Krby z tehál vlastnými rukami - konštrukcia, kresby, návrh domu

Krb prináša pokoj a pohodu do domácej atmosféry, dáva teplo a pohodlie. Živé jazyky plameňa sú schopné dať príjemnú zábavu medzi blízkymi. Výstavba krbu v byte je plná mnohých ťažkostí, ale majitelia chaty a súkromné ​​domy sú schopní zariadiť krby z tehál nezávisle a bez pomoci špecialistov. Krb je obyčajný sporák, charakterizovaný otvoreným krbom. Vzhľad sa podobá malému výklenku v stene.

Treba poznamenať, že tehlové kachle a krby majú malý prestup tepla. Preto, vykurovací systém, skladajúci sa iba z krbu, v zime nebude stačiť.

Projekty tehlových krbov

Existuje niekoľko projektov krbov, ktoré sa líšia svojím dizajnom:

 • Uzavreté tehlové krby - umiestnenie vyžaduje minimálny priestor, ktorý ich odlišuje od ostatných typov. Treba poznamenať, že uzavreté krby sú postavené v procese budovania domu;
  Uzavretý tehlový krb
 • Semi-otvorené tehlové krby sú rovnováhou medziotvorené a uzavreté typy, ktoré sú pripevnené na stenu alebo sú umiestnené vnútri, zaberajú malú plochu. Nespornou výhodou je skutočnosť, že výstavba polootvorených krbov je možná v vybudovanej budove;
 • Polovičný tehlový krb
 • Otvorené tehlové krby sú najvhodnejším modelom pre veľké miestnosti. Usadzujú sa v centrálnej časti miestnosti a šíria teplo vo všetkých smeroch;
  Otvorený krb z tehál
 • Rohový tehlový krb - určený na vykurovanie priľahlých miestností.
  Rohový tehlový krb

Materiály na stavbu krbu

Pri výstavbe krbov z tehlových stavebných materiálov sa používajú: cement, červené tehly, hlinka, kameň sutiny, piesok a štrk. Pri výbere tehál, ich povrch je starostlivo preskúmaný, mal by mať jednotnú štruktúru, bez bielych škvŕn. Ak narazíte na kladivo na kvalitnú tehlu, mali by ste počuť jasný a jasný zvuk.

Práce nadácie

Všetky stavebné práce si vyžadujú starostlivosť. Vzhľadom k tomu, že hmotnosť krbu môže dosiahnuť 1000 kg, potom jeho konštrukcia vyžaduje samostatný základ. Ideálnou možnosťou by bolo zahrnutie práce na jeho zariadení v projekte všeobecnej stavby, ale aj túžba postaviť sporák - tehlový krb v už hotovej chate alebo dome možno vykonať s podmienkou starostlivého výpočtu zaťaženia pôsobiaceho na nosné konštrukcie.

47) Rozmerynadácia je určená rozmermi stien krbu, zväčšená o 10 alebo 15 cm, medzi základom samotnej budovy a budúcnosťou musí byť základom ohniska ponechaný asi 5-6 cm na vyplnenie pieskom, ktorý zabráni vzniku trhlín na krbe počas zmršťovania. Hĺbka základovej jamy závisí od počtu podlaží v chate: 50-60 cm pre jednopodlažný dom, nie menej ako 80 cm pre dvojpodlažný dom, v spodnej časti je upravený pieskový vankúš pre obyčajnú pôdu a pre sypké pôdy sa používa pieskovo-štrková zmes. Každá vrstva by mala byť dôkladne zvlhčená, zhutnená a otestovaná.

Vybudovanie základu pre krb

Butobeton sa často používa ako stavebný materiál pre nadáciu. Prvé debnenie sa vykonáva, jeho vnútorné rozmery musia zodpovedať rozmerom základu. Na zabezpečenie hydroizolácie sú steny vo vnútri pokryté bitúmenom, dechtom, lepenkovou krytinou. Debnenie musí byť inštalované na základoch, vnútri ktorého sú umiestnené veľké kamene v prvej vrstve a vytvorené medzery sú vyplnené sutinou. Potom sa vrstva naplní roztokom obsahujúcim jednu časť cementu a tri časti piesku.

Na vrch sa položí niekoľko vrstiev sutinového kameňa, pričom každá vrstva sa vyplní cementom. Vrchná časť základu je starostlivo vyrovnaná, kontrolovaná podlahou a pokrytá plastovým obalom. Vrchná vrstva musí byť medzi 5 a 7 cm pod čistou podlahou. Po týždni je nadácia úplne pripravená na montáž muriva.

Hlavná etapa pred bezprostrednýmzačiatkom stavebných prác je vytvorenie zákazky - nakreslenie každého radu. Všetky riadky tehál sú nakreslené na papierovom liste a potom očíslované. Zároveň sa vytvoria značky, ktoré tehly sa budú používať (celé, pol alebo tri štvrtiny).

poriadok krbu

Objednávka pre každý typ krbu má svoje vlastné charakteristiky. Vezmite si napríklad hranaté tehlové krby - kresby ukazujú tvar krbu a pomáhajú pochopiť princíp muriva.

