Ktorý filter pre rybník je lepšie - kúpené alebo domáce?

Majitelia vlastného pozemku majú šťastie, pretože si môžu postaviť osobný rybník. To môže byť ako malá fontána, skromný bazén, a obrovský rybník, kde budete pozvať svojich blízkych priateľov na ryby. To všetko závisí od veľkosti územia, vašej túžby, predstavivosti a finančných možností. Budovanie vodnej nádrže je však polovica bitky. Aby to fungovalo správne, musíte sa oň správne starať. Prvá vec, o ktorej treba uvažovať, je filter pre rybník - povinný atribút vodnej stavby.

Video príbeh o práci improvizovaného filtra

Prečo je potrebné čistiť rybníky

Ako viete, matka príroda žije svoj prirodzený život, ak ste si postavili rybník na svojom území je potrebné „spriateliť“ so zlomyseľnými. Ak chcete študovať svoje návyky, postupujte podľa žartov, skúste pracovať "duet". Niektorí majitelia panstva veria, že stačí postaviť vodnú nádrž, a potom príroda sama vezme vodnú oázu pod jej „ochranu“, ale mýlia sa, pretože vaše stvorenie je umelé, preto by ste sa mali aspoň dohodnúť na „predplatiteľskej službe“ s prostredím. Príroda vás poteší svojím okolím, dobre sa staráte o nádrž - invýsledkom je plodný spoločný projekt s názvom „rybník vašich snov“.

Dobre udržiavaný rybník je pýchou majiteľov lokality, nie?

Mimochodom, príčiny znečistenia vodnej nádrže môžu byť nielen „triky“ škodlivej prírody, ale aj vaša „iniciatíva“ spojená s vybavením a údržbou rybníka. Prečo teda voda stráca svoju čistotu?

 1. Rybník je pod aktívnymi lúčmi slnka (nie v tieni), čo spôsobuje rozkvitnutie vody.
 2. Vodu ste pred dezinfekciou nevykonali alebo ste to neurobili nesprávne.
 3. Voda v nádrži stojí (rybník nie je vybavený čerpadlom), čo vedie k zvýšenému rastu rias a rias.
 4. Rybník je „preťažený“ rastlinami, preto je „preplnený“ baktériami a mikróbmi a v skutočnosti pre všetko existujú normy prijaté prírodou.
 5. Ste príliš veľkorysý na to, aby ste kŕmili ryby, takže nemajú čas jesť pridelenú porciu. Zvyšky krmiva sa rozkladajú a znečisťujú vodu.

Ako vidíte, existuje mnoho dôvodov na znečistenie umelých vodných útvarov, preto je systém čistenia vody povinnou súčasťou vodného komplexu. Nemôžete si dovoliť kúpiť hotové zariadenie? Potom si vytvorte vlastný filter. Hlavná vec je, že to funguje a zvláda objem vody.

Toto je jeden z modelov zakúpeného prietokového filtra
.

Aké sú filtre pre rezervoáre

Keď začnete vyberať filter, budete prekvapení svojou rôznorodosťou. Aby nedošlo k "utopeniu" v hojnosti návrhov a urobiť správnu voľbu, musíte ísťprogram „vzdelávací program“. Ak chcete začať, naučiť, aké filtre sú, ako sa líšia, aké zariadenie je vhodné pre aké účely. A potom si vyberte alebo použite domáci filter pre rybník.
Metódy čistenia sú filtre rozdelené do týchto typov:

 1. Mechanické zariadenia, ktoré čistia rezervoár z rôznych úlomkov, vrátane prirodzeného - spadnutého lístia, odumretých rastlín atď.
 2. Ultrafialové systémy, ktoré dezinfikujú vodu a bojujú proti škodlivým baktériám v rybníku.
 3. Chemická orientácia, ktorej cieľom je normalizovať zloženie vody čistením z nečistôt, toxínov.
 4. Biologický typ, ktorý zaručuje prirodzenú rovnováhu a obnovu prírodného prostredia v rybníku.
 5. Kombinované modely, vrátane niekoľkých alebo všetkých vyššie uvedených systémov, umožňujúce dosiahnuť dokonalú čistotu v rybníku. Tento typ často zahŕňa filtre pre rybníky s rybami, pretože pre pohodlnú existenciu obyvateľov pod vodou potrebujete dokonale čistú a čistú vodu tak, aby ryby boli dobré, a môžete šťastne obdivovať svoju vodnú tvorbu.
To však nie je všetko. V závislosti od objemu vody, ktorá sa má upravovať, sú filtre pre jazierko:

 • prietok,
 • tlaková hlava.

Oba tieto typy zariadení pracujú na základe vodného čerpadla. Takéto modely sú spravidla kombinované, pretože sa používajú pre veľké vodné plochy.

Prevádzka tlakového filtra
\ t

Zoznámenie sprevádzka filtrov

Podrobnejšie zvážte mechanizmus pôsobenia prietokových a tlakových filtrov.

