Ktorú reťazovú pílu si vyberiete: študujeme profesionálne a amatérske modely

Na súkromnom statku alebo v letnom sídle nie je možné bez improvizovaných nástrojov. Aj pri elementárnom protokolovaní je potrebná sekera a píla a na vytvorenie budovy v domácnosti sú potrebné výkonnejšie jednotky, napríklad reťazová píla. Podľa štatistík je zvolený oveľa častejšie ako elektrické modely, pretože neexistuje žiadny odkaz na zdroj energie. Ale benzínové jednotky sú tak odlišné v konfigurácii a hmotnosti, že je ťažké určiť konkrétny model. Spoločne pochopíme, ako si vybrať motorovú pílu pre ich vlastné potreby.

Video: tipy na výber reťazovej píly

Kde sa bude používať reťazová píla

Schopnosti reťazovej píly, jej výkon a hmotnosť sa počítajú pre rôzne aplikácie jednotky. Výrobcovia vyrábajú tri skupiny nástrojov, z ktorých každý úspešne zvláda špecifické úlohy, takže pred výberom reťazovej píly musíte rozhodnúť, čo bude robiť na vašej stránke a ako často.

Píly na drobné prácezáhradný pozemok

Jednotky triedy amatérske majú najnižšiu kapacitu. Sú určené na pravidelnú prevádzku, ktorá nie je viac ako hodinu za deň. Väčšina reťazových píl tejto skupiny má výkon až 2 kW, čo ovplyvňuje ich hmotnosť. Takéto modely sa ľahko zdvíhajú, držia na váhe. V tomto prípade necítite vibrácie nástroja, pretože je tlmené nízkoprofilovým obvodom.

Ak ste vlastníkom hotového domu alebo chaty a potrebujete nástroj na udržanie poriadku na mieste, menšie opravy, potom by ste sa mali pozrieť na amatérsku triedu reťazových píl. Rezanie stromov, výroba palivového dreva, výroba lavičky alebo pieskoviska je v právomoci tejto jednotky. Ale vaše ruky nezažijú ťažké bremená, a dokonca aj neskúsený majiteľ (alebo pani!) Bude schopný ovládať pílu.

Jednoduchosť, bezpečnosť a jednoduchosť použitia sú hlavnými „bonusmi“ reťazovej píly pre domácnosť
.

Semiprofesionálny nástroj: pomôže pri stavbe domu

Pri výbere reťazovej píly na dodanie alebo doma, ktoré sú na samom začiatku výstavby, je lepšie obrátiť sa na poloprofesionálny nástroj. Majú vyšší výkon ako amatérske jednotky (2-3 kW), takže môžete bezpečne zveriť všetky stavebné práce na dreve. Napríklad obstarávanie krokiev, prerezávanie podlahových dosiek, panelov obloženia domu atď. Hlavnou vecou nie je „trápiť“ jednotku celý deň, pretože nie je určená na 8-10 hodín nepretržitej práce.

Hmotnosť poloprofesionálneho modelu je približne 6 kg.

Keď je dokončená hlavná konštrukcia, bude potrebné postarať sa o záhradu alebo o prácu v krajine.

Poloprofesionálna reťazová píla odolá stavbe zrubovej budovy a zároveň pomôže vyrovnať sa so záhradným prerezávaním
.

Profesionálne píly: pokácené drevo vo dne iv noci

Najvýkonnejšia trieda reťazových píl je profesionálna. Sú vyvinuté pre organizácie, ktoré sa zaoberajú ťažbou a kosením stromov v priemyselnom meradle. Pre tento druh práce je potrebný nástroj, ktorý dokáže znížiť počet hodín v rade a na najťažších úsekoch s hustými a pokrčenými stromami. Preto majú profesionálne reťazové píly primeraný výkon - od 3 do 6 kW. Takáto "šelma" je určená pre 1,8-2 tisíc motochas, pomaly sa opotrebováva a silne buráca.

