Klasifikácia a návrh všetkých typov zámkov a výber najspoľahlivejších

Na trhu s kovaním na dverách existujú rôzne typy zámok, ktoré sa líšia svojím vonkajším a vnútorným dizajnom. Aby bolo možné pochopiť, ktorý model zvoliť pre vstupné dvere, bránu alebo vchod, je potrebné zistiť, ako sa vykonávajú rôzne úpravy, ktoré mechanizmy poskytujú najvyšší stupeň ochrany, pre ktoré sú vhodné rôzne varianty uzamykacích systémov. Všetky typy zámkov je možné klasifikovať podľa dvoch kritérií: spôsobu montáže a blokovacieho mechanizmu.

Druhy zámkov podľa typu inštalácie

V závislosti od technológie inštalácie existujú tri typy zámok: visiace zámky, zadlabacie, nadzemné. Okrem rozdielu v inštalácii sa líšia aj stupňom ochrany, ktorý ovplyvňuje rozsah použitia.

Typy zámkov

Úpravy a používanie visacích zámkov

Visiaci zámok je uzamykacie zariadenie, ktoré je pripevnené k dverám zaskrutkovaním rukoväte do špeciálnych otvorov (očiek). Táto možnosť je jedným z najjednoduchších spôsobov ochrany. Je ľahko ovládateľný, ľahko sa inštaluje a mení. Takéto zámky sa navzájom líšia:

 • mechanizmus utajenia;
 • 42) stavba;
 • materiál na výrobu karosérie a luku;
 • veľkosť tela;
 • 45. priemer a dĺžka luku;
 • prítomnosť ochrany pred vlhkosťou;
 • počet kľúčov v súprave.
Typy visacích zámkov
\ t

Existuje niekoľko typov visacích zámkov:

 • otvorený typ s polkruhovým oblúkom - najjednoduchším zariadením, v prípade ktorého existuje mechanizmus pre kľúč a držiaci oblúk;
 • huby - modely s upevnením luku na jednom mieste;
 • polozavretý - miláčik je chránený očami a upevňovací diel je v puzdre skrytý;
 • zatvorené - najspoľahlivejšie, pretože rukoväť je úplne skrytá v kryte.
Modely bezkľúčového kódu

Najsilnejšie visiace zámky sú vyrobené z ocele, ale sú odolné voči korózii, riešením je nehrdzavejúca oceľ, nevýhodou je vyššia cena. Najpraktickejším materiálom na výrobu je liatina, ktorá nekoroduje a nedeformuje sa.

Hlavnou nevýhodou montovaných verzií je jednoduchosť mechanického hackovania. Na zníženie rizika vyberte modely s tvrdeným a temperovaným povrchom.Končí.

Ďalší spôsob, ako chrániť miestnosť pred preniknutím tretej strany - model s alarmom. Tento typ zariadenia má vstavaný senzor, ktorý reaguje (zvuky sirény) pri pokuse o rozbitie rukoväte alebo pri zásahu, beží na batérie.

Použitie kĺbovej zápchy: kufre, poštové schránky a iné boxy, pivnice, garáže, sklady, to znamená všade. Môže sa používať v interiéri aj exteriéri.

Inštalácia blokovacieho zariadenia na dvere brány
\ t

Zadržiavacie zámky na dvere a ich stupne ochrany

Zámky na zápustky sú najobľúbenejšie, montujú sa priamo do krídla dverí bez toho, aby sa narušil ich vzhľad. Nevýhodou mechanizmov zapustenia je zložitosť samoinštalácie.

Táto možnosť sa považuje za najvhodnejšiu na inštaláciu do kovových dverí. Pri vkladaní mechanizmu je blízko vonkajšieho povrchu krídla dverí, čo ho robí prístupnejším pre votrelcov. Ak je zámok vložený do drevených dverí, objaví sa možnosť vŕtania, zatiaľ čo pri inštalácii do kovových dverí je chránený plechom. Inštalácia tiež zabezpečuje inštaláciu ďalších ochranných prvkov (dosiek), aby sa znížila pravdepodobnosť hackovania.

