Ktoré vibračné čerpadlo je najlepšie pre studňu?

Ak chcete preniesť vodu z rybníka do kuchynskej záhrady, zabezpečiť zásobovanie vodou malým vidieckym domom, vyčistiť plytké vodné telo alebo rezervoár, pomôže vám ľahké, kompaktné a účinné vibračné čerpadlo pre studne. Pohodlné vybavenie sa už dlho osvedčilo v malých letných chatkách, pre ktoré je postačujúca produktivita 300-1500 l /h. Tento objem je dosť na to, aby sa osprchoval, použil práčku a vodu do záhrady. Pri výbere čerpacej techniky sa pokúsime zistiť, čo hľadať.

Či je čerpadlo s vibračným typom vhodné pre studňu

Letní obyvatelia, podobne ako dedinčania, už dlho oceňujú výhody ponorných jednotiek. Toto sú nepostrádateľní pomocníci, pokiaľ ide o čerpanie malého množstva tekutiny. Pre studne sú potrebné silnejšie mechanizmy, ktoré môžu fungovať na veľkomhĺbka, a pre zdroje do 15 m, obvyklé a pohodlné na údržbu sú Neptunes, Brooks a Rodnichki. Pre prácu s nimi nepotrebujete špeciálne znalosti alebo zručnosti, všetko je elementárne - od návrhu až po pracovný proces.

Ako si vybrať čerpadlo pre pitnú vodu

Prvky návrhu

Zariadenie musí byť známe, aby sa v prípade potreby dalo rýchlo rozobrať a nájsť poruchu. Hlavným energetickým prvkom je elektromagnet z oceľových dosiek s vinutím a izoláciou. Jeho pokračovaním je vibrátor s tyčou pripevnenou na ňom. Na tyč je upevnená veľká gumová podložka (niekedy s kovovým krúžkom), ktorá vykonáva funkciu tlmenia otrasov. Podložky, ktoré držia konštrukciu, ako aj gumené tlmiče, ovplyvňujú výkon mechanizmu, to znamená množstvo vody čerpanej do komory.

Schéma zariadenia vibračného čerpadla

Kontrolný ventil uľahčuje prúdenie vody do zbernej komory a zabraňuje jej opusteniu v opačnom smere. Kvalita ventilu, ako aj stav gumovej podložky určuje nepretržitú činnosť zariadenia. Tieto dva prvky strácajú svoju elasticitu a sú zbytočné kvôli znečistenej vode a nadmerným vibráciám. Zvyšné časti sú pomerne odolné a odolné voči opotrebeniu, nevyžadujú dlhú dobu výmenu alebo opravu. Návrhy rôznych modelov sú podobné, líšia sa len malými odtieňmi.

Princíp činnosti

Základom zariadenia je rýchla zmenaprocesy magnetizácie a demagnetizácie (približne 100-krát /s), vytvárajúce podivné vibrácie - to je dôvod, prečo bola tejto kategórii ponorných zariadení pridelené „hovoriace“ meno.

Schéma inštalácie ponorných čerpadiel
\ t

Pod vplyvom prúdu magnetická cievka priťahuje vibrátor, čo má za následok pohyb piestu, ktorý spôsobuje podtlak a pokles tlaku. Prietok pod vplyvom spätných ventilov prúdi zo zásobníka do komory a potom, keď tlak opäť stúpa, sa rúti smerom k systému dodávky vody (spätný ventil slúži ako prekážka návratu). Akonáhle tekutina opustí dodaciu komoru, zo zdroja pochádza nová dávka. Princíp činnosti nie je tiež odlišný pre rôzne modely. Pri výbere stojí za to opýtať sa na kvalitu a trvanlivosť gumových prvkov pod určitým zaťažením.

Typy vibračných mechanizmov

\ t

V súvislosti s jednoduchou konštrukciou a nemenej jednoduchým princípom rozdelenia vibračných zariadení do rôznych kategórií neexistuje. Jediný zásadný rozdiel je v umiestnení prívodu tekutiny, ktorý rozdeľuje všetky zariadenia na 2 typy:

 • so ​​spodnou polohou;
 • s najvyššou polohou.

V preskúmaniach vibračných čerpadiel pre studne často existujú informácie, že zariadenia s horným prívodom vody majú dlhšiu životnosť, pretože čerpajú čistejšiu kvapalinu. Nižší príjem vody nevylučuje požitie malých nečistôt (častíc rastlín, pôdy, piesku)ktorých časti zariadenia sa opotrebovávajú oveľa rýchlejšie. Predpokladajme, že „pramienok“ s horným otvorom nenasáva spodný kal, čo zlepšuje kvalitu nosiča privádzaného do odberných miest vody.

Čerpadlo na odber vzoriek s dolným odberom

S cieľom zvýšiť životnosť slabých častí jednotky sú mechanizmy s horným prívodom vody umiestnené najmenej 30 cm nad povrchom dna as dolnou časťou - vo vzdialenosti 1 m alebo viac.

