Krby vlastnými rukami: detaily o stavbe

Ľudia vždy milovali oheň. V starých domoch boli krby integrálnym prvkom. A táto tradícia je dnes dosť zvláštna znovuzrodená! Plánovanie výstavby domu, vzniká otázka, ako postaviť dom? Majitelia, ktorí majú aj minimálne skúsenosti v stavebníctve, môžu stavať krby vlastnými rukami. Odporúčame vám, aby ste túto otázku pochopili, pričom každý aspekt konštrukcie posudzujete samostatne.

Konštrukcia a princíp činnosti ohniska

Krb je obyčajne nazývaný jednoduchým sporákom s otvoreným ohniskom, ktoré ohrieva miestnosť sálavou tepelnou energiou. Výrobok sa skladá z komína a ohniska.

Krbový dizajn

Vnútri je ohýbaný plynový prah vytvorený vo forme kolena, ktoré zabraňuje úniku iskier z potrubia a zabraňuje zmenám prúdenia vzduchu, ktoré spôsobujú vyletenie popola, dymu, snehu a dažďovej vody a sú tiež potrebné na zrážanie sadzí.

Smer studeného, ​​spaľovacieho a horúceho vzduchu používaného na vykurovanie

V chladných oblastiach krajiny nie je možné použiť krby ako vykurovacie zariadenia, pretože tepelný výkon je 10 - 20% a zvyšok energie ide do komína.

Domáce požiare generujú teplo počas spaľovania guľatiny, navyše nerovnomerne. Ohrieva najlepší vzduch oproti ohnisko. Ale zo strán sa zahrieva slabo. Aby bolo možné vytvoriť viac odrazu tepla, je potrebné, aby ohnisko bolo široké, ale nie hlboké.

Čo treba vziať do úvahy pri stavbe

Najjednoduchší krb je tehlový, jeho majitelia sa môžu zložiť. K krbu sú určité požiadavky. Krb by nemal fajčiť, ale jednoducho musí dobre ohriať vzduch. Za zmienku stojí aj jeho estetické vlastnosti.

Krby s rôznymi typmi vykurovania
\ t

Prvým bodom, na ktorý treba venovať pozornosť, je výber projektu. Ak sa rozhodnete urobiť krb vlastnými rukami - kresby musia byť vyberané opatrne! Ďalej je potrebné určiť, čo bude krb - zatvorené alebo otvorené, rovnako ako materiály, ktoré majú byť použité v stavebníctve.

Výber miesta pre domáce ohnisko

Krby sú postavené na murovanej stene, vstavanej alebo oddelenej. Môžete tiež umiestniť krb v rohu vnútorných stien. Ak chcete vidieť čo najviac možností, mali by ste hľadať na internete žiadosť "DIY krby fotografie."

Výber miesta v dome pre krb

Nie je vhodné umiestniť ohnisko proti stene, ktorá je oproti stene s oknami: ak okná nie sú príliš zhutnené, potom sa pred nimi postaví krb. Ak je dom z dreva, potom je potrebné vziať do úvahy protipožiarne predpisy, pretože ak je príliš dlhé, aby sa ohnisko ohňa, môže spôsobiť požiar.

Pri navrhovaní ohniska je vhodné pripomenúť prítomnosť komína, ktorého prierez musí zodpovedať veľkosti krbu. Je potrebné organizovať tok čerstvého vzduchu do miestnosti, kde bude umiestnený krb, a platformu, ktorá je schopná odolať hmotnosti konštrukcie.

Vypočítajte rozmery budúceho ohniska

Krb je možné navrhnúť dvoma spôsobmi - vyberte si pripravený riadny program na položenie krbu alebo ho nakreslite pomocou tabuľky veľkostí. Ak chcete vykonať objednávku, musíte pripraviť papier v bunke. Bude potrebné použiť celú tehlu a tri štvrtiny a polovice.

Konštrukcia ohniska s výpočtami

Predtým, ako urobíte krb vlastnými rukami, musíte určiť priestor miestnosti, v ktorej plánujete postaviť krb. Otvor pece by mal byť 1/50 objemu miestnosti. Medzi hĺbkou ohniska a výškou portálu sa musí zachovať pomer 1: 2 alebo 2 až 3.

Rozmery sa musia bezpodmienečne dodržiavať, pretože sú veľmi dôležité. Ak urobíte pece hlbšiu, než by mala byť, potom sa prenos tepla výrazne zníži a ak urobíte menej, spôsobí to dym.

