Kovové schody - príklady stavebnej a montážnej techniky

Kov, ako stavebný materiál na výrobu schodov, na pozadí iných možností zdôrazňuje optimálnu nosnosť a prevádzkovú životnosť. Vďaka svojim technologickým vlastnostiam je možné vytvoriť malé odľahčené konštrukcie s konfiguráciou akéhokoľvek typu a zložitosti, kovové schodiská dokonale zapadajú do takmer akéhokoľvek vnútorného zloženia. Sú inštalované vo vnútri aj mimo budovy, čo vedie k obytným a centrálnym reprezentatívnym izbám.

Ďalším plusom je, že najjednoduchší zvarový kovový rebrík môže byť vyrobený samostatne a so skúsenosťami a zručnosťami, aby mohol ručne vyrobiť exkluzívnu konštrukciu.

Zváraný kovový rebrík - v prípade potreby úplne realizovateľná myšlienka, ktorá vyžaduje základné zručnosti pri zváraní, môžete ich získať na niekoľko praktických cvičení

Klasifikácia kovových schodov

Podľa konštrukčných vlastností kovových schodov: exteriér a interiér sa nelíšia od analógov betónu a dreva. Podľa typických noriem a pravidiel sa pre ne čerpajú projekty, pričom sa volí najracionálnejšia forma.Podľa spôsobu výroby môžu byť kované a zvárané. Technika kovania sa, samozrejme, musí učiť príliš dlho, ale na získanie zručností zvárača len niekoľko praktických lekcií.

Konštruktívne rozdiely, typy

Najbežnejšími typmi projektov, ktoré možno realizovať osobne, sú:

 • konštrukcie s kovovou kosourou - zvláštne hrebene, na ktoré sa montujú schodíky;
Kovové schody: konštrukcie s jedným nosným nosníkom - kosour
 • kovové schodiská na Bolzah - konštrukcie bez rámov, pozostávajúce zo samostatných schodov, pripevnené k opornej stene pomocou špeciálnych skrutiek;
Kovový rebrík, ktorého jednotlivé prvky sú pripevnené na stenu skrutkami
.
 • konštrukcie na šikmých nosných nosníkoch - obruby, medzi ktorými sú umiestnené behúne a stúpačky alebo len behúne;
Schodisko s dvoma bočnými nosníkmi - podväzky
 • točité schodiská so špirálovito tvarovanými schodiskami a nosným stredovým stĺpikom;
Je lepšie zveriť výrobu kovového skrutkového schodiska odborníkom alebo ho zostaviť z hotových výrobných modulov
.
 • prefabrikované kovové schody pozostávajúce z výrobne vyrábaných modulov, proces ich konštrukcie sa podobá montáži nekomplikovaného detského dizajnéra.

Kovová konštrukcia môže byť podopretá len na strope. Zvýšiť spoľahlivosťpod schodiskami, pod segmentom rebríka s navíjacími krokmi, môžu byť inštalované podpery.

​​
Plošina pre zváraný kovový rebrík s podperou z kovového potrubia

Plošiny môžu byť tiež upevnené konzolami a stojany môžu byť ukryté v stene. Interiérová stena z betónu alebo tehly môže úspešne slúžiť ako nosný prvok pre kovové schodisko.

Zvárať môžete nielen rám s vlastnými rukami, ale aj pod ním postaviť murovanú opornú stenu
.

Zmeny v otázke kombinovania

Technologicky trvanlivý materiál je nádherne kombinovaný s akýmkoľvek druhom dekorácie, s drevom, betónom, tehál, prírodným kameňom, sklom a jeho organickým náprotivkom. Kovové schody môžete vybaviť akýmkoľvek oplotením: fotografia ukazuje, ako vyzerajú štruktúry so štandardnými vertikálnymi stĺpikmi a tradičnými zábradliami nádherne. Namiesto štandardných prvkov, paralelných priechodov, sklenených alebo dierovaných oceľových sád, možno použiť ručne kované a vyrezávané drevo.

Rôzne možnosti dizajnu kovových schodísk: oplotenie ľavého plexiskla, ľavý chróm paralelný prokyd

Upozornenie. Detaily plotov môžu byť pripevnené na kovový rebrík dvoma spôsobmi: namontované na schod alebo pripevnené zváraním alebo skrutkami na koniec schodíka.

Upevnenie prvkov plota na koniec schodov na základešnúra z pílového plechu
\ t

V závislosti od prevádzkových špecifík a diktatúry štýlu môžu byť nosné kovové prvky doplnené schodmi z betónu, plechov z expandovaného plechu, porcelánového kameniva, výstužnej ocele, vlnitého plechu atď. s drevenými schodíkmi, postavenými na pôvodnom projekte. Jeho skromnejší náprotivok s úspechom zabezpečí komunikáciu medzi domácimi priestormi alebo pomôže vybaviť samostatný vchod do podkrovia.

Kovový rebrík s drevenými schodíkmi: možnosť upevnenia vertikálnych stĺpikov so skrutkami

Schodisko inštalované mimo budovy môže byť úplne kovové, ale interná medzipodlažná správa vytvorená z kovu nebude potešovať užívateľov príjemnými hmatovými pocitmi a teplom. Vnútri je vhodné použiť povrch. Okrem toho, kovové schodisko môže byť vybavené nielen štandardnými typmi schodov, kobercom, laminátmi odolnými voči opotrebeniu, parketovými nástrojmi, ale aj obkladovými keramikami.

