Krby na pece na dávkovanie, kladenie rúry na súkromný dom

Svetlo z ohňa, plamene, teplo prichádzajúce z krbu, vždy priťahovalo a fascinovalo ľudí. Moderný spôsob života v meste nemôže dať. Preto každý, kto má svoj vlastný vidiecky dom alebo chalupu, sa ho snaží vybaviť sporákom alebo krbom. Vaše vlastné ohnisko dáva pocit tepla a pohodlia v dome. Okrem estetického komponentu kachlí a krbov, ktoré poskytujú, hrajú praktickú úlohu. S ich pomocou je dom vykurovaný, čo umožňuje žiť v ňom po celý rok.

Napriek vývoju technológií v oblasti vykurovania a dostupnosti funkčnejších a praktickejších moderných kotlov sú stále populárne konvektory a ohrievače, kachle a krby. Plánovanie miesta pod krbom alebo sporákom je potrebné vo fáze tvorby projektu. Je potrebné okamžite určiť typ budúcej epidémie. Spôsob inštalácie bude vo veľkej miere závisieť od typu požiaru, osobných preferencií vlastníkov a požiadaviek na vykurovanie, ktoré predložili. Stavbu sporáku alebo ohniska je možné vykonať počas a po ukončení všetkých prác na stavbe domu. Hlavnou vecou je jasne pochopiť konštrukčné vlastnosti kachlí a krbov.

Tri konštruktívne odrody

K dispozícii sú tri hlavné typy konštrukcií: sporák, krb a kombinovaný - krbový krb.

Pec je na počesť ruských tradícií

.
Ruské kachle - komplexná technická stavba, ktorej kladenie musí zabezpečiť skutočný majster

Tento typ domáceho krbu je najmasívnejší. Pre jeho inštaláciu vyžaduje silne vystužený základ. Rúra môže vykonávať funkcie vykurovania domu a varenia. Veľa voľného miesta by malo byť plánované pre jeho inštaláciu. Na vykurovanie kachlí sa používa iba tuhé palivo: drevo, uhlie, rašelina. Pokladanie pece je celé umenie, preto by sa malo dávať do pece. Ak je túžba dať ruku do budúcej pece, potom by sa to malo uskutočniť pod dohľadom pána.

Dôležité! Ak je pec inštalovaná v plne postavenom dome a nie je pre ňu priestor na to naplánovaný, budete musieť demontovať podlahové paluby. A to je veľmi nepríjemná a nákladná úloha.

Krb: praktickosť a estetika

Krb z tehlového ohňa a zdobí miestnosť

Inštalácia krbov je oveľa jednoduchšia ako inštalácia kachlí. Krby sú jednoduchšie, ale je tiež potrebné, aby pre ne boli posilnené základy. Konštrukcia pece a komína takéhoto krbu je pomerne jednoduchá, vyžaduje menej miesta. Krb má minimálnu funkčnosť.

Môže sa používať iba ako zdroj tepla a estetických detailov interiéru. Krby môžu byť vykurované pevným palivom alebo plynom.

Kovové krby sú ľahké.sú vybavené monitorovacími a bezpečnostnými systémami
.

Dôležité! Dnes sú populárne krby s hotovými kovovými komínmi a pecami. Tieto krby sa ľahko inštalujú, majú nízku hmotnosť a vývoj technológií pri vykurovaní umožňuje dosiahnuť účinnosť 85%.

Plynové krby sú dobrou voľbou

Plynové krby pre dachu majú takmer rovnaký vzhľad ako bežné krby na tuhé palivo. Dekoratívne prvky plynového krbu môžu napodobňovať horiace guľatiny, uhlie alebo akýkoľvek iný typ krbu. Plynové krby sú vyrobené zo žiaruvzdorného sklolaminátu a keramiky. Podľa typu dizajnu sa podobajú tradičnému, rozdiel spočíva v dodávke paliva. Plynový krb je vybavený plynovými horákmi, prívod paliva a hladina plameňa je možné monitorovať pomocou špeciálnych snímačov. Výhodou plynového krbu je jeho výkon 4 - 10 kW, vysoká účinnosť pre vykurovanie priestorov, absencia produktov spaľovania (sadze a popol), jednoduchá inštalácia.

Niekedy domy už majú tradičný krb a majitelia si želajú znovu ho vybaviť plynovým. Takáto modernizácia je celkom možná. Hlavnou vecou je kontaktovať špecialistov, mať plyn dodaný do domu a vydať povolenie.

Dôležité! Nákup plynový krb dať, musíte venovať pozornosť etiketám. Ak je krb označený P, znamená to, že beží na skvapalnený plyn. Ak je označenie N, tento krb bude fungovať len na zemný plyn.