Poradie rohového krbu, časť 1
Poradie rohového krbu časť 2

V tomto štádiu pripravovať aj výkresy krbov z tehál, zobrazujúce fasádu a zárezy.

Tehla z tehál

V počiatočnom štádiu tejto etapy je potrebné vyznačiť obrysy krbu na stene. Hotový základ je pokrytý dvojitou vrstvou strešnej krytiny, hydroizoláciou strešnej krytiny. Treba poznamenať, že najprv sú tehly naskladané na sucho, aby sa dobre nasadili. Pri pokladaní podkladu z vnútornej strany je potrebné použiť žiaruvzdornú tehlu, ktorej povrchy sú pokryté murivom.

Po prípravných prácach sú zadné a bočné steny ohniska rozložené, hrúbka by mala dosiahnuť 20 cm. Ďalej je potrebné položiť vonkajší rad, posledný umiestnený uprostred.

Skôr ako si postavíte krb z tehál vlastnými rukami, opláchnite žiaruvzdorné tehly vo vode a odstráňte ich.nahromadený prach. Pravidelné tehly musia byť nasiaknuté po dobu 30 sekúnd, aby unikli vzduchové bubliny. Švy by mali byť tenšie a potom opatrne vyplnené maltou. Jeho prebytok vytvorený v priestore pece sa má odstrániť. V miestach zatáčok a zúžení by ste mali hľadať pri oblých tvaroch. Hladkosť vnútorných plôch má veľký vplyv na výkonnosť funkcií krbu, preto je potrebné dbať na to, aby sa pri pokládke starostlivo dbalo na to, aby dovnútra smerovali iba hladké plochy tehál. Malé výmole by sa mali utrieť handričkou navlhčenou v ílovom roztoku.

Pokladanie krbu by sa malo vykonávať postupne, každý nasledujúci riadok by sa mal položiť po položení predchádzajúceho riadku.

Konštrukcia komína

Pri ukončení prác je potrebné postaviť komín. Riadky z červených tehál sa ukladajú pomocou cementovo-pieskovej malty. Dôležitým bodom, potrebné pre tehlové krby pre dacha, súkromný dom, chata fungovať bez problémov, je zabrániť zrážky z vstupu do komína. Na tento účel použite cínový komín alebo čiapočku z pozinkovaného železa.

Kovové prvky pre krb

Kovový rám pre krbovú vložku by mal byť upevnený pomocou lúpaných pásikov pásovej ocele - 3 mm hrubé spony, ktoré sú umiestnené v murive, a potomliateho roztoku. Klammers môžu byť nahradené žíhanými káblovými zväzkami s priemerom 2 mm. Zobraziť dvere, rúry sú pripevnené k murivu pomocou oceľového žíhaného drôtu.

Pre kov je koeficient tepelnej rozťažnosti väčší ako pre tehlu. Preto by sa mal medzi rámom dvierok pece a pokládkou použiť azbestové tesnenie hrubé 5 mm.

Kovové prvky sa montujú s korekciou na koeficient tepelnej rozťažnosti, čo zabezpečuje medzery od 5 do 10 mm. Horný rám dverí ohniska by sa nemal používať ako podpera muriva, je lepšie použiť tehlový prepojovací mostík "v zámku" alebo pomocou prekrytia s podlahou lopatky. Ideálnou možnosťou je minimalizovať používanie kovových častí.

Konštrukcia ohniska a štýl interiéru

Konštrukcia ohniska musí byť v súlade s existujúcim interiérovým dizajnom, ktorý je nevyhnutný na zabránenie nevyváženosti. V súčasnosti je možné navrhnúť krby z tehál, ktoré sú prezentované v klasickom i modernom modernom štýle. Veľmi často, v nadväznosti na starú ruskú tradíciu, robia čelia krb s dlažbou. Krb s týmto dizajnom prinesie pohodlie a originalitu každému interiéru. Nižšie sú kachľové tehlové krby: fotografia - výber rôznych štýlov.

Dlaždice vo výzdobe krbov: vľavo krb lemovaný porcelánovými dlaždicami v ruskom štýle, vpravo klasický - obkladaný zlatom

Pre milovníkovminimalizmus nemôže skomplikovať proces exteriérovej dekorácie a nechať krb s tehlovými stenami, vopred natreté vápenným alebo kriedovým náterom alebo natrieť iba švy.

Video katalóg: krby v interiéri

Krb je dekorácia nielen pre interiér, ale pre celú miestnosť. Je to miesto odpočinku, pokoj, teplo, pokoj a pohodlie. Budovanie krbu vlastnými rukami je pomerne komplikovaný proces, ktorý si vyžaduje pozornosť a koncentráciu.