Korková podlaha v kuchyni je praktickou úctou

Prírodné drevo s vôňou, farbou a jedinečnou textúrou sa v Rusku používalo za vlády kráľa hrachu. Jeho "kolega v obchode" - kôra korkového dubu - len robí prvé kroky na ruskej pôde, ale každý deň "chôdza" stredomorského súdruha sa stáva čoraz istejším a vyrovnanejším. Rastúcu popularitu korkových podláh možno vysvetliť nielen módnymi trendmi pre všetko prirodzené, ako aj kombináciou jedinečných vlastností tohto materiálu, ktorý úspešne konkuruje najnovšiemu vývoju na trhu podláh a jeho všestrannosti. Korkové podlahy v kuchyni, v spálni, v detskej izbe, v obývacej izbe už nie sú raritou, ale ak sa správanie povlaku dá predvídať v posledných troch prípadoch použitia, ako sa bude zátka správať v prvom prípade, pretože kuchyňa je miestnosť s vysokým stupňom znečistenia a nemenej vysoká. kríž. O tomto a hovoriť v tomto článku.

O atraktívnych vlastnostiach korku

Pravdepodobne ste už počuli o úžasných vlastnostiach korkových náterov, ale opäť sa uistite, že tento materiál je naozaj taký dobrý, že to nebolí.

Takže dopravná zápcha:

  • prírodný materiál šetrný k životnému prostrediu, ktorý neobsahuje žiadne nečistoty a prísady. V kuchyniktorý je zapustený a dýcha ľahšie a viac vzduchu.
  • je antistatická. Odpudzuje prach a nečistoty, čo vám umožňuje zabudnúť na nekonečné čistenie.
  • nie je horľavý. Pre kuchyňu je tento moment veľmi dôležitý.
  • nehnije a nebojí sa vody. Je to naozaj. V jednom z portugalských kláštorov, bunky mníchov unikli so zátkou, a dokonca po 300 rokoch, zvyšky tohto materiálu boli nájdené na stenách priestorov, ktoré zostali v pôvodnej podobe.
  • má vysoké tepelnoizolačné vlastnosti. Môžete dokonca chodiť na korku naboso.
  • mäkká a nekĺzavá - dôležitá kvalita, najmä v kuchyni.
  • neabsorbuje pachy.
  • počas deformácie rýchlo získa svoj tvar.

Typy korkových náterov

Existujú dva typy korkových náterov: lepiace podlahy a plávajúce. Prvými z nich sú tenké dvojvrstvové dosky: vrchná vrstva je dekoratívna kôra, spodná je lisovaná korok. Táto vrstva má hrúbku asi 5 mm, čo je dosť pre kuchyňu.

Plávajúce korkové podlahy sa vyrábajú na základe HDF dosiek - drevovláknitých dosiek, ktoré sú prelepené korkovou dyhou, lisovaným korkom a pokryté niekoľkými vrstvami laku. Zdá sa, že takáto pevná konštrukcia by mala poskytnúť povlaku trvanlivosť a dlhú životnosť, ale nie je to tak celkom. Plávajúce podlahy sú naozaj silné a silné, ale nevydržia teplotné výkyvy a intenzívne vystavenie vode, pretožepodlahové dosky sú vzájomne prepojené uzamykacím mechanizmom, ktorý, bohužiaľ, nemôže poskytnúť primeranú úroveň spoľahlivosti.

Plávajúca korková podlaha v oddiele

Nátery z lepeného korku majú odlišný spôsob pripojenia - vďaka skoseniu dosky, ktoré spolu zapadajú čo najtesnejšie a pevnejšie, vytvárajú súvislý povrch bez rozdielov na spojoch. Tento náter je ideálny pre kuchyňu, a to nebude trvať 2-3 roky, ako plávajúce korkové podlahy, a všetky 10-12 rokov.

Lepené korkové podlahy sú oveľa flexibilnejšie a tenšie ako plávajúce

Pre väčšiu spoľahlivosť môžete podlahu prikryť lakom, ktorý dodá korku dodatočnú pevnosť, avšak povrch takejto podlahy trochu zmení svoje vlastnosti - bude menej pružný a menej mäkký, čo môže ovplyvniť bezpečnosť.

