Kanalizačné rúry - typy a vlastnosti

Kanalizačné potrubia sú výrobky, bez ktorých si dnes nevieme predstaviť pohodlné bývanie. Pre koho je potrebná a koľko dôležitá je jej plnohodnotná činnosť, je známa a chápaná každým človekom. Otázkou však zostáva, aké potrubia sú lepšie pre kanalizáciu, pretože ich rozsah je široký a kanalizačný systém by mal slúžiť spoľahlivo a efektívne.

Ktoré potrubia na kanalizáciu sú lepšie

Odpad a znečistená voda sa vypúšťajú cez kanalizačný systém, ktorý je ďalej rozdelený na vonkajšie a vnútorné. Domáca kanalizácia je jednou z najpodstatnejších moderných inžinierskych komunikácií. V šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch minulého storočia bol tradičný kanalizačný systém vybudovaný hlavne z keramických alebo betónových rúr. Pokrok sa však nezastaví, objavia sa alternatívne materiály, takže výmena kanalizačných potrubí je dnes mimoriadne dôležitá a nie je prekvapujúce, že moderné potrubia majú nesporné výhody:

 • neprítomnosťelektromechanická korózia;
 • vnútorný povrch rúrok je hladký - zmenšujú sa straty prúdenia trením;
 • úspora nákladov práce (2-3 krát)

Okrem všetkého sú náklady na polymérne rúry o 30-50% nižšie ako náklady na kov.

V prvom rade sú kanalizačné potrubia rozdelené do dvoch hlavných typov: plast a liatina, to znamená v závislosti od materiálu.

Liatina

Liatinové rúry na odpadové vody sa už dlhú dobu používajú na tieto účely. Toto je klasický žáner a liatina sa vyznačuje mnohými pozitívnymi vlastnosťami.

Kanalizačné potrubie z liatiny

Tieto rúry sú trvanlivé, silné, odpadové vody z liatinových rúr sú v prevádzke mnoho rokov. Ale aj napriek výhodám sú tu aj niektoré nevýhody, napríklad impozantné náklady na kov a v dôsledku toho aj ťažká hmotnosť hotových rúr.

Okrem toho sa vnútorný povrch vyznačuje drsnosťou, čo znamená, že sa vytvára odpor proti prietoku vody, z tohto dôvodu sa vo vnútri liatinového potrubia vytvárajú nánosy. Inštalácia kvôli vysokej hmotnosti rúrok je zložitá a časovo náročná. Nuž, najvýznamnejšou nevýhodou sú liatinové rúry, pretože výroba tohto kovu nie je lacná.

Plastové

Plastové kanalizačné potrubia poskytujú vysoko kvalitnú funkčnosť tohto oznámenia. Takéto rúry sa aplikujú na vnútornú kanalizáciu a na exteriér.

Plastové rúry pre domáce odpadové vody
\ t

Majú čísloVýhody:

 • hladký povrch vytvára priaznivé podmienky, takže sa v rúrkach netvoria žiadne prekážky;
 • Ľahká je vynikajúcim indikátorom pre prepravu a inštaláciu. Počas montáže sa nepoužíva špeciálne vybavenie, injektáž - plastová rúrka sa jednoducho zasunie do zásuvky inej rúrky, s vysoko kvalitným gumovým tesniacim krúžkom, ktorý zaisťuje tesné spojenie po mnoho rokov. Alebo inštalácia sa vykonáva pomocou kovania;
 • nízke náklady v porovnaní s oceľou a liatinou;
 • dlhá životnosť.

Dôležité: správna inštalácia, berúc do úvahy všetky požiadavky a normy, poskytuje vynikajúcu príležitosť na usporiadanie miestnosti s úhľadným vzhľadom. To znamená, že rúry môžu byť skryté v stenách a podlahách bez toho, aby sa obávali o ich tesnosť.

Typy plastových rúr pre kanalizáciu

Plastové kanalizačné potrubia pre vonkajšie kanalizačné potrubia a pre vnútorné vrátane kanalizačných potrubí sú vyrobené z troch druhov plastov: polyetylén s vysokou hustotou, krátko PVP, polyvinylchlorid - PVC a polypropylén - PP.

PVC

PVC potrubia pre kanalizáciu sú vonkajšie a vnútorné, tlakové a voľne prúdiace. Vonkajšie použitie v kanalizačných systémoch s veľkým úsekom cez priechod - búrka, zberač, priepustové systémy stavieb. Na odstraňovanie odpadových vôd z priestorov sa používajú vnútorné PVC potrubia. Parametre pracovného prostredia rozlišujú tlakové, netlakové a vlnité PVC rúry.

Tlakové potrubiaudržujú 10 atmosfér a viac a používajú sa v systémoch, kde je zabezpečený vysoký tlak pracovného prostredia. Netlak sa používa v systémoch, kde sa nevytvára vysoký tlak (napríklad kvapalina sa pohybuje gravitačne pri nízkej rýchlosti - nie viac ako 8 m /s).