Odvzdušňovacie otvory závisia predovšetkým odz vykurovacej oblasti. Rozmery komína by mali byť 8 až 15 krát menšie ako veľkosť pece. Ak chcete urobiť kruhový komín, mali by ste pamätať, že priemer potrubia by mal byť v rozsahu 8 - 14 centimetrov. Dĺžka komína môže dosiahnuť 4 - 5 metrov.

Príprava materiálu na pokládku krbu

Keďže všetky objednávky sú pripravené, môžete si vlastnými rukami postaviť domáci alebo záhradný krb.

Materiály na stavbu krbu

Je potrebné rozhodnúť o potrebných materiáloch a ich množstve:

  • Tehly na tuhé pece. Mali by sa posudzovať individuálne. Odporúča sa, aby všetky neúplné položky boli počítané ako celé tehly.
  • Piesok bez nečistôt a prachu, ktorý sa líši veľkosťou častíc blízkou 0,2 - 1,5 mm. Aby sa odstránili nečistoty, piesok musí byť vložený do vody a naplnený vodou.
  • Clay na oddeľovanie ohnísk. Odporúča sa používať modrú kambriulu. Ak vo vašej oblasti nie je taký materiál, môžete si tiež vziať rúru na pečenie.
  • Cement. Vhodný najbežnejší portlandský cement.
  • Drvený kameň na maltu a vyliaty základ pod krbom.
  • Tyče armatúry - približne 20 kusov. Priemer nie je väčší ako 8 - 10 mm, dĺžka - 700 mm.
  • Dymová klapka.

Vyplňte pevný základ

Ako položiť krb vlastnými rukami, čo mám robiť ako prvé? Stavba krbu by mala začať s nadáciou a určiť jej veľkosť. Základ ohniska musí byť postavený oddelene od založenia domu. Musí maťv rovnakej šírke ako predná časť suterénu, zatiaľ čo môžete pridať 5 - 6 centimetrov.

Vyplnenie základu krbu

Najprv musíte vykopať dieru, ktorej veľkosť bude o 10 až 15 centimetrov väčšia ako veľkosť základu. Hĺbka jamy je asi 60 cm. Základ môže byť postavený z penového betónu alebo tehly. Je lepšie vypočítať, aký materiál je lacnejší, a skontrolovať, čo je k dispozícii. Na dne je zvykom zaspávať sutiny. Potom sa jama podchytí a skontroluje sa vodorovnosť základne.

Potom môžete urobiť nadáciu. Je potrebné znížiť debnenie na požadovanú výšku bez dna pomocou drevených dosiek. Vnútorné steny krabice by mali byť ošetrené živicou alebo čalúnené na hydroizoláciu lepenkovou krytinou. Debnenie musí byť umiestnené na základoch a vopred uložené kamene a sutiny musia byť naplnené roztokom pripraveným z 1 dielu cementu a 3 dielov piesku.

Vrchná časť základu by mala byť správne vyrovnaná, vyhladená, odstrániť všetky nerovnosti, skontrolovaná hladinou a pokrytá polyetylénom na vrchu. Musíte počkať týždeň a až potom pristúpiť k znáške.

Príprava materiálu pred pokládkou

Tehla má rozmery 6,5 x 12 x 25 cm a šev je asi pol centimetra. Tehly by mali byť hladké, monotónne, rovnako hrubé a bez triesok. Pred položením by mali byť orezané, orezané smrekovým kameňom alebo rovinou inej tehly.

Každá tehla sa musí najprv spustiť do vody na niekoľko minút, aby sa všetky bubliny dostali von. V opačnom prípade bude tehla na riešenie vybraťvlhkosť, a to spôsobí nestabilné murivo.

Tehla na krb pred položením na niekoľko minút "namočená" vo vode

Na základoch je potrebné rozprestrieť 2 vrstvy strešného materiálu na hydroizoláciu. Potom kalibrujeme tehly, inými slovami, vyberieme z materiálu len tie tehly, ktoré sú potrebné na výstavbu. Za 2-3 dni by ste mali namočiť ílu, postupne pridávať vodu a miešať, kým sa nezhustne.

Technologický proces kladenia krbu

Vyššie bolo uvedené, že podľa tejto schémy sú krby postavené vlastnými rukami z tehál. Tehly musia byť jasne položené na seba. Strana tehly, ktorá prichádza do styku s koľajnicou, by pri takomto postupe ako položenie krbu vlastnými rukami nemala byť v roztoku.

