Kotly na plynové kúrenie - typy a funkcie, odporúčania pre výber

Plynové kotly sú zariadenia, ktoré prenášajú energiu do chladiacej kvapaliny, ktorá vzniká pri spaľovaní paliva. Kotol sa môže nazývať srdcom vykurovacieho systému a hlavným nástrojom, ktorý slúži na vykurovanie bytov a chát. Existuje niekoľko typov vykurovacích kotlov, ale plyn - najbežnejšie, pretože sú spoľahlivým a ekonomickým spôsobom, ako vytvoriť pohodlné podmienky vo vašej domácnosti.

Výhody a nevýhody plynových zariadení

Plynové kotly sa v súčasnosti považujú za najobľúbenejšie zariadenie, v ktorom sa plynovod nachádza.

Plnenie plynových vykurovacích zariadení

  \ t
 • kotol na vykurovanie plynom umožňuje vykurovať objekty a miestnosti s pôsobivou veľkosťou;
 • Účinnosť plynových kotlov je mimoriadne vysoká a cena palív je nízka. Okrem toho kotol dodáva oveľa viac energie, než spotrebuje;
 • nie je potrebné sledovaťZa plameňom sa plyn plynule privádza do zariadenia. Ak z akéhokoľvek dôvodu zhasne plameň, snímač ho okamžite oznámi elektrickému zapaľovaciemu systému a prívod iskry znovu zapáli horák;
 • plynové kotly sa ľahko ovládajú, majú vysokú účinnosť a sú navrhnuté pre dlhú životnosť.

Nevýhody plynových kotlov

 • Inštalácia plynového kotla znamená splnenie rôznych podmienok týkajúcich sa technickej stránky, ako aj vyhotovenia príslušnej dokumentácie. Je potrebné koordinovať ich činnosť s Gaztekhnadzor, na tento účel je potrebné predložiť projekt, dohodu s organizáciou inštalácie, kópiu licencie tejto organizácie na vykonávanie takýchto činností;
 • je potrebné dbať na to, aby bol na odstránenie odpadového materiálu použitý komín. Inštalácia by mala byť vykonaná v dobre vetranej miestnosti, ktorá má samostatný výjazd na ulicu. To je dôležité najmä pre kotly s atmosférickým horákom;
 • keď sa tlak v plynovodnom systéme zníži alebo keď je horák opotrebovaný, kotol začne fajčiť, jeho koeficient účinnosti klesá;
 • ak je plocha menšia ako 100 m2, používanie plynového kotla sa stáva nielen ekonomicky nerentabilným, ale aj nebezpečným;
 • si vyžaduje inštaláciu automatizácie, monitorovanie úniku plynu.

Klasifikácia podľa miesta inštalácie

Klasifikácia plynových kotlov na vykurovanie je rozsiahla. Podľa typu ubytovania sú to steny a podlaha.

Nástenné plynové kotly

Tento typ vykurovaniaTechnológia sa objavila relatívne nedávno, ale už sa jej podarilo získať veľa fanúšikov. Vykurovací kotol na plynové steny sa tiež nazýva mini-kotolňa. A to nie je náhodné: v malom prípade nie je len výmenník tepla, horák a riadiace zariadenie, ale aj obehové čerpadlá, bezpečnostný systém, expanzná nádrž, teplomer, tlakomer a ďalšie komponenty.

Vzhľadom na to, že tieto kotly absorbovali všetky najmodernejšie technológie, ich náklady sú v porovnaní s podlahovými náprotivkami oveľa nižšie. Ďalšou dôležitou výhodou je jednoduchá inštalácia. Mnohí kupujúci si myslia, že jednoduchosť inštalácie je vlastnosťou, ktorá by mala zaujímať len inštalatérov. Toto je veľká mylná predstava. Koniec koncov, suma, ktorá bude musieť zaplatiť za inštaláciu kotla s komponentmi namontovanými oddelene, bude dosť podstatná.
Ďalšou výhodou stenových inštalácií je kompaktnosť, schopnosť organicky prispôsobiť plynový kotol do interiéru.

Kotol na stenu - ľahký, kompaktný, ale výkonovo obmedzený systém

Podľa metódy výfukových plynov sa kotly delia na vzorky s nútenými a prirodzenými jemnými časticami. V prvom prípade sa produkty rozkladu odstránia pomocou vstavaného ventilátora, v druhom - z dôvodu ťahu komína. Väčšina výrobcov vyrába kotly prvého aj druhého typu. Inštalácie kotlov na zemný plyn sú známe mnohým: komín nad strechou je sotva schopný prekvapiť. Ale s nútenými kotlami možno nazvať novinkou, pretože tam bolinie sú tak dávno. Takéto modely sú vhodné pre priestory bez komína, tzn. odpadové látky sú vypúšťané cez koaxiálny komín, pre ktorý je v stene vytvorený otvor.

Je potrebné vedieť!
Koaxiálny komín sa tiež nazýva „rúra v potrubí“. Produkty spaľovania sa privádzajú na ulicu cez vnútornú rúrku a vzduch vstupuje cez vonkajšiu rúrku.