Obľúbené modely dverných zámkov

Pokiaľ ide o odolnosť voči vlámaniu, tento typ zámky pre vchodové dvere sa zaraďuje do 4 tried podľa toho, ako dlho trvá otvorenie:

 • prvá trieda - menej ako 5 minút (vhodné pre. \ Tinštalácia v interiérových dverách, miestnosti bez materiálových hodnôt);
 • sekunda - viac ako 5 minút (vhodné na montáž na vchodové dvere bytu, ochranné vlastnosti - stredné);
 • tretina - 15 minút (vhodné pre uzamykateľné miestnosti s cennosťami vo vnútri, ochranné vlastnosti - zvýšené);
 • štvrtý - 30 minút (vhodný na uzamknutie dverí miestností, v ktorých sú hodnotné hodnoty, ochranné vlastnosti - vysoké).
Príklad osvedčenia o zhode pre uzamykací zámok označujúci triedu bezpečnosti

Okrem odolnosti voči nedovolenému zasahovaniu sa mechanizmus kontroluje na utajenie, spoľahlivosť a životnosť. Na základe všetkých týchto ukazovateľov je hrad zaradený do konečnej bezpečnostnej triedy.

Interiérové ​​modely s ozdobnými rukoväťami

Zámky pre vnútorné dvere - druh zadlabávania

Všetky vnútorné typy vnútorných zámkov možno klasifikovať:

 1. Západky. Nezahŕňajte uzamykanie dverí, ale jednoducho ho upevnite v zatvorenej polohe pomocou pera.
 2. Mechanizmy so zámkom, uzamknuté na jednej strane stlačením tlačidla alebo otočením rukoväte.
 3. Zámky, ktoré sa otvárajú a zatvárajú pomocou kľúča. Inštalovaný v miestnosti, kde by mal byť prístup obmedzený na osoby, ktoré nie sú cudzie. V závislosti od typu uzamykacieho mechanizmu sa stupeň ochrany bude líšiť.
 4. Elektromagnetické. Spoľahnite sa na nepretržitú dodávku elektriny, ale máte možnosť poskytnúť vlastníkovi informácie o frekvencii a frekvenciivstupný čas.
Možnosti mechanizmov

Hlavové zámky - výhody a nevýhody

Nadzemné zámky sa inštalujú priamo na krídlo dverí zvnútra, takže blokovací mechanizmus sa nachádza mimo vonkajšieho povrchu dverí. Nadzemné zariadenia sú vhodné pre montáž na drevené aj kovové dvere.

Výhody:

 • schopnosť inštalovať bez účasti profesionála;
 • montáž, oprava, výmena bez narušenia integrity krídla dverí;
 • možnosť otvorenia dverí zvnútra pomocou otočného gombíka;
 • prípustnosť použitia primárneho aj sekundárneho uzamykacieho zariadenia.

Nevýhody:

 • nemožnosť montáže na dvere s dvojitou verandou;
 • Jednoduchosť otvárania zvnútra (ak votrelec vnikol do miestnosti oknom, mohol ľahko odísť dverami).
Zámok na diskový list

Bezpečnostné zámky sú tiež určené na zadlabacie zámky, ako aj zadlabacie zámky.

Klasifikácia zámkov typom blokovacieho mechanizmu

Okrem upevňovacej techniky sa uzamykacie zariadenia klasifikujú aj uzamykacím mechanizmom, ktorý sa dá nazvať kľúčovým ukazovateľom ovplyvňujúcim spoľahlivosť. Úmrtie, stropné a dokonca aj montované modifikácie sa môžu líšiť svojou vnútornou štruktúrou v závislosti od zabudovaného mechanizmu.

Zámok pre železné dvere

Skrutkyzámky - nespoľahlivá ochrana

Zámok skrutky (regálu) je jednoduché zariadenie, v ktorom sa nachádza skrutka (koľajnica) so zubami a drážkovanými drážkami. Súčasťou balenia je dlhý kľúč s drážkami, ktoré sa po zasunutí do kľúčovej dierky zhodujú.

Na rozdiel od iných typov zámkov, kde sa odblokovanie uskutočňuje otáčaním, otvorí sa skrutka stlačením kľúča do kľúčovej dierky. Súčasne sa vo vnútri zariadenia stlačí pružina a zaisťovacia koľajnica sa presunie na stranu.

