Krby v interiéri bytu a vidieckeho domu: štýly, možnosti umiestnenia

Krb je vždy symbolom domácej pohody a pohody rodiny. Postupne sa primitívne táboráky v jaskyniach premieňali na nádherné krby v interiéroch moderných domov a bytov a naďalej ohrievali primitívne domáce teplo ich obyvateľov. V tomto článku navrhujeme, aby ste sa zoznámili s vlastnosťami umiestnenia krbov, s populárnymi dizajnovými riešeniami a architektonickými štýlmi.

Krb v súkromnom dome alebo byte

Napriek tomu, že skutočné drevené krby dnes prakticky stratili svoju pôvodnú funkciu ohrevu miestnosti, stali sa veľkolepým konštrukčným nástrojom, naďalej sú vážnym inžinierom. objekt vyžadujúci špeciálne podmienky pre inštaláciu: priestranná miestnosť a možnosť usporiadania komína. V súkromnom dome sa tieto podmienky vytvárajú aj vo fáze projektovania výstavby alebo rekonštrukcie budovy a ako odmena dostávajú možnosť uvažovať o živom ohni.

Je ťažké a niekedy nemožné vybaviť krb v krbe v byte. Na dokončenie práce prírodného krbu je potrebný neustály tok vzduchu pri úplnej absencii prievanu. Okná s dvojitým zasklením v oknách môžu vytvoriť efekt vákua a krb začne fajčiť.

Obyvatelia starých domov si môžu dovoliť krb v interiéri bytu, obnoviť ačistenie starých komínov a ventilačných kanálov. Ak je však starý dom má drevené podlahy a byt sa nachádza nad prvým poschodím, bude potrebné ich ďalej posilniť. Majitelia nových budov mali tiež šťastie: v nich je spravidla miesto pre krb už zabezpečené projektom.

V panelových domoch je takmer nemožné získať povolenie na inštalovanie krbov na drevo v príslušných prípadoch, s výnimkou horných poschodí je teoreticky možné inštalovať ľahký model krbových kachlí, ktoré štrukturálne pripomínajú „buržoázny krb“. Pre všetky ostatné prípady, vhodné kvalitné modely krbov: elektrické krby a biokrby.

Architektonické štýly krbov v interiéri

Ak sa v miestnosti nachádza krb, bez ohľadu na jeho umiestnenie sa stáva jeho centrom a okolo jeho koncepcie sa zvyčajne buduje celý interiér domu alebo bytu. V závislosti od architektonického štýlu interiéru sa v modernom dizajne používajú štyri hlavné typy dizajnu:

 • Klasika;
 • Krajina;
 • Moderné;
 • hi-tech.

Aké prvky sú v každom architektonickom štýle vlastné a ako ich krby v byte stelesňujú - fotografia interiérov sa bude živo a výrečne demonštrovať.

Klasikou komínového umenia a štýlu je portál v tvare písmena U, ktorého dekoráciu využívajú ušľachtilý mramor, malachit a iné druhy prírodného kameňa, kované prvky a drevo. Prísne klasické krby dokonale ladia s elegantným obmedzením.Interiéry v klasickom štýle, zdobené stĺpmi, sochami a zložitým štukom zdobia interiér haly s krbom v luxusnom kaštieli v štýle hravého baroka alebo empírového štýlu.

Prísne klasické krby sú ideálne kombinované s elegantným obmedzením interiérov v klasickom štýle
.

Pre vidiecky štýl, ktorý sa tiež nazýva rustikálny, existujú krby s portálom v tvare D. Vo svojej výzdobe používajú zámerne jednoduché hrubé materiály: pórovitý kameň, napríklad pieskovcový alebo škrupinový kameň, dlažby z ručnej práce s etnickými ornamentami. Krb v štýle country dokonale zapadne do vnútra zrubu v štýle ruskej veže a bude hrať časť ohniska v obývacej izbe v štýle stredomorskej alebo francúzskej Provence.

Krb vo vidieckom štýle dokonale zapadne do vnútra zrubu v štýle ruskej veže a bude hrať časť ohniska v obývacej izbe v stredomorskom štýle alebo vo francúzskej Provensálsku.

Jadrom modernistického štýlu je nadčasová klasika: ten istý portál krbu v tvare písmena U, ale línie sú zjemnené, detaily sú zaoblené. Krb v secesnom štýle, spravidla zaberá celý priestor steny od podlahy až k stropu, dekorácia využíva vzácny mramor a kov, je elegantná a elegantná vo svojej zdôraznenej jednoduchosti. Krby moderné, dokonale kombinované s inými architektonickými štýlmi, sú rovnako dobré aj v interiéroch domov, bytov, reštaurácií, divadiel a kancelárií renomovaných firiem.

Krby sú moderné, dokonale kombinované s inýmiarchitektonické štýly sú rovnako dobré aj v interiéroch bytov a kancelárií renomovaných firiem

Hi-tech hi-tech štýl je nekompromisný, ale hi-tech bytové krby sú ostrovom živého tepla medzi ľadovým kráľovstvom priehľadného skla, lesklého kameňa a trblietavého kovu. Dizajn hi-tech krby je často neočakávaný, futuristický, atraktívny vo svojej jedinečnosti a vhodný pre obytné aj verejné priestory.

Krby v interiéri bytu v štýle hi-tech - to je ostrov živého tepla medzi ľadovým kráľovstvom priehľadného skla, lesklého kameňa a trblietavého kovu
.

