Kotly na vykurovanie súkromného domu - ako si vybrať a nainštalovať, inštalačné pravidlá

Výstavba vidieckeho domu je náročný proces pozostávajúci z mnohých etáp. Koniec koncov, s cieľom vytvoriť si vlastné útulné hniezdo, musíte urobiť obrovskú prácu, počnúc návrhom budúceho bývania a končí výberom nábytku a záclon. Medzi tieto problémy patrí inštalácia vykurovacieho systému na jedno z prioritných miest. Teplo v dome je dôležitou súčasťou komfortnej atmosféry a vykurovacie kotly pre súkromný dom sú spoľahlivým prostriedkom na jeho vytvorenie.

Referenčné body pre výber kotla pre súkromný dom

Moderný trh ponúka širokú škálu kotlov od zahraničných a domácich výrobcov. Dostupnosť určitého typu paliva je rozhodujúcim faktorom pri výbere. Zvážte hlavné typy kotlov pre vidiecky dom.

Plynové zariadenia na vykurovanie

Tento typ vykurovacieho kotla je najbežnejší. Popularita kvôli dostupnosti a relatívnej lacnostipalivá - faktory, ktoré robia používanie plynových kotlov najlepším spôsobom na zabezpečenie autonómneho vykurovacieho systému.
V závislosti od horáka sú plynové kotly pre súkromný dom rozdelené na atmosférické a preplňované. V prvom prípade sa proces odstraňovania spalín vykonáva ťahom komína. V druhom - spracované výrobky sú odstránené pomocou špeciálnej rúrky pomocou ventilátora. Kotly s ventilátorom nevyžadujú komín, ale sú samozrejme oveľa drahšie ako náprotivky vybavené atmosférickým horákom.

Plynový kotol - racionálna možnosť spracovania najlacnejšieho druhu paliva

Pri výbere treba poznamenať, že plynové kotly pre vidiecky dom sú rozdelené na podlahu a stenu. Chcete sa dostať k teplej vode? Vyberte si kotol na stenu, inak budete musieť nainštalovať kotol na teplú vodu. Nástenný plynový kotol pre súkromný dom je ekonomický, pretože všetky potrebné zariadenia sú súčasťou balenia (čerpadlo, manometer, teplomer, expanzná nádoba atď.)

Toto je dôležité!
Výhodou nástenných plynových kotlov je stále možnosť priviesť produkty spaľovania priamo na ulicu (pri výbere modelu s núteným odstraňovaním odpadových látok).

Treba poznamenať, že prevádzka nástenného kotla je možná len s nepretržitým napájaním. Ak to nie je dodržané, potom nebude v dome ani horúca voda ani teplo.
Je vzostup vášho domova pravidelným javom?Potom je lepšie venovať pozornosť podlahovým kotlom, ktorých fungovanie je úplne nezávislé od elektrickej energie. Ale aj tu je dôležité brať do úvahy malé nuance: vopred sa starať o dobrý komín, pretože podlahový kotol na vykurovanie vidieckeho domu bude fungovať efektívne len vtedy, ak existuje trakcia.

Kotly na oceľ a liatinu pre vidiecky dom sú na trhu. Ktorý z nich si vybrať - rozhodnúť sami. Spaľovacia komora (výmenník tepla) je vyrobená z liatiny alebo ocele. Výmenník liatiny je ťažký, ale krehký, čo vyžaduje opatrnú manipuláciu počas prepravy. V opačnom prípade sa na kryte môžu objaviť praskliny, ktoré nepriaznivo ovplyvnia životnosť zariadenia.

Oceľové výmenníky tepla sú trvanlivé, trochu vážia, ale sú náchylné na koróziu, takže pri nákupe oceľového kotla musíte regulovať teplotu: nemal by klesnúť pod rosný bod, pretože To môže spôsobiť hrdzu na stenách komory.

Špecifické rozdiely elektrických jednotiek

Pri absencii hlavného plynového potrubia by sa mali hľadať alternatívne možnosti nezávislého vykurovania. Táto možnosť môže byť aj elektrický kotol. Je kompaktný, ľahko sa inštaluje a prevádzkuje, šetrnejší k životnému prostrediu (počas prevádzky nevytvára nebezpečný odpad).

Toto je dôležité!
Široké používanie elektrických kotlov narúša dva faktory. Pre vykurovanie 150 m2 priestoru potrebujete 15 kW výkonu, čo nie je technicky vždy možné. A po druhé, je to dosť drahé.potešenie.

Elektrický kotol nevyžaduje inštaláciu komínov, je ľahko ovládateľný, ale nie je ekonomický z dôvodu vysokých nákladov na energiu, preto sa najčastejšie používa ako prídavné zariadenie
.

Elektrické kotly sa často používajú ako záložná možnosť v tandeme so systémami na tuhé palivá, ktoré sa vykonávajú výlučne na účely hospodárstva. V tomto prípade je hlavná záťaž nesená kotlom na tuhé palivo a elektrická si udržiava špecifikovanú teplotu.

Kotly na tuhé palivá

Kotle tohto typu možno možno označovať za najstaršie používané v autonómnom vykurovacom systéme už mnoho rokov. Ich hlavnou výhodou je dostupnosť paliva, ktoré možno použiť ako palivové drevo, rašelinové brikety, uhlie a koks. Medzi nedostatkami stojí za zmienku neschopnosť pracovať v režime offline.