Korkové podlahy vo vnútri kuchyne

Dekoratívne možnosti korku sú takmer nekonečné. Môžete si ho vyzdvihnúť do akéhokoľvek farebného riešenia interiéru, či už je to biela, čierna, zelená, červená alebo dokonca šedo-hnedá-karmínová. Okrem toho bude korková podlaha dobre zapadnúť do klasiky a do rustikálneho a moderného štýlu, ako je high-tech, moderný, minimalizmus.

Korková podlaha prírodných odtieňov vyzerá veľmi originálne - hnedá, žltkastá, okrová. Táto farebná schéma je vhodná pre nábytok vyrobený v jednej farbe s podlahou. Nemenej zaujímavé pokrytie s rôznymi záplatami, ako aj tie, ktoré sú zdobené fotografickou tlačou. Mimochodom, posledná možnosť je veľmi nezvyčajná, pretožeVďaka modernej technológii môže korková podlaha napodobňovať takmer akýkoľvek materiál - dub, borovica, masívne drevo, americký orech, palisander, mramor, kamienky, piesok - a to nie je celý zoznam.

Len si predstavte, že pod nohami je snehobiely, mäkký, teplý piesok tečúci a vzdušný, ktorý si váži sám seba, ale ... Toto je len zázrak, tak presne vytvorený rukami dizajnéra, že odlíši korkovú podlahu od pláž nemôže ani austrálsky domorodec.

Variant uloženia korkovej podlahy kombináciou farieb
Možnosť položenia korkovej podlahy v kuchyni spôsobom vložiek
​​

Možnosť inštalácie korkovej podlahy
\ t

Pokrytie korkového krytu

Pokladanie korkovej podlahy je lepšie zveriť odborníkom, pretože tento kryt je veľmi nerovnomerný z nerovného povrchu. Povrch podlahy by mal byť dokonalý - najmenší vydutie, diera alebo bublina - potenciálny otvor v čerstvo položenej dopravnej zápche.

Pred začatím inštalačných prác je potrebné urobiť značenie - uľahčí pokládku a ušetrí čas. Musíte začať od stredu, postupne sa pohybovať smerom k stene miestnosti, s osobitným dôrazom na kreslenie dlaždíc nie je nutné - po položení povrchu podlahy bude stále vyzerať ako jeden celok. A aby výsledok bol príjemnejší pre vás, nelepte dlaždice v rovných radoch (ako pri pokládke keramických dosiek), urobte to „v nesúlade“.

Pokladanie korkovej plávajúcej podlahy v kuchyni: podlahové krytiny možno v prípade potreby odstrániť a umiestniť do inej miestnosti

Na úpravu vnútorných spojov sa odporúča použiť tesniacu hmotu, ktorá dodá podlahe zvýšenú pevnosť a spoľahlivosť, a na lepenie dosiek si kúpte špeciálne lepidlo, ktoré sa takmer okamžite zachytí.

Po ukončení inštalácie vyčistite povrch korku ochranným olejom alebo lakom.

Predpisy o prevádzke a údržbe

Aby korková podlaha v kuchyni slúžila čo najdlhšie, upravte ju niekoľkokrát do roka leštiacimi prostriedkami, ktoré dodajú povrchu lesk a zvýšenú pevnosť.

Na odstránenie silných nečistôt môžete použiť jemnozrnnú kašu, ale po jej použití sa budete musieť uchýliť k použitiu leštidiel alebo lakov (aby sa skryla chyba). Ale pre každodenné čistenie je vhodný vhodný neagresívny čistiaci prostriedok bez abrazívnych častíc a mäkkej handry alebo mopu. Áno, a žiadne kefy a ešte viac kovových špongií!

Vo všeobecnosti je korková podlaha v kuchyni ideálnym krytom, ktorý spĺňa všetky požiadavky danej miestnosti, má však jednu nevýhodu - vysokú cenu v porovnaní s inými typmi podlahových krytín. Ale výhody sú viac!