Nútené kotly nevyžadujú na udržanie spaľovania čerstvý vzduch, nespaľujú kyslík z miestnosti a šetria pri inštalácii.
Podľa typu zapaľovania sa nástenné kotly delia na elektrické a piezoelektrické. Prvá - ekonomickejšia, pretože chýba zapaľovač s nepretržite horiacim plameňom, čo umožňuje znížiť spotrebu plynu. Ďalšou výhodou je automatické obnovenie práce v prípade výpadku napájania, pričom model s piezoelektrickým zapaľovaním musí byť zapnutý manuálne.

Podľa typu horáka sú nástenné kotly rozdelené na konvenčné a modulačné horáky. Tento horák poskytuje ekonomický režim, pretože kotol v závislosti od potreby tepla reguluje výkon nezávisle.

Potrebujete vedieť!
Modulačný horák poskytuje najpohodlnejšie podmienky v režime prípravy TÚV (zásobovanie teplou vodou), pričom teplota vody sa udržiava na vopred určenej úrovni.

Nástenné plynové kotly sú vo väčšine prípadov vybavené zariadeniami, ktoré zaručujú bezpečnú prevádzku. Prítomnosť požiarneho senzora v prípade plameňa vypne prívod paliva, blokovací termostat vypne kotol počas núdzového zvýšeniav prípade výpadku elektrickej energie špeciálne zariadenie zablokuje inštaláciu plynu atď.

Nástenné kotly sa používajú v dvoch smeroch:

Schéma plynového kotla vo vykurovacom okruhu autonómneho domu

1. Vytvorenie individuálneho vykurovacieho systému v chatkách a vidieckych domoch. Výkon zariadení sa pohybuje od 12 do 42 kW, čo znamená, že rozsah miestností, ktoré je možné efektívne vykurovať, je pomerne široký (50-400 m2). Jednoduchá inštalácia, nízke náklady a kompaktnosť - faktory prispievajúce k rastúcej popularite takýchto kotlov.
2. Bytové vykurovanie vo výškových budovách. S vlastným kotlom sa majiteľ rozhodne, kedy a akú teplotu má vytvoriť. Teraz situácie, kedy je vykurovanie zapnuté v predstihu, alebo naopak, neskoro, nie sú hrozné.

Podlahové plynárenské zariadenia

Podlahový plynový kotol je tradičným zariadením, ktoré po mnoho rokov neprešlo významnými zmenami. Výmenník tepla je zvyčajne vyrobený z ocele alebo liatiny. Spory o tom, ktorý materiál sa nezastaví, možno nikdy. Na jednej strane je liatinový tepelný výmenník menej náchylný na koróziu, ale je krehký, a preto je riziko mikrotrhlín pri nakladaní a vykladaní a preprave pomerne veľké.
Okrem toho, ak sa časom používa tvrdá voda, dochádza k zničeniu výmenníka tepla.
Oceľové kotly sú oveľa ľahšie ako liatinové, ale ak sa nedodržiavajú prevádzkové predpisy, môže dôjsť ku korózii.

Toto je potrebné vedieť!
Vytvorenie vhodných podmienok pre prevádzku oceľového kotla je jednoduché. Hlavnou vecou je zabezpečiť, aby teplota neklesla pod „rosný bod“.

Kotly na zemný plyn so zvýšeným tlakom (vymeniteľné ventilátory) a atmosférické horáky. Prvá - majú vyššiu účinnosť a vyššie náklady. Druhý - lacnejšie, a pracovať oveľa tichšie. Atmosférický horák je neoddeliteľnou súčasťou kotla, tzn. v cene.

Preplňovač nie je súčasťou balenia a predáva sa samostatne.
Kapacita kotlov s atmosférickým horákom sa pohybuje od 10 do 80 kW, zatiaľ čo kotly s vymeniteľnými nafukovacími horákmi vykazujú kapacitu niekoľko tisíc kW. To umožňuje každému spotrebiteľovi vybrať si najlepšiu možnosť vykurovania.

Podlahový kotol: výkonná jednotka, ktorá sa vyrovná s dodávkou vody do vykurovacích a vodovodných systémov

Ďalším dôležitým faktorom je závislosť zariadení od elektrickej siete. Problémy s napájaním nie sú nezvyčajné, čo vytvára predpoklady pre nájdenie optimálnych možností na vytvorenie príjemného prostredia. Keď už hovoríme o ruských výrobcov, je potrebné poznamenať, že otázka výpadkov elektrickej energie, s vydaním výrobkov, je braný do úvahy. Pokiaľ ide o výrobcov dovážaných kotlových zariadení, existujú dva spôsoby, ako dosiahnuť autonómiu práce:
1. Zjednodušenie systému riadenia kotlov z dôvodu nedostatku automatizácie. V tejto situácii môže kotol udržiavať iba teplotu vody, nieso zameraním na teplotu vzduchu v miestnosti.
2. Využitie tepelného generátora, ktorý vyrába elektrickú energiu potrebnú na prevádzku automatizácie z tepla.