Návrh a princíp činnosti kotla na spracovanie tuhých palív

Zlepšenie technológie systémov na pevné palivá prispelo k vzniku nových kotlov na výrobu plynu. V týchto kotloch sa používa pyrolýza, pri ktorej sa plyn, ktorý je hlavným zdrojom paliva, uvoľňuje z dreva pod vplyvom vysokých teplôt. Takéto systémy vykurovania súkromného domu majú účinnosť 2 krát viac. Z minusov si môžete všimnúť vysokú cenu, pretože Pyrolýza nie je možná bez utesnenej komory, ktorá je drahá na výrobu.

Kotly spaľujúce ropu

Kotly na vykurovacie olejemotorová nafta. Ak sa rozhodnete inštalovať kotol tohto typu, potom nie je potrebné drevo, ale je potrebná nádrž s naftovým motorom.

Hlavnou nevýhodou sú náklady na horák porovnateľné s cenou plynových kotlov s atmosférickými horákmi. Ale toto zariadenie má niekoľko úrovní výkonu, čo pomáha hospodárne využívať palivo.

Kotol na kvapalné palivo: väčšina modelov môže premeniť nielen naftu alebo petrolej na teplo, ale aj na plyn
.

Potrebujete vedieť!
Existujú vzorky s vymeniteľnými horákmi na prepínanie z nafty na plyn alebo z kompozitných plynov pracujúcich na plynové aj naftové palivo.

Kombinované vykurovacie zariadenia

Tento typ kotlového zariadenia umožňuje použitie akéhokoľvek paliva od plynu až po elektrickú energiu.

Inštalácia plynového kotla v súkromnom dome

Inštalácia alebo výmena kotla v súkromnom dome (najmä ak je kotol na plyn) je možná len po ukončení príslušnej dokumentácie. Povolenie je možné získať, ak je splnený celý zoznam podmienok.

Technologické požiadavky a podmienky

 • miestnosť musí byť najmenej 4 m2 s výškou stropu minimálne 2,5 metra. Šírka dverí - 80 cm;
 • vetranie je povinné, ako aj poskytovanie prirodzeného osvetlenia kotolne oknom;
 • je potrebné namontovať komín s prierezom zodpovedajúcim výkonu kotla13 mm a s výkonom 40 kW - už 170);
 • napájanie by sa malo uskutočňovať na úkor špeciálneho stroja, v ktorom je nakonfigurovaná prúdová a tepelná ochrana;
 • v miestnosti, kde je umiestnený kotol, namontujte analyzátor plynu a elektrický ventil, ktorý slúži na zastavenie prívodu plynu;
 • inštalácia plynových zariadení v pivniciach nie je povolená;
 • Plynové potrubie musí byť vyrobené z kovových rúr. Môže byť otvorená aj zatvorená;
 • je zakázané ukladať plynovod v požiarnych oblastiach;
 • kotol musí byť vybavený snímačom.

Toto je dôležité!
Inštalácia plynového kotlového zariadenia bez zásahu špeciálnych organizácií, ktoré nielen vykonávajú inštaláciu, ale aj vypracujú všetku potrebnú dokumentáciu, sa neodporúča.

Kroky na výmenu plynových kotlov

Plynový kotol pre súkromný dom môžu inštalovať len odborníci, pretože najmenšia chyba môže viesť k výbuchu. Všeobecne platí, že proces je nasledovný:

Inštalácia vykurovacích zariadení

1. Prepláchnutie starého systému. Úspešná prevádzka nového kotla vo veľkej miere závisí od stavu potrubného systému. Operácia sa vykonáva pomocou kompresora, ktorý odstraňuje nečistoty pod vysokým tlakom.
2. Demontáž starého zariadenia.
3. Inštalácia nového kotla. Počas inštalácie by ste mali brať do úvahy odporúčania výrobcu uvedené v návode.
4. Pripojenie kotla do komínového systému. Poskytujevýstup produktov spaľovania a poskytuje kyslík na spaľovanie, ak je komora uzavretého typu. Dôležité je dodržať požiadavky na výšku komína, as ak je to nedostatočné, odpad do spaľovania nevyhnutne vstúpi do miestnosti.
5. Pripojenie kotla k plynovodu. Tento postup je povolený organizáciám, ktoré majú úradne potvrdený potvrdzujúci doklad.
6. Kotol vložte do systému PVA a vykurovacieho systému.
7. Uvedenie do prevádzky je najdôležitejšou fázou, od ktorej závisí účinnosť inštalovaného zariadenia.

Inštalácia a pripojenie nového plynového kotla

Ako už bolo spomenuté, inštalácia kotlového zariadenia je úlohou pre špecialistov, ale aspoň teoretické vedomosti neublížia. Inštalácia plynového kotla sa vykonáva v nasledovnom poradí:

 • kontrola zariadenia kotla (potrubia, montážna šablóna, prípojka plynu a vody, kotol);
 • výber úrovne pre upevnenie kĺbovej dosky a tyče na pripojenie montážneho vzoru;
 • pripevnenie popruhu;
 • montáž tesnení na vodovodné a plynové potrubia;
 • 103) odstránenie slepých záslepiek;
 • inštalácia kotla pomocou lamiel;
 • 105) pripojenie vodného okruhu a prívodu plynu k zariadeniu;
 • prípojka výkonu;
 • komunikácia kotla s koaxiálnym potrubím alebo komínom;
 • pripojenie vypúšťacích ventilov.

Konsolidujme teoretické poznatky sledovaním videa:

Proces inštalácie plynového kotla je dokončený - môžeteVychutnajte si pohodlné podmienky a bezstarostnú zábavu uprostred prírody, bez nepohodlia. Koniec koncov, vo vašej krajine domu bude teraz veľmi teplé a útulné.