Krbové kachle: symbióza výhod

Krbové kachle pre záhradkárstvo - možnosť použitia na vykurovanie a varenie

Tento typ zamerania by sa mal zdôrazniť. Spája v sebe všetky výhody sporákov a krbov. Z krbov dostal malú váhu, kompaktnosť, jednoduchosť inštalácie. Kachle-krby majú tiež schopnosť rýchlo ohriať miestnosť kvôli lúčom energie z plameňa. Táto funkcia sa dosahuje vďaka prítomnosti sklenených dverí alebo dvoch ohnisk. Dizajnové vlastnosti rúry umožňujú variť a udržiavať teplo po dlhú dobu. Kachle na dokonalé doplnenie hlavného vykurovacieho systému vykonávajú funkciu bezpečnostnej siete v prípade poruchy kotla alebo konvektora. Existujú dve podtriedy krbových kachlí. Prvý je z tehál. Druhá je vyrobená z liatiny alebo ocele, obložená keramickými obkladačkami. Vo svojom jadre je to takmer autonómny systém, ktorý možno inštalovať v každom dome.

Dôležité! Pece-krby na dávkovanie sú najviac žiadané tam, kde majitelia sú na krátke návštevy.

Požiadavky na kachle a krby

Pri výbere konkrétneho typu domáceho krbu by ste sa mali riadiť týmito charakteristikami:

  • Efektívnosť nákladov.
  • Perfektné vykurovanie celého kachle alebo ohniska.
  • Dlhodobá retencia tepla.
  • Jednoduchá obsluha a údržba.
  • Vysoké normy požiarnej bezpečnosti.
  • Bezpečnosť proti plynom oxidu uhoľnatého a dobrý odvod.
  • Trvanlivosť. Životnosť by malanajmenej 20 rokov.

Výber miesta inštalácie

Výber miesta pre sporák alebo krb je nevyhnutný na základe ich zamýšľaného použitia. Správne umiestnenie pomôže predĺžiť životnosť a zaistiť kvalitné vykurovanie priestorov.

Pec na vykurovanie priestorov sa nachádza v strede domu. To sa robí z dvoch dôvodov. Po prvé, takto umiestnené kachle rovnomerne zahrejú celý dom. Po druhé, žiadna zo strán pece nepríde do styku s vonkajšou stenou, v dôsledku čoho nebude veľký teplotný rozdiel a pec bude trvať dlhšie.

Pece na vykurovanie a varenie sa inštalujú aj v strede domu. Je dôležité, aby krb a časť kachlí, ktoré sú určené na varenie, išli do kuchyne.

Miesto inštalácie krbu by sa malo zvoliť aj uprostred domu. Princíp výberu miesta je rovnaký - maximálny prenos tepla. Je dôležité, aby sa krby nachádzali mimo otvorov dverí a dverí. Protipožiarny krb vytvorí zvýšenú cirkuláciu vzduchu, inými slovami, návrh. Aby ste sa tomuto javu vyhli, môžete v krbe vybaviť chute pod podlahou.

Vyžarovanie tepla jednotky závisí od výberu miesta inštalácie tehlového sporáka

Krbové kachle pre chaty, z tehál, by mali mať krb v obývacej izbe alebo spoločenskej miestnosti a časť určená na vykurovanie a varenie by mala ísť von do kuchyne. Umiestnenie kovových krbov závisí priamo od ichdestinácie. Ak je pre varenie, potom - v kuchyni, a ak je kúrenie, potom - v obývacej izbe.

Pri plánovaní montáže kovového sporáka je potrebné okamžite zabezpečiť možnosť pripojenia k vykurovacej sieti

Dôležité! Pri plánovaní použitia krbových kachlí a kovových kachlí pre kvalitu vykurovania by ste mali okamžite zabezpečiť možnosť pripojenia k spoločnému vykurovaciemu systému. Na tento účel si môžete zakúpiť hotovú kapotu so vstavanou cievkou alebo kovovú krbovú vložku s vodným plášťom. Pre kachle by sa vo fáze tvorby projektu malo predpokladať, že voda pre vykurovacie zariadenie sa ohrieva. To isté platí pre krbové kachle.

