Kombinácia tapety v interiéri: tradičné a neštandardné techniky

Dokonca aj štandardné byty v posledných rokoch sa čoraz viac líšia. A to sa deje nielen vďaka rôznorodosti povrchových materiálov, ale aj snahou talentovaných dizajnérov, ktorí sa často rozhodujú o netradičných kombináciách v štýle interiéru a výbere nábytku a doplnkov. Najjednoduchší spôsob, ako urobiť svoj domov neobvyklým a originálnym, je kombinovať farby a textúry v dekorácii na stenu. Tu je hlavná vec vybrať správnu kombináciu tapiet. Pre človeka, ktorý túto skúsenosť nemá, to môže byť ťažké. Tento článok stanovuje základné pravidlá pre výber tapiet, nábytku a textílií v miestnostiach navrhnutých v rôznych štýloch.

Základné pravidlá pre farebné kombinácie

Čo je to „farebné koliesko“

Najprv sa pozrieme na základné pravidlá pre kombinovanie farieb. Je veľmi vhodné vybrať farby podľa tzv"Farba kolesa". Je usporiadaný nasledovne:

"Kolo farby" vám pomôže správne vybrať farebné kombinácie

Predpokladá sa, že existujú len 3 základné farby - červená, modrá a žltá.

Ak sú tieto farby zmiešané v pároch, dostaneme tri sekundárne farby - fialovú, zelenú a oranžovú.

Pokračovaním v miešaní dostávame paletu 12 farieb.

Ako používať „farebné koleso“

Na vytvorenie jemného, ​​pokojného interiéru sa odporúča kombinovať susedné farby spektra. Takéto riešenie je vhodnejšie pre spálňu alebo oddychovú miestnosť slovom pre miestnosti určené na relaxáciu a oddych.

Pre aktívny a svetlý interiér sú uprednostňované opačné farby kolesa. Ich kombinácia je odôvodnená v obývacej izbe, detskej izbe alebo v kancelárii.

Úlohy spojené s kombináciou tapiet

Uvažujme o prípadoch, keď kombinácia rôznych farieb a odtieňov tapiet má nielen estetickú hodnotu, ale tiež pomáha napraviť nedostatky geometrie miestnosti:

 • Malá miestnosť s vysokými stropmi vždy vyzerá ako škatuľa, správna kombinácia tapety to pomôže.
 • ​​
 • Je potrebné oddeliť veľké priestory na funkčné oblasti.
 • Správna kombinácia farieb a textúr pomôže opticky rozšíriť priestor, ktorý je príliš dlhý.
 • Ak je v miestnosti veľká stena, ktorá nie je obsadená nábytkom, kombinácia tapety pomôže dynamike.
 • Je potrebné uviesťzamerajte sa na jednu zo stien.

Niektoré kombinované techniky

Pozrime sa na niektoré z najbežnejších techník kombinovania tapiet a výsledkov, ktoré možno dosiahnuť ich uplatňovaním.

Horizontálne rozdelenie steny

Najbežnejšia metóda spájania tapiet v posledných rokoch.

Horizontálne rozdelenie stien v chodbe - návrhová technika, ktorá vytvára ilúziu rozširovania priestoru

Najčastejšie je stena rozdelená na 3 časti, horné dve sú pokryté tapetou rovnakej farby a spodnou časťou druhej. Existuje niekoľko klasických metód tejto kombinácie:

 • Spodný - pásik, horný - obyčajná tapeta alebo malý vzor
 • Dno - obyčajná tapeta, vrch - veľký vzor
 • Spodná časť - veľká kvetinová ozdoba, top - plain tapeta.

Je žiaduce, aby tapeta pochádzala z tej istej série, alebo prinajmenšom v kombinácii s farbou. Horizontálny spoj medzi tapetou alebo dekoratívnym prúžkom alebo výliskom z polyuretánovej peny je možné ozdobiť, čo je najvhodnejšie v miestnostiach s vysokými stropmi, kde musí byť vizuálna drvina veľká časť steny.

Striedavé zvislé pruhy

Táto technika je ideálna pre majiteľov bytov v sovietskych domoch, spravidla jedna z miestností tu vyzerá skôr ako široká chodba alebo ceruzka. Aby bolo viac námestie, aspoň vizuálne, kombinácia svetlých tapiet s veľkým vzorom s pokojným monofónne tapety pomôže. Môžete ich prilepiť tromi spôsobmi:

V strede dlhých stien miestnosti sú zlepené svetlé široké pásy - jeden proti druhému. Výsledkom je, že osoba vizuálne vníma práve tieto svetlé škvrny a miestnosť je vizuálne „skrátená“.

Aby miestnosť nevyzerala len kratšie, ale zásada „asymetrie“ sa uplatňuje trochu viac. Zároveň na jednej z dlhých stien lepia širokú svetlú pásku v strede a na ďalších niekoľkých úzkych pásmach v ďalekom rohu miestnosti. Je žiaduce, aby tieto pásy mali rôzne šírky.

Ďalším účinným spôsobom „rozšírenia“ úzkej miestnosti je striedanie jazdných pruhov. Zároveň je jedna z dlhých stien úplne omietnutá tmavou tapetou a jedna z krátkych je svetlá. Druhá krátka stena je prelepená striedajúcimi sa pruhmi tmavej a svetlej tapety s miernym priblížením k druhej dlhej stene. Takéto striedanie umožňuje rozmazať jasné obrysy miestnosti.

