Ktoré dlaždice vybrať do kuchyne: cenné tipy a video sprievodca

Každý, kto začal s opravou v kuchyni, čelí mnohým ťažkostiam as výberom vhodnej možnosti dizajnu pre miestnosť as realizáciou plánu. Otázka výberu materiálov pre konečnú úpravu nie je o nič menej dôležitá ako projekt. Ako hlavný materiál nástenné dekorácie, môžete použiť umývanie tapety, obloženie stien, a dokonca aj drevo. Ale je to funkčná voľba do kuchyne? Keramická dlažba je už mnoho rokov považovaná za najpraktickejšiu možnosť. Vďaka odolnosti voči agresívnym účinkom, šetrnosti k životnému prostrediu a vždy bezchybnému vzhľadu. Existuje široká škála možností dlaždíc: nie je len odlišná vo farbe, štruktúre a veľkosti, je tu veľa rozdielov vo výkonnosti. Ak chcete rozhodnúť, ktorá dlaždica je pre kuchyňu najlepšia, podrobnejšie zvážte všetky aspekty výberu.

Orientačný bod - výkonnosť

  • Odolnosť proti opotrebeniu.
  • Tvrdosť povrchu.
  • Odolnosť voči teplotným zmenám.
  • Absorpcia vody.
  • Odolnosť voči chemicky agresívnym látkamvystavené.
  • Odolnosť proti sklzu.
Príklad použitia dekoratívnych prvkov v obložení

Odolnosť proti opotrebeniu - záujem konzervatívcov

Životnosť dlaždíc závisí vo veľkej miere od súladu vybraného materiálu s očakávanými zaťaženiami.

Odolnosť proti opotrebeniu alebo inými slovami, odolnosť dlažby určenej do kuchyne proti oterom patrí do skupiny 3, ako indikátor oderu dlaždíc v miestnostiach so strednou prevádzkou. Označuje sa symbolom PEI III.

Tvrdosť povrchu dlažby

Tvrdosť povrchu dlažby (určená podľa stupnice „MOOS“) je indikátor, ktorý určuje schopnosť materiálu odolávať škrabancom od účinkov rôznych abrazívnych materiálov. Počet od 1 do 10 vo vzostupnom poradí označuje odolnosť proti poškrabaniu. Pre kuchynské obklady postačuje indikátor 5.

Odolnosť voči teplotným rozdielom

Na prvý pohľad odolnosť voči teplotným zmenám nie je tak dôležitým ukazovateľom v podmienkach kuchyne. Ak sa však predpokladá, že bude čeliť obkladačke na povrchu, na ktorý môže byť varná kanvica neúmyselne umiestnená, potom je lepšie zvoliť dlaždicu so zodpovedajúcimi indikátormi (nie menej ako 125 ° C).

Schopnosť absorbovať vlhkosť

Absorpcia vlhkosti a odolnosť proti mrazu závisia od pórovitosti materiálu. Tento ukazovateľ je dôležitý, ak sa očakáva, že povrch bude dokončený v nevykurovanej miestnosti.

Možnosť obkladu mozaikového obkladu
​​

Odolnosť voči chemickej agresii

Tento ukazovateľ určuje stupeň povrchovej odolnosti rôznych chemikálií v domácnostiach, ako aj odolnosť voči tvorbe škvŕn. Schopnosť povrchu odolávať sfarbeniu sa odhaduje z väčšieho indikátorana menší

, optimálna hodnota pre kuchyňu je 1 alebo 2. Indikátor odolnosti voči chemikáliám AA znamená, že výrobok nie je vystavený chemikáliám, indikátor A znamená, že výrobok je odolný voči agresívnym látkam. vystavené.

Protišmyk na podlahe

Skutočnosť, že obklady musia byť bezpečné, je nepochybná. Ak si vyberiete podlahovú krytinu, hlavnou požiadavkou bezpečnosti je ochrana proti pošmyknutiu. Tento indikátor zobrazuje koeficient trenia. Najčastejšie sa meria podľa noriem DIN. Pre kuchynskú podlahovú krytinu je zodpovedajúcim indikátorom R10, kategória A.