Inštalácia kachlí, krbov a krbových pecí

Pre hotové kovové krby, kachle a krbové kachle sa zjednodušuje proces inštalácie. Všetky hlavné práce sa týkajú prípravy staveniska. Je dôležité zabezpečiť protipožiarnu bezpečnosť. Na to umiestnime vrstvu žiaruvzdorného materiálu na miesto inštalácie kovových kachlí, na vrch položíme plech. V blízkosti miesta inštalácie v stene alebo stropné otvory pre komín. V miestach kontaktu so stenou, stropom a strechou na ne položíme ohňovzdorný materiál. Teraz zostáva na mieste, aby sa krb umiestnil sám a pripojil sa ku komínu. Ak existuje túžba a príležitosť, kovový krb môže byť lemovaný pecami alebo tepelne odolnou keramikou. Výsledkom je esteticky atraktívne zameranie.

Pokládka krbov, kachlí a kachlí, krbov patrí medzi pracovne najnáročnejšie, čo si vyžaduje zvýšenú pozornosť a presnosť. Neodporúča sa vykonávať tento typ práce na vlastnú päsť, ale ak chcete, je lepšie to urobiť pod vedením nadradeného zariadenia. Pre krb alebo tehlovú pec musíte použiť ílový roztok alebo špeciálnu žiaruvzdornú zmes. V procese ukladania budú použité pec tehál a žiaruvzdorných tehál. Pri tvorbe projektovej dokumentácie sa počíta počet tehál a objem riešenia. Samotné diela začínajú prípravou spoľahlivého základu pre sporák alebo krb s hĺbkou najmenej 0,5 - 0,7 m. Čím ťažší je krb alebo kachle, tým spoľahlivejší by mal byť základ. Samotný základ musí byť vodotesný.

Dôležité! Môžete začať pokládku až po úplnom stuhnutí nadácie. Základ pre pec musí byť oddelený od základov domu.

Na murivo a omietku sa používa hlinená malta. Aby bolo možné sporák alebo krb dlhodobo a spoľahlivo obsluhovať, je potrebné správne pripraviť roztok spojiva. Kvalita roztoku závisí od "obsahu tuku" ílu. Tento parameter môže byť určený množstvom piesku. "Tuk" roztoku môže byť stanovený znížením a odstránením drevenej tyče do roztoku. Ak je riešenie zavesené na koľajnici, je príliš mastné, ak sa plazí a takmer nič nezostane, to znamená príliš veľa piesku. Je potrebné, aby časť roztoku zostala na koľajnici a časť skĺzla. Jeho konzistencia by mala byť podobnákyslá smotana.

Dôležité! V prípade potreby môže byť roztok vyrobený zo surových tehál. Takéto chybné tehly je možné kúpiť v tehlovej továrni. Zloženie takejto tehly bude spĺňať požiadavky riešenia.

Teraz môžete pristúpiť k položeniu tehál. Nie je to veľmi odlišné od zvyčajného. Hlavná vec je sledovať hrúbku švov, nemala by presiahnuť 3 mm a dodržiavať prísne projektovú dokumentáciu. Pred položením tehly by mali byť namočené vo vode na niekoľko minút. To poskytne lepšie trakčné zariadenie. Pri pokládke sa vyhladia vnútorné strany kachlí alebo ohniska, odstránia sa prebytočné malty, to sa nazýva shavabrovka. To sa robí tak, aby sa produkty spaľovania - sadze a popol neusadili na stenách. Akonáhle je krb postavený, môžete pristúpiť ku konštrukcii komína.

Dôležité! V procese ukladania je potrebné neustále monitorovať horizont a vertikálne, pomocou úrovne budovy a olovnice.

Po dokončení pokládky môžete začať sušiť krb alebo sporák. Tu je dôležité robiť všetko správne a bez zhonu, inak budete musieť všetko znovu opakovať. Sušenie prebieha prirodzeným spôsobom od 7 do 21 dní, závisí od úrovne vlhkosti v miestnosti. Po ukončení prirodzeného sušenia môžete prejsť na aktívny. Na to, aby sme to urobili, ohrievame sporák alebo krb na prvý deň po dobu 30 minút. Potom môže byť čas zvýšený na 1 hodinu. Stojí za to počas týždňa. Známky plne vysušenej pece budú jednotný odtieň všetkých spojov alebo omietok, na dverách alebo na inýchkovové časti by nemali zachytávať kondenzát.
Toto video poskytne predstavu o samotnom procese, ako urobiť krb v krajine.

Správne vytvorené kachle alebo krby na priame použitie potešia teplo ich vlastníkov. V ich inštalácii je dôležitá profesionalita a trpezlivosť. Majstri svojich remesiel vytvárajú kachle a krby, ktoré stoja mnoho desaťročí bez toho, aby boli zničené. Estetická krása a funkčnosť kachlí a krbov láka a priťahuje aj prítomnosť technologicky vyspelejších vykurovacích prvkov.