Ktorá korková podlaha je vhodnejšia, so zameraním na prevádzkové podmienky

Korok je jedným z najmladších podlahových krytín. Stále spôsobuje určitú rezonanciu medzi spotrebiteľom. Niekto chrapľavo pripravený dokázať, že korkové podlahy sú dokonalé, ale existujú aj tí, ktorí sú nespokojní s výsledkami ich použitia. Pokúsme sa objektívne pochopiť, či je korok vhodný na podlahy a ako správne vybrať tento materiál. Koniec koncov, väčšina informácií, ktoré poskytli stavebné obchody, väčšina z nich má tendenciu len predávať tovar.

Čo je korková podlaha

Korok nie je ničím ako stará kôra niektorých odrôd dreva, ktoré sa každých 9 - 15 rokov opatrne vyberá z kmeňa, po ktorom začína znovu rastie. A s každým odstránením sa kvalita materiálu len zlepší.

Z hľadiska zloženia je korok súborom najmenších komôr utesnených a naplnených dusíkom a kyslíkom, vďaka ktorým je ľahký, pružný a pružný. Takmer úplne si zachováva svoj tvar aj po vystavení veľkému zaťaženiu.

Korkové podlahy - ideálny kryt pre škôlku - teplý, pohodlný

Hlavné vlastnosti korkovej povrchovej úpravy

Prečo sú korkové podlahy lepšie ako všetci ostatní? Zvážte hlavné výhody a nevýhody materiálu.

  1. Prvá vec, ktorú predajcovia zdôrazňujú, je absolútna ekologická šetrnosť materiálu. Je toTo je pravda, ale len vtedy, ak je náter zakúpený vo forme pevnej korkovej dyhy. Ak je podlahová dlažba vyrobená z aglomerátu, potom je úroveň šetrnosti k životnému prostrediu významne znížená, pretože na vzájomné zlepenie častíc korkovej strúhanky (a spekanie je korková strúhanka) je potrebné použiť rôzne adhezívne kompozície a plastifikátory získané v chemickom priemysle.
  2. Nízka tepelná vodivosť. Áno, korok má koeficient tepelnej vodivosti, len o niečo vyšší ako zodpovedajúci údaj pre vzduch (korok - 0,04, vzduch - 0,02). To neumožňuje použiť špeciálny tepelný izolátor pri pokládke podlahovej krytiny. Okrem toho, korkové recenzie ľudí, ktorí ich už používajú, určujú, ako veľmi príjemné a teplé na dotyk. Je to preto, že korok nevychladí ľudskú kožu tak rýchlo, ako napríklad dlaždice alebo betón.
  3. Nízka vodivosť zvuku. Korok pohlcuje zvuk pozoruhodne, ale len ak jeho hrúbka presahuje 3 mm. Preto, ak ste fanúšikom hlasnej hudby alebo hlučných strán, nahradenie podlahovej krytiny výškou korku 10-15 mm vám umožní udržať mier so svojimi susedmi.
  4. Korok je odolný voči mechanickému a chemickému poškodeniu. V skutočnosti toto tvrdenie nie je úplne pravdivé. Zvyšková deformácia zátky je 0,2 mm, to znamená, že po silnej fyzickej námahe sa jej povrch nemusí úplne obnoviť. Okrem toho je náter veľmi bojí ostrých predmetov, päty, domáce pazúryzvierat, to znamená všetko, čo môže prepichnúť alebo roztrhnúť. Ak hovoríme o chemikáliách, korkové podlahy nie sú prakticky vystavené kyselinám, ale musia byť chránené pred alkáliami.
  5. Ďalšia „petícia“, na ktorú chcú všetci predajcovia vyvíjať tlak na odolnosť voči vlhkosti. Opäť platí, že iba pevné korkové podlahy majú absolútnu odolnosť voči vode. V ostatných prípadoch je korok prilepený na MDF alebo HDF panel, ktorý je výrazne deformovaný pôsobením vody, preto je neprijateľné používať tento povlak v kúpeľniach a iných miestnostiach s vysokou vlhkosťou.
  6. Ďalšou kontroverznou vlastnosťou korkového krytu je jeho drsnosť. Niektorí sa sťažujú, že ponožky a pančuchové nohavice sú veľmi rýchlo utierané, to isté platí aj pre podlahové utierky, ako aj pre náročnosť čistenia, zatiaľ čo iní nemajú radi nadmernú šmykľavosť korku. Všetko záleží na zložení, ktoré sa vzťahuje na materiál, takže keď si ho kúpite, musíte venovať náležitú pozornosť.
Drsnosť povrchu korkovej podlahy závisí od zloženia náteru
.

Ako si vybrať korkovú podlahu

Korková podlaha - ako si vybrať najlepšiu možnosť? Táto otázka zaujíma takmer každého, kto má záujem o túto podlahu.

Po prvé, treba v prvom rade venovať pozornosť výrobcovi. Portugalsko je považované za hlavného výrobcu korku, Španielsko, Čína a Poľsko sú trochu pozadu. Materiál vyrobený v týchto krajinách je najvyššej kvality.

Ďalej sa uistite, že sa pozriete na obal. Korkové rezy musia byť vykonané správne, bez odštiepenia alebo otrepov. Mastná strana dobrého povlaku je hustá a rovnomerná. Mali by ste tiež porovnať dosky z rôznych boxov. Ich rezy musia byť rovnaké, inak bude pokládka tvoriť trhliny.

Pre kúpeľňu a kuchyňu by ste si mali kúpiť korkové krytie z jedného listu, iba má vlastnosti odpudzujúce vodu potrebné pre tieto priestory. Pre zvyšok izieb si môžete kúpiť plávajúce korkové podlahy. Jedná sa o korkové dosky nalepené na MDF alebo HDF dosky a upevnené spolu so špeciálnymi zámkami. Takéto pokrytie je možné rozobrať a znovu zložiť.

Možnosť položenia korkových podláh v kúpeľni: použitie pevného plechu

Prítomnosť cudzích materiálov viditeľných na reze dosky je neprijateľná. Mnohí výrobcovia ušetria drahé korkové panely naplnené pilinami alebo priemyselným odpadom. Zahraničné inklúzie výrazne znižujú všetky očakávané vlastnosti náteru.

Dúfame, že náš článok vám pomôže pri výbere korkovej podlahy, a budete sa tešiť na túto útulnú a pohodlnú podlahu už mnoho rokov.