Rozsah uplatňovania

Rešpekt a láska letných obyvateľov kompaktné zariadenia si získali vďaka svojej univerzálnosti. Ak systém nepreťažíte a mechanizmus nebudete používať striktne podľa pokynov, vyrieši to mnoho každodenných úloh:

 • čerpá vodu do domu z neďalekého vodného zdroja (studňa, rybník, plytká studňa);
 • dočasne nahradiť hlavné, výkonnejšie čerpadlo (napr. Počas trvania opravy);
 • 66) odvádza kvapalinu z pomaly sa doplňujúceho zdroja, čím sa zabraňuje jeho úplnému vyprázdneniu;
 • pomáhajú vyčistiť upchaté filtre;
 • naplňte vykurovacie zariadenie;
 • bude zohrávať úlohu odvodňovacích zariadení v zaplavených miestnostiach.
Inštalácia zariadení na zásobovanie vodou doma

Skôr než si vyberiete vibračné čerpadlo pre studňu, venujte pozornosť technickým vlastnostiam. Napríklad výkon 150-225 W nestačí na zásobovanie vodou veľkou chalupou, ale bude stačiť na poskytnutie vidieckeho domu. Lacné zariadenie dodá 7-10 l /min, preto bude zakaždým potrebnévyberte si jednu vec: buď sa osprchujte alebo zalievajte do záhrady. Pozrime sa bližšie na vlastnosti zariadení.

Vyberte čerpadlo podľa špecifikácií

Niektoré parametre by sa nemali brať do úvahy, pretože sú rovnaké pre všetkých výrobcov. Napríklad optimálna hĺbka ponorenia je 7 metrov, takže toto číslo uvidíte v produktovom liste. Priemer je naopak rozdielny - 76-106 mm. Malý rozdiel - iba 3 cm - je dôležitý, ak je zariadenie určené na použitie v úzkych priestoroch, napr. Je potrebné zvoliť zariadenie, ktoré bude voľne vstupovať do potrubia, to znamená, že jeho vonkajší priemer by mal byť o niekoľko milimetrov menší.

Hlavným ukazovateľom, ktorý by vás mal zaujímať, je výkonnosť. Musí spĺňať dve požiadavky: neprekračovať prietok nádrže a odolať plánovanému zaťaženiu. Z hľadiska výkonu sú všetky vibračné zariadenia rozdelené do 3 kategórií:

 • nízke - 360-700 l /h;
 • priemer - 700 - 1500 l /h;
 • vysoká - viac ako 1500 l /h.

Maximálne parametre dosahujú hodnotu 2000 l /h, sú charakteristické pre výkonné drenážne alebo dažďové zariadenia.

Porovnávacia tabuľka charakteristík pre čerpadlo "Aquarius"

Pri nákupe sa uistite, že ste určili výšku zdvíhacej kvapaliny a vypočítali tlak, pretože bez potrebného tlaku kvapalina nedosiahne body analýzy. Výpočet je jednoduchý: pridajte hĺbku ponorenia so vzdialenosťou od povrchu vodyk hornej časti vrtu, pridajte dĺžku rúrok plus približne 20% sumy prijatej za straty. Priemerná hodnota je 40-60 m. Čím bližšie k domácemu alebo záhradnému zdroju, tým vyšší je tlak.

Skúsení používatelia si vždy vyberajú zariadenia s tepelnou ochranou. Je usporiadaná rôznymi spôsobmi. Napríklad pri modeloch s horným prívodom vody dochádza k ochladzovaniu len v prípadoch úplne ponorených v kvapaline. Najlepšou možnosťou je automatická tepelná ochrana, ktorá vypína prácu pri prehriatí (ako pri čerpadle „Kid“). Spúšťa sa pri prepätí, poruche prístroja alebo pri sušení zdroja.

Dĺžka kábla nesmie byť menšia ako vzdialenosť od studne k zdroju elektrickej energie. Je ľahké postaviť krátky napájací kábel - na predaj je veľký počet predlžovacích šnúr s ochranou. Dbajte na kvalitu izolácie kábla: husté vinutie zabezpečuje nepretržitú prevádzku vo všetkých podmienkach, dokonca aj pri nízkych teplotách. Skontrolujte závitové prvky a prítomnosť adaptéra na pripojenie, ktorý vám umožní pripojiť rúry rôznych priemerov - 19-26 mm.

Podrobnosti o vlastnostiach ponorných čerpadiel

Prehľad populárnych modelov

Na trhu existuje viac ako tucet populárnych modelov, ale vlastník sa musí nakoniec rozhodnúť, ktoré vibračné čerpadlo je pre konkrétnu studňu najlepšie. Pri tom berte do úvahy konštrukčné vlastnosti a technické vlastnosti každého výrobku. Zvážte päť slávnych modelov.

„Trickle-1“ (Bielorusko)

Kompaktná jednotka má niekoľkoúpravy s týmito vlastnosťami:

 • napätie - 220 V;
 • výkon - 225-300 W;
 • kapacita - 400 - 1500 l /h;
 • hlava - 40 - 60 m;
 • hmotnosť - 5 kg;
 • náklady - 2250 - 2500 rub.