Ak je nádrž veľká, potom budete potrebovať prietokový filter pre rybník, ktorý je schopný vyčistiť objem vody približne 300 metrov kubických. Zariadenie obsahuje čerpadlo. Princíp filtra je založený na prechode vody cez špeciálny kontajner, v ktorom prebieha čistenie. Porézny filtračný materiál, na princípe špongie, neumožňuje rôzne odpadky, odumreté rastlinné bunky a iné nerozpustné častice, ktoré vrhajú zásobník. Tieto jednotky často kombinujú niekoľko čistiacich systémov, napríklad mechanických, ultrafialových a chemických. Po prechode cez takúto multifunkčnú nádrž sa voda stáva dokonale čistou, jej zloženie je normalizované.

Ak je systém čistenia vhodne usporiadaný, stanete sa vlastníkom vodopádu
.

Je to dôležité vedieť! Ak použijete prietokový filter na čistenie zásobníka, v ktorom ryby žijú, potom majte na pamäti, že výkon stroja môže byť znížený.

Máte malú nádržku, ešte v nej nemáte ryby a vždy ste snívali o tom, že budete mať, aj keď maličké, svoj vlastný vodopád alebo fontánu? Potom potrebujete tlakový filter pre rybník, ktorý je schopný čistiť až 60 metrov kubických vody. Jeho "čip" je schopnosť dodávať čistenú vodu do malej výšky - až 5 metrov. Preto je táto zázračná jednotka vždy v domácnosti fanúšikov umelých potokov, vodopádov a fontán.Napriek svojej nízkej spotrebe je „strúhanka“ zložitejším strojom ako alternatívny tlakový filter. Hoci princíp ich práce je vo všeobecnosti podobný.

V tlakovom filtri voda tiež prechádza cez druh špongie do biologickej časti alebo sterilizátora. Tlakový filter sa nazýva, pretože voda prichádza na vrchol pomocou elektrického čerpadla (do výšky, ktorú ste plánovali) a prúd vody pochádza zo dna rybníka, kde sa nachádza prístroj. Ako viete, tento typ ošetrenia je ideálny pre vytváranie štruktúr, ktoré znamenajú odtok vody a ktoré znamenajú uzavretý typ cirkulácie vody. Ale, ako už bolo spomenuté, takéto rybníky s výtokovými kľúčmi by nemali byť veľké, inak sa filter nebude vyrovnávať s čistením celého objemu.

Ak sa v rybníku nachádzajú ryby, mali by ste si kúpiť kombinovanú čistiacu jednotku
.

Ako vyrobiť domáci filter na čistenie vody

Ak máte skromný rozpočet alebo malý rybník, ktorý nie je obývaný podvodnými „obyvateľmi“ alebo napríklad chcete sa stať tvorcom jednotky na čistenie vody, Môžete si vytvoriť filter vlastnými rukami. Skúsení majitelia zásobníkov hovoria, že v tomto procese nie je nič ťažké, ale náklady budú výrazne nižšie. Je možné, že k vytvoreniu zariadenia, stačí kúpiť podvodné čerpadlo, a všetky ostatné materiály budú v dome a haly.

Takže ako rezervoár môžete použiť buď veľkú nádrž alebo koryto, alebo inú plastovú nádobu. V spodnej polovicinádrž by mala byť diera asi 10 cm vysoká a dvakrát tak široká. Súčasne sa uistite, že sa nedotkol dna, inak nebude jednotka pracovať úplne. Vo výslednom pancierovaní umiestnite plochý kameň. Spodná časť nádrže (približne na úrovni horného povrchu kameňa) musí byť naliata maltou (cement s pieskom), ale tak, aby sa vytvoril odtok do prvej úrovne. Mrazenú hmotu je možné podľa potreby upraviť hydroizolačným tmelom. Potom by ste mali vyzdvihnúť 4 kamene s priemerom asi 5 cm, umiestniť ich do nádrže, zakryť konštrukciu zhora kusom plastu alebo nehrdzavejúcej ocele. Nalejte cez ňu vrstvu sutiny, položte syntetický zimovník a pripojte hadicu z čerpadla. Takmer hotové, zostáva zdobiť hornú časť jednotky, pretože krása tiež záleží, nie?

Ako funguje improvizované zariadenie? Voda, vďaka čerpadlu inštalovanému na dne nádrže, je vedená hadicou do nádrže, presakuje cez sintepon, vrstva sutiny a už vyčistená v kaskáde prúdi späť do rybníka. Z času na čas by sa mal drvený kameň a syntetický zimič umývať z nečistôt a opotrebovania a zmeny. Súhlasím, taký domáci filter pod právomocou, aby každý majiteľ rybníka?

Takto je vytvorený vlastný systém čistenia vody v rybníkoch
.

Správne a suverénny filter zachovať ekosystém rybníka v stabilnom stave, čo znamená, že vaše vlastníctvo vody sú čisté a krásne, a obyvatelia rybníka - zdravé a šťastné.