Kotly na pyrolýzu dlhé horenie: klady a zápory, princíp činnosti

Napriek vzniku nových metód vykurovania obyvatelia západnej Európy, USA a SNŠ, najmä tí, ktorí nie sú k dispozícii z jedného dôvodu alebo z iného, ​​zemný plyn, naďalej vykurujú svoje domovy s najdostupnejším palivom - uhlím, rašelinou alebo drevom. Je pravda, že tradičné kotly a kotly na pyrolýzu nahradili moderné kachle - moderné a výkonné, vybavené automatickými riadiacimi systémami. Pracujú na dostupnom tuhom palive, ktoré horí takmer bez zvyškov, poskytuje vysoký výkon a účinnosť a môže pracovať pre jednu alebo dve záťaže až 24 hodín a poskytuje minimálne tepelné straty.

Princíp činnosti, usporiadanie kotlov na pyrolýzu

Plynové kotly na dlhodobé horenie, ktoré vytvárajú plyn, sú domáce laboratóriá, ktoré vyrábajú plyn z dreva, ktorý sa následne používa na vykurovanie. Pyrolýza ako fyzikálno-chemický exotermický proces sa už dlho používa v rôznych priemyselných odvetviach. Jej podstata spočíva v rozklade komplexných organických zlúčenín (olej, uhlie, drevo) v podmienkach vysokých teplôt a obmedzeného prístupu kyslíka k jednoduchým látkam - tuhým, kvapalným a plynným.

Kotol na pyrolýzu je dvojkomorové vykurovacie zariadenie, ktorého horná komora má pri teplote 200 až 800 ° C exotermickú reakciu drevnej pyrolýzy, v dôsledku čoho sa rozkladá na frakcie: drevené uhlie a pyrolýzny plyn, pozostávajúci hlavne z CO a malého množstva CO 21) 2 . Do spodnej spaľovacej komory sa privádza zmes pyrolýzneho plynu a vzduchu, pri horení pri teplote 1100 až 1200 ° C sa vytvára veľmi veľké množstvo tepla, ktoré sa používa na vykurovanie.

Etapy prevádzky kotla na pyrolýzu

V dôsledku toho pyrolýzne kotly na tuhé palivá na výrobu tepelnej energie v skutočnosti nespália palivové drevo, ale plyn, čo poskytuje vysokú účinnosť 85 - 90%. Spaľovanie plynu, ako je známe, je ľahšie ovládateľné, čo vám umožňuje automatizovať proces riadenia vykurovacieho systému.

Štruktúrne, spaľovacia komora na pyrolýzny kotol pozostáva z dvoch oddelených komôr oddelených roštom. V hornej splyňovacej vsádzkovej komore, pri vysokej teplote a nedostatku kyslíka, sa palivo pomaly roztaví a pyrolyzuje. Odstránenie tepla z hornej komory je brzdené palivom ležiacim na rošte cez vrstvu, ktorej slabý prúd primárneho vzduchu prechádza zhora nadol.

Zariadenie a schéma kotla na pyrolýzu

Plyn vznikajúci pri procese súčasne s prúdom sekundárneho vzduchu vstupuje do dolnej spaľovacej komory, ktorej spodná časť je dýza z tepelne odolnej keramiky - chamottu.Pece tohto typu vykurovacích kotlov sa vyznačujú zvýšeným aerodynamickým odporom, a preto využívajú nútenú trakciu, ktorú nevykonáva ventilátor, ale dymový odsávač.

Trvanie prevádzky kotla na plynné palivo na jedno zaťaženie závisí od teploty v exteriéri a v miestnosti, od kvality izolácie domu, od druhu paliva a jeho vlhkosti, od príslušného návrhu vykurovacieho systému, pričom všetky ostatné veci sú rovnaké, ich práca je v porovnaní s tradičnými analógmi tuhých palív. oveľa efektívnejšie.

Palivo pre kotol na pyrolýzu

V praxi môžu kotly na pyrolýzu na tuhé palivá účinne pracovať na akomkoľvek type tuhého paliva, či už ide o drevo, rašelinu, lignit alebo čierne uhlie. Trvanie úplného spaľovania každého druhu paliva je samozrejme odlišné a vyzerá to takto:

 • mäkké drevo - doba horenia nie je dlhšia ako 5 hodín;
 • doba spaľovania dreva je približne 6 hodín;
 • spaľovanie hnedého uhlia za približne 8 hodín;
 • 38. čierne uhlie spaľuje až 10 hodín.

V tomto ohľade je zaujímavé, že používatelia, ktorí výrečne odrážajú ich hodnotenia: pyrolýzne kotly sú najúčinnejšie pri práci na suchom dreve. Jedná sa o suché palivové drevo s dĺžkou 45-65 cm, ktorého vlhkosť nepresahuje 20%, nielenže poskytuje maximálny výkon kotla, ale tiež predlžuje jeho životnosť.

Suché palivové drevo s dĺžkou 45 - 65 cm zabezpečuje maximálny výkon kotla a predlžuje jeho životnosť

Samozrejme, v neprítomnostikvalitné drevo na výrobu plynu v kotle bude vyhovovať akémukoľvek organickému palivu s vysokým výťažkom prchavých frakcií za predpokladu, že to povolí výrobca kotla:

 • drevný odpad;
 • palivové pelety a brikety;
 • niektoré druhy rašeliny;
 • 48. celulózový odpad z potravinárskeho priemyslu;​​
 • čierne uhlie.