Dôležité! Pomocou tejto kombinácie tapety v obývacej izbe, spálni alebo v kancelárii, pamätajte, že tapeta musí byť z rovnakého materiálu. V opačnom prípade spoje medzi listami nebudú vyzerať elegantne.

Výber časti steny s textúrou alebo farbou

V miestnosti s komplexnou architektúrou je niekedy potrebné vybrať konštrukčný prvok. To platí najmä v prípade, že hlavná tapeta v miestnosti je dosť pestrá. Taký obraz trochu "maže" konštrukčné prvky miestnosti. Stačí vložiť cez výklenok alebo stĺpec s špalírmi rôznej textúry alebo tichšieho odtieňa, pretože sa okamžite stanú viditeľnejšími.

Alokácie iných subjektovTapeta sa zameriava na zmysluplné kúsky nábytku a zaujímavé architektonické prvky

Táto kombinácia tapiet je použiteľná aj vtedy, ak chcete upozorniť na niektorý z interiérových predmetov. K tomu stačí vybrať stenu okolo neho s inou tapetou.

Izolácia vnútorných predmetov pomocou kombinácie tapiet

Ak je potrebné jasne vymedziť miestnosť, najjednoduchšou možnosťou je urobiť rôzne dekorácie na stene. V tomto prípade môžete použiť nielen farebné variácie, ale aj rôzne typy tapiet.

Výber celej steny

Táto metóda sa používa veľmi zriedka. Faktom je, že výber celej steny s kontrastnými tapetami vizuálne robí miestnosť menšou.

Vyberte celú stenu farbou, textúrou tapety, vzorom
.

Najčastejšie sa táto kombinácia tapiet používa vo veľkej spálni, keď sa vybraný nábytok trochu stratí v priestrannej izbe.

Vizuálne oddelenie inej miestnosti

Ak sa rozhodnete zbaviť objemných dverí a prepojiť miestnosti, je to pre vás. Aby bolo možné vizuálne oddeliť jednu miestnosť od druhej, stačí vložiť cez ne tapetu rôznych farieb.

Kombinácia tapiet v jednej z priľahlých miestností so závesmi v ostatných

Účinok bude vážne poškodený, ak sa steny v dvoch rôznych miestnostiach navzájom veľmi líšia. Fix to pomôže kombináciu tapiet a záclon. Napríklad, ak vzor a odtieň záclon v jednej susednej miestnosti bude v súlade s tapetouv inom.

„Panel“ tapiet

Ďalšou pomerne bežnou metódou zdobenia stien vo veľkej miestnosti je vytvorenie dekoratívnych vložiek z jasných tapisérií.

„Panel“ tapiet vytvára náladu, ktorú majiteľ hľadá v miestnosti
.

Pri pohľade do katalógov drahých tapiet ste určite obdivovali sýtosť farieb a eleganciu ornamentu. Možno to stojí za to kúpiť len jeden kotúč a používať ho ako umelecký predmet.

„Zapnúť“, ale ovládať fantáziu

Všetky uvedené spôsoby kombinovania možno navzájom kombinovať. Hlavnou podmienkou úspechu pri vytváraní interiéru je zmysel pre proporcie. V snahe o originalitu, je ľahké "preháňať" a aby váš domov vyzerať ako kostým Harlequin.

Ak sa vám naozaj páčila kombinácia tapiet, fotografie, ktoré ste videli v časopise, ale veľkosť miestnosti neumožňuje použiť tento dizajn, skúste vložiť rovnakú tapetu iným spôsobom. Možno to, čo dostanete, nebude horšie ako vytvorenie slávneho návrhára.

Foto tapeta - nové dizajnérske slovo

Žiaľ, slovo „foto tapeta“ v mysliach mnohých je spojené s niečím dlhým mimo módu. A absolútne márne. Stačí sa pozrieť na katalógy výrobcov tohto zázraku a určite ho budete chcieť používať vo vašej domácnosti.

Výber farby steny pre tapety

Foto tapeta je pravdepodobne najjednoduchší spôsob, ako rozšíriť interiér. Vyžadujú si však aj dodržiavanie určitých pravidiel .:

 • Nepreťažujte miestnosť - fototapety netolerujú kombináciu s veľkým vzorom na iných mrežích.
 • Nezabudnite vybrať miestnosť tak, aby sa zhodovala s fototapetou alebo bola postavená na kontraste interiéru - použite opačné farby v „farebnom kolese“
 • Tapety na šírku nie je možné ohýbať, tj prenášať z jednej steny do druhej cez roh.
 • V malej miestnosti sa odporúča použiť tapetu veľkosti celej steny.
 • Nástenné maľby by mali jasne zapadnúť do vnútorného štýlu. V high-tech miestnosti, aj tie najkrajšie ružové kvety budú na mieste.
 • Jediný štýl, ktorý netoleruje použitie fototapety je klasika.

Praktizovaním všetkých našich tipov môžete vytvoriť skutočne jedinečný interiér. Dare, možno za pár rokov bude vaša práca chváliť na prvých stránkach módnych časopisov.