Možnosť obloženia obloženia

Ktorá dlažba je lepšia pre kuchyňu

Ak je určená na obkladanie iba časti steny: pracovná plocha nad drezom, časť steny v blízkosti varnej plochy a nad pracovnou doskou (tzv. Zástera), potom je lepšie zvoliť dlaždicu malý pravidelný tvar. Možno aj pridanie ozdobného vlysu alebo vloženie dekoratívnych prvkov medzi pármi riadkov. Hlavná vec - náhoda veľkosti dekoru a hlavnej dlaždice, v prípade aj maloletého, by sa zdalo, že rozdiely, niekoľko milimetrov, geometrické striedanie prvkov nevyhnutne odhalí chybu. Švy budú rôznej veľkosti, čo zasenevyzdobí celkový vzhľad obloženého povrchu. Niekoľko slov o zálievke pre spoje. Môžete si vybrať farbu injektážnej malty tak, aby zodpovedala odtieňu dlaždice, alebo použiť injektážnu maltu s kontrastnou farbou (opakovaním farby podlahovej krytiny alebo farby nábytku). V každom prípade použitie špeciálneho plastového materiálu na injektovanie ochráni obklad dlaždíc pred vznikom plesní a húb, ako aj pred možným oneskorením dlaždíc proti stene.

Ako si vybrať: tipy

Povrch reliéfu je ťažší na čistenie kvapiek tuku ako hladký. Preto pri výbere obkladačiek je lepšie venovať pozornosť dlaždice s hladkým povrchom. Pri výbere dlaždíc je však lepšie dávať pozor na matný povrch alebo trochu zvýšený, malé škrabance budú výraznejšie na hladkej podlahe.

Pri nákupe dlaždíc s rezervou by sa malo uvažovať o premýšľaní. Asi 10% z celkového objemu dlaždíc bude pre vás užitočných z niekoľkých dôvodov: po prvé, v prípade nepredvídaných problémov pri pokládke sa budete chrániť pred tým, aby ste museli hľadať chýbajúce dlaždice v obchodoch. Po druhé, týmto spôsobom uvažujete o možnosti povrchovej obnovy v budúcnosti. Je dôležité si uvedomiť, že pri nákupe dlaždíc rovnakej kolekcie, ale inej šarže, sa "ľahko nedostanete do farby".

Jednota štýlu obkladačiek a dlažieb

Pri výbere farby povrchovej úpravy sa každá z nich riadi osobnými preferenciami, ale často sa stáva, že dlaždica na stojane v obchode sa javila ako veľkolepá, ale z nejakého dôvodu sa nepozerala domov. Faktom je, že pri výbere farby,textúra a vzor dlaždíc by mali brať do úvahy niekoľko faktorov: osvetlenie, veľkosť miestnosti, všeobecný štylistický smer v interiéri. Pri výbere dlažby a dlažby je dôležité vziať do úvahy kompatibilitu farieb a textúr. K dispozícii sú aj hotové zbierky dlaždíc, ktoré už vybrali kombináciu farieb dekoratívnych prvkov, obkladačiek a dlažieb. Je len potrebné vykonať presné merania kuchyne a vypočítať požadovaný počet dlaždíc každého typu.

Pri výbere dlažby dbajte nielen na jej farbu, ale aj na kvalitu - rovnosť rohov, celistvosť hrán, kvalitu smaltu a pod. Najlepšie je to urobiť s odborníkom, ktorý položí túto dlaždicu, pretože v každom prípade existuje veľa jemností, ktoré si bežní spotrebitelia ani neuvedomujú. Samozrejme, neexistuje dokonale plochá dlažba, ale stále. Jedným z ukazovateľov kvality dlaždíc je povesť jeho výrobcu, nemali by ste byť v pokušení lacnosť - riskujete nákup mačky vo vrecku, a nemali by ste naháňať po veľmi drahé značky - preplatku za popularitu. Tu je tip - vždy si vyberte strednú zem.

Príručka na výber video dlaždíc

Ako vidíte, otázka výberu obkladačky pre kuchyňu sa dá ľahko vyriešiť. Stačí len ukázať záujem a vyzbrojiť sa relevantnými informáciami na túto tému.