Komíny do kúpeľa: zariadenie, inštalácia, čistenie dôležitej súčasti kúpeľovej konštrukcie

Ak ste sa rozhodli postaviť kúpeľ, mali by ste starostlivo vypočítať a analyzovať všetky spotrebné materiály, ako aj správne nainštalovať komínový kanál, pretože každá miestnosť tohto typu vyžaduje likvidáciu výfukových plynov. Dôležitosť systému je spojená s pohodlným pobytom v parnom kúpeli as ľudským zdravím. Preto je potrebné vedieť, ako správne nainštalovať komíny do kúpeľa.

Kanál komína

Komín je určený na odstránenie dymu z kúpeľa, ktorý vzniká pri spaľovaní paliva. Komínové kanály v kúpeli v dôsledku ťahu dodávajú kyslík do pece, aby sa zabezpečilo a udržalo spaľovanie.

Správne usporiadanie a inštalácia komína v kúpeli je veľmi dôležitým momentom v štruktúre parného kúpeľa. Majitelia sa často stretávajú s problémom, keď v dôsledku neadekvátneho materiálu, nesprávneho výpočtu prierezu a výšky kanála existuje v miestnosti všeobecný dym, spätný ťah alebo požiar. Preto pri inštalácii komína stojí za to pripomenúť pravidlá požiarnej bezpečnosti!

Chyby spojené s nesprávnou montážou komína môžu znížiť jeho účinnosť až o 60%. Komín pre kúpeľ s vlastnými rukami nemôže byť postavený, pokiaľ jeho zariadenie musí spĺňať niekoľko požiadaviek.

Zariadeniekomín pre kúpeľ
\ t

Preto je potrebné zvážiť hlavné zásady riadneho odstraňovania produktov spaľovania:

  • Valec je ideálnym tvarom pre komín, pretože štvorcové rúrky majú lokálne zákruty, ktoré sa ťažko čistia.
  • Priemer kanála sa musí určiť na základe počtu závitov v komíne a jeho výšky.
  • Komín by mal byť inštalovaný nad 0,5 m nad hornou časťou kúpeľa, to znamená, že výrobok by mal byť umiestnený nad zadným priestorom vetra.
  • Ak sú v komínovom zariadení pravé uhly, v ideálnom prípade by dĺžka horizontálnych segmentov nemala prekročiť polovicu metra alebo by mala byť minimálna.
  • Odporúča sa namontovať T s revíziou po pravom uhle, aby sa zabezpečila možnosť čistenia komína.
  • Rúra, ktorá vedie pozdĺž ulice, musí byť nevyhnutne izolovaná, inými slovami, izolovaná.
  • Komínové zariadenie pre kúpeľný dom predpokladá, že jeho zvislá časť by mala byť vždy zostavená expanziou smerom nahor pozdĺž kondenzátu.

Materiál spalín

Materiál, z ktorého sú komíny vyrobené, musí byť odolný voči korózii a musí byť prispôsobený konštantnému účinku spalín, ktoré sa vyznačujú vysokými teplotami. Komínové kanály v kúpeli by mali odolávať účinkom agresívnej kyseliny a kondenzátu.

Ak je kúpeľ postavený z dreva, musíte byť veľmi opatrní! Suché drevo môže tiecť pri 100 stupňoch Celzia. V tejto situáciiosobitná pozornosť by sa mala venovať inštalácii komína do kúpeľa a implementácii pravidiel požiarnej bezpečnosti. Ako prvky pre komín je zakázané používať rúrky z hliníka alebo pozinkovanej ocele, pretože tieto prvky sa používajú len na organizáciu ventilácie.

Najdostupnejším a najuniverzálnejším materiálom v súčasnosti je nehrdzavejúca oceľ, ktorá je odolná voči kyselinám a teplu. Na výrobu komponentov pre dymový kanál je bežné použitie špeciálnej ocele s obsahom molybdénu v jej zložení, to je táto látka, ktorá robí komín v kúpeli trvanlivým a spoľahlivým.

Takýto materiál je uprednostňovaný pre komín
.

Komínové kanály z kyselinovzdornej ocele nevyžadujú konštrukciu základu, pretože sú ľahké a upevňujú sa na stenu. Sadze a sadze sa neusadzujú na hladkých a rovnomerných stenách kovového komína. Oceľový komín sa ľahko montuje do už postaveného kúpeľného domu, v ktorom sa nepredpokladala výstavba murovaného komína.