Vlnité rúrky z PVC majú významnú výhodu - flexibilitu. To umožňuje položiť potrubia na ťažko prístupných miestach bez použitia prídavného zariadenia.

PVC potrubia pre kanalizačné siete sa používajú vo väčšej miere pre gravitačné kanalizácie. Sú odolné voči ultrafialovému žiareniu a nízky lineárny koeficient expanzie je ideálny pre odpad. PVC rúry sa vyznačujú vysokou pevnosťou a dobrou odolnosťou voči mechanickému poškodeniu, ako aj odolávajú odtokom s teplotou 70 stupňov. Skutočnosť vystavenia chemikáliám, agresívnym čistiacim prostriedkom a kvapalinám s vysokou teplotou nepriaznivo ovplyvňuje stav rúr, steny sú poškodené a dochádza k nájazdu, ktorý sa nakoniec zmení na blokádu.

Dôležité! Do kanalizačného systému by sa z PVC rúr mala vypúšťať iba nekorozívna kvapalina! Ak potrebujete odstrániť olej alebo kyseliny, budete potrebovať špeciálne rúrky PVC. Ale skôr, ako si kúpite, špecifikujte, s ktorým médiom sú kompatibilné.

Polyetylén

Rúry z polyetylénu pre kanalizačné potrubia sú určené pre vnútorné a vonkajšie tlakové potrubia. Sú najviac odolné voči teplu a podliehajú expanzii vplyvom vysokých teplôt. - 40 ° С až + 40 ° С- nízkoteplotný rozsah polyetylénových rúr, takže ich použitie sa neodporúča pre kanalizáciu s horúcou vodou.

Výhody rúr PE pre kanalizáciu:

 • dlhá životnosť (najmenej 50 rokov, ale rúrky vydržia dlhšie);
 • nízka hmotnosť;
 • odolnosť proti prepätiu;
 • odolnosť voči korózii a chemikáliám.

Medzi nedostatkami možno nazvať

  .
 • citlivosť na ultrafialové žiarenie;
 • nestabilné voči vysokým teplotám (ak je teplota odkvapkávanej tekutiny asi 100 stupňov, rúry sa môžu roztaviť);
 • Čím vyššia je teplota odvádzanej kvapaliny, tým nižšia je prípustná hodnota tlaku.
Rúry z polyetylénu pre kanalizáciu

Polypropylén

Rúry pre vonkajšie kanalizačné potrubia a pre vnútorné môžu byť aj polypropylény. Ide o vynikajúce rúry, ktoré sa široko používajú na odčerpávanie odpadových vôd z umývačiek riadu a práčok, pretože sú odolné voči škodlivým účinkom alkálií a kyselín. Taktiež sú odolné voči mechanickému poškodeniu a odolávajú teplotám do 100 stupňov, čo je veľmi dobrá kvalita.

Polypropylénové rúry na odpadové vody

Kanalizačný systém v búrke

Rúrky na dažďovú kanalizáciu, najmä používané v prímestských oblastiach, sú vlnité pružné dvojvrstvové rúry. Vlnitá kanalizačná rúra má prstencovú tuhosť a vysokú pevnosť, takže ju možno použiť na miestach silnýchzáťaž. Ukazovatele flexibility výrazne znižujú počet armatúr a výrazne šetria peniaze.

Vonkajšie kanalizačné potrubia sú natreté oranžovou alebo červenou tehlou. Súčasne sa potrubia pre domáce odpadové vody vyrábajú v sivej farbe.

Okrem toho sú kanalizačné potrubia tiež klasifikované podľa veľkosti, ale rozmery kanalizačného potrubia sú individuálnou záležitosťou, ktorá je priamo závislá od konkrétnych potrieb.

Trvanlivosť a spoľahlivosť komunikácie s odpadovými vodami závisí od mnohých faktorov. Dôležitou podmienkou je otepľovanie kanalizačných potrubí. Potrubie pre vonkajšie odpadové vody musí byť izolované tak, aby v prípade silného mrazu voda v ňom nemrzla. Výsledkom zamrznutia môže byť rozbité potrubie alebo vytvorenie ľadového bloku, potom všetka tekutina vyjde a to je mimoriadne nepríjemný jav. A čo je najdôležitejšie, v zime sa takéto problémy veľmi ťažko odstraňujú, preto by sa o izoláciu malo postarať vopred.

Video: dažďová kanalizácia v súkromnom dome

Video: ako položiť kanalizačné potrubia

Video: izolácia kanalizačného potrubia

Liatinové kanalizačné potrubie možno vykurovať vykurovaním kábel. Pozrite si video o tejto metóde:

Vysokokvalitné rúrky sú priamou cestou k úspešnej prevádzke, ale nie je potrebné, aby bol dodržaný aj proces. Dnes sa ľudia často stretávajú s materiálmi nízkej úrovne.kvality a, bohužiaľ, následky sa prejavia až po spustení systému, keď začnú zlyhania. Aby sa predišlo takýmto nedorozumeniam, kanalizačné potrubia by sa mali nakupovať v špecializovaných predajniach, čo vyžaduje, aby predajcovia mali zodpovedajúce osvedčenie.