Vo väčšine prípadov je výber reťazcov takejto vysokej triedy na osobné použitie neodôvodnený. Profesionálne modely je ťažké riadiť. Silne vibrujú pri práci a vážia veľa (viac ako šesť kilogramov). Ak majiteľ neplánuje stavať zrubový dom (napríklad kúpeľ) a nepoužíva kachľové kúrenie, pre ktoré je potrebné zberať palivové drevo, potom je sotva stojí za to zaplatiť vysokú cenu za nadmerný výkon a zároveň dávať silnú záťaž do rúk.

Pri práci s výkonnou motorovou pílou sú potrebné skúsenosti a zručnosti, pretože významná hmotnosť jednotky spojená s vibráciami narúša kontrolu
.

Optimálny výkon jednotky pre potreby krajiny

\ t

Rozhodnite sa, ako si vybrať motorovú pílu na výkon, vypočítajteako hrubé drevo naložíte. Koniec koncov, výkon ovplyvňuje, ako rýchlo je materiál rezaný, či sa vyskytnú ťažkosti pri práci s tvrdým a hrubým drevom.

Pre letných obyvateľov postačuje vyzdvihnutie náradia na orezávanie stromov v záhrade a jednoduchá práca na pílových doskách, reťazové píly s výkonom do 2 kW. Na stavbe domu sú dobre riadené strešné rámy a podlahy reťazové píly 2-2,7 kW. Napájanie cez to ovplyvní jednoduchosť ovládania, dá náklad do rúk, aj keď nebudete plne využívať silu nástroja.

Reťazové píly "Vycpávanie": ako je zvolená náhlavná súprava píly

Okrem napájania ovplyvňuje jej plnenie aj použiteľnosť nástroja, t. náhlavná súprava, ktorá obsahuje reťaz, pneumatiku, spôsoby ochrany atď. Pri nákupe reťazových píl majte na pamäti, že budete musieť kúpiť všetky komponenty a súčiastky vyžadujúce výmenu od jedného výrobcu. Saw headset iné značky jednoducho nezapadajú do vašej reťazovej píly. Preto si kúpte dobre známu značku, aby neboli žiadne problémy s vyhľadávaním hviezd, reťazí atď.

Ako si vybrať reťaz pre motorovú pílu: pozornosť k stupňu spojov

Záleží na správnej voľbe reťaze, koľko vaša píla úspešne zvládne ťažké stromy a koľko času strávi. Na predaj sú k dispozícii modely s tromi rozmermi reťazových rozstupov: 0,404, 3/8, 0,325 palca. Tieto číslice sú bežným označením, takže píla akejkoľvek značky bude mať jeden z týchto ukazovateľov v príručke.

K dispozícii v prírastkoch 3/8 a 0,404 palcavýkonné modely profesionálnej a poloprofesionálnej triedy. Odolávajú mnohým hodinám zaťaženia a značnej hrúbke dreva. Ani tento krok však nestačí na rezanie kontaminovaného alebo mrazeného materiálu. Na tieto účely si kúpte samostatný reťazec, vytvorený s karbidovým hrotom.

Pri zbere mrazeného dreva je potrebný pílový reťaz vystužený karbidovými odbočkami
.

Najbežnejšia veľkosť kroku reťazca medzi letnými obyvateľmi je 0,325 palca. Takmer všetky amatérske modely píly sú vybavené práve takými nízkoprofilovými reťazami. Tento krok je vhodný pre krátkodobú prácu. Pri dlhodobom nepretržitom používaní sa takéto reťaze rýchlo otupia.

Niektorí majitelia, ktorí si kupujú nízkoprofilový reťazec v prírastkoch po 0,325, okamžite vezmú náhradný tovar, takže zatiaľ čo jeden je na brúsení, druhý môže vykonávať sezónne práce
.