O čerpadle „Rucheek-1“

Ide o viacúčelové zariadenie, ktoré však nie je vhodné na čerpanie znečistenej vody (napríklad kanalizácie). Na stenách studne nemá žiadne špeciálne upevnenie, je zavesené na lane alebo silnom lane. Má dlhú životnosť, výmena gumových dielov je jednoduchá. Prevádzkový čas - až 12 hodín denne, nie je potrebné neustále monitorovanie.

"Malysh-M" (Rusko)

Domáce čerpadlo "Malysh-M" je určené na použitie v vidieckych domoch:

 • napätie - 220 V;
 • výkon - 240-245 W;
 • Výkon - 1,3-1,5 m³ /h (do 1,8 m³ /h bez tlaku);
 • hĺbka ponorenia - 3 m;
 • hmotnosť - 4 kg;
 • náklady - 1400 - 1800 rub.

Tento model je určený na čerpanie čistej pitnej vody, ale existujú aj drenážne úpravy schopné dodať kvapalinu s vysokým stupňom kontaminácie. Najčastejšie sa používa na poskytovanie 1-2 bodov čerpania vody alebo na zalievanie záhrady (zeleninová záhrada). Existujú možnosti s horným a dolným príjmom vody. Hlavným prvkom tepelnej ochrany je zvýšené medené vinutie, ktoré chráni pred prehriatím.

Elektrické čerpadlo pre domácnosť "Kid-M"

"Jar" ​​(Rusko)

Jednoduchšie modely sú vhodné na zavlažovanie zeleninovej záhrady, výkonné úpravy - na zabezpečenie vody pre domy, farmy,malé podniky.

 • napätie - 220 V;
 • výkon je 225-240 W;
 • Kapacita - 24 l /min;
 • maximálna výška hlavy - 60 m;
 • hmotnosť - 3,8 - 5,5 kg;
 • náklady - 1400 - 1800 rub.
Zubná pumpa Springwell

Výhodou výrobkov značky je trvanie nepretržitej prevádzky do 200 hodín (maximálna hodnota analógov od iných výrobcov je do 100 hodín). Ľahko použiteľné vibračné vrtné čerpadlo má hornú prípojku vody, ktorá zabraňuje odstráneniu nečistôt a nečistôt, ale umožňuje prechod častíc do 2 mm, takže sa môže použiť aj na čistenie.

Quattro Elementi (Taliansko)

Minimálny priemer a kompaktné rozmery zariadenia umožňujú jeho použitie v studniach av studniach.

 • napätie - 220 V;
 • výkon 180-280 W;
 • nosnosť - 960 - 1100 l /h;
 • výška stúpania vody - 60-80 m;
 • hmotnosť - 4-5 kg;
 • náklady - 1700-3000 rub.
Ponorné čerpadlo QUATTRO ELEMENTI ACQUATICO 280

Pri nákupe dbajte na dĺžku napájacieho kábla od 10 do 40 m. Silnejšie modely sú vybavené výkonnejším motorom a integrovaným termostatom, ktorý chráni pred prehriatím. Lacné výrobky sa používajú na čerpanie iba čistej pitnej tekutiny.

HAMMER (Nemecko)

Malé svetelné čerpadlá sú určené pre záhradníctvo a upratovanie v prímestských oblastiach.

 • napätie - 220 V;
 • výkon - 200 W;
 • kapacita - 660 - 1050 l /h;
 • výška stúpania vody - 40-75 m;
 • hmotnosť - 4 - 5 kg;
 • náklady - 1200-2500 rubľov.
Ponorné čerpadlo HAMMER

Niektoré modely majú nižší príjem vody, čo je vhodné pre prevádzku v hlbokých vodách. Vinutie z oceľového plechu a z medi zabezpečuje dlhú životnosť. Okrem sady káblov sú k dispozícii náhradné membrány.

Zraniteľnosti čerpacej techniky

Napriek jednoduchému dizajnu a trvanlivým materiálom niektoré časti a zostavy zariadení nakoniec zlyhajú. Vo fáze výberu a počas prevádzky by sa mala venovať pozornosť týmto nuansám:

 • Opotrebovanie gumových prvkov. Membrány a ventily môžu byť nahradené novými, ale na predĺženie ich životnosti sa sieťové filtre niekedy používajú na zachytávanie veľkých častíc nečistôt.
 • Znížený výkon v dôsledku prepätia. Stabilizátor situáciu napraví.
 • 159 Nemožnosť otvorenia skrine v dôsledku korózie skrutiek. Aby bolo možné vymeniť gumové prvky, sú oceľové upevňovacie prvky nahradené skrutkami z neželezných kovov.
 • Prehriatie v dôsledku chodu nasucho. Aby sa zabránilo rozbitiu, je potrebné monitorovať hladinu vody.

Video: oprava vibračného čerpadla

Možno konštatovať, že vibračné ponorné čerpadlá sú najlepšou voľbou pre plytké zdroje nachádzajúce sa v letných chatách, v vidieckych statkoch a dedinách chaty. Štúdium technických vlastností modelov od rôznych výrobcov vám pomôže vybrať zariadenie, ktoré je vhodnélen pre vaše stránky.