Ktoré dlaždice je lepšie si vybrať: študujeme značenie a dizajn tipy

Žiadny z najmodernejších dokončovacích materiálov v dizajne kuchýň a kúpeľní sa zatiaľ nepodarilo prekonať tradičné obklady v popularite. Okrem toho dizajnéri ochotne používajú tento praktický materiál v interiéroch obývacích izieb a spální a moderná inkarnácia starej dlaždice - žulové dlažby zdobí verejné priestory, kancelárie a predné steny domov. Sortiment keramiky na dokončovanie budov na trhu je obrovský a niekoľko tipov, ako si vybrať obkladačku pre kuchyňu alebo kúpeľňu, vám pomôže zorientovať sa v mnohých kolekciách od lacných domácich obkladačiek až po vynikajúcu keramiku od známych západných značiek, ktoré sa líšia nielen dizajnom, ale aj výkonom.

10 dôvodov pre popularitu obkladačiek

Dlaždice nie je rovnaká, a to nielen kvôli krásnemu vonkajšiemu dizajnu. Spolu s drevom a prírodným kameňom reprezentuje nie príliš dlhý zoznam „zdravých“ materiálov, ktoré človek používa bez strachu vo svojom dome.

Umelo vytvorená dlažba sa v sebe spojila tromi prírodnými prvkami - ílom, vodou a ohňom, čo už spôsobuje dôveru
.

Umelo vytvorené dlaždice kombinujú tri prírodné prvky- hlina, voda a oheň, a to už vedie k dôvere, ktorá v očiach spotrebiteľa opakovane znásobuje zoznam výhod keramických obkladačiek:

 • ohľaduplnosť k životnému prostrediu: nevypúšťa škodlivé výpary, plne spĺňa medzinárodné normy a environmentálne normy;
 • hygiena: ľahko sa čistí, nereaguje na agresívne prostredie detergenty;
 • vysoká pevnosť podliehajúca pravidlám znášky;
 • vysoká odolnosť voči vlhkosti a odolnosť voči vode;
 • žiaruvzdorné vlastnosti a tepelná odolnosť;
 • 28. Požiarna bezpečnosť: nehorí a nespôsobuje horenie;
 • dobrá tepelná vodivosť: ideálna ako podlahová krytina pre akýkoľvek systém „teplej podlahy“;
 • antistatická - „imunita“ z elektromagnetických polí v dôsledku takmer neprítomnosti elektrickej vodivosti;
 • široká škála farieb a textúr, kompatibilita v interiéri so sklom, kovom, drevom, plastom;
 • prijateľná cena.

Problematické vlastnosti obkladačiek zahŕňajú krehkosť počas prepravy a veľmi veľkú váhu a vysoká tepelná vodivosť, ktorá je vždy považovaná za nevýhodu s vynálezom vykurovacieho systému „teplá podlaha“, sa stala jednou z výhod stavebnej keramiky.

Študujeme označovanie na obaloch

S obrovským sortimentom univerzálnych keramických obkladačiek trh nemôže ponúknuť a okrem toho, že sa rozhodnete, ktorý materiál si vyberiete pre kúpeľňu alebo kuchyňu, okrem vonkajšieho dizajnu, zvážte, do akej miery sa výkonové charakteristiky vzorky, ktorú máte radiúčel.

Maximálne informácie možno získať starostlivým preskúmaním označenia vo forme piktogramov na obale.

Označovanie dlaždíc obsahuje maximálne užitočné informácie o jeho účele a výkone
.

Obraz nohy na čiernom pozadí piktogramu hovorí, že dlaždica je určená na položenie na podlahu, a ak je noha zobrazená na tieňovanom pozadí, dlaždica pred vami má zvýšenú odolnosť proti opotrebeniu. Obrázok na ručnom označení znamená, že obklad je vhodný len na obklady stien. Snehová vločka na piktograme označuje odolnosť materiálu voči chladu. Ak sa na ikone dvakrát alebo trikrát opakuje rovnaká ikona, znamená to vysokú úroveň príslušného indikátora.