Dĺžka a tvar pneumatiky

Pred výberom reťazovej píly dávajte pozor na vlastnosti jej pneumatík. Má rôzne dĺžky. Pokyny pre konkrétny model vždy označujú optimálnu dĺžku pneumatiky, ktorú nie je možné prekročiť, pretože to ovplyvní výkon motora. Napríklad dlhé pneumatiky dobre narezávajú hrubé drevo, pretože sa hlbšie hrabú, ale ak ich vyberiete so slabou pílou, stratíte rýchlosť. Motor bude musieť vynaložiť energiu na rotáciu kľukového hriadeľa, pričom stratí rýchlosť rezania, aj keď palivo bude horieť viac. Nadmerná dĺžka pneumatiky môže spôsobiť rýchle opotrebenie mechanizmu.

Stáva sa, že jednotky s rovnakým výkonom majú pneumatiky rôznych dĺžok. Pre potreby krajiny je vhodnejšie vziať to, kde je pneumatika kratšia. To bude fungovať rýchlejšie, a pre kmene záhradných stromov a tenké dosky jeho sila je dosť dosť.

Čím kratšia je pneumatika, tým rýchlejšie rezne drevo, ale nemusí byť dosť dlhá na hrubé polená

Okrem dĺžky analyzujte tvar pneumatiky. Takže pre amatérske modely sú úzke ploché pneumatiky, ktoré sú doplnené nízkoprofilovými reťazami a sú prospešné tým, že nedávajú spätný náraz. Takéto jednotky sú veľmi bezpečné, čo je dôležité pre začínajúcich používateľov.

Druhá možnosť pneumatiky - ľahká. Sú tak pomenované, pretože vážia menej ako normálne a sú určené na prácu vo výške. Na streche domu je pohodlnejšie pracovať ako ľahká reťazová píla. Ľahká píla sa skladá z 2 oceľových dosiek, ktoré sú upevnené vo vnútri polyamidom.

Tretí variant pneumatiky má vymeniteľné hlavy. To je nevyhnutné pre reťazové píly, pracujúce v rozšírenom režime na ťažbe dreva, keď sa zvyšuje rýchlosť opotrebovania mechanizmov. Pre domáce potreby nie je táto forma pneumatiky potrebná.

Ochranné a bezpečnostné parametre

Ochranný mechanizmus, ktorý zvyšuje úroveň bezpečnosti pri práci s reťazovou pílou, zahŕňa tieto zariadenia:

  • Ochrana proti vibráciám

Ak neexistuje takáto ochrana, potom sa pri častom používaní nástroja začnú zraniť kĺby rúk. Preto sa pozrite, ako je palivová nádrž umiestnená vo vzťahu k motoru. Ideálne, ak súv maximálnej vzdialenosti. Potom je hmotnosť reťazovej píly rovnomerne rozložená. K tomu prispievajú aj gumové tesnenia. Inštalujú sa medzi telo a rukoväte.

  • Spätný náraz

Pri rezaní stromu sa môže stať, že píla uchopí kufor iba koncom pneumatiky, čo spôsobí odraz od toho, kto drží nástroj. V dôsledku toho existuje riziko opláchnutia tváre, ramien a inej časti tela, ktorá padne na dráhu píly. Aby sa tomu zabránilo, reťazové píly umiestnili dva typy ochrany: brzdu a štít.

Prvá možnosť je bežnejšia. Je to malá páka, ktorá sa pri spustení nakloní bližšie k ramenu av prípade spätného úderu ju kefa automaticky stlačí.

Páková brzda je ďalšou zárukou bezpečnosti pre neskúsených letných obyvateľov, ktorí práve začínajú zvládať túto techniku ​​
.

Stráže na konci píly, takže keď sa odrazili, boli izolované. Ale tento prvok nenájdete v reťazových pílach švédskych značiek, pretože tam drevorubači oficiálne používajú koniec náradia pri ťažbe.

Po zistení, ako si vybrať reťazovú pílu pre váš domov, neváhajte a choďte do obchodu a študujte sortiment podľa kritérií, ktoré boli analyzované vyššie.