Dôležité: Generátor pyrolýzneho plynu horí takmer bielym plameňom, prakticky bez vyžarovania vedľajších produktov spaľovania, za predpokladu, že náklady na primárny a sekundárny vzduch sú správne a vlhkosť paliva nepresahuje 20-30%.

Ak je vlhkosť paliva vyššia, ako je prípustná, proces spaľovania bude sprevádzaný uvoľňovaním veľkých množstiev vodných pár, čo je spojené s tvorbou sadzí, dechtu, znížením výhrevnosti pyrolýzneho plynu a dokonca útlmom kotla.

Charakteristiky uvedenia do prevádzky a prevádzky

Pri spustení pyrolýzneho kotla na tuhé palivo je potrebné zohľadniť vlastnosti, ktoré ho odlišujú od tradičných kotlov na tuhé palivo. Každý chápe, že prevádzka jednotky v režime generátora plynu je spôsobená dvomi komorami vybavenými špeciálnymi regulátormi brány - bránami, ale nie všetky si uvedomujú, že na rozdiel od tradičných kotlov by mal byť násypka na pyrolýzny kotol predhriata.

Akonáhle teplota v ňom v závislosti od typu paliva dosiahne optimálnu teplotu 500 - 800 ° C, môžete začať nakladať tuhé palivo a až potom uviesť bránu do režimu pyrolýzy prevádzky a štartu.odsávač dymu.

Čistý, žltkastobiely plameň je dôkazom správneho nastavenia plynového generátora a neprítomnosti toxických produktov spaľovania v zmesi dymu
.

S takýmto sledom činností pri nábehu sa poskytuje pomalé spaľovanie paliva bez kyslíka, účinné emisie a spaľovanie pyrolýzneho plynu s čistou žlto-bielou farbou a konštantná pohodlná teplota vo vykurovanej miestnosti počas dňa.

Ako si vybrať kotol na pyrolýzu

Na zakúpenie kotlov na pyrolýzne vykurovanie bez pochybností o účinnosti ich práce môžu tí, ktorí majú možnosť kúpiť suché palivové drevo alebo ich aspoň v prípade nadmernej vlhkosti bezpečne vysušiť.

Ak sa takáto možnosť nedôveruje, môžete si vybrať moderný vykurovací kotol špičkovej kvality v ohnisku, z ktorého sa kombinuje 80% vysoko účinného spaľovania pyrolýzneho paliva a 20% tradičného spaľovania. Moderné kombinované kotly poskytujú vysoko kvalitné spaľovanie nielen palivového dreva, ale aj drevného odpadu, rašeliny, uhlia alebo ich zmesi s vlhkosťou do 50%.

Kombinovaný kotol je vybavený veľmi veľkou ložnou komorou a môže spaľovať 80% paliva v režime pyrolýzy a 20% v režime konvenčného kotla na tuhé palivo
.

Za rovnakých okolností sa odporúča zvoliť kotol, ktorého objem ložnej komory je schopný pojať palivové drevo s dĺžkou do 65 cm a obe komory by mali byť pokryté kvalitným keramicko-betónovým materiálom.spaľovanie paliva a chráni jeho steny pred vyhorením. Dobrý kotol musí zabezpečiť trvanie horenia paliva až 10 hodín a slúžiť minimálne 20 rokov.

Zoznam výhod a nevýhod

Na záver uvádzame nepopierateľné "výhody" vykurovacích zariadení plynových generátorov a "mínusov", z ktorých ešte nie je k dispozícii kotol na pyrolýzu - recenzie užívateľov.

Z tohto dôvodu:

 1. Jednoduchá údržba a absencia hlavného prívodu plynu zostáva najlepšou voľbou pre vykurovanie.
 2. Jednoduchosť nakladania: raz za 10-15 hodín, čo je v porovnaní s tradičnými kotlami na tuhé palivá dvakrát menej.
 3. Vysoká environmentálna šetrnosť: palivo spaľuje takmer úplne, spaliny neobsahujú takmer žiadne toxické produkty spaľovania a počas prevádzky generátora plynu je koncentrácia CO23-krát nižšia ako zodpovedajúca hodnota konvenčného kotla na tuhé palivá.
 4. Malé množstvo popola v peci a vo vnútri komína po dokončení práce uľahčuje čistenie a následné doplňovanie generátora plynu.
 5. 76) Veľmi vysoká rýchlosť ohrevu nosiča tepla, vody alebo vzduchu na pohodlnú teplotu 60 ° C.

Nevýhody:

 1. Vysoké náklady na plynové kotly: 1,5 - krát drahšie ako tradičné analógy pevných palív.
 2. Všetky modely ohrievačov pyrolýzy sú jednookruhové jednotky, ktoré neohrievajú vodu na domáce použitie.
 3. Príliš náročné na palivo: nepracujte s palivom s vysokou vlhkosťou.
 4. Nie je schopnýpráca v plne automatickom režime: palivo sa musí nakladať manuálne.

Video o pravidlách prevádzky pyrolýzneho systému

Vysoká ekologickosť, efektívnosť a hospodárnosť, dosiahnuté v dôsledku úplného spaľovania paliva a slabých tepelných strát, však v plnej miere kompenzujú nedostatky kotlov generátorov pyrolýznych plynov a rozsah ich ventilátorov neustále rastie.