Rozdelenie podľa funkčnosti

Podľa funkčnosti sú všetky plynové kotly rozdelené na jednookruhové a dvojokruhové.

Jednookruhové plynové kotly

Jednookruhový kotol vykonáva jednu funkciu - vykurovanie ohrievača tepla

Jednostupňový kotol na plynové vykurovanie vykuruje iba vykurovaciu vodu. Na použitie takéhoto kotla na zásobovanie teplou vodou je nutné zakúpiť nepriamy vykurovací kotol. Pri kúpe kotla dbajte na to, aby objem komory zodpovedal počtu ľudí žijúcich v dome.

Jednotky s dvomi obvodmi

Plynový dvojokruhový kotol (dvojstupňový) je funkčnejší a vybavený prídavným vstavaným horákom. Tento kotol slúži ako na ohrev teplej vody, tak aj na vykurovanie.

Potrebujete vedieť!
Hoci náklady na dvojokruhový kotol sú nižšie ako celková cena kotla a jednookruhového kotla, nemôže zaručiť pohodlné používanie teplej vody pre viac ako troch nájomcov.

Dvojokruhový kotol sa okamžite po otvorení kohútika v kúpeľni prepne na vykurovanie. Keď sú kohútiky zatvorené, voda sa ochladí. Ak sa horúca voda nepoužívala niekoľko hodín, potom pri jej otvorení bude z nej prúdiť studená voda. Čím väčšia je vzdialenosť medzi miestom odberu vody a kotlom a tým väčšiapriemer potrubia, ktorý ich spája, tým dlhšie musíte čakať na zmenu studenej vody na teplo, a tým viac vody sa bude zbytočne míňať.

Potrebujete vedieť!
Dĺžka potrubia spájajúceho kotol s najvzdialenejšou vstupnou zónou nesmie presiahnuť 7 metrov.

Treba poznamenať, že výmenník tepla takéhoto kotla je obzvlášť náchylný na tvorbu vodného kameňa v dôsledku ukladania minerálnych zlúčenín. Stupnica bráni prenosu tepla, čo vedie k zníženiu účinnosti ohrievača vody ak spotrebe väčšieho množstva paliva.

Dvojokruhový kotol je multifunkčný, v prípade potreby je možné rozšíriť ich možnosti pripojením ďalších modulov

Podľa spôsobu spaľovacích kohútikov sú plynové dvojokruhové vykurovacie kotly komínom (odstraňujú produkty rozkladu potrubím), kondenzáciou (kondenzát sa odvádza cez komín, ktorý vyžaduje úplné utesnenie) a turbodúchadlom (komín je vybavený ventilátorom).

Ako si vybrať plynový kotol

Otázka, ako si vybrať plynový kotol, sa týka mnohých ľudí. Chcem si kúpiť spoľahlivé a kvalitné vybavenie, ktoré bude trvať viac ako jeden rok. Môžete sa samozrejme pýtať pri hľadaní "najlepších plynových kotlov" alebo "plynových kotlov: recenzie", ale je nepravdepodobné, že by to vyriešilo problém. Voľba plynového kotla je proces, ktorý si vyžaduje individuálny prístup.

Primárna pozornosť by sa mala venovať výkonu, ktorý chcete získať z kotla. Táto hodnota sa kladie so zameraním na energeticky najintenzívnejšieho spotrebiteľa vykurovaniasystému.

Toto je potrebné vedieť!
Na určenie výkonu môžete použiť jednoduchý pomer: na vykurovanie 10 m2 potrebujete 1 kW výkonu. Plocha súkromného domu je napríklad 300 m2, čo znamená, že potrebujete kotol s kapacitou najmenej 30 kW.

Chcete vykurovať teplou vodou? Vyberte si nástenný plynový kotol, ktorý je lacný a ľahko sa inštaluje. Nechcete každoročne vykonávať údržbu? Potom sa pozrite na podlahový kotol. Samozrejme, že je drahšie, ale nevyžaduje ročné vyšetrenie, na rozdiel od steny jedna.

Inštalácia plynového kotla je zložitý proces, ktorému sa odporúča dôverovať odborníci
.

Keď už hovoríme o výrobcoch, treba poznamenať, že výber je, samozrejme, váš. Môžeme len povedať, že domáce firmy sa darí veľmi dobre s vydávaním vysokokvalitných vykurovacích zariadení, ktoré sa z hľadiska funkčnosti nelíšia od kotlov zahraničnej výroby, ale mimochodom, o niečo lacnejšie.

Video odporúčania pre tých, ktorí si chcú vybrať

Teplo v dome je dôležitou súčasťou pohodlia a pohodlia, preto výber plynového kotla (dnes najziskovejší spôsob vykurovania) si vyžaduje kompetentný a zodpovedný prístup. Navážte klady a zápory a potom nakupujte. Ak vás však pochybnosti neopustia, obráťte sa na odborníkov, ktorí pre vás vyberú najlepšiu možnosť.