Možnosti umiestnenia krbov v interiéri

Konštruktívna rôznorodosť moderných krbov vám umožňuje umiestniť ich do akejkoľvek miestnosti a na akékoľvek miesto v tej istej miestnosti, ale medzi nimi sú stále najbežnejšie možnosti. Je veľmi podmienená, ale akceptovaná medzi architektmi, projektantmi, kachľami a krbovými spoločnosťami, rozdelenie krbov podľa umiestnenia v interiéri:

 • stena;
 • vložené;
 • uhlové;
 • dvojstranný;
 • 48) pozastavené;​​
 • ostrov;
 • prenosné.

Nástenné krby sa častejšie vyskytujú v interiéroch, v porovnaní s ostatnými zaujímajú najmenší vzácny priestor miestnosti, ale majú niekoľko vlastných, nie vždy príjemných vlastností.

Nástenné krby sa častejšie nachádzajú v interiéroch bytov a kancelárií

Ak máte krbKapitálovú vnútornú stenu, môže byť problém s umiestnením dizajnu krbu: nie je vždy možné ho skryť. V tomto prípade je potrebné vyrobiť dekoratívny box, ktorý zakryje uzol spájajúci pec s komínom a plní úlohu štruktúry rozvodu tepla na vykurovanie miestnosti.

Možnosť inštalácie krbu v blízkosti vonkajšej steny je tiež nežiaduca: je potrebná dodatočná tepelná izolácia na stene aj komíne. Ak je stena fasádou, vonkajšia časť komína rozbije estetiku fasády celej budovy.

Malá hrúbka vnútorných stien sa môže tiež stať prekážkou pre umiestnenie nástenného krbu.

Vstavané krby, ktoré sú zapustené do výklenkov na stenách, polostĺpcov a dokonca aj stĺpov, dokážu premeniť interiér miestnosti s krbom, v ktorom nebolo možné bez dôležitých, ale ošklivých stavebných konštrukcií. Vstavané krby sú praktické, pretože nezaberajú využiteľný priestor, ale ich inštalácia by sa mala plánovať vo fáze výstavby budovy.

Krb zabudovaný do stola Corian nezaberá užitočnú podlahovú plochu vôbec
.

Rohové krby v európskej tradícii dlho slúžili na vykurovanie viacerých miestností súčasne. Rohové ohnisko v interiéri malej miestnosti je tiež optimálne: rovnako ako vstavaný krb, nielenže šetrí drahocenný obytný priestor, ale aj v ňom predstavuje zvláštne čaro, ktoré vyhladzuje tuhosť ostrých rohov.

Rohový krb v interiéri malej miestnosti šetríoblasť a vizuálne zmäkčuje rohy

Obojstranný krb je jedným z najzaujímavejších nástrojov interiéru. Ako samostatná stavba uprostred miestnosti môže obojstranný krb rozdeliť priestor na dve samostatné zóny. Súčasne, keď ste v akejkoľvek zóne, môžete spaľovať krb a užívať si pohľad na živý oheň. Na želanie je možné umiestniť obojstranný krb do vnútornej steny a potom sa v dome naraz objavia dve krbové haly prepojené jedným komínom. Ostrovný krb, alebo samostatne stojaci, je veľkolepý spôsob umiestnenia krbu v strede miestnosti, symbolizujúci trvalú úlohu domáceho krbu.

Obojstranný krb rozdeľuje priestor miestnosti na dve zóny
.

Ostrovný krb je otvorený na všetkých stranách a všetky prvky, neobvyklý portál a komín zabudovaný do stropu podliehajú dekorácii v tejto zložitej konštrukčnej štruktúre. Vzhľadom na ťažkopádny dizajn, ostrovný krb s otvoreným plameňom, je luxusný komín zo skla alebo kovu účinný ako centrálne riešenie dekoratívneho dizajnu len vo vnútri veľkej plochy. Jeho tepelný výkon je zanedbateľný a pre vykurovanie veľkej miestnosti je neefektívny.

Ostrovný krb - ústredný prvok interiéru veľkej miestnosti

Pozastavené krby sú nielen účinné, ale aj exotickým spôsobom na umiestnenie domu. V tomto prípade je komín alebo dymová skriňa zároveň spôsobom pripevnenia konštrukcie na strop alebo podlahovú podlahu.Zavesené krby môžu byť buď ostrov, alebo stena alebo roh: v každom prípade je pôsobivé ohnisko otvoreného plameňa medzi stúpajúcimi sklenenými a oceľovými konštrukčnými prvkami vo vzduchu.

Pozastavené krby sú nielen účinné, ale aj exotickým spôsobom na umiestnenie domu

Prenosné krby sú obrovskou rodinou voľne stojacich elektrických krbov a dekoratívnych biokrb. Každý vie, čo je elektrolýzne miesto, ale biokrbu je dekoratívna verzia horáka na alkohol, v ktorom hrajú rudé horúce keramické prvky úlohu uhlia. Dizajn je mobilný, pretože biopalivo je úplne spálené a nevyžaduje stacionárny komín.

Prenosný biofire nevyžaduje stacionárny komín a je preto mobilný
.

Výber konštrukcie ohniska a možnosť jeho umiestnenia do vnútra miestnosti je preto potrebné zohľadniť všetky faktory, ktoré môžu ovplyvniť jeho prevádzku bez dymu. Táto konštrukcia komína alebo možnosť jeho inštalácie, podmienky vetrania a vetrania v dome. Chyby v dizajne a realizácii projektu môžu vyústiť do skutočnosti, že štýlový, krásne zdobený krb sa nestane domovom, ale nechutným fajčiacim netvorom alebo zdrojom zapálenia.