Krok za krokom návod na ukladanie laminátu: video lekcie, užitočné odporúčania

Na rozdiel od konvenčnej múdrosti, že kladenie laminátového procesu je jednoduché a nevyžaduje špeciálne zručnosti, nikdy nebude zbytočné študovať teoretickú stránku problému. So všetkou zjavnou jednoduchosťou existujú určité ťažkosti. Ponúkame Vám podrobný návod na pokládku laminátu.

Tipy na ukladanie laminátu

Takže prvý tip - laminát možno položiť len na riadne pripravený podklad. Nevysušený poter spôsobí krátky servis krásnej podlahovej krytiny - nadmerná vlhkosť povedie k deformácii aj veľmi kvalitného laminátu.

Povrch pod laminátu by mal byť pevný, dokonale rovný a suchý. Laminát môžete položiť na drevenú podlahu, linoleum, použiť ako základové dosky sololit, OSB dosku alebo drevotrieskovú dosku. Ak je povrch podlahy nerovný, mala by sa použiť špeciálna stierková hmota

Proces priameho položenia laminátu bude trvať trochu času, pretože hlavný konštrukčný prvok materiálu v zostave je podobný dizajnérovi. Možnosť každého prvku podlahovej krytiny je pripojená k predchádzajúcemu bez toho, aby bolaupevnené na základni podlahy.

Aby sa zabránilo trhlinám a nezrovnalostiam, je mimoriadne dôležité, aby povrch, na ktorý je laminát položený, bol plochý. Potom laminát spadne monoliticky do jednej roviny. Prípustný výškový rozdiel pri pokládke laminátovej technológie na 1 m náteru by nemal presiahnuť 2 mm. Za najbežnejšiu možnosť vyrovnávania podláh sa považuje nalievanie špeciálnej samonivelačnej zmesi (kvapalná podlaha) alebo nalievanie betónového poteru. Substrát - musí mať položku! Polystyrénový penový alebo penový substrát má okrem svojej zvukovoizolačnej, tepelnej izolácie a izolačných vlastností ešte jednu užitočnú vlastnosť - pomáha vyhladiť menšie nerovnosti podlahy.

Vrstvenie laminátu

Technika ukladania laminátu je založená na princípe "plávajúcej podlahy", ktorá umožňuje pohyb podlahy. Nenechajte sa báť, hovoríme o vlastnostiach akéhokoľvek tela, ktorý má byť zmenený s poklesom teploty. Spomíname si z lekcií fyziky - keď sa zahrieva, telo sa rozširuje a keď sa ochladí, zužuje sa. Tak, že podlaha nejde raz kopca od skutočnosti, že zapli kúrenie, je potrebné, aby materiál rozšíriť. Inými slovami - technologická medzera k stene (v priemere asi 10 mm) je ďalším predpokladom pre trvanlivosť laminátových podláh.

Pred začatím pokládky laminát nechajte niekoľko dní v miestnosti. Dbajte na indikátory vlhkosti vzduchu - maximálne 70%, aby sa zabránilo materiálnej deformácii. Od švovprvky povlaku boli menej nápadné, je lepšie položiť laminát paralelne s prúdom svetla.

Laminát s priamym ukladaním
\ t

Nástroje a materiály

 1. Laminát.
 2. Substrát.
 3. Výstavba rulety.
 4. Kladivo.
 5. Jigsaw.
 6. Rámová píla.
 7. 41) Tyč na podbíjanie.
 8. Dištančné kliny.
 9. Ceruzka a pravítko.

Metódy v závislosti od typu materiálu

 1. V závislosti od smeru inštalácie (priama inštalácia, uhlopriečka, ako aj kladenie "rybia kosť" alebo "štvorca").
 2. V smere od okien.
 3. Podľa spôsobu pripájania panelov (spôsob lepenia a blokovania).
 4. ​​

Ak sú laminátové dosky položené rovnobežne so stenami, tento spôsob pokládky sa nazýva rovný. To je najekonomickejší spôsob pokládky - náklady na orezanie nie sú vyššie ako 7%. Diagonálna úprava je zložitejšia a drahšia z hľadiska spotreby materiálu - náklady na orezávanie sú približne 15%. Na inštaláciu laminátovej "rybej kosti" sa používa špeciálny laminát (panely menšej veľkosti a špeciálna konštrukcia zámok, ktoré umožňujú upevnenie v uhle 90 stupňov). Táto metóda kladenia najťažšie v technickej výkonnosti.