Charakteristiky samostatnej konštrukcie

Na výrobu budete potrebovať zvárací stroj, mechanickú pílu a brúsne koleso na odstraňovanie otrepov. Ak je drevo určené na zakrytie, potom aj cirkulačná píla, svorky na dočasné spojenie častí a kovový vrták na vytvorenie otvorov pre samorezné skrutky.

Podľa vopred vytvoreného projektu, ktorého splnenie je možné prečítať v príslušnom článku, sa vypočíta, koľko metrov je potrebných kovových profilov, rúrok, oceľových plechov a výstužnej ocele. Je potrebné poznamenať, že slušný kovový rebrík s vlastnými rukami bude zvarený po sérii praktických cvičení, ktorých priebeh je možné uskutočniť aj nezávisle na videu a popise.

S pomocou kompaktného zariadenia na zváranie elektrickým oblúkom sa vytvárajú silné švy, ktoré premenia konštrukciu na monolitickú štruktúru s ekvivalentnými pevnostnými charakteristikami v ktoromkoľvek bode
.

Na výrobu nosných nosníkov (kosoura alebo bowstrings) sa odporúča použiť kanál, vhodný bude I-nosník, vhodná je uhlová oceľ, rúry s obdĺžnikovým prierezom.

Príklad konštrukcie základnej konštrukcie

Toto najjednoduchšie kovové schodisko bude zhotovené z 8-10 s ručne položeným kanálom. Ak sa uvažuje s následným pokovovaním, na výrobu stupňov sa môže použiť oceľový plech, na schody vonkajších konštrukcií, mriežky z lisovaného kovu alebo podobný materiál s protišmykovými vlastnosťami budú potrebné plechy s reliéfom. Pre ploty bude potrebná uhlová oceľ, aby sa vytvorili podpery pre behúne, vystuženie.

Schéma jednoduchého kovového rebríka s nosnými nosníkmi z kanála, ku ktorému sú privarené rebrá vyrobené z rebier
 • Rebar by mal byť vyrobený podľa návrhuvýplne sú vzájomne zladené s nosnými zariadeniami namontovanými na nosníku.
 • K tej časti klisny, na ktorej bude krok priamo „ležať“, je potrebné zvariť konzoly na upevnenie.
 • Filety umiestnené na okraji by mali byť zvarené filetami s použitím presných, predtým vykonaných označení.
 • Aby sa dosiahla úplná identita, odporúča sa druhý kanál pripevniť na nosník s už zváranými filetami a opraviť označenie v prípade odchýlok. Pre zariadenie rebríka so štandardnou šírkou do 1 metra stačí vyrobiť dve kosoura alebo motýliky. Širšia konštrukcia musí byť vybavená tromi alebo viacerými nosníkmi.
 • Potom sa všetky komponenty kovového rebríka spoja elektrickým oblúkovým zváraním, ak je všetko vyrobené z kovu alebo inštaláciou drevených schodov.
 • Hotová konštrukcia by mala byť ošetrená základným náterom a potiahnutá antikoróznou zlúčeninou.

Oporné časti na upevnenie stupňov môžu byť zvarené z nosníkov, kovové rohy privarené k nosným nosníkom.

Varianty zariadení na montáž stupňov, ktoré sú privarené k nosnému nosníku: vľavo - zvárané z kanála, vpravo z uhlovej ocele

Komplexnejšou možnosťou je vyrábať kovové schody s rebrami z pílového kotúča vyrezaného z hrubého oceľového plechu. Je potrebné strihať veľmi opatrne, pozorne sledovať rozmery.

Technológia na orezávanie schodov stromom

Predpokladajme, že sa rozhodlo, ževonkajšie kovové schody budú vybavené drevenými obloženiami pre behúne. Pred vykonaním pokovovania je potrebné odhadnúť pravdepodobnosť položenia ďalších upevňovacích prvkov.

 • Kovové schody označujú umiestnenie otvorov pre samorezné skrutky alebo skrutky s podložkami, frekvencia je 15 cm, otvory by mali ustúpiť minimálne 2 cm od konca
 • Pri kovových podložkách namontujte preglejkový substrát. Je upevnený pomocou špeciálneho montážneho lepidla s plniacim účinkom, po stuhnutí sa nezvrásňuje. Škáry na lepenie lepidla pomôžu eliminovať chyby, ktoré sú nevyhnutné aj pri vysoko kvalitnom zváraní. Nie je možné upevniť podklad na montážnu penu, pretože nie je odolný voči drveniu.
 • S dvomi svorkami sa na kovový behúň pripevní klzná vrstva z dreva a upevní sa samoreznými skrutkami cez vyvŕtané otvory zdola do podstromu alebo otvorene pomocou skrutiek a skrutiek.
Kovový rebrík s drevenými schodíkmi: upevnenie prvkov dreva v kotlíku je skryté z pohľadu

Po preskúmaní najjednoduchších metód a naučení sa zvárať kovový rebrík môžeme bezpečne prejsť na konštrukciu jednoduchej konštrukcie vedúcej napríklad do pivnice. A potom bude skúsený umelec schopný urobiť komplexnejší, estetickejší dizajn, ktorého vlastná produkcia nebude hriechom.