Kotly na vykurovanie súkromného domu: klasifikácia, výberové kritériá

Každý vlastník súkromného domu čelí potrebe vykurovacieho systému. Je dôležité, aby bol dom teplý a pokiaľ možno bez väčších otrasov pre rodinný rozpočet. Správna voľba vykurovacieho kotla je daná hlavne účinnosťou celého vykurovacieho systému. Pre jednoduchého obyvateľa je ťažké orientovať sa v rôznych ponukách na trhu vykurovacích systémov. Čo vidí jednoduchý kupujúci? - Vykurovacie kotly pre domácnosti rôznych cenových kategórií, rozdielne v výkone, v type použitého paliva, v metóde spojovacích prostriedkov av účinnosti. Môžete ľahko zmiasť. Ktorý domáci kotol je lepší? - Rozhodne ťažké odpovedať, to všetko závisí od podmienok používania. K výberu kotla bolo vedomé a vyvážené, zvážte rôzne kotle pre súkromný dom podrobnejšie.

Výpočet výkonu vykurovacieho kotla

Ako sme uviedli vyššie, kotly na vykurovanie súkromného domu majú iný výkon. Výpočet tepelnej kapacity budúceho kotla sa vykonáva s prihliadnutím na objem vykurovanej miestnosti, charakter izolácie domu a klimatické podmienky zimného obdobia. Pri použití kotlaje plánované vykurovanie vody alebo podláh, je tiež dôležité zohľadniť dodatočné zaťaženie vo výpočtoch. Výpočet výkonu je lepšie zveriť technikovi vykurovania. Ako hrubý odhad možno uviesť nasledujúce odporúčania: pre každých 10 m² podlahovej plochy bude potrebné 1 kW výkonu kotla a 15 až 20% by sa malo pridať k výsledku, aby sa kompenzovali prípadné tepelné straty.

Voľba kotla závisí od podmienok používania. Ak je dom splynovaný, potom je výhodnejšie použiť plynový kotol. Pri absencii splyňovania je možné inštalovať kotly na kvapalné alebo tuhé palivá, ďalšou možnosťou je elektrický kotol.

Klasifikácia podľa druhu spotrebovaného paliva

    \ t
  • plyn;
  • pevné palivo;
  • elektrické;
  • kotly na vykurovacie oleje;
  • kombinované kotly.

Podrobnejšie zvážte každý pohľad.

Hospodárske plynové kotly

Plynový kotol na státie

Plynové kotly pre súkromné ​​domy prevádzkované na skvapalnený alebo zemný plyn. Moderné plynové kotly pre dom sú plne automatizované, pre ich prácu vyžaduje elektrinu. Plynové kotly sú podlahové, stenové, jednoduché a dvojité. Podlahové kotly sú prednostne inštalované v oddelených miestnostiach, ktoré sú špeciálne vybavené komínmi a ventilačnými kanálmi. Pre efektívnu prevádzku vykurovacieho systému s podlahovým kotlom je potrebné vodné čerpadlo.

Nástenné kotly majú integrované vodné čerpadlo, spaľovacia komora týchto kotlov môže byťotvorené a zatvorené. V kotloch s otvorenou spaľovacou komorou vstupuje vzduch do komory z miestnosti a produkty spaľovania sú vypúšťané prirodzeným komínom cez komín. V kotloch s uzavretou spaľovacou komorou sa privádza vzduch a plyny sú vyfukované elektrickým ventilátorom. Vzduch sa odvádza z ulice. Nevýhodou plynových kotlov s otvorenou spaľovacou komorou je, že pri nedostatočnom nedostatočnom kotle nebude fungovať. V prípade chybnej automatizácie je vysoká pravdepodobnosť prenikania oxidu uhoľnatého do miestnosti. Využitie plynového kotla pre súkromný dom je hospodárne. Ak chcete porovnať s kotlami na tuhé a kvapalné palivá, tento typ kotla vyžaduje menej pozornosti od používateľa. V porovnaní s elektrickými, plynové kotly sú oveľa výhodnejšie za cenu paliva.

Okrem vykurovania miestnosti môže plynový kotol vykonávať aj funkciu ohrevu teplej vody. Takéto kotly sa nazývajú dvojokruhové. Jednosmerné kotly je možné použiť len na vykurovanie domácností.