Laminát sa môže položiť pozdĺž svetelnej čiary a proti nej. Ak položíte laminát na líniu svetla, môžete dosiahnuť vizuálny efekt súvislého súvislého povrchu. Ak má byť laminát položený v úzkej miestnosti, potom môže byť panel umiestnený vizuálne „roztiahnutý“ do priestoru, ale ak sú panely položené cez líniu svetla, potom švy medzi panelmimôže vrhnúť tieň, ilúzia dokonalej hladkosti podlahy v tomto prípade je nemožná.

Podľa spôsobu vzájomného prepojenia panelov existuje laminát s blokovaním a lepením. Existujú dva typy zámkov: „Click“ a „Lock“, v závislosti od typu zámku a techniky kladenia.

Schéma rozlíšenia medzi zámkami „Click“ a „Lock“

Postup práce so zámkami typu „Click“

Podklad položte na čistý, rovný podklad. Pokládka laminátu začína od steny: prvý rad panelov je zostavený, kliny sú vložené medzi stenu a najvzdialenejší rad laminátových panelov (s pomocou nich je vytvorená technologická medzera 10-12 mm). Panely prvého radu by mali byť otočené smerom k stene. Uistite sa, že zámky na paneloch pevne zbiehajú, medzi panelmi by nemali byť žiadne medzery. Aby sa zaistilo, že zámky sú správne zatvorené, vložte panel do drážky pod uhlom 45 stupňov, spustite ho na charakteristický cvaknutie. Posledný panel v rade je vyrezaný pomocou skladačky na požadovanú veľkosť (poznamenajte si vzdialenosť ceruzkou, nezabudnite na technickú medzeru).

Pri stanovovaní nasledujúcich riadkov sa uistite, že panely sú naskladané "v chode". Inými slovami, vyhnite sa prekrývajúcim sa spojom, nemali by byť krížovými. Pokladanie druhého radu je nasledovné: najprv pripojte panely v koncovom zámku, čím sa vytvorí pás požadovanej dĺžky, potom sa pás zatlačí a vloží do drážky pod uhlom, potom sa spustí, kým nezacvakne. Takto stohujeme nasledujúce riadky. Ak šírka panelov zodpovedá požadovanej šírke miestnosti aPosledný riadok dokončí podlahu dokonale - ste neuveriteľne šťastní. Najčastejšie však musí byť rezaný posledný rad panelov. Za týmto účelom označte požadované rozmery, nakreslite prúžok ceruzkou a nakrájajte ju pomocou skladačky.

Postup pri práci so zámkami typu „zámok“

V tomto prípade sa kladenie laminátu líši od predchádzajúceho v tom, že sa umiestni vodorovne pred pripojením panelu, pričom sa hrot zarovná s druhou drážkou. Okrem toho sú pomocou dreveného nástavca a kladiva panely pevne nastavené tak, že medzi nimi nie je žiadna medzera. Pri pokládke druhého radu nie je nutné celý pás ihneď zmontovať, prvý panel sa zatlačí do drážky predchádzajúceho radu; Posledný riadok je prispôsobený špeciálnym montážnym páčkom.

Pokládka laminátu lepiacou hmotou

Samozrejme, zámkový spoj laminátu je jednoduchší a rýchlejší ako lepidlo. Tak prečo komplikovať vašu prácu? Faktom je, že lepenie sa používa na ochranu spojov pred vlhkosťou, čo výrazne predlžuje životnosť laminátu. Nevýhodou adhezívneho spôsobu spojenia je neschopnosť nahradiť poškodené panely, ako aj neschopnosť použitia na vykurovaných podlahách. V prípade lepenia je nutné použiť iba vodotesné lepidlo. Postup je rovnaký ako pri zámkoch typu „Lock“, ale pred spojením sa lepidlo aplikuje na konce panelov.Množstvo lepidla sa stanoví empiricky počas práce, prebytočné lepidlo sa okamžite opatrne odstráni.

Ako vidíte, všetko nie je také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdalo. Nie sú však žiadne dôvody na paniku. Teraz viete o možných ťažkostiach pri ukladaní laminátu a samozrejme buďte opatrní.

video sprievodca, ktorý vám začiatočníkom

Je možné, mnohí čitatelia nechal otvorenú otázku "Ako dať laminátu" - inštrukcie, ktoré by boli podrobne to môže byť, nie je náhradou za jasnosť, skutočný príklad. Zvážte video, aby ste si upevnili svoje znalosti.