Mechanizmus skrutiek patrí do prvej triedy bezpečnosti, to znamená, že má nízke ochranné vlastnosti. Predpokladá sa, že tento zámok možno otvoriť ceruzkou, takže by sa nemal používať na uzamknutie priestorov, čo je niečo cenné.

Rozsah pôsobnosti: bránky, brány, prístupové dvere, technické miestnosti, priestory, v ktorých nie sú žiadne mimoriadne hodnotné veci.

Skrutka zámku zariadenia

Druhy cylindrických zámkov a ich vlastnosti

Najobľúbenejšími cylindrickými zámkami sú:

 • disk;
 • kolík;
 • .
Kotúčový mechanizmus

Uzávery na disk boli vyvinuté fínskou spoločnosťou Abloy, takže sa často nazývajú fínskymi alebo sa používajú bez ohľadu na to, kto je výrobcom.

Vnútri skrine v špeciálnom valci sú k dispozícii disky s voľnou rotáciou voči sebe navzájom. Každý disk má otvor, do ktorého je vložený kľúč, ako aj slot pre špeciálny diskvyváženie tyčí. Pri vkladaní „natívneho“ kľúča do vrtu sa disky otáčajú a drážky v každom rade v jednom rade tvoria miesto pre vstup váhovej tyče. Otočí valec s diskami a otvorí sa skrutka.

Ak sa vykoná pokus o otvorenie mechanizmu iným kľúčom, disky sa neotáčajú, nie je vytvorená „drážka“ pre tyč. Tyč je upnutá medzi kotúčmi a stenou valca, valec sa neotáča, otvor sa nevyskytuje.

Čím viac diskov je vo valci, tým spoľahlivejšie je zariadenie. Diskové mechanizmy 1-2 triedy sa často používajú v interiérových dverách, s vyššou mierou spoľahlivosti - v iných miestnostiach, ale spravidla sú dodatočným ochranným zariadením.

Komponenty uzamykacieho mechanizmu kolíkového cylindrického zámku sú pružinové kolíky, ktoré sa zasunutím „natívneho“ kľúča zoradia do požadovanej polohy a umožnia jeho otáčanie.

Zariadenie blokovacieho mechanizmu valca valca

Anglické dverové zámky - kolík s mechanizmom valca, môžu byť inštalované v kovových a drevených dverách, ktoré sa používajú ako primárna a sekundárna ochrana. Na trhu existuje mnoho lariev s rôznym stupňom ochrany, najspoľahlivejšie sú tie, v ktorých sa používa niekoľko typov tajných mechanizmov naraz.

Hlavnou nevýhodou mechanizmov valcov je možnosť uvoľnenia lariev. Preto sa tento typ zámku odporúčana predných dverách je doplnená špeciálnou ochranou valca (chránič). Ochranu je možné položiť alebo zadlabať.

Zámky a ich variácie

Tajnou časťou hladinového uzáveru sú dosky (páky), v ktorých sa zhotovujú špeciálne figúrky. Súčasťou balenia je kľúč s bradkami, z ktorých každý je určený pre jednotlivé páky. Pri otáčaní kľúča sa výčnelky každého ostne pritláčajú na platne a tie sa zasúvajú na danú individuálnu vzdialenosť. Otvorenie nastane, ak sú všetky dosky v správnej polohe.

Podľa typu montáže môžu byť hladinové zámky zadlaba- né alebo montované na povrch. Režijné náklady - dobré riešenie pre garážové miestnosti, zadlabávanie - pre vchodové dvere bytov.

Dôležité vlastnosti blokovacieho zariadenia páky:

 • počet suvald (6 suvald - to je viac ako 100 tisíc rôznych kombinácií);
 • počet lúčov;
 • materiál klzných častí (nosníkov) musí byť odolný voči píleniu (kalená oceľ);
 • Veľkosť zámku by mala umožniť inštaláciu do požadovaných (existujúcich) dverí.
Zámky dverného typu

Nivelačné zariadenia sú často inštalované v kombinácii s inými systémami. Súčasne môžu byť zavedené typy zámkov závislé (jeden blok druhý) a nezávislé.

Aby sa zabránilo vŕtaniu závorky, celá konštrukcia zámku môže byť chránená špeciálnymi pancierovými platňami.