Tehla sa týmto spôsobom hodí: je položená jednou rukou na koľajnicu, ktorá je trochu stlačená, tehla je pribitá na maltu druhou rukou. Clay by súčasne nemali stlačiť koľajnicu.

Prvý rad by mal byť položený vedľa seba na maltu pridaním cementu. Pri práci by ste mali byť veľmi opatrní a skontrolovať geometrické rozmery ohniska pomocou štvorca. Všetky uhlopriečky medzi sebou by mali byť rovnaké, uhly by mali byť zvislé, každý riadok by mal byť jasne horizontálny.

Je lepšie položiť pevné rady pomocou stierky alebo stierky. Pri pokladaní dymovej komory a ohniska je potrebné vykonať prácu ručne, pretože sa dá cítiť a náhodné kamene z roztoku je možné odstrániť.

Položenie krbu

Riadky by sa mali kontrolovať oproti poradovým schémam, pričom všetky riadky sa označujú ceruzkou alebo kriedou. Tvárou v tvár ohnisko s vonkajšími stenami nie je pripojený, ako v týchto prípadoch, rôzne teplotné režimy a murivo môže byť rozbité, pretože toto.

Reiki po odstránení viacerých riadkov sa odstráni, ale môžu sa použiť neskôr. Na treťom rade stojí za to položiť dva kolíky, na ktoré je potrebné položiť krbový rošt. Bočné výčnelky portálu sú umiestnené okamžite - v polovici tehly. Švy po pokládke môžu byť v prípade potreby naplnené farebným roztokom pridaním suchých farbív.

Konštrukcia ohniska, dymovej komory a kanálov

Steny ohniska a dymovej komory sa musia utrieť zvnútra a odstrániť odkryté riešenie. Je potrebné mať na pamäti, že vnútorné nemôže byť omietnuté.

Odporúča sa, aby bola zakrivená plocha zberača dymu a strechy položená tak, aby sa postupne plnili tehly - až 6 cm. Portálové otvory by mali byť pokryté tehlovými prekladmi, ktoré môžu byť rôzneho typu - klenuté, klenuté a klinovité. Preklady sa inštalujú pomocou špeciálneho debnenia.

Krbový krb

Počas rozmiestňovania by sa mala venovať pozornosť kontrole zvislosti komína. Pri pokládke komína na strechu je potrebné prepnúť na zmes cementu a piesku. Pri pokládke potrubia na uzavretie strešného koberca je obvyklé inštalovať "vydru" (prekrytie) a zabezpečiť protipožiarnu ochranu stropu - bariéru.

Krb ukázal najlepšiu schopnosť odrážať teplo, je potrebné, aby jeho steny boli zvnútra v uhle. Obe bočné steny by mali byť otočené smerom von a zadná strana by mala byť mierne naklonená dopredu. Nad ohniskom je potrebné usporiadať dymovú komoru, ktorá prepaľuje rímsu medzi dymovou komorou a ohniskom. Priechod zabraňuje unikaniu sadzí s iskrami a zároveň chráni miestnosť pred dymom.

Dizajn je dôležitý krok

Teraz viete, ako postaviť krb vlastnými rukami a môžete začať zdobiť. Vstavané centrum môže byť zdobené akýmikoľvek stavebnými materiálmi - mramor, dlažba, dlažba, rôzne druhy kameňa a tehly, dekoratívne omietky. Okrem toho dekorácia často používa konkrétnu imitáciu rôznych textúr - hlavne prírodného kameňa a drahého dreva, pretože tieto materiály sú drahé.

Zdobenie krbu

Po prvé, spodné poschodie ohniska obklopujú ozdobné detaily. Na použitie je akceptované bežné kachľové lepidlo. Niektoré výrobky, napríklad dekorácie z mramoru, musia byť preliate celofánom, pretože tento materiál je veľmi ľahko poškriabaný.

Pri konštrukcii krbu môžete použiť rôzne druhy kovaných prvkov, napríklad liatinové sochy. Drevené remeslá sú však veľmi dobre izolované od zdroja tepla. Ale predovšetkým, takéto príslušenstvo by malo byť vhodné pre celkový interiér.

Po prečítaní tejto príručky môžete tak urobiťpostaviť krb vlastnými rukami. Je potrebné prísne dodržiavať odporúčania a porovnávať všetko s ordinálnymi schémami. Osobitná pozornosť by sa mala venovať výberu miesta pre budúci krb a výpočtu jeho rozmerov, pretože na ňom závisí produktivita vašej práce.

Video: položenie krbu veľmi podrobne