeľné procedúry

Optimálny priemer kameňov na kúpele sa pohybuje od 4 do 20 cm a najvhodnejšie kamene sa môžu nazývať kúpele: mastenec broskyňa, malinový kremeň, jadeit a niektoré ďalšie, z ktorých každý má charakteristické vlastnosti.

Talkohlorit: posilniť imunitu

Tento kameň pre kúpele a sauny je pomerne hustý a má dobrú tepelnú vodivosť. Talkohlorit je ľahký kameň, ale dosť trvanlivý. Perfektne slúži a najčastejšie sa používa na obkladanie kachlí v kúpeli.

Talkohlorit zabezpečuje tvorbu "mäkkej" pary
.

Talkoohlorit má atraktívny vzhľad. Kamene sa líšia v rôznych odtieňoch šedej. Okrem svojej krásy, talkokhlorit vyznačuje hmotou prospešných vlastností. Takže, zahrievanie, uvoľňuje niektoré enzýmy, ktoré majú priaznivý vplyv na metabolické procesy v tele a ľudskú imunitu.

Jadeite: sila prírody vo vašom kúpeli

Jadeite má pevne vedúce postavenie v rebríčku kameňov pre kúpele a sauny. Kvôli tejto popularite z mnohých dôvodov. Po prvé, tento kameň je prirodzený, vytvorený ako výsledok určitéhomagmatických účinkov.

Prírodný kameň pre kúpele a sauny - jadeit je trvanlivý, vynikajúci pri manipulácii s ťažkými prevádzkovými podmienkami, bezpečný

Po druhé, tento kameň sa vyznačuje zvýšenou trvanlivosťou, a teda spoľahlivosťou a bezpečnosťou. Vysoká hustota jadeitu umožňuje prenášať nielen vysoké teploty bez ťažkostí, ale aj ostré kvapky.

Pri riešení otázky, aké kamene sú potrebné na kúpanie, môžete bezpečne zastaviť svoj výber na jadeite, ktorý sa vyznačuje svojou demokratickou cenou a atraktívnym vzhľadom. Okrem toho umožňuje normalizovať krvný tlak, zmierniť stres.

Gabbro-diabase - starodávatelia na kúpanie

Takýto kameň ako gabro-diabáza si zaslúži osobitnú pozornosť. Ako už názov napovedá, ide o prechodné plemeno medzi gabrom a samotnou diabázou. Vyznačuje sa zrnitou štruktúrou, neuveriteľnou hustotou a odolnosťou voči vonkajším vplyvom.

Kamene do kúpeľov a sáun: gabro diabase

Charakteristickým znakom tohto kameňa je nízky stupeň absorpcie vody, čo je vynikajúca kvalita pre kúpeľ. Podporuje tvorbu maximálneho množstva pary pri zahrievaní kameňov.

Pri zisťovaní, ktoré kamene sú vhodné na kúpanie, je potrebné vedieť, že gabro-diabáza sa dodáva do špecializovaných predajní len v rozdelenej forme. Majú ušľachtilú a hlbokú tmavú farbu.

Veľkorysosť karmínového kremenca

Karmínový kremenec je veľmi zložitýspracovanie, v ktorom sú skryté všetky jeho výhody a nevýhody. Je neuveriteľne hustá a odolná voči ohňu, trvácna a spoľahlivá. Tento kameň je ideálny pre kúpeľ. Kvôli svojej trvanlivosti je obtiažne spracovávať, preto sa dodáva len v odštiepenej forme. Základom tohto kameňa je kremeň, ktorý je jedným z najrozšírenejších minerálov známych na našej planéte.

Crimson Quartzite: Krása a výhody

Krásnu karmínovú farbu ozdobí každá vaňa. Mnohí veria, že toto sú najlepšie kamene pre kúpeľ. Crimson quartzite nemá ostré hranolky, vďaka svojej jemnozrnnej štruktúre a vždy zostáva celkom hladký. Má priaznivý vplyv na ľudský obehový systém a normalizuje krvný tlak.