Pre kuchyňu aj kúpeľňu sú potrebné keramické dlaždice s nízkou pórovitosťou, ktoré dokážu odolať účinkom vlhkosti a agresívnych chemických zlúčenín - tukov, kyselín, zásad. Pre tento indikátor je na obale abecedné označenie, ktoré pomôže určiť s vysokou mierou presnosti, ktoré dlaždice si vyberú pre podlahu a steny kuchyne alebo kúpeľne.

 • A - dlaždice s vysokou odolnosťou voči vode, chemikáliám a mechanickému namáhaniu.
 • B a C - dlažba s priemerným stupňom odolnosti voči vlhkosti a chemikáliám.
 • D - dekoratívna keramika s nízkou vlhkosťou a chemickou odolnosťou.

V kúpeľni alebo v domácom bazéne sú podlaha aj steny neustále v kontakte s veľkým množstvom vody,paru, detergentov a činidiel na dezinfekciu vody, ktoré môžu zanechať škvrny a zničiť glazúru keramiky. V kuchyni je vlhkosť nižšia, ale je tu väčšia pravdepodobnosť nárazu na dlaždice nielen chemicky agresívnymi čistiacimi prostriedkami, ale aj tukmi alebo kyselinami obsiahnutými v potravinárskych výrobkoch. Preto pre jednu a pre inú miestnosť by ste mali vybrať dlaždice s označením AA alebo v extrémnych prípadoch A.

Pri kúpeľňových a kuchynských stenách nie je potrebné kupovať obklady s vysokým stupňom odolnosti voči opotrebeniu, dôležitejšie je ich odolnosť voči vlhkosti a agresívnym médiám
.

Odolnosť dlaždíc proti opotrebeniu na označení je označená rímskymi číslicami I-V a podľa tohto ukazovateľa sú požiadavky na kuchynské a kúpeľňové obklady odlišné. Pri kúpeľňových a kuchynských stenách nie je potrebné kupovať obklady s vysokou odolnosťou voči opotrebeniu, dôležitejšia je odolnosť voči vlhkosti a agresívnym médiám. Ale pre kuchynskú podlahu budete potrebovať pevnú, nízkoporéznu, chemicky odolnú dlažbu, obvykle odolnú voči opotrebeniu triedy III.

Trvanlivosť nie je synonymom kvality

Trvanlivosť alebo oteruvzdornosť je najdôležitejšou technickou charakteristikou dlaždice, ktorá určuje jej rozsah.

Odolnosť proti opotrebeniu alebo odolnosť proti oderu je najdôležitejšou technickou charakteristikou obkladu, ktorý určuje jeho rozsah
.

Podľa noriem domácich a zahraničných noriem keramické obklady v závislosti od účelu miestnostihustota pohybu v ňom je rozdelená do piatich tried odolnosti proti opotrebeniu, označených skratkou REI a zodpovedajúcou rímskou číslicou:

 • REI I je prvotriedna dlažba pre miestnosti s nízkou hustotou premávky, celkom vhodná pre kúpeľne;
 • REI II - dlaždica druhej triedy je určená pre miesta s nízkou intenzitou dopravy, vhodné pre obytné priestory, okrem chodieb, kuchýň, lodžií a balkónov;
 • REI III - dlažba tretej triedy sa môže použiť na výzdobu obytných priestorov s priemerným stupňom dopravy, ktoré nemajú priamy prístup na ulicu: kuchyne, haly, uzavreté terasy a lodžie;
 • REI IV - dlaždica štvrtej triedy je určená pre podlahy a steny kancelárií, kliník, hotelov a iných verejných priestranstiev, ako aj chodby a chodby v bytoch a obytných budovách;
 • REI V - dlaždica piatej triedy trvanlivosti je vhodná pre priestory s akýmkoľvek stupňom intenzity dopravy, od maloobchodných a kancelárskych centier až po priemyselné dielne, predajne automobilov a sklady.