Kódmechanizmy a gule ich použitia

Na zamykanie prístupových dverí, brán a rôznych priestorov vo vnútri budovy sa používajú tlačidlové kombinačné zámky. Jednou z hlavných výhod mechanizmu kódovania je absencia potreby použitia kľúča, ale vzhľadom na stupeň ochrany je malý.

Nevýhody: tlačidlá často klesajú a sú vymazané, čo nám umožňuje vypočítať možný kód. Pre väčšiu spoľahlivosť je preto potrebné pravidelne prepisovať. V mrazivom počasí mechanizmy často odmietajú pracovať.

Ďalším typom kódového zámku je valcový zámok, ktorý sa otvára otáčaním valčekov s číslami alebo písmenami. Tento mechanizmus je počas intenzívnej prevádzky ešte zraniteľnejší a krátkodobejší.

Zámok kombinovaného tlačidla

Moderné elektromagnetické prístupové systémy

Elektromagnetické blokovacie zariadenia nemajú štandardné upevňovacie prvky typu priečnika. Tento typ zámku je uzamknutý pôsobením sily elektromagnetickej príťažlivosti, preto je oveľa ťažšie zlomiť dvere.

Elektromagnetické zámky sa považujú za spoľahlivé. Ak nemôžete vložiť, môžete použiť faktúru, ale najspoľahlivejšie je rozpoznaná v polovici.

Pri nákupe venujte pozornosť týmto charakteristikám:

 • prevádzková teplota;
 • sila;
 • prítomnosť snímača riadenia výkonu.
Elektromagnetické zamykanie dverí

Nevýhoda: pri odpojeníOtvorí sa blokovanie napájania. V tomto ohľade je vyvinutý model so senzorom, ktorý monitoruje výkon zo siete a hustotu dvernej svorky. V prípade porušenia dáva senzor signál bezpečnostnej službe a majiteľovi.

Elektromechanické zámky so solenoidovými a motorovými pohonmi

Elektromechanické zámky vo svojej vnútornej štruktúre sa veľmi nelíšia od tradičných mechanických zámkov. Hlavným rozdielom je možnosť vzdialeného otvárania a zatvárania. Pri inštalácii sú zadlabacie a režijné. Mortise sú považované za spoľahlivejšie, pretože sú viac chránené pred prístupom tretích strán k mechanizmu.

Elektromechanické zámky sú klasifikované podľa typu pohonu: solenoidu a motora.

 • V miestach intenzívneho pohybu osôb je spravidla nainštalovaný zámok so solenoidovým typom pohonu, pretože jeho štandardná poloha je otvorená a keď je elektrický signál uzavretý.
 • Pri type motora pohonu je zámok zatvorený v štandardnej polohe, otvorí sa pri zapnutí. Takéto zariadenia sa nesmú inštalovať na dvere umiestnené na ceste núdzovej evakuácie osôb.
Elektromechanický zámok zásielky

Ak je potrebná vonkajšia inštalácia, mali by sa zvoliť modely pre vonkajšie použitie, ktoré sú odolné voči zmenám vlhkosti a teploty.

Neviditeľný zámok pre maximálnu ochranu

Model elektromechanického zámku s \ tneviditeľná inštalácia, to znamená bez kľúčovej dierky. Tento typ zámku dverí sa používa ako doplnok k iným uzamykacím zariadeniam. Po inštalácii nie je miesto inštalácie viditeľné zvnútra ani zvonku. Je potrebné inštalovať do kvalitných kovových dverí bez medzier medzi krabicou.

Výhody:

 • schopnosť pracovať bez externého zdroja energie;
 • neviditeľná inštalácia;
 • nemožnosť mechanického pôsobenia;
 • diaľkové ovládanie.
Elektromechanický neviditeľný zámok

Pri výbere uzamykacieho zariadenia vždy stavajte na jeho oblasti použitia. Nezabudnite, že stupeň ochrany miestnosti závisí nielen od typu zámku, ale aj od kvality jeho inštalácie, ako aj od kvality dverí. Ak sú dvierka namontované nesprávne, dochádza k skresleniu rámu dverí, takže žiadna zámka nemôže poskytnúť spoľahlivú ochranu.