Murovaný komín v kúpeli zaberá veľa miesta, takže len majitelia veľkých parných miestností si môžu dovoliť inštalovať takýto kanál. Tento komín je vyrobený z jednoduchého muriva. Okrem toho inštalácia komína vyžaduje prítomnosť tepelne odolných materiálov a prítomnosť filtrov, ktoré slúžia na čistenie dymu od škodlivých nečistôt.

Konštrukcia komína v kúpeli

Ak sa rozhodnete vytvoriť parný kúpeľ nastráviť tam čas v chladnej zimnej sezóne, stojí za to vedieť, predovšetkým, ako správne urobiť komín v kúpeli. Steny a konštrukcie, ktoré sa nachádzajú v blízkosti komína a ohnisko v kúpeli, potrebujú tepelnú izoláciu. Nehorľavé materiály, ako je čadičová vlna a kartón, sú na tento účel vyrobené z čadičovej vlny. Odporúča sa zvoliť izolačné materiály, ktoré sa líšia fóliou.

Zhora sú steny opláštené plechmi - medeným plechom, plechom z nehrdzavejúcej ocele alebo iným materiálom. Všetko závisí od finančných možností a preferencií majiteľa.

Takto vyzerá komín v kúpeli
.

Pozinkovaný kov sa však neodporúča, pretože zinok sa pri zahrievaní odparuje a vstupuje so vzduchom do pľúc, čo nepriaznivo ovplyvňuje ľudské telo. Tiež vhodný kameň, dlažba, prírodný alebo umelý kameň, spolu so špeciálnym riešením rúry.

Prvý prvok komína, ktorý sa hodí do ohniska, musí byť vnútorne upravený tesniacim tmelom. Vonkajší obrys konštrukcie je lepšie nýtovať. Všetky potrubia by mali byť pripojené pozdĺž kondenzátu - horná rúra vo vnútornej slučke vstupuje dovnútra spodného potrubia.

​​

Veľmi dôležitý je postup upevnenia komína v kúpeli. Vždy treba mať na pamäti, že hmotnosť rúr musí byť na vykladacích plošinách a upevňovacích konzolách, ktoré sa používajú na stropoch. Svorka by mala zalisovať vonkajší obrys a upevniť na stenu plastovou hmoždinkou akovová skrutka. Teraz viete, ako nainštalovať komín do kúpeľa!

Pri inštalácii komína je dôležité zachovať vzdialenosti
.

Prebytočné teplo vytvorené komínom sa môže použiť na ohrev parnej miestnosti. Dostatočne účinným riešením je inštalácia špeciálnych komínových prvkov, ktoré dodatočne odstraňujú teplo z potrubia.

Účinnosť kachlí sa často zvyšuje pomocou kovovej mriežky, v ktorej sú umiestnené kamene. Obaľujú komín a ohrievajú, čím dávajú do kúpeľa ešte viac tepla. Dôležitá je aj inštalácia regulátora intenzity spaľovania - Kagly. Milovníci mokrej pary by si mali kúpiť potrubie s nádržou na vytvorenie mokrej pary.

Pravidlá čistenia, údržby

Zanášanie potrubia komína v parnom kúpeli spôsobuje zníženie trakcie v peci a dokonca aj úplné zastavenie. Preto je dôležité vedieť, ako vyčistiť komín v kúpeli! Ak je rúra rovná, je potrebné pec ohrievať osikom. Odborníci odporúčajú každú poslednú kartu, aby sa osika dreva. Pomáhajú tiež ošúpať zemiaky - škrob reaguje so sadzami a druhý z nich vyhorí.

Kefy na čistenie komínov vo vani

Na čistenie komínov s komplexnou konfiguráciou a viacerými kanálmi môžete použiť špeciálnu čistiacu tyč, ktorá sa skladá z kovového kábla, na konci ktorého sa na konci nachádza kefa. Na stavebných trhoch nájdete špeciálne brikety na čistenie komínových kanálov.

Video: Inštalácia saunových pecí s komínom

Každý to vieTento ruský kúpeľ prináša nemysliteľné potešenie. Mnohí návštevníci parnej miestnosti uvažujú o budovaní takejto inštitúcie doma. Ak chcete cítiť ľahkosť po plávaní, kúpeľ by mal byť postavený podľa všetkých pravidiel, ktoré obsahujú odporúčania pre inštaláciu komínového kanála. Po správnom výbere materiálu pre komín, zachovaní všetkých potrebných vzdialeností a protipožiarnych predpisov si môžete bezpečne vychutnať úpravu vody.