V obytných priestoroch, s výnimkou vstupnej haly, sa odporúča použiť obkladačky s povrchovou úpravou, ktorá nie je vyššia ako tretí stupeň trvanlivosti na konečnú úpravu. Faktom je, že termín "trieda opotrebenia" znamená iba jednu technickú charakteristiku výrobku, ale nie ukazovateľ kvality alebo stupeň. Predpokladajme, že pred vami v rade dlažieb pre kúpeľňu: ktorý si vyberiete, že bude slúžiť dlhú dobu za nízku cenu?

[include id = "2 ″ title =" Reklama v texte "]

Skratka AA na piktograme označenia a triedyodolnosť proti opotrebeniu I-II - ideálna pre vás. Po umiestnení dlaždíc triedy IV-V odolnosť voči opotrebeniu alebo odolnosť voči nízkym teplotám na podlahe v kúpeľni, značne preplatíte za špecifikácie produktu, ktoré nebudú v obytnej zóne nikdy žiadané.

Doska s vysokou odolnosťou voči vlhkosti a chemikáliám je ideálna pre kúpeľňu a trieda odolnosti proti opotrebeniu I-II je prijateľná
.

Keramické obklady domácich výrobcov majú tri odrody a medzi nimi existujú rozdiely v kvalite a cene. Odroda neuvádza na výrobkoch zahraničných výrobcov: rozumie sa, že do rúk spotrebiteľa môže spadať iba vysokokvalitný výrobok. Medzinárodné štandardy zároveň vyžadujú označovanie najkvalitnejších obkladov na obkladačky s červenými značkami, dlaždíc druhej triedy s modrými značkami a dlaždíc tretej triedy so zelenými značkami.

Tajomstvo konštrukcie obkladačiek

Po pochopení základných technických charakteristík dlaždíc nezabudnite skontrolovať, či na povrchu výrobkov, bublinách, zrnách piesku, hrboľoch, jamách, prasklinách a trieskach sú cudzie inklúzie. Pre podlahu kúpeľne a kuchyne je veľmi dôležité, aby podlaha nebola klzká.

Dôležité: Matná dlažba má vyšší koeficient trenia za mokra alebo odolnosť proti šmyku než lesklá dlažba. Fanúšikovia brilantných povrchových materiálov budú vyhovovať saténovej dlaždici - brilantnej, ale nie klzkej, vďaka pridaniu špeciálnych solí do glazúry.

Zle chápaná voľba farby dlaždíc alebo nešťastná voľba jej textúry môže viesť k nepredvídateľným nepríjemným účinkom. Aby malá kúpeľňa alebo kuchyňa vyzerala priestrannejšie, v ich dekorácii by mali byť použité obkladové materiály svetlých pastelových farieb.

Pri navrhovaní malej kúpeľne by ste mali zvoliť jasné, pokojné farby a nepoužívať viac ako tri farby obkladu

Vo vnútri malej miestnosti sa neodporúča používať viac ako tri odtiene keramických dlaždíc - táto technika tiež znižuje objem.

Dôležité: Doska s lesklým leskom opticky znižuje objem miestnosti. V prípade potreby vyberte dlaždicu s nízkym koeficientom odrazu, to znamená s „matnou“ glazúrou.

Nečistoty, škvrny a vodný kameň sú menej viditeľné na dlaždici s zrnitou alebo chromatickou textúrou povrchu. Na lesklých povrchoch tmavej a čiernej keramiky sú príliš malé triesky a škrabance. Výber farby a textúry dlaždice v kuchyni alebo kúpeľni, nezabudnite na praktickosť.

Video: o výhodách a pravidlách výberu

Správny výber potrebných technických vlastností dlaždíc, ako aj prepracovaná farebná schéma vám pomôžu, bez toho, aby ste urobili chyby a ušetrovali peniaze, získať krásnu a odolnú kúpeľňovú dlažbu alebo kuchyne.