Porfýr: praktickosť a hospodárnosť

Mnohí obdivovatelia kúpeľov, ktorí si na to vyberajú kamene, z nejakého dôvodu ignorujú porfýr. Nie je veľmi obľúbený medzi fanúšikmi kúpeľa, ale márne. Dobrá tepelná kapacita tohto kameňa, ktorý je schopný vydávať teplo po veľmi dlhú dobu a udržiavať teplotu, mu dáva oveľa vyššie miesto v rebríčku kameňov pre kúpeľ. Jeho liečivé vlastnosti umožňujú dokonale sa vyrovnať s bolesťou hlavy, schopnou odstrániť akékoľvek migrény. Navyše porfyrit má dobrý účinok na ľudskú pokožku a dýchací systém.

Zriedkavý hosť v kúpeľoch - Porphyrite

Pri prvom zahriatí môže porfyrit spôsobiť haváriu, ale nebojte sa, všetky zvuky zmiznú po druhom alebo treťom ohreve. Pred každým použitím dôkladne vyčistite.kameň, po ktorom je zaručená maximálna radosť z vonnej pary vychádzajúcej z porfýru.

Bez ohľadu na to, ako odpovedať na otázku, ako si vybrať kamene na kúpanie, berieme do úvahy mnohé nuansy vrátane ich ceny. Stojí za zmienku, že porfýr nesklamal podľa tohto kritéria. Jeho cena je celkom demokratická, čo robí kameň k dispozícii všetkým majiteľom kúpeľov a sauny.

Niektoré prvky výberu kameňov

Stojí za zmienku, že mnohí považujú morské kamene za vynikajúcu možnosť kúpania. Tento názor je zlý, napriek vhodnému vzhľadu morských kameňov a ich štruktúry. Prax ukazuje, že aj riečne kamene pre kúpeľ odolávajú vysokým teplotám oveľa lepšie. Morské balvany sa pomerne rýchlo zrútia, nelíšia sa vysokou trvanlivosťou.

Po výbere typu kameňov stojí za to premýšľať o ich veľkosti. Záleží len na type kachle: na kachle na drevo sa odporúča použiť stredne veľké kamene alebo veľké kamene, ktoré ich položia na povrch. Pre elektrické rúry dosť malé kamene.

Tvar kameňov závisí výlučne od veľkosti parnej miestnosti a estetických preferencií. Je celkom možné použiť bodnuté, lacné kamene na založenie muriva, na vrchole, samozrejme, je lepšie položiť najkrajšie, príjemné na oko.

Požadované množstvo kameňov pre kachle možno nájsť v takmer všetkých pokynoch, ktoré sa dodávajú s balením kameňov. V tejto veci je najlepšie dodržiavať tieto odporúčania, pretože každá odchýlka na straneviac alebo menej môže nepriaznivo ovplyvniť stupeň zahrievania a uvoľňovania pary.

Ak sa rozhodnete zbierať kamene pre ruskú kúpeľ sami, odborníci odporúčajú, aby to robili v teréne, a nie v bezprostrednej blízkosti vody. Faktom je, že poľné kamene sú už dostatočne dostatočne vytvrdené rôznymi atmosférickými javmi a môžu ľahko tolerovať najvyššie teploty kúpeľa.

Riečne kamene môžu prasknúť s prudkým poklesom teploty

Rovnako ako v obchode, mali by ste si vybrať tie kamene, ktoré majú zaoblený tvar a hladký povrch. Vydržia oveľa dlhšie v prospech vášho kúpeľa a zdravia.

Pri rozhodovaní o tom, ktoré kamene sú najlepšie na kúpanie, je potrebné pripomenúť, že praktickosť nie je všetko, čo sa vyžaduje v kúpeli. Rovnako dôležité je sledovať krásu miestnosti, v ktorej hrá dôležitú úlohu kladenie kameňov. Na zvýšenie efektu kameňov možno umiestniť do iných priestorov kúpeľa, napríklad v bazéne alebo relaxačnej miestnosti. Potom kúpeľ nepochybne poteší oko i telo a dušu.

Video: odborné poradenstvo pri výbere kameňov

Výber kameňov na kúpanie je preto mimoriadne vážnou udalosťou, ku ktorej treba pristupovať so všetkou zodpovednosťou. Správna voľba kameňov určuje estetický vzhľad celej parnej miestnosti a stupeň ich vplyvu na ľudské zdravie. Toto je dôležitý bod vzhľadom na skutočnosť, že mnohí chodia do kúpeľa s lekárskymi účelmi.