Podrobnosti o výbere plynových kotlov oznámia video materiál:

Jednotky na tuhé palivá

Kotly na tuhé palivá

Palivo pre kotly na tuhé palivá je rôznorodé: palivové drevo, uhlie, brikety atď. Existujú jednoduché a pyrolýzne kotly na tuhé palivá. Hlavnou nevýhodou jednoduchých kotlov je nízka účinnosť a potreba častého nastavenia paliva (každé 3-4 hodiny). Ale tuhé palivojednoduché kotle nie sú závislé od elektriny, čo môže byť za určitých podmienok výhodou (ak nie je k dispozícii elektrina).

Naopak, pyrolýzne kotly sú veľmi úsporné: palivo sa ukladá len 1-2 krát denne. Princíp činnosti kotla na pyrolýzu je založený na spaľovaní plynov vznikajúcich pri suchej destilácii paliva. Kotol potrebuje elektrinu. Proces spaľovania je riadený automatikou. Prívod paliva do kotla na pyrolýzu sa môže vykonávať mechanicky, na tento účel sa používajú špeciálne pelety (pelety). Nevýhodou použitia kotla na pelety je vysoká cena peliet.

Praktické elektrické zariadenia

\ t
Elektrický kotol na stenu
​​

Najjednoduchšie sa inštalujú elektrické kotly na vykurovanie domácností. Nevyžadujú ventilačné kanály a komíny. Elektrické kotly sú kompaktné, ľahko sa montujú na stenu, navyše sú tiché, šetrné k životnému prostrediu a bezpečné. Nevýhodou inštalácie elektrického kotla je potreba vedenia elektrického vedenia schopného odolať veľkému zaťaženiu. V akom prípade by sa nemal používať elektrický kotol na vykurovanie domu? - Ak vo vašej oblasti nie sú bežné výpadky napájania. Napriek relatívne nízkym nákladom na elektrické kotly nezabudnite na relatívne vysoké náklady na elektrickú energiu. Vždy však môžete ušetriť: inštalácia špeciálnej automatizácie vám umožní zvoliť si ekonomický režim spotreby energie.

Elektrický kotol môže byť vhodnou náhradou za plyn: tento kotol sa ľahko inštaluje a prevádzkuje, je kompaktný a šetrný k životnému prostrediu. Môže byť inštalovaný v každej miestnosti. Pre vykurovanie o ploche viac ako 50 m² sa vyžaduje špeciálne zapojenie, ktoré vydrží značné zaťaženie. A náklady na elektrinu sú o niečo vyššie ako náklady na plyn.

Kotly na univerzálne vykurovacie oleje

Kotol na vykurovací olej

Dieselové palivo sa spravidla používa na prevádzku kotlov na olejové palivo. Nie je bezpečné skladovať palivo v blízkosti domu a cena motorovej nafty je pomerne vysoká, takže túto možnosť nemožno nazvať vhodnejšou. Je to plyn a tuhé palivo nie sú k dispozícii. Je tu však jasná výhoda - jednoduchosť prepnutia na iný typ paliva: stačí vymeniť horák a kotol na olejový olej bude fungovať ako plyn. Takéto kotly sa nazývajú "univerzálne".

Je výhodné použiť univerzálne kotly na vykurovanie obytného domu, ak sa čoskoro predpokladá splyňovanie lokality. Na inštaláciu vykurovacieho kotla, ktorý spotrebuje kvapalné palivo, bude potrebná samostatná miestnosť s odsávaním. Dodržiavajte teplotu. Kotly na vykurovacie oleje sú citlivé na zmeny v zložení paliva. Bez špeciálneho palivového filtra sa vstrekovače paliva rýchlo upchajú.

Univerzálny kotol na vykurovanie domov nie je závislý od vonkajších zdrojov energie (napr. Elektrickej energie alebo zemného plynu), preto môžeinštalované na vytvorenie záložného kúrenia v prípade výpadkov elektriny alebo nízkeho tlaku plynu v potrubí.

Video: progresívne kotly-krby

Bez ohľadu na typ kotla, ktorý si vyberiete, musíte si uvedomiť, že inštaláciu kotla v súkromnom dome smú vykonávať len kvalifikovaní odborníci. Je dôležité zvážiť všetky technické a bezpečnostné predpisy.